FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
15-04-12 10:17  [Technika] Jak wykonać worki z piaskiem.
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

Witam,
W dzisiejszym odcinku pokażę, jak wykonać worki z piaskiem na makietę.
Pracę rozpoczynamy od wybrania się na zakupy ( chyba, że ktoś posiada materiał w domu - w tedy opuszcza pkt 1 )
Musimy zakupić sobie masę zwaną " glina rzeźbiarska " - ja kupiłem w Tesco za 12 złociszy
Wygląda ona tak :

Oczywiście można wykorzystać inne materiały - wybrałem glinę, ponieważ nie znalazłem w niej żadnych wad ( przynajmniej na razie ;) )
Zalety:
1. Nie śmierdzi
2. Jest plastyczna jak plastelina
3. Twardnieje na powietrzu - nie potrzeba dodatkowego utwardzacza
4. Świetnie się ją maluje
5. Po zaschnięciu jest twarda jak szpachlówka samochodowa
Gdy mamy już glinę, przygotowujemy stanowisko pracy i narzędzia.
Stanowisko - Pracować możemy na macie ( ewentualnie jak ktoś chce, to może podłożyć np. starą gazetę - ale nie ma potrzeby ). Przydatnym natomiast będzie zrobienie sobie szablonu z np. tekturki, na którym będziemy układać nasze worki - można układać bezpośrednio na makiecie, o ile jesteśmy pewni, że podczas malowania nie wysmarujemy sobie farbą makiety ( ja takiej pewności nie miałem )
Narzędzia - Musimy użyć bardzo profesjonalnych narzędzi : starych nożyczek i skalpela ze starym ostrzem


Zabieramy się do pracy : Otwieramy naszą glinę, bierzemy nożyczki ( ew. skalpel, ale nożyczkami będzie łatwiej ) i odcinamy cienki pasek gliny ( resztę gliny zawijamy w folię i odstawiamy, aby nie zasychała nam )

Odcięty pasek rozcinamy na kilka mniejszych - na " oko " - aby wyszły z tego worki mniej więcej zbliżone rozmiarami do potrzebnych nam - w moim przypadku ( skala 1:25 ) worki winny mieć po około 40 mm co w przeliczeniu daje nam worek wielkości 1 metra ;)

Odstawiamy nożyczki i zaczynamy toczyć kulki z powstałych prostokątów

uformowane kulki zaczynamy delikatnie rozgniatać nadając im pożądany kształt

Kiedy nasze worki zaczną przypominać prawdziwe worki, bierzemy skalpel ze starym ostrzem i robimy nacięcia na workach imitujące miejsca ( szycia ? ) w prawdziwych workach

Teraz musimy nadać odpowiednią fakturę workowi - w skali 1:25 idealnie nadaję się do tego rączka naszego skalpela

Górnym powierzchniom worków proponuję nadawać fakturę dopiero po ułożeniu danego worka - aby jej nie zniszczyć.

Przy układaniu worków pamiętajmy, że piasek jest materiałem sypkim i nigdy nie da się go idealnie równo ułożyć ( we workach rzecz jasna ) - trzeba to odwzorować dociskając w odpowiednich miejscach nasze worki.
Czekamy , aż nasze worki wyschną - mi schły 2 dni. Potem wystarczy pomalować worki i przykleić je do makiety - jeśli robiliśmy na szablonie ( może się zdarzyć, że kilka worków nam odpadnie [ mi odpadły 2 ] - nie ma tragedii :D bierzemy klej SG i przyklejamy )
Oczywiście, aby wykonać większą ilość worków musimy uciąć więcej pasków z gliny - ale nie polecam robić tego od razu ponieważ gdy dojdziemy do ostatniego paska, może się okazać, że już stwardniał na powierzchni i nic już z tym nie zrobimy. Wymiary worków radzę na bieżąco korygować, aby nie okazały się za małe lub za duże.
Pozostaje cieszyć się efektem naszej pracy


Życzę miłej zabawy ;-)

--
Pozdrawiam, Sony :)

 
15-04-12 10:26  Odp: [Technika] Jak wykonać worki z piaskiem.
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Gdzieś ja już toto widziałem:D

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
15-04-12 11:58  Odp: [Technika] Jak wykonać worki z piaskiem.
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Probowałeś może zamiast rączki od skalpela odcisnąć jakąś tkanine ? Bo powiem, że wzór po rączce to mnie się bardziej kojarzy jednak z blacha ryflowaną niż z płótnem...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024