FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 
13-10-12 18:22  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Wycinak zrobiony :) - prace nad bulajami ruszą wkrótce. Tymczasem w poszukiwaniu rozwiązań deskowania postanowiłem napisać mały poradnik pod tytułem:

"DESKOWANIE DLA LENIWYCH"


przekopując forum i strony pokrewne spotkałem się z wieloma sposobami deskowania pokładu, ale wszystkie miały dwie znaczące wady:
- zazwyczaj dla skali od 1:100 wzwyż (pojedyńcze deseczki)
- pracochłonne lub nie do końca opisany sposób wykonania

Moja metoda (stosowana zapewne przez wielu) okazała się szybka, a co najważniejsze równie efektowna. Po kilku nieudanych próbach wykonywania pokładu z pasków forniru w końcu postanowiłem podejść do tematu kompleksowo:

1. Z wcześniej zeskanowanej wycinanki przygotowałem wydruk pokładu na zwykłym papierze ksero i skleiłem go taśmą klejącą. Dodatkowo przygotowałem sklejony fragment bristolu o rozmiarze pokładu +5mm. Brzegi papieru przed wycięciem zabezpieczyłem taśmą klejącą.



2. Przygotowałem paski forniru (koniecznie z klejem!!!) o długości całego pokładu - przykleiłem je prasując gorącym żelazkiem do wcześniej przygotowanego kawałka bristolu. Należy zwrócicć uwagę, by paski na całej długości ściśle do siebie przywierały:



Powstała w ten sposób imitacja deseczki:



3. Za pomocą taśmy klejącej mocujemy pokład do powstałej deseczki, zwracamy uwagę by wydruk nigdzie nam się nie skrzywił. Pomimo wzmocnienia papieru taśmą klejącą ma on tendencje do wichrowania:



4. Wycinamy fornir (razem z bristolem) po obrysie pokładu:



Teraz mamy czas na ewentualne przymiarki i poprawki.

5. Pora na wykonanie imitacji deskowania. Ja do tego celu zastosowałem bardzo proste narzędzie wykonane z igły krawieckiej i furkadełka (ręcznej wiertarki):



W Corelu przygotowałem sobie siatkę 1mm (można uzyć papieru milimetrowego), połączyłem dwie kartki przy uzyciu taśmy klejącej. Trzeba zwrócić uwagę na "liniowość" po sklejeniu - na długości 50cm drobne odchylenie może nam przynieć błąd powyżej 1mm. Foto ze względu na ogniskową wygięło papier w łuk - w realu jest to prosta. Następnie wcześniej przygotowany pokład podklejam taśmą dwustronną i mocuję do wzornika z siatką:



6. Następnie przy pomocy igły i linijki rysuję zarys desek. Wcieranie pasteli wykonam dopiero po przyklejeniu pokładu do modelu. W zależności od możliwości można przykleić cały "wafelek" czyli bristol i fornir, lub sam fornir - kolejne podgrzanie żelazkiem powoduje jego odklejenie. Oto końcowy efekt deskowania:



SZYBKO - SPRAWNIE - i co najwaćniejsze w miarę efektownie :)

--

Post zmieniony (14-10-12 20:53)

 
14-10-12 20:51  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

No i rozwiały się marzenia o standardzie wykonania kadłuba:



Po wielu bojach (związanych z brakiem doświadczenia w wykonywaniu poszycia) - udało mi się przykleić w miarę prosto dolną część poszycia. Oczywiście powstały tu i ówdzie niedoskonałości, ale przykryła je już warstwa szpachli... Wykonanie poszycia z 3 elementów to chyba zakrawa na cud, ja pociąłem to na 6 kawałków, a i to wydawało mi się ogromnymi płaszczyznami...

Małe pytanko:

- malowanie wykonać MATEM czy BŁYSZCZĄCYM - używam Pactry, do tego modelu wstępnie postanowiłem malować nr 79 (mat). Ale to tylko plan... pytam bardziej doświadczonych kolegów.

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
15-10-12 22:10  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Podbijam :)

- czy na prawdę nikt nie paćka Pactrą - czy też może wszyscy są na urlopie??

Pytanie z postu powyżej aktualne - w środę chciałbym skoczyć do modelarskiego sklepiku i mieć "plana" co do kolorów.

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
15-10-12 23:47  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Malowania nie wykonywać!
Zupełnie dobrze zacząłeś oklejać szkielet, co się stało że skłąniasz się do farbowania?.
Może uda Ci się skopiować oklejki np. na kartonie barwionym w masie. Mom zdaniem wykonanie szkieletu z podposzyciem, to tylko połowa sukcesu. „Tajemnica” układania oklejek bez uskoków tkwi w drobnej rzeczy, wykorzystanu pasków łączących np. z kalki technicznej (jest cienka i sztywna).
Oczywiście wszystko należy łączyć butaprenem lub innym klejem „niewodnym”.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
15-10-12 23:55  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Do malowania skłoniły mnie dwie rzeczy:
- brak doświadczenia w wykonywaniu kadłubów
- błędy w opracowaniu modelu, patrz pkt. wyżej - nie udało mi się ich umiejętnie naprawić

Zdjęcie nie oddaje tego w pełni ale pierwsze elementy zostały przyklejone fatalnie. Jestem bardzo krytyczny wobec swej twórczości. Powstały drobne pofalowania (źle przygotowane pod poszycie) lub niewłaściwy rodzaj kleju - cóż następny model będzie lepszy ;)

--

Post zmieniony (15-10-12 23:57)

 
16-10-12 10:02  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

A czemu nie malować? Malować jak trzeba.
Dla mnie zawsze gryzły się wizualnie w modelu dwa elementy. Podłużne paski burt z poprzecznymi paskami części podwodnej. Może kiedyś projektanci wymyślą jakiś sposób na jednolity wygląd kadłuba :-)

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
21-10-12 16:23  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Prace posuwają się do przodu. Jak na mój pierwszy wykonany kadłub w życiu jestem z niego zadowolony - wiadomo kolejny będzie lepszy :). Teraz pora na bulaje - to będzie fajna zabawa.



Niestety powstał mały problem - widoczny jedynie przy ostrym świetle:

,

Pomimo nałożenia 4 warstw farby nadal są miejsca gdzie przebija się różnica w odcieniach. Głównie na łączeniach wręg ze szpachlą - szpachla jest dość jasna natomiast krawędź nasączana CA stosunkowo ciemna - na zdjęciu wygląda to wręcz jak nierówność czy uskok - w rzeczywistości jest to bardzo gładka powierzchnia. Proszę o poradę - wiem, że pod biały trzeba malować szarym podkładem, ale sądziłem, że czerwienie kryją mocno. Poprawiać już tego nie będę, ale wiedza przyda się na przyszłość.

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 
21-10-12 17:24  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Jarku, z doświadczenia wiem: trzeba kłaść szary podkład w każdym przypadku. Nawet jeśli masz czerwony karton i chcesz go pomalować na czerwono. Dziwnie to brzmi, ale to prawda.

 
21-10-12 17:31  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Szkoda, że wczesniej jakos przegapiłem temat, teraz jest już chyba za późno. Trzeba było pomalować na matowo, bo -o ile mi wiadomo- cz. podw. to poprostu podkład antykorozyjny, nie malowany niczym z wierzchu, bo itak tego z nad wody nie widać, a podkład z reguły jest miniowy i matowy. To znaczy, widziałem farby podkładowe w innych kolorach, ale nigdy połysk...

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
21-10-12 17:36  Odp: [R] Dar Młodzieży MM 7/8/9-2007 1:200
Jarek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Cóż woda po kisielu - rzucałem pytanie wcześniej, ale jakoś głucho było... W końcu pooglądałem inne modele i wiele miało malowania "połysk" - mam ewentualnie kupioną Pactrę 79 (mat) - mogę to przeciągnąć , ale nie wiem czy się przypadkiem nie zważy.

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024