FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
15-07-12 21:47  [R] Kościół w Objeździe - 1:50 - opr. własne.
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Oj nie da się zbyt długo siedzieć bezczynnie. Zabrałem się zatem za model kościoła, który mi się bardzo podoba, a z którym byłem w pewnym sensie przez swoje dzieciństwo związany. Kościół znajduje się w miejscowości Objazda (woj. pomorskie) po drodze ze Słupska do Rowów, dosłownie 6 km przed Rowami. W tej właśnie miejscowości mieszkał kiedyś brat mojego dziadka - wujek Roman, miejscowy bibliotekarz, kronikarz i animator kultury - u którego bywałem za dzieciaka bawiąc się na wsi i w pasiece. Piękne czasy. Dziś na tutejszej bibliotece znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona mojemu wujkowi.
W Objeździe znajduje się ryglowy kościół p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej wybudowany przed 1606 r. Wieża kościółka była umieszczana jako oznakowanie na mapach morskich pochodzących jeszcze z początku XX w. jako oznakowanie nawigacyjne (jest widziana z morza jeśli nie rosną obok niej wysokie drzewa). Kościół jest przykładem częstego na Pomorzu budownictwa ryglowego. Pierwotna, jednonawowa bryła została zamknięta dwuspadowym dachem krytym karpiówką. Od strony północnozachodniej dach został wykończony ośmioboczną drewnianą wieżą (latarnią) pokrytą cebulastym dachem z blachy. Na szczycie widnieje chorągiewka z datą „1606”. Wiosną 2006 roku rozpoczęto remont kościoła. Budowla została całkowicie rozebrana, wymieniono uszkodzone belki i odbudowano od podstaw. Prace nadzorowane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków postępują bardzo powoli. Obecnie kościół ma kwatery międzybelkowe jeszcze nieotynkowane, stąd widoczna teraz czerwona cegła. Tak ten obiekt wygląda:



W pierwszej kolejności zabrałem się za zbudowanie przybudówki z wejściem bocznym. Dość długo zastanawiałem się nad sposobem jak najbardziej zbliżonego do oryginału odwzorowania charakterystycznej pomorskiej kraty. Ściany mają ok 1,6 mm grubości. Każda belka i każda kwatera są oddzielnymi elementami, naklejanymi na szablon. Dopiero tak przygotowane ściany montuję ze sobą, aby utworzyć bryłę budynku.



Po pierwszych elementach jestem dobrej myśli. Mam nadzieję, że wygląd końcowy będzie zbliżony do oryginału. Oczywiście ściany zostaną delikatnie przybrudzone, ale to już na koniec budowy.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
15-07-12 23:36  Odp: [R] Kościół w Objeździe - 1:50 - opr. własne.
klaymen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 8
Galerie - 26
 

Kościół piękny, a patrząc na osobę autora wiadomo że model będzie to w pełni oddawał. Będę obserwował relację.

 
16-07-12 10:25  Odp: [R] Kościół w Objeździe - 1:50 - opr. własne.
Hosegawa 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Mmm w Objezdzie mieszka moja "miłość" że tak ją nazwę :D z przyjemnością będę przyglądał się Twojej relacji...

--

 
26-07-12 20:04  Odp: [R] Kościół w Objeździe - 1:50 - opr. własne.
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Najpierw prywata :)

klaymen dzięki za miłe słowa, aż nie wiem co mam napisać :)
Ogród a Ty gdzieś z tamtych stron pochodzisz ?? Czy tylko Twoja „miłość” tam mieszka ?? Jestem urodzonym Słupszczaninem, to byłbyś rodakiem :)

Relacja.

Dziś tylko dwa zdjęcia. Na pierwszym zdjęciu widać fragmenty czarnych pasków, z których dopasowuję imitacje belek. Nad paskami dolna partia wschodniej ściany szczytowej, zamykającej prezbiterium. Pomiędzy belkami na białych polach widoczne cyferki, które umożliwiają mi późniejsze dopasowanie białych kwater. Wykonałem również ścianę zachodnią, w której znajduje się wejście główne do kościoła. W przyszłym tygodniu będę miał do odbioru wycięte laserowo detale i wtedy będę mógł wykonać okna i drzwi.



--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
29-08-12 21:17  Odp: [R] Kościół w Objeździe - 1:50 - opr. własne.
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

W dniu dzisiejszym pokażę niezbyt wiele. Są wakacje, sporo wyjazdów i niestety brak czasu na klejenie, malowanie i całe modelarstwo. Wykonałem dwie dłuższe ściany kościoła. Jedna z nich jest zupełnie czysta ponieważ do niej zostanie doklejona przybudówka. Na drugim zdjęciu widoczne zastrzały prawie skończonej ściany południowej. Na trzecim zdjęciu skończone ściany wschodnia i zachodnia.



Zabrałem się również za wykonanie trójkątnego szczytu wschodniego. Zabawy z tym było dość dużo, bo belki nieznacznie zamieszane. Zdjęcia pokazują kolejne etapy powstawania ściany.



Teraz muszę wykonać kołki na łączeniu poszczególnych belek i powoli zacznę składać bryłę budynku.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
19-10-12 22:53  Odp: [R] Kościół w Objeździe - 1:50 - opr. własne.
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Witam serdecznie w kolejnej odsłonie moich zmagań z modelem kościoła w Objeździe. Po zakończeniu wszystkich ścian głównej bryły budowli mogłem przystąpić do złożenia ich w całość. W ścianach nie są jeszcze osadzone okna, ale to już na koniec. Tylna ściana jest cała biała, ponieważ do niej będzie przyklejona przybudówka.



Niestety przy tej długości oraz technice budowy ściany wykazały ogromną tendencję do odkształcania się - banan wyginał się do wnętrza bryły. Z tego powodu musiałem wzmocnić całą konstrukcję drewnianymi listewkami 2x5 mm oraz 3x3 mm.



Jak wspomniałem we wcześniejszym wpisie musiałem wykonać imitację drewnianych kołków łączących poszczególne elementy konstrukcji szkieletowej.



Nie mogłem sobie darować przymiarki poszczególnych elementów wraz ze szkieletem dachu. Całość nabrała odpowiednich kształtów. Ogólnie jestem zadowolony zarówno z proporcji jak i osiągniętego wyniku.



No to do następnego razu ...

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
20-10-12 10:37  Odp: [R] Kościół w Objeździe - 1:50 - opr. własne.
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Świetnie idzie - znów powstanie piękny model w niszowej tematyce forum :).

Inspirowany Twoimi działaniami sam rozpocząłem projekt kościoła - na razie powstaje w AutoCadzie, ale kiedyś przyjdzie czas na zrobienie z tego bryły. Jest to jedyny w Polsce kościół pod wezwaniem św. Jodoka z 1370r.

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
24-10-12 22:46  Odp: [R] Kościół w Objeździe - 1:50 - opr. własne.
Astra28 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Prywata

Jarek - bardzo mnie cieszy, że moja praca jest dla kogoś inspiracją do podobnych działań.

Relacja

Udało mi się ostatnio wygospodarować trochę czasu, co zaowocowało wykonaniem przybudówki. Przybudówka w odróżnieniu od reszty kościoła jest murowana i otynkowana na biało. Znajdują się w niej 4 niewielkie okienka zagłębione w murze. Okienka to laserki, które sobie wyciąłem. Okna zostaną w przyszłości uzupełnione o parapety.



Wykonałem również drzwi wejściowe do kościoła, zarówno główne jak i boczne. Na zdjęciach „trochę” się błyszczą, ale po pierwsze widać to tylko na fotkach, a po drugie na koniec całość będzie jeszcze malowana matowym lakierem.



Całość prezentuje się na chwilę obecną tak.



Natomiast szkielet dachu został wzmocniony wieloma trójkątami prostokątnymi.



Teraz czeka mnie wykonanie dachu. Sen z oczu spędzają mi dwie rzeczy:
- 1. skąd ja mam wziąć papier o kolorze dachówek,
- 2. jak ja to wszystko powycinam - EMERYTURA !!
W międzyczasie, żeby nie zwariować, będę wykonywał parapety okien przybudówki, sygnaturkę oraz okna. Jak się z tym uporam to teoretycznie model będzie gotowy. Trzymajcie kciuki.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

 
24-10-12 23:07  Odp: [R] Kościół w Objeździe - 1:50 - opr. własne.
dominik294 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 12
 

Astra ,jaki to ma byc dokładnie kolor??

 
24-10-12 23:09  Odp: [R] Kościół w Objeździe - 1:50 - opr. własne.
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Drzwi wyglądają niesamowicie. Czy to zasługa odpowiedniego kartonu czy jakieś "czary mary"? Normalnie jak żywe ;)

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024