FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
09-04-12 00:52  [R/G] Autobus miejski Ikarus 280 - Answer 1:43
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Dawno już nic tutaj nie pokazywałem, trzeba by to zmienić :)

Jakoś koło stycznia trafił w moje ręce ten model. Powstaje na zamówienie. Początkowo myślałem że w miesiąc góra dwa będzie po wszystkim, a tu mi zeszło aż do kwietnia.

Parę słów o samym modelu. Autorem jest Łukasz Wacławek. Stopień trudności 2. Ikarus jest w barwach warszawskich, ale nie ma numeru konkretnej linii. Wierność oryginałowi jest taka sobie, niektóre detale są odwzorowane dobrze, inne trochę po macoszemu, tak jak by projektantowi się już nie chciało. Z takich dziwniejszych rzeczy to np fotel kierowcy jest o wiele za duży, fotele dla pasażerów są o wiele za małe. Gdyby ktoś chciał wykonać model bez wnętrza to będzie to trochę utrudnione, bo w modelu nie ma przedniej szyby w kolorze niebieskim tak jak pozostałe, jest tylko szablon do wykonania z folii i ramka z pasków.

Instrukcja jest bardzo słaba, w zasadzie to wygląda to tak że cz2 przykleić do cz3 i już. Do tego numeracja elementów nie odpowiada kolejności sklejania, i radź se sam :)

Budowę zacząłem od podłogi i podwozia. Krótsza cześć to tył, dłuższa przód.


Do podłogi tylnej są doklejane boczne ściany, w konstrukcji nadwozia nie ma żadnych sklejek, wszystko na styk, co może być pewnym utrudnieniem i trzeba dokładnie przemyśleć kolejność montażu



Do wnętrza powędrowały foteliki i barierki



Na gotowe wnętrze przyklejany jest dach



Tak się to prezentuje z zewnątrz:



W części przedniej to samo, czyli foteliki, barierki, poręcze...



A tutaj już prawie gotowe. Jak widać dach trzyma się na ściankach, przednia szyba trzymać się będzie nie wiem na czym... Jakoś trzeba będzie jeszcze wkleić drzwi. A potem to już z górki :)



Wkleiłem drzwi do przedniej części autobusu. Pierwsze drzwi za nic nie chciały wejść na swoje miejsce, coś musiałem skopać przy sklejaniu przodu. Jedna połówka jest przez to niedomknięta. Drugie drzwi na szczęście pasowały już bez problemu.



Uporałem się z przednią szybą. Nie wyszło to ani ładnie, ani tak jak w oryginale, ale jest. Może jak dam ramkę po wierzchu to będzie trochę lepiej wyglądać. Z tyłu przykleiłem lampy i zderzak



Wkleiłem drzwi do tylnej części. Jedne otwarte, drugie zamknięte.



Ostatni rzut oka na wnętrze przedniej części:



Po skończeniu nadwozia przodu i tyłu zabrałem się za przegub, tutaj części składowe. Jedną z barierek lutowałem - wyszła gorzej, druga klejona CA wygląda już lepiej.



Nie wiem jak, ale udało się to jakoś poskładać w całość.



Przez szyby widać niewiele, mimo że są całkiem duże



No i wygląda na to że skończyłem. Przykleiłem koła, lusterka, wycieraczki, wywietrznik na dachu i się okazało że już nie ma więcej części :) Jakoś szczególnie nie jestem zadowolony z efektu, na pewno można zrobić ten model lepiej. Jednak paromiesięczna przerwa w klejeniu robi swoje. Kilka zdjęć z placu boju:



Pozdrawiam!

--

Post zmieniony (09-04-12 13:24)

 
09-04-12 01:32  Odp: [R/G] Autobus miejski Ikarus 280 - Answer 1:43
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Fajnie widzieć sklejonego warszawskiego lewara. Dla porównania zdjęcie oryginału (ze strony www.przegubowiec.com) http://www.przegubowiec.com/galeria/albums/userpics/10264/1145388805_000073.jpg
Widać, że błędny jest numer rejestracyjny, nie taki krój czcionki numeru taborowego, no i felgi nowszego typu a nie trileksy.

--
http://messer.cba.pl

 
09-04-12 09:09  Odp: [R/G] Autobus miejski Ikarus 280 - Answer 1:43
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Oj, a dlaczego pewne zdjęcia się nie wyświetlają - tajne?

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
09-04-12 12:54  Odp: [R/G] Autobus miejski Ikarus 280 - Answer 1:43
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Fajnie, że jest Ikar i to warszawski (jakoś tylko Berlieta kojarzę ze "stołecznych" modeli komunikacyjnych), niestety krój liter to pikuś przy fikcyjnym układzie foteli (nawet moja żona zauważyła, że na przednim nadkolu z prawej nie zmieszczą się fotele tyłem, jak to zaprojektowano w modelu, a linia poręczy na fotelach powinna być równa w całym autobusie). A szkoda, bo można było tego łatwo uniknąć i pisałem o tym już bodaj autorowi przy surówce (o ile się nie mylę).
Faktura podłogi powinna być znacznie drobniejsza. I przód bardziej przypomina Zemuna, ale przyjmijmy, że to uproszczenie. Ja pewnie był projektował podobnie na początek ;)
Niemniej podzielam entuzjazm zwolenników "cywili" :)

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
09-04-12 15:07  Odp: [R/G] Autobus miejski Ikarus 280 - Answer 1:43
klaymen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 8
Galerie - 26
 

Sam też skleiłem ten model, i muszę powiedzieć że biorąc pod uwagę jakość opracowania wyszedł Ci super. Fajnie wygląda widok na przegub z barierkami przez otwarte drzwi. Reflektory z przodu mają lekkiego zeza rozbieżnego :). Dobrze byłoby też pomalować mocowania lusterek.

Post zmieniony (09-04-12 15:07)

 
09-04-12 16:12  Odp: [R/G] Autobus miejski Ikarus 280 - Answer 1:43
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Messer, jak by tak porównywać wszystkie szczegóły z oryginałem to byśmy pewnie do rana coś wynajdywali :)

Ostoja, teraz już chyba wszystko widać?

ZbiG, jak bym robił ten model dla siebie to wsadził bym do środka żołnierzyki albo zrobił bym dioramę ze stanu wojennego :)

Dixie, według mnie układ foteli jest OK, z tego co pamiętam tak to właśnie wyglądało.

Klaymen, w trakcie budowy parę razy patrzyłem na zdjęcia Twojego ikarusa, sporo mi wyjaśniły. No i ten twój przegub, klasa! :) A jak wkleiłeś przednią szybę? U Ciebie to wyszło bez porównania lepiej niz u mnie.


Wrzuciłem kilka nowych zdjęć ikarusa na moja stronę: http://maciek-kat.cba.pl/galeria/ikarus.html

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
09-04-12 20:50  Odp: [R/G] Autobus miejski Ikarus 280 - Answer 1:43
Dixie 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Z fotelami na nadkolu to trochę widać tutaj: http://www.przegubowiec.com/cws/displayimage.php?album=1001&pos=9 Czwarty rząd nie wejdzie nawet po kielichu ;P
Można jeszcze tak: http://www.przegubowiec.com/images/stories/katalog/wn/5412-wewp1-2007.jpg ale to nadal 3 rzędy i jak z górą 20 lat jeździłem tymi sprzetami w Wawie (jako pasażer), to tego konkretnego układu nie spotkałem.
Brak też poręczy przed fotelem po lewej na przeciw drugich drzwi:
http://www.przegubowiec.com/cws/displayimage.php?album=1001&pos=8
Te zdjęcia pochodza z automatów (wajchomatów już się nie odbudowuje, idą prosto do huty), ale w lewarach jest to rozwiązane dokładnie tak samo (lub z pionową poręczą do sufitu).
Zresztą temat warszawskich autobusów, jest dość śliski, bo ilość odmian (a raczej serii) samych tylko Ikarów pomnożona przez ilość modyfikacji przy naprawach warsztatowych spotęgowana inwencją mechaników daje nader bogatą paletę możliwości wykonania modelu konkretnego egzemplarza. Pozostaje opisana dokumentacja fotograficzna, bo niestety w czasie stołecznej kariery każda NG coś nowego wnosiła do fabrycznego image tego weterana :D.

--
...to ja idę sklejać pierogi :)

 
09-04-12 20:51  Odp: [R/G] Autobus miejski Ikarus 280 - Answer 1:43
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Maćku, a skąd wziąłeś taki układ tylnych kloszy?

http://villamosok.hu/troli/ik-280-proto/bbc1.jpg

To było pierwsze co mi się od razu rzuciło na oczy, a swoją drogą wykonanie fajne. Miło popatrzeć na takich cywili. Gratulacje. ;-)

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
09-04-12 21:01  Odp: [R/G] Autobus miejski Ikarus 280 - Answer 1:43
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Teraz widać, dzięki Kat. Też trochę najeździłem się tymi Ikarusami po Warszawie. :-) Fajny temacik. Pozdrawiam.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
09-04-12 21:57  Odp: [R/G] Autobus miejski Ikarus 280 - Answer 1:43
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Dixie, Tak się przyglądam i faktycznie coś tu jest nie tak w tym modelu. Ale to chyba efekt tego że foteliki są za małe. W przejściu pomiędzy nimi spokojnie można by wsadzić jeszcze 3, a w oryginale 2 by ledwo weszły. Poręczy zrobiłem tyle ile jest w projekcie, autor nie przewidział tych idących od oparć foteli do góry ani żadnych innych ponad te co są. Na kole w przegubie też powinny być jeszcze dwie rurki od dołu do góry. Jak przeglądałem zdjęcia to widziałem co najmniej kilka różnych układów poręczy, i stwierdziłem że nie ma co na siłę kombinować i zrobiłem tylko to co na szablonach :) Drobnych braków jest jeszcze kilka: kierowca powinien mieć w środku duże okrągłe lustro i żaluzje przeciwsłoneczne, kasowników chyba też powinno być więcej niż 4, i przynajmniej w tych autobusach co były w moim mieście to były najczęściej kasowniki z wajchą z boku.

BeBe, w instrukcji jest czarno-biały rysunek pokazujący kolejność ustawienia świateł, białe od wewnątrz, szare w środku i czarne na zewnątrz, i tak też były wydrukowane na arkuszu, nie przyszło mi do głowy żeby sprawdzić jak jest w oryginale, mój błąd :)

Szkoda że te ikarusy już nie jeżdżą. Chyba nigdy nie zapomnę dzików jakie wydawał ten autobus, wszystkie współczesne to tylko gwiżdżą, a tutaj te telepiące się szyby i drewnopodobne panele :)

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024