FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
09-04-12 09:59  [Technika] Olinowanie
Marek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Przeglądałem forum i nie znalazłem podobnego tematu więc zakładam nowy. Jeśli jednak jest taki temat może warto przypiąć go na wierzchu, by był jako pierwszy.

Olinowanie okrętów wojennych. To nastręczało i nastręcza wiele problemów, by wyglądało w miarę realnie i odzwierciedlało rzeczywistość. Do tego celu wielu modelarzy używa różnych materiałów i technik. W tym temacie proszę, by każdy podzielił się swoim doświadczeniem, jak też technikami i testami przeprowadzonymi z różnymi materiałami. Kiedyś byłem włókiennikiem więc postaram się poruszać w przyszłości w tej sferze doświadczeń i przypomnieć sobie trochę z tej dziedziny.
Ja osobiście do tej chwili stosowałem dwie techniki:
- żyłka wędkarska
- cieniutki drucik
Pierwszy materiał można zakupić w każdym sklepie wędkarskim. Można dostać całą gamę średnic. Niestety żyłka trudno się przykleja nawet klejem CA. Łatwo nadać jednak jej odpowiedni naciąg używając do tego celu zwykłej suszarki do włosów )). Trzeba jednak uważać by nie przesadzić. Z czasem jednak zmienia swoje naciągnięcie.
Tutaj mały przykład, może nie jest dobry bo model wykonany jakiś czas temu, ale stosowana żyłka
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=181606&t=181606&filtr=0&page=1

Cieniutki drucik. Tutaj problem jest z uzyskaniem materiału. W przewodach znalazłem najcieńszą średnicę 0,08. Na zwojach silniczków lub innej elektroniki można i cieńsze, ale dużo szukania. Druciki jednak jest ciężko naciągnąć i łatwo się odkształcają podczas każdego dotknięcia. Jest to jednak materiał trwały i nie ulega zniszczeniu w czasie.
Ostatnio zastanawiam się też nas takimi materiałami i jak dostanę je w swoje ręce wykonam testy i opiszę co uzyskałem.
Pierwszy materiał jest to drucik bardzo cienki (mam taką nadzieję, że opis jest prawdziwy) uzyskany z siatki z aukcji na allegro:
http://allegro.pl/siatka-plecionaz-nierdzewki-nierdzewna-rozne-oczka-i2251776936.html
Można tez tą siatkę wykorzystać w modelu ))
Drugim materiałem są nici do wykonywania much wędkarskich. Tutaj w tym sklepie mamy pełną gamę takich nici:
http://www.e-sklepwedkarski.pl/sklep-vm/category/227/materialy-muchowe/nici/nici-wiodace.html
A tutaj mam krótki opis doświadczeń innych modelarzy:
http://www.shipmodels.info/mws_forum/viewtopic.php?f=4&t=34990&start=15
Może ktoś z Was stosował inne materiały i techniki, może też stosował którąś z wymienionych. Tak więc proszę o Wasze opinie.

Post zmieniony (09-04-12 10:01)

 
09-04-12 12:08  Odp: [Technika] Olinowanie
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

Ja właśnie wczoraj skończyłem olinowanie na ORP Piorun. Wykonałem je z żyłki wendkarskiej 0,08 mm. Prezentuje się naprawdę fajnie. Żyłka jest elastyczna i bardzo łatwo ją naciągnąć, choć trzeba uważać, bo mi się udało masz trochę skrzywić i musiałem poprawiać. Klej CA klei żyłkę bez problemu, jedynie jest problem z klejeniem styk do powierzchni pokładu gdy chciałem ją przykleić końcówką (przekrojem poprzecznym - nie wiem jak to inaczej nazwać ;-) ). Bardzo łatwo wtedy się odrywała, ale to raczej dlatego, że powierzchnia styku jest bardzo mała.

Pozdrawiam,
Wojtek

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%)

 
09-04-12 23:42  Odp: [Technika] Olinowanie
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

To ja dorzucę sposób z ramkami po modelach plastikowych. Należy rozgrzać taką ramkę nad płomieniem, na przykład świecy, aż stanie się miękka i rozciągnąć do żądanej grubości. Wprawdzie sam nigdy nie próbowałem, ale z tego co można zobaczyć pod poniższymi linkami, efekt jest bardzo ciekawy:

http://www.kartonist.de/wbb2/thread.php?threadid=495&threadview=0&hilight=&hilightuser=0&page=4
http://www.kartonist.de/wbb2/thread.php?threadid=27
http://www.kartonist.de/wbb2/thread.php?threadid=23

Pozdrawiam.

--
Relacja: ARIZONA
Relacja z galerią: NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
10-04-12 17:47  Odp: [Technika] Olinowanie
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Oraz mój sposób:



Zalety:

-tani
-łatwość klejenia
-łatwość malowania
-wytrzymałość
-wydłużenie do 100%

Wady:
-jeszcze nie znalazłem

--
imagination+extrapolation

 
10-04-12 19:04  Odp: [Technika] Olinowanie
Raven666 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 2

Mam pytanie odnośnie olinowania z żyłki wędkarskiej - może to tylko moje subiektywne wrażenie - czy żyłka wędkarska po pewnym czasie ( np . rok) skraca się samoistnie?

--
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota. Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości - Albert Einstein

 
10-04-12 19:36  Odp: [Technika] Olinowanie
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Bartek a konkretna nazwa producenta tych galotów, bo nie wszystkie się nadają.....

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
10-04-12 19:59  Odp: [Technika] Olinowanie
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Ruto, marka chyba nie ma znaczenia, choć te są z Gatta.
Wydaje się jednak, aby te "antygwałty" :) jak mawia moja luba (lub antyseksy jak mówią inne kobity), były z rodzaju kabaretek - czyli siatka. One bowiem mają dosyć rozbudowany i gruby ściągacz z łatwo usuwalnymi elastycznymi nitkami widoczymi na foto.

Nie wiem, czy tradycyjne, gładkie też taki ściągacz mają.






*"antygwałty" to potoczna nazwa rodzaju skarpetek do połowy łydki, wykonanych z tego samego materiału co rajstopy/pończochy.
To tak gwoli wyjaśnienia tym, którzy zamiast zająć się potrzebami kobiet, tracą czas na modelarstwo, zwłaszcza kartonowe :)

--
imagination+extrapolation

 
10-04-12 20:06  Odp: [Technika] Olinowanie
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Doświadczenia z żyłką zbyt dużego nie mam ( jeden model ), ale dla mnie zachowanie żyłki jest nieprzewidywalne. Na moim Fuso "choinka" na rufowej nadbudówce ma ponad 2 lata i nic się z nią nie dzieje. Natomiast reszta olinowania ma niecały rok. Z nią też nic się nie dzieje, z wyjątkiem jednego odcinka, który skurczył się chyba po ok. 4-5 miesiącach. Dlaczego ten, a inne nie? Nie wiem, ale mam nadzieję, że tak już pozostanie:)

Pozdrawiam.

--
Relacja: ARIZONA
Relacja z galerią: NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
10-04-12 20:10  Odp: [Technika] Olinowanie
Przemek80 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Przepraszam za zboczenie z tematu, ale jak babom gacie poprujemy to nam raz dwa modelarstwo z głów powybijają... ;)

 
10-04-12 20:52  Odp: [Technika] Olinowanie
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Ależ wyraźnie napisałem, że są to skarpetki a nie "gacie". Wystarczy mały sabotaż, oczko leci, skarpetka dla nas.

Proste.

--
imagination+extrapolation

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024