FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
13-04-12 19:37  [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

Witam Wszystkich.
W związku z pojawiającymi się coraz częściej pytaniami typu "jak zacząć", "czym kleić", "jaki model" itp. postanowiłem stworzyć krótki poradnik dla początkujących. Mam nadzieję, że pomoże on osobom zaczynającym swoją przygodę z modelarstwem.
A więc zaczynamy...

Każdemu początkującemu, zanim zakupi narzędzia, materiały itp radzę się zastanowić, czy będzie to hobby na dłużej, ponieważ nie warto wydawać pieniędzy na narzędzia i materiały, jeśli potem polecą do kosza/szuflady...
Jeśli będzie to hobby na dłużej, musimy udać się na zakupy do sklepu modelarskiego lub przejrzeć internetowe sklepy i zamówić interesujące nas materiały/narzędzia.
Lista sklepów modelarskich:
http://www.konradus.com/forum/list.php?f=1&filtr=6

NARZĘDZIA I MATERIAŁY
Podstawowe narzędzia to nożyczki i skalpel
Osobiście polecam i jedno i drugie firmy OLFA. Będziemy mieli pewność, że posłużą nam przez długi czas i będą bardzo dokładnie wykonane. Niestety ich ceny są dość wysokie w porównaniu ze zwykłymi nożyczkami/nożami. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na w/w sprzęt w tedy wybieramy tańsze narzędzia. Jednak tańsze nie oznacza od razu jakiegoś "badziewia"... Kiedyś udało mi się zakupić w Biedronce fajny zestaw nożyków, które świetnie się spisują.


Przy wyborze nożyczek warto pokusić się o mały teścik, który pozwoli nam wybrać dobre w niskiej cenie. Do testu potrzebna nam będzie kartka papieru ( mały kawałeczek ) Test polega na cięciu karteczki całymi ostrzami nożyczek. Krawędzie cięcia nie mogą być postrzępione, a koniec cięcia ( miejsce w którym cięły czubki nożyczek ) nie może mieć żadnego rozerwania poprzecznego.


Po tym teście będziemy wiedzieli, czy warto nabyć dane nożyczki czy nie ;)
Warto zaopatrzyć się także w matę która chronić będzie nasze biurko oraz zapobiegnie zbyt szybkiemu tępieniu się naszego skalpela. --->> mata jest pokazana na niemal każdym zdjęciu ( zielona podkładka )

Kolejnymi przydatnymi narzędziami są Pęsety
Na pęsetach również nie warto oszczędzać. Z reguły te tanie są kiepskiej jakości, choć są wyjątki... Także w Biedronce udało mi się nabyć świetną pęsetkę w jakimś tam zestawie dla kobiet ( w zestawie były dobrej jakości małe nożyczki, pęsetka, pilniczek i cążki ) Całość kosztowała mnie 5 zł ;-P - a więc trzeba się rozglądać, bo takich okazji jest sporo. Przy wybieraniu pęsetki pamiętajmy, że do drobnych elementów konieczna będzie z jak najcieńszymi/szpiczastymi końcówkami ( polecam pęsetkę z ostatniego zdjęcia - kupiona w Castoramie za 12 zł --> bardzo dobra jakość )


Zestaw do retuszu...
Modele możemy malować ( o tym później ) lub retuszować. Niezbędnymi do tego zadania będą pędzelki i farbki ( lub jeśli możemy sobie pozwolić na taką zabawkę - aerograf )
pędzelki - różnej grubości, do elementów większych i mniejszych.Szukajmy w miarę dobrej jakości pędzli,takich, aby włosie nam nie wypadało. Można również nabyć modelarskie pędzle. - Szczególnie polecam ten z drugiego zdjęcia ( na 3 zdjęciu jest on na samym dole --> ten brązowy ) Poniżej link do sklepu :
http://www.mojehobby.pl/catalog/Pedzle.html

farbki - mamy tutaj wiele możliwości. Możemy używać farbek modelarskich, temper, plakatówek itp.
Nie polecam robić retuszu flamastrami/markerami itp. Dlaczego ? Otóż, flamaster/marker z biegiem czasu pod wpływem promieni UV zacznie nam blaknąć. po pewnym czasie stanie się niezauważalny...
Farbki --> http://www.mojehobby.pl/catalog/Farby.html


Wiele elementów w modelach wymaga usztywnienia drutem, lub nawet trzeba je wykonać z drutu ( np. radary na okrętach ) Do cięcia i wyginania drutu niezbędne będą różne szczypce Większe, mniejsze, zaokrąglone, płaskie itp - w zależności co będziemy wykonywać...


A skoro o drutach mowa...
Trzeba zaopatrzyć się w druty o różnej średnicy. Najlepsze do wyginania niewątpliwie są miedziane i aluminiowe. Miedziane znajdziemy dosłownie wszędzie, wystarczy się rozejrzeć. Warto też nabyć "cynę". Po co ? Tu posłużę się cytatem :
Andrzej_Bl napisał:
"Ja proponuję jeszcze drut cynowy. Zwykłą cynę do lutowania można kupić w kilku grubościach. Taka cyna jest bardzo miękka i wspaniale się formuje. Ale UWAGA: nie może przenosić żadnych obciążeń: czyli niewielki słupek, jakiś uchwyt z cyny - TAK, natomiast: oś w samochodzie czy goleń podwozia w samolocie już NIE."


Oto źródła naszych drucików:

Jeśli nie macie nic z czego możecie wyciągnąć druty to spytajcie znajomych, może oni mają... Ja zamieściłem wpis na facebook'u że przygarnę sprzęty elektroniczne ( mi akurat potrzebne były części elektroniczne ) Otrzymałem od znajomych zapas elementów na kilka lat ;-) Często organizowane są akcje typu "zbiórka odpadów wielkogabarytowych" - nie wstydźcie się przebierać w tych rzeczach, gdyż jest to kopalnia interesujących nas elementów. W ostateczności można udać się na skup metali.

Musimy zaopatrzyć się także w pilniki i papiery ścierne
Różne grubości/gradacje. Przydatne do np. szlifowania otworów będą także kamienie szlifierskie

Warto zrobić sobie kilka narzędzi do szlifowania, owijając papierem ściernym różne materiały ( np. patyczek od loda ) Dzięki takiemu zabiegowi otrzymamy pilniczki dostosowane do naszych potrzeb.


Do wykonywania otworów/nitów niezbędne będą cyrkiel do wycinania kółek, odpowiednio przygotowane igły lekarskie-do strzykawek ( mamy różne średnice ), wybijaki do skóry

Czasami może przydać się mini wiertareczka...


Do bigowania/natłaczania elementów w celu ułatwienia ich gięcia pomocnymi okazać się mogą wypisany długopis, stępiona igła itp.


Innymi przydatnymi materiałami będą tektura* różnej grubości, brystol, patyczki/wykałaczki, metalowa linijka, taśma dwustronna, zestaw trzecia ręka, nici, żyłki,folia,moskitiera na owady, opcjonalnie organizer oraz podkładka pod mysz do wygniatania elementów. blistry po tabletkach--->> do wykonania np. lamp w pojazdach.

* Tekturka musi być jednolita tzn. taka jak np opakowanie po ryżu/proszku itp. unikajmy jak ognia tektury falistej ( opakowanie po butach itp. )
Narzędzia i materiały mamy już skompletowane, pora wybrać Model
Na rynku mamy całą masę modeli kartonowych, są trudne, łatwe, bardzo łatwe itp.


Na pierwszym zdjęciu mamy modele proste, które da radę skleić modelarz początkujący, na drugim modele bardzo skomplikowane, do których aby skleić je na zadowalającym poziomie potrzeba lat doświadczenia. Modelarze początkujący często popełniają błąd i wybierają właśnie te trudne modele, co w ok 90% skutkuje niedokończeniem modelu, czasem rezygnacją z tego wspaniałego hobby. Pamiętajmy aby nie porywać się z motyką na słońce. Zanim kupicie jakiś model sprawdźcie na forum, jaką ma opinię, czy ma jakieś błędy, jest prosty czy trudny. Na pewno w ciemno możecie brać projekty Pana Pawła Mistewicza oraz Pana Jana Kołodzieja. Modele tych Autorów są świetnie opracowane.
Na początek jednak polecam Wam coś naprawdę prostego.
http://www.sklep.orlik-models.pl/index.php?main_page=index&cPath=86

Dobrym pomysłem będzie również ( o ile mamy taką możliwość ) wydrukowanie sobie darmowego modelu. Tutaj znajdziemy coś dla siebie :
http://www.konradus.com/forum/list.php?f=1&filtr=4

Mamy już narzędzia i model, pora na wybór miejsca pracy oraz kleju ( od tego zależeć będzie, jakiego kleju będziemy mogli użyć )Jeśli model będziecie tworzyć w swoim warsztaciku, to możecie użyć właściwie każdego kleju. Większość z nas jednak buduje modele w domu, gdzie naraża innych domowników na wdychanie szkodliwych oparów. W takim wypadku na pewno odpada użycie Butapren'u, który jest bardzo dobrym klejem, szczególnie do podklejania elementów na tekturę, ale niestety ma bardzo intensywny zapach, szkodliwy dla zdrowia.
Wybór kleju to temat rzeka - każdy ma swój sprawdzony i tego będzie polecał. Musicie sami znaleźć coś dla siebie. Na pewno potrzebny będzie Wam klej cyjanoakrylowy ( Super Glue, kropelka etc. )

Poza klejami warto zaopatrzyć się także w lakier bezbarwny do zaimpregnowania naszej wycinanki. ( tutaj wybór również należy do Was. )


Zanim zadacie pytanie dotyczące kleju, zajrzyjcie tutaj:
http://www.konradus.com/forum/list.php?f=1&filtr=3&wyd=0&search=klej
Pamiętajmy, aby odpowiednio doświetlić miejsce pracy. Zaopatrzmy się także we własny kosz na śmieci ( może się zdarzyć, że przez przypadek razem ze śmieciami wyrzucicie jakąś część... Lepiej żeby wylądowała w Waszym koszu z papierami niż w koszu z np. skorupkami po jajkach :-P )
Nie zapominajmy o utrzymaniu czystości w naszym miejscu pracy, gdyż bałagan jest największym wrogiem modelarza...

Mamy już model, narzędzia, kleje, wybraliśmy miejsce pracy pora więc przystąpić do budowy.
W zależności od kształtu danego elementu wybieramy odpowiednie narzędzie. Dla niedużych części, o nieskomplikowanych kształtach najlepsze będą nożyczki. Jeśli część jest długa i prosta, a do tego podklejona - zastosujmy nożyk i linijkę.Najlepiej ciąć idealnie po linii obrysu danej części.

Wycinanie otworów.
Otwory możemy wycinać za pomocą cyrkla przeznaczonego do tego celu. Jednak cyrkiel ten ma ograniczenia. Otwory o średnicy mniejszej jak 4-5mm należy wycinać np. wycinakiem rewolwerowym, igłami lekarskimi itp.

Wycinanie małych elementów o skomplikowanych kształtach wymaga użycia metody "dzięciolenia". Polega ona na wbijaniu ( nie za głęboko ) i wyjmowaniu ostrza skalpela.

Więcej o dzięcioleniu : http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=84927&t=84927&filtr=3
Pamiętajmy, aby każdy element po wycięciu przeszlifować, aby uzyskać gładką powierzchnię.Dalszą część, dotyczącą kształtowania i klejenia kartonu przedstawię na narysowanych przez siebie elementach...

KSZTAŁTOWANIE
Najstarsza z modelarskich zasad brzmi: trzy razy przymierz, raz przyklej.Przedstawiam kilka metod, które pomogą nam ukształtować każdy element modelu. Ukształtowany przymierzamy, ewentualnie poprawiamy i dopiero potem przyklejamy.

Wszystkie krawędzie , które będą zginane pod kątem należy najpierw BIGOWAĆ czyli wygniatać linię w miejscu gięcia elementu. Można to robić za pomocą tępej igły/noża, wypisanego długopisu... narzędzi do tego jest cała masa, wszystko zależy od tego jak grubą linię mamy wygnieść.

CYLINDRY
Żeby zwinąć część w cylinder postarajmy się namówić nasz karton by zrobił to chętniej. Część taką trzeba przeciągnąć po kancie stołu lub po krawędzi nożyczek (tak jak Pani w kwiaciarni zwija spiralki ze wstążek).

Zwijanie ciasnych rurek czy owijanie części na pręcie wymaga takiej samej techniki ( najpierw przeciągamy część kilkukrotnie z wyczuciem po krawędzi stołu/ostrzu nożyczek, potem zwijamy rurkę. )

Warto spróbować zrobić sobie kopułkę.


Oklejenie wręgi poszyciem... Tu nie ma nic trudnego - jeśli odpowiednio powyginamy poszycie, oklejenie wręgi będzie "czystą przyjemnością".
WYOBLENIA oraz LINIE PODZIAŁU BLACH
Czasem zachodzi konieczność wyoblenia małej części. Jak to zrobić? Część kładziemy na podkładce od myszki (drukiem do spodu). Następnie za pomocą jakiegoś narzędzia ( np.tylna strona skalpela AK-3 itp.) wykonujemy na niej z lekkim naciskiem spiralne ruchy od środka na zewnątrz. Linie podziału blach, to nic innego jak bigowanie

OSZKLENIE
Oszklenie do modelu ( jak np. owiewka w samolocie ) jest bardzo prosto wykonać. Ramę owiewki naklejamy na taśmę dwustronną.

Następnie wycinamy środek i retuszujemy go.

Potem element naklejamy na folię i wycinamy po zewnętrznym obrysie.

Tą technikę dokładniej opisał kolega Stachooo na swoim blogu:
http://samolotyzkartonu.blogspot.com/2012/02/technika-wykonanie-osony-kabiny.html
Również kolega Stachooo bardzo przejrzyście przedstawił wykonanie kół do modelu samolotu :
http://samolotyzkartonu.blogspot.com/2012/04/technika-wykonanie-ko-do-kartonowego.html

Pamiętajmy aby przestrzegać instrukcji i podanych oznaczeń ponieważ większość elementów jest projektowana z uwzględnieniem grubości tektury, i potem mogą pojawić się problemy przy spasowaniu elementów.


RETUSZ
Retuszu części dokonujemy tuż po jej wycięciu. Dlaczego ? Ponieważ w tedy mamy idealny dostęp do krawędzi. Kiedy część będzie przyklejona, dostęp do niej będzie znacznie utrudniony, a niektórych elementów ( listki kopułki ) niestety nie da się wyretuszować po sklejeniu. Jeśli model będzie malowany, w tedy odpuszczamy sobie retusz. O malowaniu modeli w dalszej części.
Pamiętajmy, aby zawsze wymieszać odpowiednią ilość farby. Lepiej żeby było jej za dużo niż ma braknąć.

KLEJENIE
Klej możemy nakładać różnymi narzędziami - jedni używają do tego celu pędzelków inni wykałaczek. Tutaj trzeba znaleźć przyrząd, którym będzie nam wygodnie się posługiwać i jednocześnie będziemy mogli nim nanieść niewielką ilość kleju. Właśnie, niewielką. Klej nanosimy niewielkimi ilościami, miejsce koło miejsca, starając się nie ubrudzić części. Klej należy nakładać stopniowo, a nie od razu na całą część ( szczególnie jeśli będzie ona duża )

PODKLEJANIE ELEMENTÓW NA TEKTURĘ
Do podklejania elementów na tekturę można używać różnych klei. Ja używam kleju biurowego/szkolnego, inni Butapren'u. Ważniejsze od kleju jest to, aby po podklejeniu nie rozciągnąć części. O co chodzi ? Kiedy posmarujemy część/tekturę klejem, przykładamy ją ( element do tektury ) i dociskamy czymś ciężkim, np książką. NIGDY nie rozciągajcie części ręką, bo właśnie to może spowodować zmianę wymiarów elementu i potem problemy ze spasowaniem.

Warto przed rozpoczęciem budowy troszkę się potrudzić i znaleźć dokumentację techniczną danej maszyny/budowli. Dla większości z nas podstawowym źródłem szukania będzie internet. Pamiętajmy, aby zadawać różne frazy do wyszukania. np.
Szukamy silnika Abramsa. Zobaczcie różnicę:
abrams silnik
abrams engine

MALOWANIE MODELU
Jeżeli model zamierzamy malować, warto pokusić się o jego uplastycznienie. Podział blach, nity, wszelkie wypuklenia/wklęsłości warto pokazać. Można także pokusić się się o ślady eksploatacji - te jednak wymagają doświadczenia ( ale aby je nabyć trzeba próbować ) --> Zapraszam do spisu patentów, gdzie na pewno znajdziemy wiele technik, który pokażą nam jak wykonać różne elementy modelu/dioramki. Pamiętajcie, że model przeznaczony do malowania musi być nieskazitelnie czysty, gdyż farba wyłoni wszystkie skazy.
Jak malować ładnie aerografem pokazują filmiki.
http://www.youtube.com/watch?v=JxkKIqeP4GM&feature=player_detailpage
http://www.youtube.com/watch?v=JVPdxgHc358&feature=player_detailpage
http://www.youtube.com/watch?v=3X0PF-Z7AmE&feature=player_detailpage
http://www.youtube.com/watch?v=LZWHyIs5A7w

Jak malować pędzlem, bardzo ładnie opisał to
Cytat:
"1. Do malowania używać dobrze rozcieńczonej farby - do konsystencji mleka, żeby nie robiły się smugi itp. Malować kilkoma cienkimi warstwami - 1 nigdy nie pokryje od razu. Powyżej 2-3 warstw dobrze jest odseparować je od siebie np. lakierem bezbarwnym w spray-u. Nie będą miały tendencji do rozpuszczania farby pod spodem. Pod kolory biały, żółty i czerwony dobrze jest dać najpierw jasnoszary jednolity podkład. Te 3 kolory zawsze kiepsko kryją.
2. Nie poprawiać raz pomalowanej powierzchni do momentu jej kompletnego wyschnięcia. Jak trzeba coś poprawiać, to po wyschnięciu papier ścierny i malowanie od nowa.
3. Do wykańczania powierzchni używam zwykłych lakierów bezbarwnych w spray-u, dostępnych w supermarketach. Niwelują ułomnosci pędzla typu nierówne błyszczenie powierzchni.
4. Impregnować karton przed sklejaniem. Ja w tym celu używam zwykłego bezbarwnego, rozcieńczonego Revela. Niektórzy używają Caponu rożcieńczonego 1:1 lub nawet 1:2 rozpuszczalnikiem nitro.
5. Na impregnowany karton spokojnie można naklejać taśmę do rozdzielania kolorów. Najlepsza jest modelarska Tamiya, ale ja też daję sobie radę za zwykłą malarską. Przy tej drugiej trzeba pamiętać o szybkim pozbywaniu się jej tuż po wyschnięciu farby. Jak daję radę, jest dostęp i nie grozi uszkodzenie powierzchni, to robię to nawet 2 godziny po pomalowaniu. W przeciwnym przypadku klej z tej taśmy ma tendencję do pozostawania na powierzchni. Czasami używam też ZIELONEJ przezroczystej taśmy samoprzylepnej SCOTCH-a.
6. Wszelkie drobne nadlewki lub podcieknięcia farby można po wyschnięciu delikatnie zeskrobać skalpelem. Trzeba tylko bardzo uważać, farba musi być całkowicie wyschnięta. Wszelkie ewentualne różnice w błyszczeniu i tak pokryje i zniweluje wierzchnia warstwa lakieru w spray-u.

Czym rozcieńczać farby olejne. Dla mnie najlepszy jest olejek terpentynowy, dostępny w aptekach. Farba się pięknie rozcieńcza, nie robią się grudki i pięknie się rozprowadza.
Z akrylami nie mam dużego doświadczenia, ale na pewno trzeba z nimi uważać przy papierze, szczególnie na dużych powierzchniach. Woda zawsze deformuje karton, więc na pewno musi być impregnowany czymś innym przed malowaniem. Czasami wystarczy na podkład delikatnie napylić cienką warstwę lakieru w spray-u. Zresztą jest ona wskazana przy każdym malowaniu. Te farby mają inny skład chemiczny niż farby modelarskie, nie reagują z nimi. Zaimpregnowana w ten sposób powierzchnia nie "pije" rozpuszczalnika, nie robią się białe plamy od nadmiaru pigmentów (ważne szczególnie przy farbach matowych)."


POCHWALMY SIĘ NASZYMI OSIĄGNIĘCIAMI
Jeśli już rozpoczęliśmy budowę modelu, warto jest założyć relację na forum. Relacja nie tylko będzie Was mobilizowała do budowy, ale także, w razie jakichś problemów dostaniecie porady od doświadczonych Kolegów po fachu, którzy zawsze Wam doradzą jak najprostszym sposobem wybronić się ;-)

Kiedy zakładamy relację ?
Relację zakładamy, kiedy mamy już co pokazać Naklejenie wręg na tekturę nie upoważnia Was do założenia relacji - jeśli to zrobicie, liczcie się z krytyką. Do rozpoczęcia relacji potrzebny jest minimum jeden sklejony element. W tedy już coś zbudowaliście i możecie się tym pochwalić. Oczywiście posty piszemy poprawną polszczyzną, używając znaków interpunkcyjnych.

Jak założyć relację
Aby dodać zdjęcia na forum, potrzebny będzie nam zewnętrzny serwer hostingujący --> na niego ładujemy zdjęcia, a na forum wrzucamy tylko linki.
Serwery hostingujące:
Fotosik.pl
Imegehost.org
Photobucket.com ---> wg. mnie najlepszy ;-)
Zanim rozpoczniecie nowy temat, poćwiczcie wstawianie zdjęć w dziale TESTY

Obróbka zdjęć i prezentacja części/modelu
Pamiętajcie, że zdjęć nigdy nie "walimy" prosto z aparatu na forum. Zdjęcia należy odpowiednio obrobić w programach graficznych ( np. Picassa, Photoshop ). Zdjęcia należy przyciąć tak, aby widoczny był tylko element który chcemy pokazać. Uwierzcie mi, że bałaganu na biurku nikt nie chce oglądać ;) Zdjęcia w trakcie budowy, można robić na macie ( małe elementy ), duże elementy oraz modele warto zrobić na jednolitym tle --> ciemne części/model = jasne tło ( białe ), jasne części/model = ciemne tło ( np. niebieskie, zielone itp )
Poszczególne linki zdjęć należy oddzielać spacją, nie enterem.
Element fotografowany trzeba odpowiednio doświetlić i starać się pokazać go jak najdokładniej. Zdjęcia muszą być wyraźne --->> tutaj nie ma wymówki " a bo zdjęcia robię telefonem, aparat kiepski "
Te zdjęcia również robiłem telefonem:

Przy bardzo małych elementach, dobrym pomysłem będzie jakieś porównanie, najczęściej z jednogroszówką :SPIS PATENTÓW
Okrętowe
Drabinki 1:200
Deskowanie pokładu
Jak wykonać reling
Schodki
Szybkie poczarnienie łańcuszka
Deskowanie szalupy
Olinowanie
Żagle wypełnione wiatrem
Ruchome lufy
Deskowanie dla "leniwych"

Pojazdy
Instrukcja do ogniw kolegi QŃ'a
Malowanie tłumików
Błoto na czołgu
Papierowe sprężyny
Zimmerit
Rury wydechowe
Budowa gąsienicy

Samoloty
Sposób na osłonę silnika
Wykonanie silników w skali 1:200
Napędzane śmigło w modelu
Sposób na tablicę przyrządów
Karabiny maszynowe
Jak wykonać drewniane śmigło
Naciągi
Koło szprychowe
Jak poprawnie skleić skrzydło
Skórzane obicia kabin

Ogólne
Jak poprawnie zeskanować model
Nity
Nity po raz drugi
Imitacja wody
jak wykonać wodę ?
I raz jeszcze woda
idealny retusz
Ruchome amortyzatory
Podwieszenie modelu
Podstawka pod model
Śnieg
Napisy na modelach
Świecący reflektorek
Hurtowe wycinanie śrubek i nakrętek
Regulowana wycinarka listew
Wykonanie worków z piaskiem
Genialne pomysły na narzędzia

Post zmieniony (07-05-13 21:06)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-04-12 20:16  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących
Szymek95   

Dzięki za wspaniały poradnik,na pewno przyda się niejednokrotnie :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-04-12 20:28  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących
StuGu 
moderator
Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Teraz juz nie będzie wymówek, że "nie ma", "nie znalazłem":>
Sony - wielki szacun za ten poradnik:-)

--
StuG

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A / PzInż. 130 / Ha-Go / T-38 / T-37A / L6/40 / 7TP

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-12 08:27  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących
Jezier 

Na Forum:
Galerie - 1
 

To i ja się dołączę !

Świetna robota !

--
Jezier

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-12 09:06  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących
OSTOJA Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Zapomniałeś jeszcze dodać, że najważniejszy jest "pomyślunek" bo bez tego nic z tego.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-12 09:23  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących
Mariaszek Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 11
Galerie - 4
 

Sony - kawał dobrej roboty, naprawdę szacunek.
Również jestem za tym, aby przypiąć ten temat gdzieś na stałe. Jak już ktoś bohatersko zebrał to wszystko do kupy, to szkoda byłoby, aby temat gdzieś spadał. I może nie będzie narzekania, że by się go znalazło, jakby wyszukiwarka inaczej działała:).

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-12 09:32  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących
EDO 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Fajny pomysł. Dzięki Sony.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-12 09:44  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących
stachooo Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Odwaliłeś kawał dobrej i pożytecznej roboty! Należy się odznaka "Zasłużony dla modelarstwa" ;-)
Proponuję umieścić to w bardzo widocznym miejscu, na samej górze forum.
Jeżeli nie masz nic przeciwko to umieszcze to takze na moim blogu.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-12 10:05  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących
krzysiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Sony ! Kawał dobrej roboty !
Jeszcze tylko trzeba dodać , że bardzo pomocna w wielu przypadkach jest dokumentacja dotycząca prawdziwego obiektu :) Można wspomnieć też o właściwej prezentacji swoich dokonań na forum odnośnie obróbki zdjęć jak i właściwego ich zamieszczania :)

--

Post zmieniony (14-04-12 10:25)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-12 11:04  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

Witam :)
Bardzo się cieszę, że poradnik się Wam podoba :-) W najbliższym czasie uzupełnię jeszcze kilka informacji, w tym także wstawianie zdjęć itp. Wszystko będzie w jednym poście :)
Stachooo oczywiście, że nie mam nic przeciwko, ale radzę Ci się jeszcze chwilkę wstrzymać, póki nie uzupełnię reszty ;-)
Mam zamiar uzupełnić info na temat zdjęć, jeszcze przypomniało mi się parę rzeczy wartych przedstawienia oraz postaram się uwzględnić propozycję Art'a dotyczącą patentów. myślę, że za dwa dni wszystko będzie gotów. Poradnik robiłem blisko 13 godzin, ale tu wszystko miałem pod ręką. Jeśli chodzi o patenty, to będę musiał trochę pogrzebać po forum więc z tym na pewno zejdzie dłużej. Dziś wieczorem zabiorę się za uzupełnianie informacji :)

--
Pozdrawiam, Sony :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-12 11:21  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących
OSTOJA Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Wstawianie zdjęć jest tutaj - klik więc wystarczy link.

--

Post zmieniony (14-04-12 11:22)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-12 11:31  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

OSTOJA napisał:
Wstawianie zdjęć jest tutaj - klik więc wystarczy link.

Oczywiście, że wystarczy link ;) Wszystko zostało omówione na forum, ja będę tylko podawał linki, aby wszystkie informacje znalazły się w jednym poście ;-)

--
Pozdrawiam, Sony :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-12 11:35  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących
stachooo Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Odnośnie techniki, wspomniałeś o wykonaniu szyb za pomocą taśmy dwustronnej. Tutaj mały poradnik mojego autorstwa związany z tą metodą.

Obecnie tworzę takie coś odnośnie wykonania kół do samolotów, niedługo będzie gotowe.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-12 11:55  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących
OSTOJA Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Tyle, że instrukcja jak wstawiać zdjęcia z fotosika bardzo się zdezaktualizowała, bo się fotosik zmienił (jak inne instrukcje - nie wiem, bo nie korzystam). Próbowałem zainteresować tym tematem moderatora Rafaela wysyłając mu e-mail'em propozycję nowej instrukcji ale przeszło bez echa więc zamieściłem propozycję instrukcji w "TESTACH" ale oczywiście znikło. :-(

Post zmieniony (14-04-12 11:59)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-12 12:27  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących
Pyrrus Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

Świetny pomysł..na pewno przyda się wielu kartono-maniakom

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-12 18:14  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących
MBig Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Brawo. Świetna robota. W końcu zacznę poprawnie kleić modele. ;)

Prośba do moderatorów. Przyklejcie ten temat na stałe na początku. Jeśli ktoś napisze jednym ciągiem, małymi literami i bez znaków interpunkcyjnych, że szukał, ale nie może znaleźć, będziemy od razu wiedzieli, że to troll.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-12 21:33  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

Ok, zaktualizowałem pierwszy post, dodałem trochę informacji, Zrobiłem krótki spis patentów. Mam do Was prośbę : Jeżeli znajdziecie jakiś ciekawy opis wykonania czegoś ( patent ) podajcie mi link do niego wraz z zaznaczeniem, na co jest ten patent, a ja zamieszczę go w pierwszym poście.
Miłej lektury ;-)

--
Pozdrawiam, Sony :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-12 21:40  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
viltianus Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Wspaniały poradnik dla nowicjuszy! Proponuję jedynie malutką korektę: nie "pęceta" ale "pęseta" :-)

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-12 22:12  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

Poprawione ;)

--
Pozdrawiam, Sony :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-04-12 23:00  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 26


 - 8

Bardzo dziękuję Sony za uzupełnienie. Oby nas M O D E R A T O R Z Y wysłuchali z przyczepieniem tego tematu na samej górze.

Co do patentów, to mnie chodziło o to, aby te „wynalazki” i pomysły każdy mógł wstawiać do danej szufladki.

Raz jeszcze uznanie za dobrą i pożyteczną pracę.

--

Post zmieniony (14-04-12 23:24)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-04-12 08:46  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Rajkub 
moderator
Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Podczepienie wątków nie zależy od moderatorów.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-04-12 09:08  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
stachooo Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

To kto ma spinacze?

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-04-12 10:13  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
OSTOJA Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Art napisał:
"Co do patentów, to mnie chodziło o to, aby te „wynalazki” i pomysły każdy mógł wstawiać do danej szufladki."

To chyba niezbyt dobry pomysł, przypuszczam, że w szybkim dość czasie zrobiłby się z tego "śmietnik". Jeżeli już, to raczej moderatorzy powinni być podzieleni na "klasy" i każdy ze specjalistów od modelarskiej tematyki samolotowej, okrętowej, pojazdowej decydowaliby co "wkleić" a co nie nadaje się do wklejenia.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-04-12 23:41  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Art Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 26


 - 8

Nie zgadzam się z Tobą OSTOJA. Zdanie podtrzymuję.
Każdy mógłby dopisywać do danego tematu rzeczowego, własne pomysły.
To nie będzie śmietnik.

Jak ktoś ma ciekawy pomysł na wykonanie np. kabin do samolotów, do dopisałby post właśnie w tym temacie. .Coś na kształt kartotek rzeczowych w bibliotekach.

Osoba zainteresowana, będzie mogła przeglądać poszczególne „fiszki” w danej grupie tematycznej (wątku) i wybrać coś dla siebie.

Rakjub,
w takim razie zwracam się do osoby, która ma uprawnienia do przyczepiania wątków na samej górze, tak jak np. tego:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=205082&t=205082&filtr=0&page=1

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-04-12 20:16  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
OSTOJA Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Art, jak na razie to tylko sony ma możliwość wstawiania odpowiednich linków do "szufladek" na wyraźną prośbę zainteresowanego (spróbuj wstawić jakiś link do jego pierwszego postu), ale podejrzewam, że mu się to szybko znudzi dlatego myślałem o moderatorach, chociaż też to może być dla nich dość kłopotliwe patrząc z perspektywy czasu.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-04-12 20:23  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
stachooo Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Udało mi się zrobić mini poradnik dotyczący wykonania kół do samolotów, jest tutaj:

Wykonanie kół do kartonowego modelu samolotu

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-04-12 21:17  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

Stachooo
Umieściłem link w poradniku :) Myślę, że póki co mamy wszystkie niezbędne do zbudowania modelu informacje. Jeśli masz ochotę, możesz umieścić poradnik na blogu.

Art
Dla mnie to żaden problem uzupełniać spis patentów ;-) Wątek pewnie nie zostanie podczepiony, więc proponuję dodać go do zakładek w przeglądarce. W razie co mam też kopię w wordzie, gdyby komuś przypadkiem wątek znikł...

--
Pozdrawiam, Sony :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-04-12 12:47  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
stachooo Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Okej, wkrótce zamieszczę :-)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-07-12 11:59  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Andreas Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Pojawiło się kilku nowych , moze warto to przypomnieć aby nie zakładali nowych wątkow z pytaniami .;)

--
Wilki nie przejmują się tym co mówią i myślą o nich barany.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-07-12 00:23  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Bartek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Rewelacja.. Wszystko opisane dokladnie. Kawal dobrej roboty :)

--
Modelarstwo to moja szkola cierpliwosci...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-07-12 15:04  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
commanddos 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

doskonały wątek.....

--
Nigdy nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem. - Mark Twain

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-07-12 11:29  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
kuban   

Jestem nowy i na razie żadnych dodatkowych pytań :)
Poradnik rewelacyjny, wielkie brawa dla autora!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-07-12 10:13  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Wojtuś Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Cześć, znalazłem takie coś i sądzę że w sam raz pasuje tutaj:

Jak wykonać skrzydło, pokazane przez Łukasza K.

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=93611&t=93611&filtr=1&page=3

Post z 19-06-06 12:29

--


"Tak tak, nie tylko żuczki potrafią ulepić z byle g.... cos ciekawego:-) Modelarze to ich bliscy pobratymcy:-)" - StuG

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-07-12 10:38  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

Dodane :-)

--
Pozdrawiam, Sony :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-07-12 20:25  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

Witam


warto dodać i to :

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=212196&t=212196&filtr=2&page=1

Pozdrawiam
Jacek

---------------------------
"uruchomiłem" link podany przez Ciebie.
Na naszym forum nie wystarczy skopiować i wkleić adresu ; trzeba go troche podrasować - u nas wystarczy <...>.
W przyszłości proszę o tym pamiętać ;-)
Pozdrawiam, MARIUSZ

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-08-12 11:43  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
jaras1976   

Witam.
Świetny materiał. Po bardzo długiej przerwie postanowiłem odkurzyć moje zapomniane hobby i powrócić do modelarstwa. Stare narzędzia uprzątnąłem dawno a teraz właśnie zamierzam kupić na początek kilka narzędzi, co prawda mam upatrzony sklep ale rady są przydatne.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
08-08-12 22:22  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
OSTOJA Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Dla początkujących jest jeszcze taki PORADNIK - KLIK

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-08-12 16:15  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
krys21   

Coś z praktyki:
1. Jako, że nie wychodziło mi smarowanie kleju pędzelkiem od długiego czasu używam do tego celu wykałaczek/patyków do szaszłyków w zależności od dostępności miejsca do posmarowania klejem.
2. Zamiast naklejania papieru ściernego na tekturkę proponuję używać kartonowych pilników do paznokci dostępnych w drogeriach. (można wreszcie też powiedzieć żonie, iż modelarstwo to też po części kobieca sprawa... ;-)
3. Swego czasu zmajstrowałem szlifierkę z silniczka od gramofonu. Mała moc, ale duże obroty... Niestety nie mam na chwilę obecną fotek, jak będę miał to wstawię... Kolejna szlifierka powstała ze starej elektrycznej maszynki do golenia... j.w. ze zdjęciami...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-10-12 21:31  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

Wszystko uwzględnione w pierwszym poście ;-)

--
Pozdrawiam, Sony :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-10-12 18:25  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Jarek Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

DESKOWANIE DLA LENIWYCH

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-02-13 21:50  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
MBig Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Patent na obciążenie dziobu w modelach samolotów (tych z przednim kółkiem).

W modelach jednosilnikowych, nie wklejam pierwszego segmentu podczas budowy. Sklejam model i na koniec, jak już stoi na podwoziu wrzucam do drugiego segmentu śrut ołowiowy. Następnie wklejam pierwszy segment ze zrobionym śmigłem. Zawsze ładnie się kręci, nawet na lekkim przeciągu, bo mam czas na dopracowanie łożyska.

W modelach wielosilnikowych robię podobnie, tylko że z pierwszym segmentem kadłuba. Jak model jest duży, to wkładam obciążenie w dwa pierwsze segmenty.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-02-13 22:14  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
MARIUSZ 
moderator
Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 18
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

We wspomnanej kwestii obciążenia dziobu modelu - 3 grosze ode mnie ;-) :


--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-04-13 21:32  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 10
Galerie - 2


 - 2

Porada Mbig ( cytat) - jak uniknąć wygiecia wzdłużnicy przy wąskich przekrojach.
"Wygięcie wzdłużnicy w dół może być spowodowane dwoma prostymi (i często niezamierzonymi ) błędami.
Pierwszy, to wycięcie delikatnie za wąskich szczelin na wręgi (często projektanci nie uwzględniają grubości papieru, na którym są wydrukowane wręgi). Wkładając wręgę, delikatnie rozpychasz górę wzdłużnicy, a to powoduje jej wygięcie w dół. Warto wycinać szczeliny troszeczkę szersze. A po sklejeniu zalać je klejem.
Drugi błąd występuje zwykle, gdy mamy do czynienia z bardzo niską wzdłużnicą, taką jak w Twoim przypadku. Najprawdopodobniej wyciąłeś pierwsze wzdłużnicę, a następnie wyciąłeś szczeliny pod wręgi. W tym przypadku, cienkie ostrze mimo wszystko rozpycha troszeczkę górną część wzdłużnicy i, niezauważalnie, odgina ją w dół, co jest potem trudne do skorygowania, bo naruszona jest struktura tekturki. Dodatkowo efekt jest większy na bardziej miękkich tekturkach, takich jak piwna. Powinieneś wyciąć szczeliny pierwsze, a następnie odciąć część od arkusza.
Jeżeli używasz klejów na bazie wodnej, smaruj klejem tekturkę, a nie część na cienkim papierze. Tekturka, jako grubsza, jest mniej podatna na odkształcenia pod wpływem wody. Następnie naklej część na tekturkę, ale bez poprawek, musi być "za pierwszym razem. Nawet, jak naciągnie troszkę wody z kleju i się pomarszczy delikatnie, po wyschnięciu powinna się ładnie naszpanować. Jak po wycięciu nie będzie gdzieś klej trzymać, zawsze można podkleić"

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-05-13 22:25  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
MarcinekZ Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4
 

skórzane obrzeża kabin http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=238130&t=238130&filtr=0&page=1

--
..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-08-13 12:37  Odp: [TECHNIKA] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Jarek Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Kolejny patent dobrze znany, ale co mi tam... :

Bulaje

--
Nie oczekuj od dnia, tego co mogą dać jedynie lata, ale nie zapominaj, że lata składają się z dni. Dlatego postanów, że nie zmarnujesz ani jednego dnia.

Pozdrawiam


Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-02-14 22:01  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
tadeusz 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
 

Mam patent do wykonywania ładnych rurek - pręty wziąłem ze starej anteny radiowej - takiej składanej - lub można na przykład kupić druty w sklepie z włóczkami te (do robienia na drutach ) mają wymiary co 0.5 mm są długie i pokryte farbą do której nic nie przylega - przyjemnej zabawy .

--
10 ,CZARNA BRYGADA

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-02-14 15:37  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Blacha ryflowana trapezowa - Można ją wykonać z taśmy zabezpieczającej jaką używa się do pakowania w transporcie. Niestety nie wiem jak ona się fachowo nazywa ale jest z racji zastosowania szeroko dostępna.Do pancerki i kolei jak znalazł. Pomalować i gotowe :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-02-14 17:07  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Stealth Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24


 - 1

A jaka jest maksymalna spotykana szerokość takiej taśmy?

--
Na półce m. in.:
SSys 1:25, Inka II 1:33, BD-41 1:25, Demoiselle 1:33, V-1 1:33, PZL P.11c 1:33, SZD-18 Czajka 1:33, V-2 1:33, Slingsby T-21b 1:33, Sopwith Tabloid/Schneider 1:33, PZL P.7a 1:33, Morane Saulnier M.S. 30 E1 1:33, Nieuport 11 Bebe 1:33 GPM, Fokker Dr I 1:33 MM, Fokker E V 1:50 KEL, Aviatik-Berg D I 1:50 KEL, Lublin R XIII D 1:50 KEL, Pfalz D XII 1:50 KŚ, Fokker Dr I 1:50 KŚ

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-02-14 09:03  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Precyzyjny 
moderator
Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Nie kasować, gdy ostatni wpis w tym wątku jest starszy niż ostatni wpis na pierwszej stronie tego działu, to nieprawidłowo przełączane są strony.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-03-14 15:37  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Kalafior: to jest plastikowa BANDÓWKA.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-03-14 17:09  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
OSTOJA Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Taka taśma jest dość gruba i sztywna, więc nie bardzo byłaby odpowiednia.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-03-14 09:18  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Jarku, można ją zeszlifować od spodu na papierze ściernym...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-03-14 09:21  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

A jak rozwiązałeś problem z różnicą wymiarów na skutek określonej grubości? Mam na myśli że wewnętrzny zielony element jest wygięty na mniejszym promieniu niż zewnętrzny znajdujący się na zewnątrz od szyby. Na fotkach wygląda to jakby wewnętrzny element był rozcinany. Warto o tym wspomnieć ;-)

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-03-14 13:54  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
marek1 Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 12
Galerie - 5


 - 14

Witam,nie znalazłem w spisie;osłony z chusteczek i torebek po herbacie


Znalazłem chusteczki nawilżane do wycierania okularów ,po wyschnięciu są dość sztywne ,grubość około 0,1mm .wymiar 130 x130 mm z ładną fakturką ,podobną do zamszu skóry ,mozna użyć na osłony, armat ,brezenty .Nie testowałem ,ja używam torebek po herbacie są cieniutki,drugie zdjjęcie osłona wykonana z podwójnie sklejonej torebki .Trzecie zdjęcie torebka po herbacie ,może się przyda,pozdrawiam Marek--


W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN HieiOstatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
22-01-16 14:30  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
konradus 
satrapa ;>


 

Nie kasować, gdy ostatni wpis w tym wątku jest starszy niż ostatni wpis na pierwszej stronie tego działu, to nieprawidłowo przełączane są strony.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-02-16 11:22  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
gutek   

Bardzo fajny pomysł.Po 20 latach przerwy w sklejaniu modeli na pewno się przyda!!!!

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-02-17 18:11  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
killy9999 Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ostatnio sporządziłem sobie mój własny wzornik farb Pactra:Proste to, ale bardzo przyspiesza dobieranie farb do retuszu - już nie muszę po kolei sięgać po każdy słoiczek.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
05-02-17 11:01  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Varran Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 6
 

Świetny pomysł z tym wzornikiem :) Co prawda ma wadę taką ze najpierw trzeba mieć farbkę żeby ją dodać do wzornika ale farbki i tak się kupuje pod nowy model.

Na podobnej zasadzie mozna poszerzyć wzornik o kolory zmieszane pod konkretny model, trzeba by było tylko zadbać o małe słoiczki na te zmieszane :)

--
Pozdrawiam ;)

W budowie: IJN Hatsushimo; Jeremiah O'Brien
Gotowe: K-335 GIEPARD; K-670 Skat; USS PGM-17; USS PC-553; ORP ORZEŁ III; 705 Lira (Alfa)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-02-17 21:58  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
fan_TSA   

Skoro już jesteśmy przy wzornikach, tych firmowych i tych własnej roboty, to proponuję zrobić w nich otwory przez które można porównać kolor z oryginałem.
Taki "myk" stosuje się w katalogach barw znaczków pocztowych:--

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-02-17 12:20  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Troszkę z innej beczki. Jakiś czas temu postanowiłem nagrać serię poradników. Powstał pierwszy odcinek na temat sposobów cięcia papieru. Kolejne produkcje powoli się tworzą :)

Cięcie papieru - poradnik

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-02-17 20:58  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
killy9999 Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Technick, kapitalny ten poradnik! Pokazałeś rzeczy które znałem jedynie z legend, a teraz widzę że są możliwe :-) Chętnie zobaczę kolejne części.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
07-02-17 21:15  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
killy9999 Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Technick, gdzie kupiłeś dłuta kulkowe które widać na filmiku test1?

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
08-02-17 00:06  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Killy, te przyrządy zostały kupione w sklepie poleconym przez Witka S. w jego relacji. Można kupić je taniej zamawiając bezpośrednio z Chin na aliexpress (2stony dalej są podane linki) lub na allegro pod frazą "modelowanie lukru"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
08-02-17 20:36  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Tadeusz Modelarz 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Technick - mistrzostwo ten poradnik :)

--
Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz z Wrocławia.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-02-17 08:34  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
JSC 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Technick - Super poradnik! Pozwoliliśmy sobie udostępnić go na fejsie :)

--
https://jsc.pl/
https://www.facebook.com/jscpl-1199869870079320/?fref=ts
https://www.youtube.com/channel/UCLqn4z3wNzR0JPoWysV0klg/videos

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-02-17 15:53  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Bizon Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Dla kogoś kto maluje modele, albo ma zamiar. Jest przyrząd ułatwiający malowanie a mianowicie podstawka obrotowa
http://allegro.pl/nowa-podstawka-obrotowa-do-malowania-tamiya-7452-i6715210787.html
Lecz jest to dość droga przyjemność. Jako zamiennik można zastosować to
http://allegro.pl/patera-obrotowa-talerz-do-dekorowania-ciast-torto-i6234695588.html

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-02-17 17:48  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Ryszard Na Forum:
Relacje w toku - 35
Galerie - 32


 - 9

Ta podstawka obrotowa to typowy zbędny, niepotrzebny gadżet, Nic nie zastąpi ręki, w której można dowolnie obracać, podnosić - manewrować modelem. Dotyczy to malowania pędzelkiem.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-02-17 17:58  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Bizon Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Dlatego jak ktoś ma zamiar coś takiego kupić, warto się zastanowić czy właśnie nie lepiej kupić coś podobnego w duzo tańszej cenie.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-02-17 03:58  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Cieszę się, że spodobała się Wam pierwsza część. Powstała już kolejna - w tym odcinku przedstawiam podstawowe sposoby formowania kartonu, z których korzystam najczęściej.

Formowanie papieru - poradnik

Pozdrawiam! :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-02-17 19:18  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Varran Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 6
 

Świetne rzeczy robisz :) Super.

Prosiłbym o drutologię i retusz, dobre umiejetnosci w tych obszarach to +10 do wykonania i estetyki modelu ;)

--
Pozdrawiam ;)

W budowie: IJN Hatsushimo; Jeremiah O'Brien
Gotowe: K-335 GIEPARD; K-670 Skat; USS PGM-17; USS PC-553; ORP ORZEŁ III; 705 Lira (Alfa)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-02-17 00:48  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
killy9999 Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Technick, ciekawi mnie że zaokrąglasz części na wodę. Ja ostatnio zacząłem stosować do tego BCG i w moim odczuciu daje o wiele lepsze efekty niż woda. Aczkolwiek przyznaję patentu ze zwijaniem na folię raczej by się nie dało z BCG łatwo zrobić.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-02-17 01:33  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Żeby nie było, że ignoruję wpisy - z Varranem przeprowadziłem korespondencję mailową. Odcinka o drutologii raczej nie będzie bo nie mam zupełnie doświadczenia w tej dziedzinie a co do retuszu - zobaczymy co da się zrobić :)

Killy, prawdę powiedziawszy chętniej stosuję ślinę niż wodę. Stwierdziłem, że kręcenie czubka mojego języka nie jest najlepszym pomysłem :D. BCG tworzy delikatną warstewkę, lepi się do rąk/ pręta i oprócz tego, że zwilża karton to nie widzę żadnych zalet stosowania tego kleju w tym celu. Ostatnio kombinuję też z mieszanką denaturatu z wodą choć nie przeprowadzałem konkretnych prób porównawczych. Mam wrażenie, że mieszanka 1:1 jest mniej "agresywna" niż woda - porównywalnie ze śliną modelarską a do tego można taką miksturę dość precyzyjnie aplikować co w przypadku stosowania języka nie jest wcale takie proste.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-02-17 09:36  Kleje do modeli kartonowych
Mirek   

Dzień dobry.jestem początkującym modelarzy.mam pytanie czy klej RedQ7620 jest dobry do klejenia modeli.prosze o odpowiedź i o wyrozumiałość.pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-02-17 11:17  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
killy9999 Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Technick, dla mnie podstawową zaletą BCG jest to, że nie jest agresywny i nie uszkadza kartonu mechanicznie, czego na przykład nie można powiedzieć o wodzie. Ponadto, część uformowana na BCG bardzo dobrze trzyma kształt. Owszem, BCG klei się trochę do prętów, ale to nie jest duży problem. Co do nakładania to stosuję do tego celu patyczki do uszu (zwane u mnie w domu patyczkami modelarskimi ;-) ).

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-02-17 14:25  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Endrju Na Forum:
Galerie - 1
 

Technick - Gdzie można nabyć takie pręty stalowe do formowania kartonu jakie są zaprezentowane w Twoim poradniku.

Killy - Dzięki za podpowiedź z tymi patyczkami modelarskimi. No muszę przyznać, że nie wpadłem na pomysł używania patyczków do uszu jako narzędzi do nanoszenia kleju BCG. Świetny pomysł.

Mirek - Klej o który pytałeś wspomniałeś ja osobiście nie używam, ale wiem, że wielu kolegów używa tego typu klejów. Natomiast nie jest to na pewno klej do wszystkich operacji. Do precyzyjnego klejenia na pewno przyda Ci się klej cyjanoakrylowy. Temat klejów jest bardzo obszernym tematem ale nie będę się w tym wątku rozpisywał na temat klejów. Proponuję przeszukanie forum bo są wątki szeroko podejmujące temat klejenia.

--
Pozdrawiam.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: T-70

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-02-17 15:52  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Killy, dlatego ważne jest żeby nie zaginać elementu bezpośrednio po zwilżeniu. Najlepiej trochę odczekać aż część wody odparuje a element nie będzie aż tak miękki.

Endrju, "pręt nierdzewny kwasoodporny 20cm" w wyszukiwarce allegro :). Trzy pręty o najmniejszej średnicy widoczne na filmie są długości 50cm - nie było krótszych choć w przypadku wstępnego formowania dużych poszyć skrzydeł to chyba bardziej zaleta niż wada.

Pozdrawiam :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-02-17 17:56  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
killy9999 Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Endrju: patyczki stosuję jeszcze w przypadku klejenia zacaponowanego modelu. Zdarza się, że jeśli coś niechcący ubrudzę np. farbą, to moczę patyczek w caponie i usuwam nim zabrudzenie.

Co do prętów do formowania to ja osobiście stosuję rurki (tzn. puste w środku). Uznałem że łatwiej będzie się operować jak masa będzie mniejsza). Korzystam z mosiężnych oraz aluminiowych. Te drugie mają tą wadę że są względnie miękkie i przy większym obciążeniu mogą się wygiąć.

W ogóle mój lokalny sklep modelarski sprzedaje proste kawałki z bardzo twardego drutu (średnica 0,8mm, 1mm i większe). Okazuje się, że są to... struny do fortepianu. Są pieruńsko twarde, ledwo da się je uciąć, ale dzięki temu idealnie nadają się do wykonywania długich elementów pełniących funkcje nośne (np. podwozie w samolotach albo podpórki skrzydeł).

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
20-02-17 18:35  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Endrju Na Forum:
Galerie - 1
 

Technick, Killy. Dziękuję za podpowiedź jak szukać prętów.

--
Pozdrawiam.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: T-70

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-02-17 10:35  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Bizon Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Rozpatrzone na fb https://m.facebook.com/groups/626107037427362?view=permalink&id=1320208318017227

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-02-17 16:33  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
tomo11 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 2
 

Czy macie jakieś fajne patenty na bigowanie, wytłaczanie elementów, chodzi mi głównie o uplastycznienie np. drzwi tak by po pomalowaniu były widoczne ale by ich nie wycinać?

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-02-17 19:34  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
IJN Łukasz Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 17


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Płaska, płytka forma jednoczęściowa i odlewy z żywicy. Wzorzec można nawet odcisnąć w plastelinie. Możesz to po obcięciu z nadlewki zwyczajnie nakleić w pożądanym miejscu. Żadne bigowanie temu nie dorówna.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Chikuma , IJN Fuyuzuki

Galerie :
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-03-17 22:58  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
killy9999 Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Technick, zauważyłem że prowadziłeś na białym forum relację z klejenia Kate, a teraz prowadzisz relację klejenia Ryan(air'a) ;-) Przeczytałem je dzisiaj i powiem ci że bardzo chętnie zobaczyłbym filmik na którym pokazujesz różne techniki łączenia segmentów. Przyznam, że z opisu tekstowego nie wszystko było dla mnie jasne. Ciekawi mnie jak wyoblasz osłonę silnika. Nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem opis, ale brzmiało momentami tak jak być najpierw wyoblał, a dopiero potem sklejał, co mnie nieco zaskakuje.

Ciekaw też jestem wspomnianego kleju Microscale. Możesz podać jaki konkretnie to klej? Bo Microscale to firma która robi wiele rodzajów kleju. Przypuszczam, że chodzi o Krystal Klear.

W relacji z Kate na końcu wspomniałeś że miałeś problem z dobraniem materiału do wykonania anten. Dla mnie wybawieniem okazała się nić elastyczna, do kupienia np. w GPMie.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
01-03-17 23:49  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Killy, cieszę się, że zajrzałeś do tych relacji :). Film o łączeniu segmentów na pewno powstanie ale ciężko mi stwierdzić kiedy to będzie. W opisach starałem się przedstawić to w jak najbardziej przejrzysty sposób ale z moją skłonnością do pisarskiego wodolejstwa nie zawsze mi to wychodzi :D

Segmenty osłony silnika wyoblałem po ich wycięciu przed sklejeniem ich w całość. Według mnie lepiej to zrobić w tej kolejności - wyoblanie po sklejeniu osłony jest według mnie dość ryzykowne. Karton dość mocno wtedy pracuje i rozerwanie łączeń jest bardzo prawdopodobne. Do tego konieczne byłoby wypełnienie przestrzeni pomiędzy sklejkami łączącymi poszczególne segmenty tak, żeby nie było żadnych uskoków - inaczej takie krawędzie przebijałyby się na drugą stronę przy kulkowaniu. Można oczywiście zrobić to przed a później poprawić po sklejeniu osłony - tu przyznaję bez bicia że nie miałem do tego cierpliwości i ograniczyłem się tylko do wyoblania przed sklejeniem.

Co do kleju Microscale - podałem też link do tematu RAVENA6, z którego dowiedziałem się o tym specyfiku. Pełna nazwa to Micro Metal Foil Adhesive. Krystal Klear to prawdopodobnie odpowiednik Humbrolowego Clearfixu (z tą różnicą, że clearfix pachnie jak klej polimerowy a microscale jak wikol) - do klejenia folii raczej się nie nadaje.

GPM'owską nić elastyczną zamierzam zamówić. Dowiedziałem się o niej jakiś czas temu po tym jak szarpnąłem się na produkt EZ Line. Momentalnie pożałowałem zakupu bo cena jest mocno przesadzona ale ostatecznie stwierdzę to przy porównaniu z GPM'owską nicią. Mógłbyś zrobić jakieś makro zdjęcie przy linijce? Jestem ciekaw jak wygląda jej struktura.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-03-17 09:45  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
killy9999 Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Technick, dzięki za odpowiedź.

Nie mam najlepszego makro w aparacie, ale proszę (jeśli nic nie skopałem, to powinny się dać ściągnąć zdjęcia w oryginalnym rozmiarze):Na tych zdjęciach niespecjalnie widać jakąkolwiek strukturę nici - może dlatego że jej nie ma? Ta nić nie wydaje się być spleciona w żaden sposób.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-03-17 23:34  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
riderZ056 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Potrzebuję porady na temat dobrego lakieru bezbarwnego w sprayu. Przerobiłem Motipa (kompletna porażka, gluty zamiast lakieru) i Auto Acryl (wydawał się dobry, do czasu kiedy po 2 miesiącach od wyschnięcia postanowił zacząć się kleić). Oprócz tego próbowałem Pactrę A18 i Sidolux, jedno i drugie okazało się bezwartościowe, poza tym mogę je nałożyć tylko pędzlem). Będę wdzięczny za jakieś sugestie.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-03-17 12:34  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
medutant   

Panowie podpinam się do pytania, również używałem Motipa, Pactrę i ogólnie kaszana, macie jakieś sugestie ?

--
Filmowanie z powietrza http://www.dronsfera.pl

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-03-17 23:42  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Polecam Mr. Hobby Super Clear - bardzo szybki czas schnięcia (parę minut) do odporności na kurz. Całkowity czas schnięcia to około 12 godzin. Twarda, jednolita powłoka. Jedynym minusem jest cena ale dla tych kilkudziesięciu a nawet kilkuset godzin spędzonych przed modelem chyba nie warto oszczędzać. Ponoć porównywalny jest lakier Tamiya TS (13,79,80 - w zależności od stopnia połysku) choć nie testowałem osobiście. Dobrze jest też zainwestować w odpowiednią maskę z filtrem węglowym - opary tego lakieru są bardzo toksyczne.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-03-17 13:30  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
killy9999 Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Ja lakierowałem P-47 Tamiyą z puszki. Jakość nie budzi moich zastrzeżeń, tzn. nic się nie dzieje z lakierem po wyschnięciu. Wychodzi tylko nieco drogo, bo puszka za 28PLN starczyła mi raptem na jeden model. Po wyschnięciu nie dostrzegam żadnej różnicy pomiędzy tą Tamiyą w sprayu a błyszczącym Humbrolem kładzionym pędzlem.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-08-17 14:25  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Dzień dobry :)

Powstał kolejny odcinek - tym razem o mieszaniu farb, retuszu krawędzi i malowaniu drutu.

Pozdrawiam

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-08-17 18:28  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
killy9999 Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Technick, czy ja dobrze rozumiem że zaschnięta tempera pod wpływem wody ponownie uzyskuje stan płynny i można nią malować?

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-08-17 21:31  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Seweryn F.   

Tempera, podobnie jak akryl, jeśli zeschnie, to już finito. W teorii możesz ją rozpuścić w chemikaliach, ale po takiej reaktywacji będzie raczej kiepsko kryć i kiepsko się będzie nią malować. Wodne to te farby są do pierwszego wyschnięcia.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-08-17 21:33  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Killy9999, dokładnie tak :). Podobnie jak farbki akwarelowe z tą różnicą, że tempery kryją zdecydowanie lepiej.

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-08-17 21:43  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Seweryn F.   

Technick - czy aby na pewno mówimy o temperach? Używam tych farb od kilkunastu lat i jeszcze mi się taki przypadek nie zdarzył, zeby po wyschnięciu zachowywała się jak akwarela, czyli na powrót, pod wpływem wody się 'rozpuszczała'.
PS.: Ok, dobra, już wiem w czym rzecz :). Używam trochę innego typu farb. Też tempery, ale klasyczne artystyczne, permanentne. Mają takie właściwości jak akryl, tyle, że są bardziej laserunkowe. Sprawdziłem w necie - teraz nawet na plakatówki mówi się czasem 'tempery' :))))

Post zmieniony (06-08-17 21:49)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-08-17 21:55  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Mały wykładzik o temperach http://rynekisztuka.pl/2012/09/19/co-warto-wiedziec-o-temperze/

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-08-17 22:24  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Sewerynie, nigdy nie zastanawiałem się nad tym na ile temperowe są te tempery. Lata temu kupiłem zestaw 6ciu kolorów właśnie pod tą nazwą. Podobnie później kiedy kupiłem większy bo zestaw składający się z 12 kolorów. Plakatówki charakteryzowały się tym, że były w cylindrycznych pojemniczkach z przykrywką. Tempery zawsze były w tubkach.Bardzo możliwe, że skład jest identyczny a różnica w nazwie to chwyt marketingowy mający przyciągnąć potencjalnych kupców do nabycia produktu "premium" - bo sprzedawanym w tubkach niczym profesjonalne farby. Dzięki za sprostowanie :)

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-08-17 19:19  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
lubię placki   

Cześć killy 9999.Pytanie odnośnie lakieru Tamiyą w puszce,lakierowałeś matem czy połyskiem.Model wcześniej gruntowałeś ,czy prysnąłeś na surowy karton-pozdrawiam Jacek.

--
modele to moja pasja.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-08-17 19:54  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
killy9999 Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Jacek-placek: zgaduję że pytasz o P-47? To chyba był matowy, ale sprawdź na wszelki wypadek co napisałem w relacji. Arkusze caponowane.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-08-17 16:42  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
lubię placki   

Cześć,pytam dokładnie o ten model.Dziękuję za odpowiedz.Pytam ponieważ pryskając matem na surowy karton można uzyskać paskudny biały nalot,piszesz , że arkusze caponowałeś-czy capon zabezpiecza arkusze do tego stopnia, że uniemożliwi powstanie nalotu.Pozdrawiam Jacek.

--
modele to moja pasja.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-08-17 17:18  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
killy9999 Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> czy capon zabezpiecza arkusze do tego stopnia, że uniemożliwi powstanie nalotu.

Tak, jeśli dobrze zagruntujesz arkusze caponem to nalot z matowego lakieru nie powinien powstać.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-08-17 23:09  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
lubię placki   

Dziękuję za odpowiedz-pozdrawiam Jacek.

--
modele to moja pasja.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-09-17 12:02  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
dweler Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Taki patent na tani i praktyczny namiot bezcieniowy do robienia zdjęć naszych modeli. Dla mnie rewelacja i koszt nieporównywalnie niższy to tego co oferują profesjonalne sklepy fotograficzne a wygrywa tym że pomieści każdy okręt.

http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/80331973/?query=VUKU

Post zmieniony (25-09-17 14:14)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-10-17 12:58  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
97 Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

a tutaj wrzucę, w biedronie są ściski sprężynowe, 4 sztuki, za 5,49 pln

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-10-17 15:45  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
OSTOJA Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Przydałoby się zdjęcie.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-10-17 18:13  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
97 Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

OSTOJA
mówisz i masz


zdjęcie naprędce strzelane ;)

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-10-17 18:36  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
OSTOJA Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Dzięki 97.
No nie wiem, wydaje mi się, że zwykłe klamerki do wieszania "prania" są tańsze i lżejsze.--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
06-10-17 21:18  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Kupiłem przed chwilą - zawsze o takich marzyłem : ) dzięki 97 za info.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
08-10-17 16:40  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Bol00 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Nie wiem czy to dobry dział na forum ale mam pytanie.Drukując arkusze z częściami na bloku technicznym jaki rodzaj papieru wybrać w opcjach drukarki?

--
Kleje bo lubię

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
09-10-17 09:34  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
tineo Na Forum:
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

To zależy od drukarki, jakie są tam dostępne opcje. Niektóre lepsze drukarki mają opcję wyboru grubości papieru. Pamiętam, że jak drukowałem na zwykłej atramentówce to nic nie zmieniałem, tak jak bym drukował na zwykłym papierze, zresztą za wielkiego wyboru tam nie było. Myślę że trzeba poeksperymentować, bo może wybierając np. druk na papierze fotograficznym efekt będzie lepszy...

--
Pozdrawiam Tomek C.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-10-17 15:48  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Windus Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Panowie ma ktoś patent na wykonanie kół do samolotu z tektury przy pomocy szlifierki wysokoobrotowej lub jak kto woli dremela? Chodzi mi głównie o to, jak obsadzić koło idealnie równo i jednocześnie nie robić zbyt dużego otworu.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-10-17 08:55  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Windus, sprawdź czy nie masz końcówki z tarczką do cięcia, która jako wymienny element powinna być mocowana śrubką. Ja w swojej chińskiej szlifierce zaadoptowałem właśnie to do mocowania koła - śruba wkręcana w trzpień świetnie się do tego nadaje. Od siebie dodałem tylko podkładki żeby mocowanie było pewniejsze.--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-10-17 14:33  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Windus Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

O to właśnie mi chodzi. Nie chcę robić dużego otworu żeby nie mieć problemu z późniejszym zamocowaniem koła na drucie. Tylko nie wiem czy ta śrubka nie jest za krótka. Ale dzięki za pomoc.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-10-17 14:44  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
tineo Na Forum:
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Też stosuję powyższą metodę, bo w moim "uniwersalnym urządzeniu wiertarskim" też były takie tarczki z obsadą, a śrubkę znalazłem sobie dłuższą (z odzysku/demonatażu ;)).

--
Pozdrawiam Tomek C.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-10-17 15:09  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Windus Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

tineo w sumie racja, Polak potrafi. Dzięki za podpowiedź :)

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-10-17 15:30  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
dweler Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Też tak raz zrobiłem ale nie szlifowało mi równomiernie, pewnie brak wprawy.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-10-17 17:15  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
henrykk   

„Tutaj“ można takie śrubki kupić jako „części zapasowe” – długość części gwintowanej 9 mm (bez podkładki, czyli po jej zdjęciu), średnica 2,35 mm.
Teoretycznie powinno się to też bez problemów dać kupić w Polsce, w jakimś markecie budowlanym.--
Pozdrawiam
Henryk

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-10-17 21:25  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Ja używam do moich druciaków zwyczjnej śrubki m 3 z nakrętką z jednego z marketów budowlannych

--

Post zmieniony (18-10-17 20:46)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-10-17 23:17  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Windus, śrubka będzie za krótka jeśli będziesz chciał zamocować wszystkie sklejone warstwy tektury przewiercone na wylot. Jeśli zewnętrzne warstwy będą pierścieniami zamiast pełnych krążków a mocowanie będzie przebiegało przez np. 2 warstwy tektury wtedy taka śrubka spokojnie wystarczy. Wyprofilowanie wewnętrznych krawędzi też jest wtedy dużo łatwiejsze.--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-10-17 07:21  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
OSTOJA Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Jeżeli otwór pod śrubkę w obrabianym kółku będzie zbyt duży dla drutu podwozia trzeba ulepić tulejkę redukcyjną z cienkiego papieru i wkleić w kółko.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
21-10-17 14:44  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Windus Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

OSTOJA dziękuje za podpowiedź. Tak zrobię :)
Panowie macie patent na formowanie stożka? Chodzi o dość ostry dziób myśliwca.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-10-17 22:24  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
riderZ056 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Witam, potrzebuję pomocy odnośnie wykonania wypukłego napisu (dokładnie takiego jak tu: http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/143874-maska-wladimirca/).Napis musi mieć 2 cm szerokości i 1,5 mm wysokości. Próbowałem zrobić go z drutu, wikolu, odcisnąć od drugiej strony na papierze: wszystko na nic.

Post zmieniony (24-10-17 22:25)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-10-17 01:36  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Witam
@riderZ056
Można wyciąć laserem lub wydrukować 3d. W obu przypadkach, będziesz potrzebował projektu, chyba, że wiadomo jaka to czcionka.

--
Mariomodelario - manufaktura modelarska
Nity 3D
Koła do parowozów http://mariomodelario.eu
Szyny kolejowe, sprzęgi 1:25
Wydruki 3D

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-10-17 08:22  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
MateuszB 

Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Witam riderZ056

ja bym wydziergał napis wcześniej wydrukowany na papierze ok 200g/m2 i nakleił w miejsce przeznaczenia. Krawędzie każdej literki z osobna możnaby potraktować np wikolem, żeby nie były kanciaste tylko płynnie przechodziły w płaszczyznę, na którą zostały naklejone.

pozdrawiam

--
"jeszcze Polska nie zginęła, kiedy My żyjemy!"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-01-18 17:58  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Michał   

Mam pytanie odnośnie kół tylko nie do samolotu A do samochodu. Skupmy się na samej " oponie " czyli dwa pierścienie jeden felgi A drugi bieżnik. Łączone są przez profile opony. A te profile opony są wygięte w łuku do zewnątrz. I moje pytanie jest następujące. Jak wygiąć ten element aby ten łuk był równy. Mam nadzieję że objasnilem to z sensem :D

Post zmieniony (23-01-18 18:00)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-01-18 19:15  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
pawcio37   

riderZ056 możesz wyciąć napis jakimś nożykiem, następnie przykleić go na taśmę np maskującą która nie ma zbyt silnego kleju i nie niszczy powierzchni papieru a od drugiej strony wycisnąć napis używając wypisanego długopisu. Po wyciśnięciu od strony gdzie był używany długopis nakroplić rzadkim cyjanoakrylem by utrwalić napis.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-01-18 19:52  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Endrju Na Forum:
Galerie - 1
 

Generalnie takie profile można kształtować za pomocą tzw. kulek do grafiki. Można je kupić w sklepach dla grafików. Aby sobie ułatwić można zrobić coś w rodzaju formy i w niej kształtować ten profil, ale i bez formy też się powinno udać. No może trzeba gdzieś poćwiczyć
"na sucho".

--
Pozdrawiam.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: T-70

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
23-01-18 22:04  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
kudłaty Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Michał zależy od konstrukcji modelowej opony:
- możesz płaski pierścień przewidziany na bok opony wyoblić albo wspomnianą wyżej kulką -kładziesz element na gumce do ścierania i "tłoczysz" ową kulką (można nasączyć element klejem BCG)-, albo np. na krawędzi stołu (efekt na fotkach poniżej).- inna opcja - fajna jeśli zamierzasz malować oponkę - to podkleić bok opony na odp. grubości tekturkę, nasączyć SG i oszlifować papierem ściernym do żądanego kształtu.

Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

W budowie: A. Głazunow, BM, Armed Virginia Sloop, Seahorse, La Belle Poule, Shipyard

Ostatnio ukończone: Proj. 340P "Rakieta" BM, PZL I-22 Iryda, Sklej Model, Bayraktar TB2, GPM, Leudo Vinacciere, Seahorse, Spadochron ST-7, wymysł osobisty, An-2, Orlik, An-2, MM '59(rep.), Star 20 GM8, Modelik, P-51B Mustang, Betexa, P.11c, MM '86, Volvo 244, Księgarnia "Nike", Admirał Lewczenko, AH

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-01-18 21:02  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Spasi90   

Cześć
Jestem nowy no forum :)
Powróciłem do sklejania po kilku ładnych latach, ale nadal uważam że należę raczej do początkujących.
Sklejam teraz Messerschmitt me 410 (Mały Modelarz)
Chciałbym prosić o rozwinięcie wątku robienia imitacji łączenia blach poprzez bigowanie. Jak to u Was wygląda? Macie jakieś fotki z efektem takiego zabiegu? Robiłem pierwsze próby i nie jestem do końca zadowolony...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
10-04-18 20:22  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
dweler Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Cześć.
Jeśli ktoś jeszcze nie zna to podrzucam patent na wykonanie butelek. Miniaturka w większej rozdzielczości.Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-04-18 16:22  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
eustachy87   

patent na butelki? :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
15-04-18 22:19  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
greg   

Pomysłowy ;)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-04-18 19:45  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Gdaś 

 

Witam
A jakiego materiału użyłeś do robienia tak fajnych butelek ? bo patent przedni

--
uszanowanko gdaś

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-04-18 21:24  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Jak kupuję pędzelki to włosie jest osłonięte mniej więcej taką rurką plastikową, ale i wkłady do długopisów można też chyba wykorzystać.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-04-18 21:57  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Mat.82 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Z kawałków ramek transparentnych części modeli plastikowych też można takie "buteleczki" zrobić.

--
Dum spiro, spero

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
27-04-18 15:05  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
dweler Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

gdaś głownie wkłady do długopisów ale także różnej średnicy plastikowe rurki wyjęte np. z mydła w płynie z dozownikiem czy z psiukacza do szyb.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-04-18 15:05  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
modelarka90   

Dzięki. Bardzo pomocne :)

--
Pozdrawiam

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-05-18 22:25  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
PAWEL  

Na Forum:
Galerie - 1
 

oj powinienes dostac NOBLA MODELARZY za ten poradnik

--
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Andrzej Sapkowski

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
28-05-18 14:08  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
dweler Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

PAWEL lepiej poka jaki model to może i ty dostaniesz :).

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-05-18 17:33  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
dinghol   

Jeśli chodzi o te "buteleczki" to oprócz wkładów do długopisówdobre są też wkłady od flamastrów, wychodzą wtedy kolorowe.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-05-18 21:03  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
dweler Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

dinghol dzięki, nie wiedziałem. Swoje musiałem malować.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-05-18 22:57  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
PAWEL  

Na Forum:
Galerie - 1
 

dweler jak juz bedzie gotowy to pokaze

--
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich.
Andrzej Sapkowski

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
31-08-18 11:06  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Kemot Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Witam

Ostatnio całkiem przypadkowo rozebrałem filtr do wody (do dzbanków), coś w rodzaju jak poniżej:Okazuje się, że w środku jest dość drobna siateczka, którą można z powodzeniem wykorzystywać do naszych prac. Jest ona bardzo podobna w strukturze do tej z herbat, jednak nie jest tak sztywna.
Oczko w przybliżeniu 0,25mm--
pzdr
Kemot

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
29-11-18 12:01  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Greg77   

.

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
14-12-18 14:48  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
konradus 
satrapa ;>


 

Proszę nie kasować tego wpisu. Gdy ostatni wpis w tym wątku jest starszy niż ostatni wpis na pierwszej stronie tego działu, to nieprawidłowo przełączane są strony.

pozdr,
k

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-12-18 20:10  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Bizon Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Warto obejrzeć https://www.youtube.com/channel/UCGgGuqqkF83cjXGpMMmNQLg/videos

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
08-01-19 06:30  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Greg77   

.

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
17-01-19 09:57  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
konradus 
satrapa ;>


 

.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-01-19 13:28  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
97 Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

zapytam tu - gdzie się podział temat klejów?

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
24-01-19 23:36  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Kalor Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Zawsze miałem problem z unieruchomieniem linijki przy cięciu równoległych linii, w końcu wpadłem na nieoczywsitą rzecz:Dwa kołki wsadzone w otwory w macie sprawią ze linijka nie będzie już uciekać!

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-01-19 10:01  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Endrju Na Forum:
Galerie - 1
 

Pomysł genialny w swojej prostocie.
Ja rozwiązałem ten problem kupując przypadkiem linijkę z wklejonym wzdłuż całej linijki paskiem antypoślizgowej gąbki, które daje ten sam efekt. Linijka nie przemieszcza się podczas wszelkich operacji.

--
Pozdrawiam.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: T-70

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
25-01-19 23:32  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Kalor Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Też mam taką, ale niestety jak przestanie się dociskać to lubi uciec jeśli dociska się trójkąt od boku.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-01-19 17:12  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Astra28 Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8
 

Siemanos.

Tyle, że unieruchamiając linijkę w jednym miejscu i tnąc większą ilość albo przez dłuższy czas, szybko zniszczysz matę. Lepszym rozwiązaniem jest naklejenie na krawędziach małych kostek kartonu na taśmie dwustronnej i regularne przeklejanie tychże w różne miejsca. Zamiast kostek kartonu można użyć kilku warstw (4-5) dowolnej folii samoprzylepnej i pocięcie ich na mniej więcej 5 mm paski i te naklejać na krawędzie maty.

--
Pozdrawiam cieplutko wszystkich. Astra28 - Niech karton będzie z Wami :-)
W pracy robię TO, a w domu TO. Moje projekty za FREE
Zapraszam Czechofilów Czeskie klimaty okiem Polaka

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
26-01-19 17:42  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Kalor Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

A widzisz, ja nie tnę wzdłuż linijki, tylko prostopadle(albo pod kątem) do niej, unieruchomiona linijka pozwala na wygodniejsze operowanie metalowym trójkątem i większą stabilność zestawu. Coś na wzór deski kreślarskiej.
A przyklejona linijka będzie się przesuwać, ślizgać na kleju a ja wymagam dużej precyzji.

--

Post zmieniony (26-01-19 17:45)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-01-19 07:47  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Endrju Na Forum:
Galerie - 1
 

Witam. Ostatnio starłem się z problemem, z którym zapewne dotyka wielu z Was. Po przyklejeniu kilkudziesięciu zębów do gąsienicy w wyniku pochylania się nad matą kark mnie zaczął tak boleć, że musiałem sobie zrobić jednodniową przerwę. Aby móc kontynuować pracę zastosowałem podwyższenie płaszczyzny roboczej przez użycie pudełka do butów na którym przyklejam sobie teraz zęby bez żadnych problemów i bólu karku. Pomysł tak prosty, że aż nadziwić się nie mogę, że nie wpadłem na niego wcześniej bo przecież problem miałem nie od dziś. Pomyślałem, że może jeszcze nie wszyscy wpadli na taki pomysł i może choć jednemu koledze pomogę :-)
Dokładnie mówiąc to zastosowałem takie białe pudełko z IKEI wielkości pudełka do butów. Jest ono ze 3 cm wyższe niż pudełko do butów, białe (lepiej na nim widać drobne części) i sztywniejsze niż zwykłe pudełko do butów. Polecam. :-)

--
Pozdrawiam.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: T-70

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-01-19 07:56  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Kalor Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Krzesło biurowe z regulacją? Do tego solidne ćwiczenia rozciągające.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-01-19 08:00  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Endrju Na Forum:
Galerie - 1
 

Karol, w pewnym wieku, żadne ćwiczenia rozciągające już nie pomogą :-)

--
Pozdrawiam.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: T-70

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-02-19 21:05  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

Poprawka postu: Ćwiczenia izometryczne i rozciągające - są one nawet relaksujące. Bezpieczniej jest się rozciągać w napięciu izometrycznym (na ile się w ogóle da), a nie wykorzystując opór, bezwładność i ciężar ciała, jak w ćwiczeniach typu np. skłony z pogłębianiem, energiczne wymachy/obroty rękami, wykroki/rozkroki szpagatowe i inne takie. Ponadto ćwiczenia izometryczne, odpowiednio wykonywane (ilość powtórzeń, długość trwania skurczu) poprawiają wytrzymałość - kondycję, np. u mnie do chodzenia, albo właśnie siedzenia na krześle. A dobrze jest też siedzieć na piłce.

Post zmieniony (22-02-19 19:58)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
18-03-19 19:53  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 10
Galerie - 2


 - 2

Uaktualniona wersja tego co zebrałem a było umieszczone w wątku który zaginął w odmętach .

PDF do ściągnięcia z linku poniżej
https://drive.google.com/file/d/1h99N94VO44LCq8cEx7qsj6gx-cr-nONH/view?usp=sharing

--

Post zmieniony (18-03-19 22:15)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
16-04-19 13:50  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
konradus 
satrapa ;>


 

.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
02-05-19 09:44  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Greg77   

.

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
13-05-19 13:07  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Greg77   

.

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
03-06-19 16:37  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
andy Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

Alski - dziękuję bardzo za poradnik pdf, przyda się na pewno.
Pozdrawiam...

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
12-06-19 15:13  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Seweryn 

 

Model świetny, okopcenia już nie bardzo

--
Seweryn

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
11-07-19 12:44  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Greg77   

.

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
31-07-19 14:55  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Greg77   

.

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
19-08-19 20:06  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Greg77   

Ostatnia kropka, którą stawiam w tym wątku!!

--
Pozdrawiam
Grzegorz
KWA

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-12-19 12:37  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 10
Galerie - 2


 - 2

.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-12-19 21:27  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
hoogo5 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Witam. Mam pytanie świeżak. Czy modele JSC można pokryć kaponem bez ryzyka uszkodzenia? Czy to jest druk cyfrowy czy offsetowy?

--
Świeżak w kartonie :)

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
30-12-19 22:57  Odp: [Technika] Poradnik dla początkujących + spis patentów
ja.seba 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Jeżeli z druku seryjnego, nie na specjalne życzenie (np. przeskalowany) to spoko można. Kaponuję bez problemu.

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek