FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 10Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  ->  => 
08-05-23 19:56  Odp: [R] La Belle Poule 1:96 - Shipyard nr 22/Seahorse
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Waldek K, co najwyżej mogę urazić osoby obyte z żeglarską terminologią... Bo ze mnie żeglarz żaden i tak tylko staram się jakoś nazywać te różne dinksy ;)

Paragraf, wykorzystanie zaprezentowanych pomysłów jest jak najbardziej wskazane ;)

Wyblinki wyszły takie:



Te na dalszym planie robione jako pierwsze... Jest jak jest.
Te na planie bliższym wyszły lepiej. Nie zapobiegłem lekkiemu ściągnięciu skrajnych want ku sobie - ale to da się ogarnąć przy następnych wantach.
Chyba dam sobie z tym radę. Plotę za pomocą dwóch pęset.


Ale sponsorem dzisiejszego odcinka są raksloty.
To układ kulek/rolek z żeberkami nawleczonymi na linę, która oplata kolumnę/stengę masztu i jest wiązana do rei. Zapewnia on stałe przyleganie rei do masztu, jednocześnie nie ograniczając możliwości jej ruchu.

Materiał to preszpan gr. 0,2mm. Narzędzie, to sztanca biopsyjna z lekko spiłowanym ostrzem. Kulki...? Kurczę, nie pamiętam ich pochodzenia...



Troszkę ściemniłem i odpuściłem nawlekanie kulek i żeberek na linkę. Po prostu zrobiłem dwa oploty z linki wokół rei (jako imitacja mocowania rakslota) i żeberka na przemian z kulkami zwyczajnie kleiłem do drzewc masztów:



Bramsel - najwyższy żagiel - miał raki dwurzędowe:



A marsel, - żagiel środkowy - trójrzędowe:



Fok - czyli żagiel najniżej zawieszony - raki czterorzędowe.
Ale to już być może następnym razem :)

Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...



Post zmieniony (18-01-24 16:53)

 
09-05-23 07:41  Odp: [R] La Belle Poule 1:96 - Shipyard nr 22/Seahorse
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Z tymi przyklejanym koralikami, to całkiem niezły patent :)

--
Siwy

 
10-05-23 16:00  Odp: [R] La Belle Poule 1:96 - Shipyard nr 22/Seahorse
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Elementy tworzące jednocześnie szot i gejtawę bramsla. Pomiędzy nie byłby jeszcze wpleciony róg szotowy żagla:



Fały marsla:



Po uzupełnieniu topenant dwa górne piętra fokmasztu prezentują się tak:



Poszczególne linki sobie oznaczyłem, co by je później w odpowiednich miejscach umocować:



Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...



Post zmieniony (18-01-24 16:55)

 
10-05-23 18:33  Odp: [R] La Belle Poule 1:96 - Shipyard nr 22/Seahorse
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Obłędna pajęczyna...

Ale pozwala mi przemyśleć w przyszłości mocowanie olinowania!

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
12-05-23 09:53  Odp: [R] La Belle Poule 1:96 - Shipyard nr 22/Seahorse
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Twoja relacja powinna być przypięta jako instruktażowa.
Sam nie spodziewam się klejenia rejowca ale przyjemnie się podziwia

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
08-06-23 09:19  Odp: [R] La Belle Poule 1:96 - Shipyard nr 22/Seahorse
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Dzięki :)

Na wstępie zaznaczę, że z odległości ok. 65cm moja robota jakoś wygląda. Bo oglądając swoje fotki nachodzą mnie chwile zwątpienia...

Knagi na wantach:




Topenanty.
Liny biorą początek na bloczkach wiolinowych na nokach rei. Ukręciłem oczko z drutu i wkleiłem w lekko rozwarstwioną mniejszą rolkę bloku:



Linki traktowane bcg uzyskują pewną sztywność, co utrudnia ułożenie na blokach. Ale po wstępnym przewleczeniu wystarczy zwilżyć miejsca zagięć wodą i wszystko ładnie się układa. Spinacze do bielizny robią za obciążenie:



Na tym etapie musze przyznać się do oszustwa... Normalnie reja nie jest na stałe przymocowana do masztu.
A moje reje ustalam na sztywno za pomocą drucika. Takie ułatwienie :)


Raksloty:




Fały Rei foka zostały pierwszymi linami obłożonymi na swoich miejscach:



Po napięciu tarlepów, przyszła pora na to co tygryski lubią najbardziej - wyblinki.
Nić chyba poliestrowa 0,1mm.
Wstępnie, w celu ustalenia położenia poszczególnych want stosowałem taśmę... Ale w dalszym etapie odpuściłem i plotłem z ręki:



Efekt, jak widać... Do ideału sporo brakuje...

Podwantki dały mi popalić.
Materiał:



Na pozycjach (drut miedziany nie poddał się oksydacji - został pomazany czarną farbą).:



Wyblinki przez chwilę chciałem zwyczajnie przykleić, jednak udało się je przywiązać.
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...



Post zmieniony (18-01-24 16:58)

 
08-06-23 10:50  Odp: [R] La Belle Poule 1:96 - Shipyard nr 22/Seahorse
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Myślę, że z każdej odległości ta robota wygląda doskonale. Zero kompromisów -i to mi się podoba!

Z drucikiem to polecam rozejrzeć się po modelarskich sklepach internetowych (ew. jubilerskich) Znajdziesz drut miedziany bodaj nawet 0,1mm czarny. Co prawda trochę przebłyskuje miedziany kolor patrząc na cały zwój, ale na modelu już jest, powiedzmy, czarny jak należy. Od ponad roku stosuję różne grubości, akurat z firmy "AK" ale pewnie wszelkie inne też są dobre. Bo z malowaniem to można oszaleć; pomalujesz przed (co już nie jest łatwe i przyjemne) to uszkodzisz pęsetą, pomalujesz na końcu -to przypadkiem pomalujesz coś więcej :)

Z mocowaniem rei na drucik robię tak samo :). Uprawiamy modelarstwo redukcyjne -a to sztuka iluzji. Co więcej w tej skali musimy walczyć z grawitacją więc nie ma wyboru. Coś co w pierwowzorze wisi pod własnym ciężarem u nas będzie fruwać gdzie popadnie. Także trzeba kombinować, a skoro wygląda jak trzeba, to to nie jest żadne oszustwo ;)

Ja robię coś, co już pewnym oszustwem można nazwać. Wycinam nieco "mięcha" z rei pod kształt masztu + drut. Powierzchnia spoiny jest o wiele większa i łączenie jest już bardzo sztywne. A na żywo tego "oszustwa" nie widać, o ile jakiś rozsądny umiar się w tym wcięciu zachowa.Pozwolę sobie wstawić małą wizualizację (wiem, mam czarny pas w Painta):



Kibicuję dalej i mam nadzieję, że zdjęcia nigdy nie przepadną, bo ta relacja to kopalnia wiedzy i świadectwo mistrzowskiego warsztatu.

Pozdrawiam
Piotr

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
19-06-23 20:59  Odp: [R] La Belle Poule 1:96 - Shipyard nr 22/Seahorse
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Czarne druciki zakupione. Dzięki.

Cały fokmaszt znalazł się na pokładzie:



Gejtawy i szoty marsla:




Sposób i w pewnym sensie miejsca obłożenia poszczególnych lin, to taka troszkę moja luźna interpretacja.
Nie wiem które liny szły bezpośrednio do knagi, a które np. przez blok mocowany w pokładzie...
Instrukcja modelu na ten temat milczy... Zresztą na miejsca mocowania kilku lin - też:




Na tym etapie zaplotłem wstępnie talrepy stengi. Tym razem nić 0,1mm zabarwiłem na czarno w barwniku do tkanin.
Wcześniej zrobione, bijące po oczach jasnością talrepy na ławach wantowych pomalowałem farbką akrylową -
słabo się linki maluje...:)



Tutaj napięte oraz jedna strona uzupełniona o wyblinki:



Linki olinowania ruchomego trochę utrudniają wyblinkową robotę. Jednak wszystkie udało mi się zawiązać, chociaż rozważałem przyklejenie. Przy pozostałych masztach zastosuję troszkę inną taktykę.
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...



Post zmieniony (18-01-24 17:00)

 
20-06-23 12:58  Odp: [R] La Belle Poule 1:96 - Shipyard nr 22/Seahorse
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Dla mnie wzorcowo i do tego bardzo ciekawe podpowiadasz rozwiązania.
Panowie, sorki za offek, podajecie proszę linki do tego drutu czarnego miedzianego, gdzie toto można kupić.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
20-06-23 18:17  Odp: [R] La Belle Poule 1:96 - Shipyard nr 22/Seahorse
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Żaden oftop.

Nie szukałem zbyt długo i kupiłem TUTAJ
Nie używałem go jeszcze. Na szpulce ma połysk, ale nie sądzę żeby to był problem na modelu.
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 10Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024