FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
02-06-12 16:25  [R]Radziecki czołg średni T-28, skala 1:25, wyd Modelik - relacja sponsorowana
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

POGADUCHY
Witam Was w kolejnej relacji, tym razem z budowy dość dużej konserwy jaką jest radziecki czołg T-28. Relację mogę Wam zaprezentować dzięki uprzejmości kolegi Sprudina, od którego otrzymałem model. Zanim jednak przejdziemy do relacji kilka słów ode mnie ( można pominąć )
Zauważyłem, że moje relacje nie cieszą się zbyt dużą popularnością. No więc zacząłem się zastanawiać, co może być przyczyną... przyszło mi do głowy kilka pomysłów:
- Sposób prowadzenia relacji jest nie ciekawy, zawartość taka sobie itp.
- Tematy jakie wybieram nie są zbyt interesujące...
- Poziom prezentowanych modeli jest niski, itp...
O ile samych tematów nie zmienię ( buduję to co mi się podoba :-P ) o tyle postanowiłem zmienić sposób prowadzenia relacji oraz poziom sklejania modeli ( choć z tym może być problem, bo dobre chęci tu nie wystarczą ;) ).
Każdą aktualizację będę rozdzielał na 2 podkategorie: Pogaduchy - tutaj m.in. będę odpowiadał na pytania itp. --> tą część będzie można pominąć, jeśli komuś nie będzie się chciało czytać ;-P oraz Budowę - gdzie pokazana będzie tylko i wyłącznie budowa modelu, ewentualne błędy itp.
Mam nadzieję, że dzięki takiemu zabiegowi będzie się Wam przyjemniej oglądało budowę :)
Każdy element postaram się dokładnie pokazać na zdjęciach. Elementy mniej złożone/skomplikowane będę pokazywał już gotowe, natomiast bardziej złożone postaram się przedstawić także w trakcie budowy (przed złożeniem). Myślę, że na razie tyle tytułem wstępu. Jeżeli macie jakieś pytania/sugestie proszę pisać.

BUDOWA
Krótka Historia
Wg opisu, model przedstawia egzemplarz wyprodukowany w 1936 roku w malowaniu stosowanym na froncie karelskim w 1941 roku.
Opracowanie modelu: Pan Waldemar Rychard
Założenia do budowy
- Model mam zamiar wykonać w częściowym standardzie --> tzn. zamierzam zmienić kilka elementów, ale modelu nie zamierzam malować ( choć nie wiem, czy uda mi się utrzymać to założenie, ale o tym później )
- Niektóre elementy zamierzam przerobić, być może zostaną uwypuklone nity itp --> to zależy od tego jak mi wyjdą próbne nity ;)
- model zamierzam wykonać w wersji full ( wszystko otwierane, ruchome itp. )
- do modelu posiadam wycięty laserem szkielet oraz gąsienice (które nie zostaną wykorzystane ;-P )
Model
W modelu można wykonać:
· kompletne wyposażenie przedziału silnikowego;
· całkowite ukompletowanie przedziału bojowego i wszystkich wież;
· armatę ruchomą w płaszczyźnie pionowej;
· obracające się wszystkie wieże;
· otwierane włazy wież;
· otwierany właz mechanika-kierowcy;
· otwierany wizjer mechanika-kierowcy;
· otwierane luki dostępu do silnika i wentylatora;
· otwierane schowki skrzyni zawieszenia;
· ruchomy wentylator;
· obracające się wszystkie koła;
· ruchome wózki jezdne
Okładeczka:


Zawartość wycinanki przedstawiłem na filmie wraz z podkładem muzycznym, co by przyjemniej się Wam oglądało.


Pisałem wcześniej, iż nie wiem czy model nie zostanie pomalowany. Wszystko zależy od tego, jak będzie prezentował się kadłub po sklejeniu, gdyż niestety występuję różne odcienie kolorów na różnych arkuszach.

Jeżeli na gotowym modelu będzie się to mocno rzucało w oczy w tedy zostanie pomalowany ( czego chciałbym uniknąć )

Budowę modelu rozpocząłem od układu jezdnego, konkretnie od gąsienic, ale aby nie dostać "szału" przy takiej ilości powtarzalnych elementów, tworzę je na zmianę z innymi częściami modelu.
Relację rozpoczynam od przedstawienia gotowego fotelu mechanika-kierowcy. Element ten składa się z kilku części, jest niewielki i idealnie spasowany.




Na dziś tyle, gąsienice zostaną przedstawione jak będę miał przynajmniej wszystkie części wycięte ;-P
Zapraszam Wszystkich do komentowania, krytyki oraz podsuwania pomysłów.
Na zakończenie chciałbym Podziękować obsłudze sklepu inernetowego wyd. Orlik za pomoc w doborze kolorów farbek do retuszu. DZIĘKUJĘ

--
Pozdrawiam, Sony :)

 
02-06-12 20:55  Odp: [R]Radziecki czołg średni T-28, skala 1:25, wyd Modelik - relacja sponsorowana
mrówka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 0

Mnie się już podoba.Ciekawy model sobie wybrałeś.Tylko jak znam,sama siebie.........................na fotelu byłyby już śrubki.

--
////////////////////////////////////////////////
https://www.facebook.com/Modelarstwo-kartonowe-wgBeaty-338001226312995/
Zapraszam na moją stronkę.

 
03-06-12 11:10  Odp: [R]Radziecki czołg średni T-28, skala 1:25, wyd Modelik - relacja sponsorowana
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Przejrzałem twoje relacje - i chyba wiem na czym polega problem :). W większości są to relacje ekspresowe, czyli rozpoczynasz później w jednym poście pokazujesz całą pracę i zaraz finał, w ten sposób objawiasz się na bardzo krótko na forum i relacja przepada. Modele robisz fajne, ale pokazuj to kolejno - podbijając temat.

Ja dzięki powolnemu relacjonowaniu przy temacie tak drętwym jak Malbork uzyskałem 4 tysiące odsłon - mimo, iż nie było wielkiej dyskusji, zainteresowanie było spore. Niestety trzeba spędzać troszkę czasu przy klawiszach, ale wówczas pojawi się więcej podpowiedzi, krytyki itp.

Relacja zapowiada się ciekawie - z przyjemnością pooglądam.

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
29-07-12 17:28  Odp: [R]Radziecki czołg średni T-28, skala 1:25, wyd Modelik - relacja sponsorowana
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

Witam Wszystkich w kolejnej odsłonie relacji :-)
POGADUCHY
Jarek Taka opcja również przeszła mi przez myśl, dlatego też postanowiłem pokazywać najmniejsze nawet elementy co jakiś czas, aby nie ładować za dużo do jednego postu ;-)
Mrówka Muszę przyznać, że model prezentowałby się o niebo lepiej po dodaniu śrubek, nitów i podobnych " duperelków". Jednak zostałem poproszony o budowę w standardzie, co niniejszym czynię ;-)
- Postanowiłem zmienić swoje początkowe założenia i wykonać model w niemal całkowitym standardzie - nie będę dorabiać nitów itp. Zostaną zmienione tylko gąski. Dlaczego ? Otóż, jeśli zabrałbym się za dorabianie śrubek/nitów itp to miałbym chęć zmiany też innych elementów, a większa ilość zmian bardziej przemawiałaby za malowaniem, którego zamierzam uniknąć. Oprócz w/w powodu będziemy mieli także okazję sprawdzić, czy jestem w stanie wykonać model nie malowany, który będzie w miarę ładny.
A więc, bez względu na różnicę kolorów model nie zostanie pomalowany ;-)
W modelu przybyło niewiele, a to za sprawą... gąsienic... Pierwszy raz robię gąski z pojedynczych ogniw, do tego tak skomplikowane... kolejnym powodem jest model corvetty, który jest sprawą priorytetową ( pierwsza fotka - od tego zaczynałem, na drugiej - stan sprzed kilku dni )

Obecnie Corvette jest już na ukończeniu, więc budowa teciaka troszkę się ruszy.

RELACJA
W dzisiejszej odsłonie zobaczymy pokrywę silnika.

Pokrywa wymaga jeszcze drobnych poprawek, które zostaną naniesione w najbliższym czasie.


Na kilku zdjęciach można zobaczyć ślad po kleju ( przy uchwycie ) Niestety nie zauważyłem, że na palcu pozostało mi troszkę SG i po złapaniu pokrywy zostawiłem na niej taki oto ślad... liczę, że psiknięcie matowym lakierem go ukryje/nie będzie się rzucał tak w oczy, aczkolwiek nigdy tego nie próbowałem więc nie wiem, jakie będą efekty takiej operacji. Może macie jakieś inne pomysły na usunięcie tej plamki w razie, gdyby lakier nie wypalił... ?

Aby nie kończyć relacji na pokazaniu tylko pokrywy, zamieszczam również fotki ukazujące prace nad gąsienicami :

A tyle pozostało do wycięcia (... A potem trzeba jeszcze to poskładać... :-/ )

Na dziś koniec, zapraszam Wszystkich do aktywnego udziału w relacji.

--
Pozdrawiam, Sony :)

 
02-05-13 18:51  Odp: [R]Radziecki czołg średni T-28, skala 1:25, wyd Modelik - relacja sponsorowana
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

Witam Wszystkich po dłuższej przerwie.
W dzisiejszym odcinku przedstawię budowę kół napędowych. Budowa nie poszła całkiem po mojej myśli, a to dlatego, że popełniłem błąd i "zęby" podkleiłem na tekturkę 1mm, zamiast na 0,5mm. Gdy już się "kapnąłem", klej zdążył wyschnąć. Udało mi się rozwarstwić tekturkę, potem szlif i malowanko strony niezadrukowanej. Nie wyszło całkiem idealnie, ale myślę, że nie jest najgorzej. ( i tutaj mała ciekawostka - koła oglądane w świetle dziennym wyglądają jak dla mnie bardzo dobrze, retusz się nie wyróżnia, natomiast przy świetle żarówkowym bije po oczach ;-/ )
Czas na fotki:


Koła wymagały usztywnienia drutem 5 mm. Jako, że takiego nie posiadam, postanowiłem, jak na kartonowca przystało wyprodukować go z kartonu ;-) Używając do projektowania "super komputera" oraz bardzo precyzyjnych narzędzi pomiarowych i rysujących stworzyłem dwa prostokąty odpowiednich wymiarów,

Które następnie ciasno zwinąłem,

uzyskując walec odpowiedniej średnicy ( oczywiście zalany glutem celem usztywnienia )


Gotowe koła przedstawiają się następująco:

Na zdjęciach zauważyłem kilka miejsc nie domalowanych, poprawki zostaną naniesione przy najbliższym otworzeniu pojemniczka z farbą ;-)

Mam też problem z gąskami... Zamierzałem założyć gęsi projektu kolegi Qń'ia, ale po miesiącu dłubania w drobnicy, okazało się, że gąski są za małe ( są węższe prawie o 1mm od wycinankowych ) Nie sprawdziłem tego na początku i się nadziałem... ;-/ Spróbowałem je wydrukować jeszcze kilka razy, ale za każdym razem nie zgadzają mi się wymiary. Widać, drukarka nie ogarnia tematu ( w sumie nie ma co się dziwić, w końcu fortuny nie kosztowała, bo miała służyć do druku prac szkolnych raz na jakiś czas... )
A więc prawdopodobnie na modelu wylądują laserówki...
W dzisiejszym odcinku tyle, w kolejnej aktualizacji zawitają koła napinające ;-)

--
Pozdrawiam, Sony :)

 
03-05-13 11:09  Odp: [R]Radziecki czołg średni T-28, skala 1:25, wyd Modelik - relacja sponsorowana
syriusz 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 9


 - 16

Ładnie i precyzyjnie kleisz.

--
"Wierzę wbrew nadziei"
Zapraszam na moją stronę - http://www.syriusz.tkdami.net

__________________________________________________
Jeśli chciałbyś pomóc mi w leczeniu, możesz to zrobić poprzez:

Przekazanie 1% podatku
KRS: 0000064892
Cel szczegółowy koniecznie wpisz: Łukasz Głowacki

lub

Dobrowolne wpłaty skierowane na moje konto bankowe:
Numer konta: 30 1140 2004 0000 3302 4139 9308
Tytułem: Łukasz Głowacki

 
05-05-13 10:37  Odp: [R]Radziecki czołg średni T-28, skala 1:25, wyd Modelik - relacja sponsorowana
Walbe   

Żeby nie było, że widownia nie dopisuje, to zasiadam i popatrzę sobie.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024