FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
03-04-12 21:23  [R] Niszczyciel eskortowy ORP Ślązak - MM 06/1983 1:200
Przemek80 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Tym razem biorę się za niszczyciela eskortowego ORP Ślązak z Małego Modelarza (nr 6/1983).


Autorem opracowania jest Krzysztof Wolbek.

Wybrałem ten projekt, bo na tym forum nikt jeszcze nie relacjonował budowy Ślązaka z MM.
Będzie premiera, a czy udana - czas pokaże.
Moim jedynym modelem okrętu była Błyskawica z MM, ale to było kilkanaście lat temu.

Na 30-letnich arkuszach widać odciśnięty ząb czasu.


Całość materiału została skopiowana na ksero, bo ten stary papier jest kiepskiej jakości.

Zdecydowałem, że będzie malowany. To będzie mój pierwszy malowany w całości model, więc chętnie poczytam trochę rad na temat malowania. Zamierzam kupić kilka Humbroli.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zacząłem tradycyjnie od szkieletu.

 
03-04-12 21:33  Odp: [R] Niszczyciel eskortowy ORP Ślązak - MM 06/1983 1:200
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

I pociąłeś taaaaką starą wycinankę, co prawda ja też pociąłem Suma ale "pancerny" karton dał mi się we znaki. Szkielet to jeszcze pół biedy ale oklejki dna to tnij z kartonu barwionego na wskroś na buraczkowo-czerwony (bordowy?)wykorzystując oklejki dna z wycinanki jako szablony. Z reszty arkuszy zrób dokładny skan i wydrukuj na atramentówce. Wydruk zabezpiecz z obu stron kaponem malując zwykłym pędzlem prosto z puszki. Dobrze radzę bo z malowaniem to się "zapętlisz" niemożebnie. :-)

--

Post zmieniony (03-04-12 21:35)

 
03-04-12 21:34  Odp: [R] Niszczyciel eskortowy ORP Ślązak - MM 06/1983 1:200
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam, Faktycznie, nie widziałem relacji z budowy tego MM. Zasiadam i kibicuję.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
03-04-12 21:52  Odp: [R] Niszczyciel eskortowy ORP Ślązak - MM 06/1983 1:200
Przemek80 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Ostoja,
no może chociaż pędzel umoczę w farbce...
... no dobra dałeś mi do myślenia... Zastanowię się jeszcze co z tym fantem zrobić.

To oczywiste, że stary 30-letni papier nie nadaje się do składania. Nie pociąłem wycinanki, a jej kopię ;)
Zrobiłem kserówki arkuszy. Ale może faktycznie znajdę kolorowe ksero i skopiuję na papierze o większej gramaturze.

Dzięki za radę! Podejmę decyzję zanim dokończę kadłub (bez oklejania poszyciem) i podstawkę.

A przy okazji - jak się dobiera podstawkę do okrętu? Jakkolwiek wedle własnego gustu?

 
03-04-12 22:03  Odp: [R] Niszczyciel eskortowy ORP Ślązak - MM 06/1983 1:200
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Jeśli i tak masz zamiar model malować, to może trzeba było się pokusić o nowsze opracowanie np z Questu? Okręty ze starego MM często gęstą są podobne do oryginałów głównie z nazwy.
Jeśli chodzi o podstawkę, to tak jak piszesz, wg własnego gustu.
Można zrobić taką jak tutaj - do deski przyklejone dwie rurki z papieru z gwoździami wewnątrz i na to "nabity" model. Podstawka malowana bejcą.
Albo taką. Elementy pionowe na których opiera się kadłub odrysuj sobie od wręg. Dzięki temu podstawka będzie idealnie pasowała do kadłuba.

--

Post zmieniony (03-04-12 22:04)

 
04-04-12 00:04  Odp: [R] Niszczyciel eskortowy ORP Ślązak - MM 06/1983 1:200
Bialy 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 32


 - 7

No nie no...
Jeden z pierwszych moich okrętów (niestety już nie istnieje).
Z tego co pamiętam to nie sprawiał żadnych problemów (sklejałem go będąc w okolicach chyba szóstej klasy podstawówki).

Zgadzam się z Piotrem lepiej skleić nowsze opracowanie. Ślązak z MM-a jest mocno uproszczony.

Jeśli jednak nie zmienisz zdania i będziesz go kleił to wiedz, że fundujesz mi niezłą podróż sentymentalną. Będę wiernym widzem.

--

 
04-04-12 01:00  Odp: [R] Niszczyciel eskortowy ORP Ślązak - MM 06/1983 1:200
Gromek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 2

Hej :)
Jako fan starych okrętów,poniżej 10tyś. części,hehe, zasiadam i kibicuję.
Nie mów, że z takiego 'trocinopodobnego' kartonu nie da się skleić modelu ;) Ja tam Penelopę dziarsko kleję,a arkusze podobne co w Twoim Ślązaku ;) Kwestia nastawienia do projektu.
Jedyne co kole w tych zacnych,starych modelach, to nierówność barw na poszczególnych arkuszach + wypłowiałe kolory.
Mam nadzieję, że uda Ci się ten Ślązaczek :) powodzenia

--
...Chciałbym móc kiedyś powiedzieć: umiem kleić kartonówki...
*************
W doku:ORP PIORUN
Zwodowane:
HMS Penelope
ORP Błyskawica
ORP Garland

 
04-04-12 07:03  Odp: [R] Niszczyciel eskortowy ORP Ślązak - MM 06/1983 1:200
Przemek80 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

No właśnie, największy problem to te kolory, a właściwie ich brak. Jedna część pokładu jest jasnoszara, inna ciemnoszara... Nawet kopia na kolorowej drukarce niczego nie zmieni.
Dlatego bliższy jestem decyzji o malowaniu wszystkiego po kolei.

Nie mam żadnego sentymentu do Ślązaka, mam za to do Małego Modelarza. Dlatego wybrałem to opracowanie zostaję przy tym wyborze. Poza tym już zacząłem, a jak zacząłem, to i skończę :)

 
04-04-12 07:13  Odp: [R] Niszczyciel eskortowy ORP Ślązak - MM 06/1983 1:200
Grzegorz Nowak (W) 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 20


 - 21

po 1. - jest to "pseudoŚlązak" z oryginałem wspólnego nie ma za wiele, naprawdę, jak chcesz ten typ okrętu budować to polecam jak poprzednicy wydawnictwo Quest
http://wsmk.konradus.com/f1m.php?model=quest06
tu masz link do relacji - http://www.papermodels.pl/index.php?topic=3812.0
i tu nie chodzi mi o uproszczenie, tylko o niezgodności z wyglądem rzeczywistym...

po 2. - jak chcesz potrenować warsztat tylko to też polecam lepiej opracowny model czyli patrz jak wyżej ;) zwłaszcza że pewnie trochę czasu tu zejdzie, a w miarę postępów w budowie będziesz chciał coraz więcej i coraz lepiej.... :)

po 3. - stary pancerny karton da się formować, wystarczy go troszkę (lub mocno) zmoczyć ... w efekcie masz blachy poszycia jak ze stoczni...

powodzenia!

ps. sentyment też mam do tego modelu, jak się ukazał w kioskach to go zacząłem, ale nigdy nie skończyłem... :) chyba sobie go "strzelę" w standardzie .. będzie poziomem do kompletu do Conrada też z MM :)

--
____________________
nie tylko święci garnki lepią

Uczestnik projektu ŁSM

 
04-04-12 07:38  Odp: [R] Niszczyciel eskortowy ORP Ślązak - MM 06/1983 1:200
Przemek80 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Dziękuję, ZbiG!
Lubię MM, bo od nich dawno temu zaczynałem bawić się w modelarstwo. Jeśli już wycinanka zapoznała się z nożycami, to kości zostały rzucone - będzie kiedyś galeria.

Idąc tropem opracowań lepszych, jeszcze lepszych itd, doszedłbym pewnie do wniosku, że trzeba kupić jakiś gotowy plastikowy model na eBay :)
Złożę właśnie ten model z tego opracowania i będę miał dzięki temu prawo poopowiadać o tym, czy jest dobre, czy złe.

Z tymi kolorami, tak jak pisałem wcześniej, mam problem. Na jednym arkuszu czerwony jest już jakby sprany, a na innym wygląda raczej na różowo. To samo jest z szarością pokładów. Na jednym arkuszu ciemny na innym jasny szary. Biały już nie istnieje - zastąpił go ciemny żółty w jasnobrązowe pasemka ;)
Będzie chyba malowanie, więc problem niszczenia kolorów przez chemię klejów mnie nie będzie dotyczył. Też wolę niemalowane model; widać wtedy, że są papierowe i dzięki temu robią wrażenie na laikach. Nie mniej jednak, chcę żeby model był do czegoś podobny.

Okienka będę wycinał i wstawiał plastikowe. Nie mam w tym doświadczenia, więc będę improwizował. Chyba kupię wycinaki do skóry - takie, jak używa się do dorabiania dziurek w skórzanych paskach.

Post zmieniony (04-04-12 07:41)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024