FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
19-05-12 15:08  [Galeria] Santos-Dumont Demoiselle 1:33
Stealth 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24


 - 1

Model pionierskiego samolotu projektu brazyilijskiego konstruktora Alberto Santos-Dumonta (1873-1932), pochodzący z 1908 r.

Model darmowy, dostępny tutaj:
http://www.papelmod.com.br/download_a1.html

Zaprojektowany bezbłędnie, trochę czasu zajęło mi jedynie ustalenie prawidłowego przebiegu linek sterowania. Oryginalny model w 1:25, ja swój przeskalowałem do 1:33.





--
Na półce m. in.:
SSys 1:25, Inka II 1:33, BD-41 1:25, Demoiselle 1:33, V-1 1:33, PZL P.11c 1:33, SZD-18 Czajka 1:33, V-2 1:33, Slingsby T-21b 1:33, Sopwith Tabloid/Schneider 1:33, PZL P.7a 1:33, Morane Saulnier M.S. 30 E1 1:33, Nieuport 11 Bebe 1:33 GPM, Fokker Dr I 1:33 MM, Fokker E V 1:50 KEL, Aviatik-Berg D I 1:50 KEL, Lublin R XIII D 1:50 KEL, Pfalz D XII 1:50 KŚ, Fokker Dr I 1:50 KŚ

 
19-05-12 15:26  Odp: [Galeria] Santos-Dumont Demoiselle 1:33
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Piękny oldtimer. Wg mnie trochę zbyt grube pręty w kratownicy.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
19-05-12 16:57  Odp: [Galeria] Santos-Dumont Demoiselle 1:33
Stealth 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24


 - 1

OSTOJA, masz zupełną rację, elementy kratownicy są za grube, ale tak ten model został zaprojektowany - choć i tak je nieco zwężałem. Jednocześnie, weź pod uwagę że zdjęcie które zamieściłeś przedstawia współczesną replikę, zbudowaną z innych materiałów. Ja znalazłem zdjęcia Demoiselle "z epoki", niestety niezbyt wyraźne, na których egzemplarze miały o wiele masywniejsze elementy (chociaż oczywiście nie aż tak). Spójrz np. tutaj:
http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/2622/111/Santos-Dumont
albo tutaj:
http://invention.psychology.msstate.edu/i/Santos-Dumont/Santos-Dumont.html

--

Post zmieniony (19-05-12 16:57)

 
19-05-12 22:11  Odp: [Galeria] Santos-Dumont Demoiselle 1:33
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Panowie obaj macie rację i jednocześnie nie ;-)

Już tłumaczę:
Po pierwsze primo, w "oryginale" model był w skali 1:24 i przeskalowany do 1:33, ale technologia wykonania została przecież dalej dla 1:24 w brew pozorom.
Drugie sekundo, to jeżeli dobrze prześledziłem historie samolotu, to pod jedną nazwą występowało co najmniej kilka egzemplarzy w jednym czasie, które mogły się różnić szczegółami.

Od i cała tajemnica :-)

Tak więc niema się czym stresować tylko podziwiać gotowy model :-)

Tak na marginesie ubiegłeś mnie Stealth z budową. Ja odłożyłem go sobie na później żeby zrobić go w ful wypasie ;-)

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
19-05-12 23:31  Odp: [Galeria] Santos-Dumont Demoiselle 1:33
Stealth 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24


 - 1

Chopin, powiem więcej: sam Santos-Sumont cały czas udoskonalał projekt, wersji Demoiselle jego autorstwa było co najmniej kilka, jeżeli nie kilkanaście. Ponadto, konstruktor nie zastrzegał praw do projektu, podobno jeżeli ktoś go prosił o projekt, po prostu mu go dawał. W sieci krążą nawet fotki Demoiselle zbudowanego w tym czasie w Rosji. Osobiście nie znalazłem chyba dwóch zdjęć, które przedstawiałyby identyczne egzemplarze.

--
Na półce m. in.:
SSys 1:25, Inka II 1:33, BD-41 1:25, Demoiselle 1:33, V-1 1:33, PZL P.11c 1:33, SZD-18 Czajka 1:33, V-2 1:33, Slingsby T-21b 1:33, Sopwith Tabloid/Schneider 1:33, PZL P.7a 1:33, Morane Saulnier M.S. 30 E1 1:33, Nieuport 11 Bebe 1:33 GPM, Fokker Dr I 1:33 MM, Fokker E V 1:50 KEL, Aviatik-Berg D I 1:50 KEL, Lublin R XIII D 1:50 KEL, Pfalz D XII 1:50 KŚ, Fokker Dr I 1:50 KŚ

 
20-05-12 11:00  Odp: [Galeria] Santos-Dumont Demoiselle 1:33
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Stealth napisał:
"...znalazłem zdjęcia Demoiselle "z epoki", niestety niezbyt wyraźne, na których egzemplarze miały o wiele masywniejsze elementy (chociaż oczywiście nie aż tak)."

Tak jak to widać na tym zdjęciu to trochę "nie bardzo" z grubościami prętów w kratownicy ale za to kółka szprychowe majstersztyk - mógłbyś opisać ich wykonanie "po drobnostiam". :-)

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024