FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 25Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
14-09-12 19:12  [Relacja] HMS Bellona - Shipyard - model waloryzowany
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam.
Chciałbym wam przedstawić moją pracę nad modelem znanym. Jest to jak w tytule HMS Bellona wydawnictwa Shipyard - skala 1:96. Niestety moje poprzednie projekty na razie do skutku nie doszły - miłość do żagli i linek wzięła górę nad szarością pancerników. Chociaż może kiedyś kto wie...
Budowany model jest wykonany w technice kartonowo - fornirowej. Pierwszym etapem było wykonanie pokładów. Do ich wykonania użyłem forniru brzozowego grubości 0,6 mm. Imitacja uszczelnienia pomiędzy poszczególnymi deskami to czarny marker. Ważną sprawą jest posmarowanie krawędzi desek cienką warstwą kleju do drewna, aby tusz nie wnikał wgłąb desek ( ja używam kleju Pattex Express). Tak to wyszło:



Następnie wykonałem szkielet. Tutaj poszedłem na łatwiznę i użyłem laserowo ciętego. Następnie wykonałem poprzeczki zapobiegające zapadaniu poszycia:



Przymiarka pokładów i etap ich powstawania:




Kolejnym etapem było wykonanie pierwszej warstwy poszycia:




Niestety bez szpachli się nie obyło. Następnie przyszła druga warstwa poszycia. Tutaj postanowiłem dodać coś od siebie i wykonałem odbojnicę z pojedynczych elementów. Wzorowałem się na rysunkach z książki " Anatomy of the ship":



Drugie poszycie nie zostało podklejone na tekturę 1 mm jak mówi instrukcja. Dla waloryzacji modelu użyłem forniru grubości 1 mm. Fornir to jabłoń. Pierwsze próby:



Następnie wykonałem stępkę i pomalowałem odbojnicę:



Następnym krokiem było poszycie powyżej odbojnicy. Tutaj sprawa jest dosyć prosta ponieważ mamy narysowany przebieg planek na poszyciu kartonowym. Gorzej jest poniżej odbojnicy - tam już trzeba kombinować i planować przebieg poszczególnych desek. Pierwsze kroki:



Po skończeniu górnej części poszycia model prezentuje się następująco:



Następnie poszycie poniżej odbojnicy. Poszycie powinno wykonywać się symetrycznie tzn. kłaść planki naprzemiennie na obu burtach. Ja oczywiście zrobiłem po swojemu. najpierw jedna strona:



I druga strona:




Tak wygląda model na chwilę obecną. Postanowiłem podzielić się moją pracą, ponieważ uważam, że na forach zawsze jest pewien niedosyt żaglowców. Wszelkie komentarze i opinie mile widziane :)

--

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [Relacja] HMS Bellona - Shipyard - model waloryzowany  nowe
Borek 53644 14-09-12 19:12
 Odp: [Relacja] HMS Bellona - Shipyard - model waloryzowany  nowe
Krystian 616 14-09-12 19:43
 Odp: [Relacja] HMS Bellona - Shipyard - model waloryzowany  nowe
Michał 723 14-09-12 20:03
 Odp: [Relacja] HMS Bellona - Shipyard - model waloryzowany  nowe
Raziel_3 647 14-09-12 20:18
 Odp: [Relacja] HMS Bellona - Shipyard - model waloryzowany  nowe
Patryk.K 525 14-09-12 21:29
 Odp: [Relacja] HMS Bellona - Shipyard - model waloryzowany  nowe
Raziel_3 673 14-09-12 21:41
 Odp: [Relacja] HMS Bellona - Shipyard - model waloryzowany  nowe
Borek 863 14-09-12 21:50
 Odp: [Relacja] HMS Bellona - Shipyard - model waloryzowany  nowe
Ryszard 669 14-09-12 22:13
 Odp: [Relacja] HMS Bellona - Shipyard - model waloryzowany  nowe
Józek.M 690 15-09-12 07:37
 Odp: [Relacja] HMS Bellona - Shipyard - model waloryzowany  nowe
OSTOJA 698 15-09-12 08:13

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024