FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 8Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
05-06-12 22:30  [R/G] Char B1 bis - francuski czołg ciężki (projekt własny)
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Projekt "Woroszyłowiec" można właściwie uznać za zakończony więc pora na kolejny. Tym razem będzie to "pułkownik", czyli model, który leżał na półce ponad dwa lata, Char B1 bis. To leżakowanie zafundowało mi jarzmo działa kadłubowego, które rozpracowałem dopiero niedawno. Wydaje się, że najtrudniejsze elementy to właśnie to jarzmo a także wieża no i tradycyjnie gąski. A jak wyjdzie to okaże się niedługo.



Parę słów o samym czołgu. Char B1 z wyglądu przypominał pojazd pancerny z okresu I wojny światowej, gdyż jego koncepcja powstała zaledwie kilka lat po jej zakończeniu. Początkowo miał być działem samobieżnym uzbrojonym w haubicę 75 mm, umieszczoną w kadłubie. Później, już na początku lat 30, dodano do niego wieżę z armatą 47 mm, co zmieniło jednocześnie jego przeznaczenie na czołg ciężki. Pierwsze prace nad konstrukcją rozpoczęto w 1921 r., jednak wielokrotnie były przerywane, przez co można w niej znaleźć rozwiązania z różnych okresów rozwoju technik budowy broni pancernej. Prototyp czołgu B1 ukończono w 1935 r. i był to jeden z najpotężniejszych wozów bojowych tamtego okresu. Ostateczna wersja otrzymała nazwę Char B1-bis i posiadała pancerz wzmocniony do 60 mm, zmodyfikowaną wieżę i silnik o większej mocy. Jej produkcję rozpoczęto w 1937 r. i do roku 1940 wykonano 403 egzemplarzy tego pojazdu. Po klęsce Francji zdobyte Char B1 (bis), po przebudowie, były wykorzystywane przez Niemców, jako miotacze ognia lub jako działa samobieżne.
Potężnie uzbrojony czołg okazał się jednak groźny głównie w teorii. Po raz kolejny nie sprawdziła się francuska koncepcja, w myśl której dowódca czołgu miał obsługiwać główne uzbrojenie pojazdu. W warunkach szybko zmieniającego się pola walki dowodzenie czołgiem, wyszukiwanie i atakowanie celów przerastało możliwości jednego człowieka. Dodatkowym minusem było źle zaprojektowane gniazdo armaty 75 mm, umieszczonej w kadłubie. Wskutek braku miejsca w kadłubie praktycznie niemożliwe było celowanie w płaszczyźnie poziomej.

Dane techniczne:
Masa: 31.5-32.5t
Długość: 6.5m
Wysokość: 2.8m
Szerokość: 2.5m
Uzbrojenie: 1x 47mm L/32, 1x 75mm L/17, 2x 7.5mm MG
Opancerzenie: 15-65mm
Silnik: Renault 6-cylindrowy benzynowy, chłodzony wodą 200KM / 1900 obr/min, zużycie paliwa 280l/100km (droga), 410l/100km (teren)
Osiągi: prędkość max: 28km/h droga, 21km/h teren, zasięg: 130km droga, 100km teren

Model będzie przedstawiał egzemplarz o nazwie własnej Charente i numerze bocznym 338 w barwach 3 kompanii 41 BCC (Batillon de Chars de Combat) w Gien. Char B1 Bis Charente wszedł do służby 8 grudnia 1939 roku.

Historia:
Okolice Olizy Chiers, 18 maja 1940 roku. Dowódca kompani, kapitan Delepierre przekazał polecenie porucznikowi Dumont Aby wspólnie podążali w kierunku wroga. Ale wkrótce wydał polecenie odwrotu poszukując Charente. Nie udaje się jednak nawiązać kontaktu i Charente znika. Nie wiedząc o rozkazie odwrotu, z uszkodzonym radiem Charente bez hamulców zjeżdża w dół stoku na północno-wschodnim cyplu w kierunku wroga. Czołg zostaje dostrzeżony później w głębi linii niemieckich. Czołg został zdobyty nienaruszonym przez Niemców.
Czołg zniszczony został albo 29 maja przez artylerię francuską lub w testach artylerii niemieckiej albo we wrześniu 1940 roku podczas kręcenia filmu rekonstrukcji zdobywania Fort La Ferte przez Niemców.

Załoga:
Dowódca: porucznik Georges Dumont, zastrzelony podczas wychodzenia z czołgu
Kierowca: sierżant Albert Fétrequin, zastrzelony, pochowany obok czołgu
Radiooperator: kapral André Jugnot, wzięty do niewoli.
Ładowniczy, pomocnik kierowcy: strzelec Leon Morel, wzięty do niewoli.
Drugi pomocnik kierowcy: strzelec Henri Hamay, wzięty do niewoli.

I teraz renedery z projektu:









--

Post zmieniony (30-11-12 16:06)

 
05-06-12 22:51  Odp: [R] Char B1 bis - francuski czołg ciężki (projekt własny)
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Czekałem, czekałem i się doczekałem! Cieszę się, że wróciłeś do tego tematu.

--
http://messer.cba.pl

 
05-06-12 22:51  Odp: [R] Char B1 bis - francuski czołg ciężki (projekt własny)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Bardzo ciekawy model!
Mniemam, że ze sklejalnością nie będzie żadnych problemów :)
Niezmiernie jestem ciekawy rozwinięcia siatek wieży i tego wypustu na niej. Będzie ciekawie :)

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
05-06-12 23:05  Odp: [R] Char B1 bis - francuski czołg ciężki (projekt własny)
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

@Michale: za dużo włożyłem pracy nad tym tematem żeby go porzucić.
@Jurku: Mam nadzieję, że dam radę. Jak na razie udaje się właściwie narysować części i że wszystko sklei się bez większych problemów. A siatka wieży składa się z ponad 60 mniejszych powierzchni i wygląda tak:

I da się to w miarę prosto skleić. Przynajmniej mi się udało :)

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
06-06-12 09:00  Odp: [R] Char B1 bis - francuski czołg ciężki (projekt własny)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Siatka rozwinięta bardzo ładnie. Na pewno da się ładnie skleić.

Być może nawet skuszę się na sklejenie tego czołgu, bo urokliwy :) Tylko trochę czasu brak :)

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
06-06-12 09:14  Odp: [R] Char B1 bis - francuski czołg ciężki (projekt własny)
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Zapowiada się kolejny ciekawy projekt!

--
Pozdrawiam!

 
06-06-12 09:47  Odp: [R] Char B1 bis - francuski czołg ciężki (projekt własny)
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Gratuluję Michale!
Swoim tematem uprzedziłeś moje działania, bowiem już od momentu pojawienia się na naszym rynku modelarskim Wydawnictwa Bumażnoje Modielirowanie z tym modelem, zacząłem czynić przygotowania w postaci jak zwykle gromadzenia materiałów dotyczących tego pojazdu. "Produkcją" miałem zająć się zaraz po ukończeniu aktualnie budowanych modeli czołgów.
Marzeniem moim było, by dodać do swoich modeli R-17 i R-35 kolejny pojazd we francuskich barwach.
Wobec tego zostawiam temat i z przyjemnością zakupię Twoje dzieło, które mam nadzieję ukaże się wkrótce w którymś z Wydawnictw. Ja zaś wezmę się za następnego w mojej kolejce "francuza" czyli lekkiego FCM-36.
Serdecznie życzę kolejnego sukcesu!

--

Post zmieniony (06-06-12 10:18)

 
06-06-12 14:07  Odp: [R] Char B1 bis - francuski czołg ciężki (projekt własny)
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Ze względu na specyficzny kształt kadłuba szkielet czołgu nie będzie najprostszy. Wszystkie wręgi zajmują 4 arkusze A4.




Dzięki takiemu układowi wręg uzyskam bardzo sztywny kadłub i dobrą bazę dla oklejek.

Michał

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
06-06-12 14:48  Odp: [R] Char B1 bis - francuski czołg ciężki (projekt własny)
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Przy takiej konstrukcji, solidny szkielet, to podstawa. A jak komuś nie będzie chciało się wycinać, to i tak zainwestuje w lasery.

--
Pozdrawiam!

 
06-06-12 21:42  Odp: [R] Char B1 bis - francuski czołg ciężki (projekt własny)
Stanisław  



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 4
 

Wiem że to dział pancerki,ale czy kadłub okrętu nie można by opracować na podobnej zasadzie co tutaj przedstawiony projekt,całkowicie zamkniętej bryle gotowej an zewnętrzne poszycie?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 8Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024