FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
01-04-12 19:37   [R/G] HMS Abercrombie Świat z Kartonu 019
kadlubek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9
 

Jesienią udało mi się kupić, chyba jedyne irlandzkie opracowanie modelu kartonowego. Jest to HMS Abercrombie w skali 1:200. Poziom opracowania modelu oceniam na MM z lat 2000 - 2005. Zbytnim z detalizowaniem nie grzeszy i ma bardzo rozbudowany szkielet, ale jak na moje możliwości jest OK. Przez jakiś czas przymierzałem się do nożyczek i w marcu poszły w końcu w ruch.


Kartonu poszło co nie miara, bo autor przewidział dużo wzmocnień a i model jest całkiem spory. Do tego wodnica jest naklejana na 2 mm karton, ponieważ jej zaokrąglona krawędź nadaje kształt przejściu bąbla przeciwtorpedowego z poziomu w pion (może to zrozumiecie jak pokażę zdjęcie).

Ogólnie z dopasowaniem części szkieletu problemu nie było. No może długość podłużnicy na rufie trochę i przysporzyła mi problemu bo wyszła za krótka o około1 mm nie wiem dlaczego ,bo mierzona linijką przed naklejeniem na karton była OK. Może karton który użyłem był jakiś inny i pracował inaczej niż reszta. (używałem różnych ścinków, głupia oszczędność) Długość pokładu i wodnicy zgadzały się więc podłużnicę wyrównałem do nich. Mam nadzieję, że podczas oklejania burt i spodu nie pożałuję tego manewru.
Jeszcze trochę zdjęć szkieletu i to na razie tyle .


PS. ORP Gryf Już skończony tylko czekam na natchnienie do wykonania 40 min. Wózki już wymyśliłem i mam kulki dobrego rozmiaru tylko brakuje chęci na taka drobnicę.

--

Post zmieniony (25-02-15 16:52)

 
01-04-12 21:03  Odp: [R] HMS Abercrombie z DIY
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Ciekawy i niespotykany w kartonówkach okręt. A i początki sklejania wróżą dobrze wykonany model. Siadam i kibicuję.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
01-04-12 21:07  Odp: [R] HMS Abercrombie z DIY
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Temat wręcz wymarzony !! monitorek, angielski... no nie oderwę oczu :-)

 
08-04-12 19:56  Odp: [R] HMS Abercrombie z DIY
kadlubek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9
 

A prace trwają:
Przed oklejeniem dna należy nakleić burty tak, aby utworzyć linię wodną według której dopasowujemy oklejki dna. Jest to ważne, ponieważ czarny pas tej linii jest umieszczony na oklejkach dna i uzyskanie jego prostego przebiegu, wymaga wcześniejszego dopasowania wręg. Jeżeli oklejka jest za krótka szlifujemy wręgę, a jak za długa oklejamy wręgę paskiem. w innym przypadku uzyskamy piękne schodki, a przecież nie oto nam chodzi.

Górnych części burt nie mogę na razie dokleić, ponieważ wystają one poza linię pokładu i uległy by zagięciu podczas manewrowania kadłubem. A doklejanie pierwszego poziomu nadbudówek utrudni z kolei oklejanie dna, bo nie będzie można ułożyć kadłuba płasko na stole. Zresztą do wyznaczenie nie są one wcale potrzebne, wystarczy rufa, dziób oraz pokrywy bąbla.


Ważna rzecz: Po podklejeniu pokładu na tekturę 1 mm, należy pocienić wystające sponsony do 0.5 mm i podkleić od spodu oklejką. Ja o tym przeczytałem za późno i teraz muszę to zrobić walcząc z burtą i przeszkadzającym bąblem. Na zdjęciu zaznaczyłem to czerwonym kolorem.

--

Post zmieniony (09-04-12 17:30)

 
16-04-12 10:53  Odp: [R] HMS Abercrombie z DIY
kadlubek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9
 

Oklejanie dna rozpocząłem od przygotowania krawędzi styku oklejek z wodnicą. Nakleiłem dodatkowe wzmocnienia (autor przewidział 1mm tekturę, ale ja użyłem 2mm, bo do takiej grubości łatwiej i pewniej przyklei się krawędź oklejki) i paski na wręgach.

Pracę zacząłem od środka w stronę rufy i dziobu jednocześnie. Oklejki pasowały ładnie, dzięki przygotowanej linii wodnej nie było dużego problemu z pasowaniem.

Niestety okazało się, że autor przewidział inną kolejność oklejania. Od wręgi W3 i W13 w obu kierunkach, tak aby oklejanie zakończyć właśnie na środku. Środkowa oklejka jest największa, ale można ją podzielić na trzy mniejsze (jest zaznaczone w którym miejscu). A co najgorsze dla mnie to jest ona wydłużona o 2mm zapasu. Więc z powodu nie czytania instrukcji dołożyłem sobie więcej dłubaniny, ponieważ oklejki rozjechały mi się z wręgami i musiałem niektóre pogrubiać i dopasowywać oklejki. Szczęśliwie dla mnie nie zabrakło mi ich po długości.



--
USS Jaccard/ORP Gryf/HMS Abercrombie/Taszkient/Väinämöinen/HTMS Thonburi

1:33 Fokker Dr.I/Avia B-135/Fokker G.1B 1:50 Ki-44 Shoki/Avia B-135/Bf-109 E-4/I-153 Czajka/Spitfire Mk.Vc/CW-21 Demon

SU-76/Sd.Kfz. 265/Fiat-Ansaldo M11-39/7TP/T-60/Humber Mk.IV/

 
16-04-12 12:54  Odp: [R] HMS Abercrombie z DIY
kari   

... oprócz modelu uwagę zwraca malunek na okładce autorstwa p. G. Nawrockiego (ten sam co w wydaniu JSC - Roberts).
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
16-04-12 14:05  Odp: [R] HMS Abercrombie z DIY
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Rysunek na okładce taki a la Nawrocki. Mam rację?

 
16-04-12 14:22  Odp: [R] HMS Abercrombie z DIY
Adrian(a-graph) 



Na Forum:
Galerie - 9
 

Ja mam ogolne wrazenie ze ten model jest jakis taki bardzo "polski"...normalnie jakby jakis nasz ziomek w IRL go opracowal i tam wydal....

--

Post zmieniony (16-04-12 15:50)

 
16-04-12 19:54  Odp: [R] HMS Abercrombie z DIY
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

To chyba nie jest pierwsza relacja tego modelu na tym forum ;)

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
18-04-12 15:51  Odp: [R] HMS Abercrombie z DIY
kadlubek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 15
Galerie - 9
 

To czas chyba wyłożyć kawę na ławę.
Obrazek z okładki faktycznie jest autorstwa p. Nawrockiego. Jest na nim jego podpis, chociaż o tym, że był wykorzystany w modelu JSC nie wiedziałem. Okładka powstała jako wkręt primaaprilisowy (spójrzcie na datę założenia tematu). Niestety nikt wtedy nie zwrócił na nią uwagi i tak jakoś zostało. Cóż Irlandia nie jest dobrym miejscem do wydawania modeli. Może sprzedałoby się z 10 modeli. Pytałem w tutejszych sklepach modelarskich o modele kartonowe, ale sprzedawcy nie wiedzieli nic o takim modelarstwie, a jeden wysłał mnie nawet do Easona (nasz EMPiK) gdzie można kupić co najwyżej coś w rodzaju Misiowej wycinanki. Tak więc projekt ten (mój autorski) puki co pozostaje nie wydany. Ale jest jeszcze nadzieja.
Faktycznie jak Korsarz zauważył już był początek relacji z budowy tego modelu na forum ale urwał się, wyjaśnieni jest banalne: kot ;-)
Moje dzieci sprowadziły sobie zwierzaka, który na moje nieszczęście też był miłośnikiem modelarstwa. Niestety nie traktował go jako hobby, ale dobre miejsce do ćwiczeń. Pewnego pięknego dnia wskoczył na komodę, na której trzymam modele i miał chwilę dobrej zabawy. Na Taszkiencie i Gryfie pozrywał linki i uszkodził relingi oraz maszty. Jaccard stracił relingi oraz dziobową wieżę 127 mm. Najbardziej ucierpiał Abercrombie zaliczył podłogę. Ten 1.2 m był zabójczy zwłaszcza, że zgodnie z prawem kromki z masłem spadającej na ziemię stroną posmarowaną okręt wywiną salto i spadł dnem do góry. Po wszystkim przypominał harmonię. Do tej pory zachodzę w głowę jak to się stało: co z grawitacją i środkiem ciężkości. To niestety nie koniec pecha prześladującego ten projekt. Po okresie żałoby rozpocząłem następny . Zrobiłem kadłub oraz część nadbudówek. O tego niestety upomniała się natura. Podczas przewożenia modelu w pożyczonym samochodzie (nikt mi nie powiedział, że wyjęto gumową uszczelkę z bagażnika) uległ zamoczeniu podczas burzy.
Jedyną dobrą stroną tego było to, że moje dzieci miały frajdę, ponieważ wykorzystaliśmy okręty w roli Marzanny podczas pożegnania zimy. Jak zrzucę zdjęcia to może zamieszczę je jako off-topik
Dzisiaj zdjęć modelu nie będzie. trzymajcie kciuki aby to fatum nei dało znowu znać o sobie.

--
USS Jaccard/ORP Gryf/HMS Abercrombie/Taszkient/Väinämöinen/HTMS Thonburi

1:33 Fokker Dr.I/Avia B-135/Fokker G.1B 1:50 Ki-44 Shoki/Avia B-135/Bf-109 E-4/I-153 Czajka/Spitfire Mk.Vc/CW-21 Demon

SU-76/Sd.Kfz. 265/Fiat-Ansaldo M11-39/7TP/T-60/Humber Mk.IV/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024