FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
19-04-12 17:44  /Technika/ Płócienne pokrycie skrzydeł
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Sklejając model Albatrosa D.III/Oef/ z M/M 9/96, przy budowie kadłuba wyszedł nierówny podział blach/sklejki poszycia oraz garby w miejscach łączenia segmentów na dwie wręgi. Postanowiłem nierówności zeszlifować użyć szpachlówki i całość pomalować. A może spróbować zrobić poszycie powierzchni obu płatów skrzydeł oraz statecznika poziomego z płótna tak jak w oryginalnym samolocie? /ster kierunku był kryty sklejką/. Przedstawiam z krótkim opisem efekt pracy.
Na pokrycie użyłem pasków cienkiego białego bawełnianego płótna /w miarę z wyrażną fakturą bez zgrubień/, które pomalowałem dwukrotnie po jednej stronie farbami akrylowymi. Uprzednio na kalce rozrysowałem /brak skanera/ szachownice i oznaczenie cyfrowe by póżniej zaznaczyć je we właściwych miejscach. Na druk nakleiłem cjanopanem cienkie druciki - wyoblenia żeber szkieletu skrzydła. Wstępnie uformowałem całość i nakleiłem dolną powierzchnię na płótno. Kolejny etap to cieniowanie krawędzi spływu, przyklejenie dzwigara /oklejony paskiem brystolu/ i żeber, nastepnie oklejenie górnej powierzchni /kartonowej/ skrzydła. Po sklejeniu całości krawędzi spływu uformowałem profil i końcówki. Druciki i podkład, którym jest karton doskonale pozwalają na formowanie - nie ma problemów z załamaniami krawędzi natarcia czy nadaniem odp. kształtu/profilu płata, krawędzi spływu i końcówek.
http://s1.img.pl/t/1204/131194030.jpg http://s1.img.pl/t/1204/131202045.jpg

 
19-04-12 17:52  Odp: /Technika/ Płócienne pokrycie skrzydeł
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Bardzo ciekawy sposób na waloryzację modelu. Jedynie co bym zmienił to użycie płótna o jak najdrobniejszej fakturze, może jakiegoś jedwabiu. Chodzi o to by płótno też było w skali modelu.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
19-04-12 17:55  Odp: /Technika/ Płócienne pokrycie skrzydeł
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak zgadzam się z Twoja opinią. Zrobiłem już dolny lewy płat i dopiero wtedy doszedłem do takiego wniosku. Tak samo druciki są za grube. Poprawić nie mogę ale w kolejnym "druciaku" będzie lepiej.

 
19-04-12 17:57  Odp: /Technika/ Płócienne pokrycie skrzydeł
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Przepraszam za rozstrzał zdjęć - za radą Ostoji używałem wyłącznie spacji i ot co wyszło.

 
19-04-12 18:17  Odp: /Technika/ Płócienne pokrycie skrzydeł
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

W drugim lub trzecim linku masz jakiś błąd coś skasowałeś lub coś dodałeś. Popraw to przez wstawienie nowych linków to po pierwsze a po drugie to płótno na dolnej wklęsłej powierzchni profilu układa się inaczej. Między żebrami płótno jest wypukłe a nie wklęsłe.



--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
19-04-12 18:49  Odp: /Technika/ Płócienne pokrycie skrzydeł
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tak, wiem o tym, że na dole między żebrami płótno winno być wypukłe - robiłem próby z wstawieniem pomiędzy druciki /żebra/ grubszego drutu - efekt był wielce nieciekawy - wyrażne kanty i "ostrość". Przy użyciu jedwabiu /drobniejsza faktura odp. dla skali/ będzie jeszcze gorzej. Ale coś sie wymyśli. Model ten traktuję jako próbny, pierwszy raz całkowicie malowany, jeszcze będę robił elementy "blaszane" + linie podziału, śruby/nity etc.
PS: na temat wypukłości płótna o ile pamiętam była długa dyskusja na łamach forum.

 
19-04-12 19:45  Odp: /Technika/ Płócienne pokrycie skrzydeł
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Ale jak samolot leci to się chyba też od dołu robi wklęsłe, tak na mój rozum. Najlepiej zrobić płaskie od dołu. i Wilk będzie cały i owca syta ;-)

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
20-04-12 10:07  Odp: /Technika/ Płócienne pokrycie skrzydeł
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Ryszard napisał:
"PS: na temat wypukłości płótna o ile pamiętam była długa dyskusja na łamach forum."

Dyskusja była z niejakim Tadeuszem Pawłowskim vel Tad na sklejmy.com.

RomanC
"Ale jak samolot leci to się chyba też od dołu robi wklęsłe, tak na mój rozum. Najlepiej zrobić płaskie od dołu. i Wilk będzie cały i owca syta ;-)"

Zazwyczaj modeliki wykonuje się w "pozycji" statycznej "na ziemi". Jak zachowuje się płótno w czasie lotu można wyczytać w "dyskusji" na sklejmy.com.

--

Post zmieniony (20-04-12 10:11)

 
20-04-12 11:29  Odp: /Technika/ Płócienne pokrycie skrzydeł
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Przeczytałem - ciekawa dyskusja."Na ziemi" widoczne są wypukłe krawędzie ożebrowania płata. Co ma się zresztą wybrzuszać - płótno lakierowane/malowane jest sztywne i napięte, chyba że samolot ma już swoje lata i jest po wielu reperacjach poszycia. Sądzę, że nie należy przesadzać z waloryzacją - robimy modele dla własnej przyjemności, chcemy by ostatecznie były jak najwierniejszą kopią oryginału itp. itd. Dokumentację /plany, zdjęcia,opisy konstrukcji / można wyszperać w internecie skompletować literaturę tematu, umiejętności i technikę wciąż udoskonalać m.in. wzorując się na radach innych doświadczonych modelarzy - ale granicą jest skala. Górne powierzchnie w locie też się wybrzuszają. Widać to na zdjęciu.

 
20-04-12 13:11  Odp: /Technika/ Płócienne pokrycie skrzydeł
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Ryszard napisał:
"Co ma się zresztą wybrzuszać - płótno lakierowane/malowane jest sztywne i napięte"

Napięte cellonem płótno zachowuje się jak błona, jeżeli krzywizna żebra jest "dodatnia" płótno między żebrami zapada się, przy "ujemnej" krzywiźnie wybrzusza się. Zamieszczony rysunek obciążonego ciśnieniem aerodynamicznym profilu jest błędny. Na górnej jego powierzchni jest podciśnienie i płótno lub blacha pokryciowa wybrzusza się i to jest OK ale na dolnej powierzchni jest nadciśnienie i pokrycie zapada się. Na rysunku jest podstawowy błąd.

--

Post zmieniony (20-04-12 13:12)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024