FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
04-03-12 14:39  [PREZENTACJA] F-35 & YF-23, YG-Model, 1:33
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

Witam,
Nabyłem ostatnio modele F-35 oraz YF-23 z wydawnictwa YG-Model Jako, że wydawnictwo to jest raczej mało znane/popularne postanowiłem zaprezentować te modele, aby ułatwić Wam decyzję o zakupie modeli tego producenta lub ich omijania.
Sam zastanawiałem się, czy warto itp, zwłaszcza, że nie mam możliwości obejrzenia wycinanki przed jej kupnem. W internecie na ten temat znalazłem niewiele. Czy było warto... ? Sprawdźmy...

Na początek idzie F-35

Krótki opis konstrukcji:
F-35 Lightning II (ang. błyskawica) amerykański jednomiejscowy, jednosilnikowy myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji zbudowany przez korporację Lockheed Martin w ramach projektu Joint Strike Fighter, który miał na celu zbudowanie maszyny spełniającej wymagania wszystkich rodzajów amerykańskich sił zbrojnych. Wersja prototypowa samolotu była znana pod nazwą X-35 JSF, ale 7 lipca 2006 roku maszyna dostała nową oficjalną nazwę Lightning II. F-35 Lightning II jest zdolny do wykonywania misji bliskiego wsparcia, bombardowań, oraz typowo myśliwskich zadań walki powietrznej. Projekt samolotu jest finansowany wspólnie przez rządy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i innych krajów zainteresowanych zakupem tej maszyny. F-35 Lightning II został zbudowany pod kierownictwem firmy Lockheed Martin, przy współpracy z BAE Systems i Northrop Grumman

Program JSF został zainicjowany w celu zbudowania maszyny zdolnej zastąpić wiele typów samolotów, co ma doprowadzić do redukcji kosztów ich produkcji i utrzymania. Docelowo mają powstać trzy wersje F-35, w których 80% elementów konstrukcyjnych będzie identycznych, a pozostałe 20% będą stanowić dedykowane systemy, przystosowujące maszynę do pełnienia określonych zadań lub działań w specyficznych warunkach.

F-35A — samolot startujący i lądujący w sposób konwencjonalny (CTOL) przeznaczony do zastąpienia należących do amerykańskich Sił Powietrznych maszyn F-16 Fighting Falcon i A-10 Thunderbolt II. Planowane wprowadzenie maszyn do służby ma nastąpić w 2014 roku.
F-35B — samolot krótkiego startu i pionowego lądowania STOVL mający zastąpić maszyny Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych AV-8B Harrier II i Harrier GR.7/GR.9 należące do brytyjskiego RAF-u i Royal Navy. Planowane wprowadzenie maszyn do służby w 2015 roku.
F-35C — przeznaczony dla US Navy samolot pokładowy, który zastąpi maszyny typu F/A-18 Hornet, ale tylko wersji A/B/C/D. Planowane wprowadzenie do służby w 2015 roku.

Program JSF wyewoluował z prowadzonego przez DARPA innego programu budowy samolotu myśliwsko-szturmowego o własnościach krótkiego startu i pionowego lądowania STOVL Strike Fighter (SSF) przeznaczonego dla USMC. W 1992 roku USMC i USAF rozpoczęły prace nad wspólnym lekkim samolotem myśliwsko-szturmowym bazującym na projekcie SSF. Nowy wspólny program nazwany JAST (Joint Advanced Strike Technology) rozpoczęto oficjalnie 27 stycznia 1994 roku. Celem było zaprojektowanie samolotu, uzbrojenia i technologii nowoczesnych urządzeń radarowych w celu zastąpienia wielu różnych typów maszyn amerykańskich i brytyjskich jedną rodziną samolotów.

W celu opracowania nowej maszyny wybrano 16 listopada 1996 dwie firmy Lockheed Martin i Boeing. Każda z nich dostała za zadanie zaprojektowanie dwóch maszyn i zademonstrowanie konwencjonalnego startu i lądowania (CTOL), startu z lotniskowca i własności krótkiego startu i pionowego lądowania (STOVL).

Także w 1996 roku brytyjski Minister Obrony zainicjował program samolotu pokładowego przyszłości Future Carrier Borne Aircraft, który miał zastąpić Sea Harriery, oraz nowocześniejsze Harriery GR.7, jednak w styczniu 2001 wybrano wspólne rozwiązanie JSF.

26 listopada 2001 rozstrzygnięto konkurs na nową maszynę na korzyść firmy Lockheed Martin i jej X-35. Projekt Boeinga X-32 również spełnił wszystkie wymagania, ale charakteryzował się zdecydowanie gorszymi osiągami. Pierwszy F-35 w wersji dla USAF został zbudowany w Fort Worth w stanie Teksas 19 lutego 2006 roku. Po serii testów naziemnych przystąpiono do badań w locie prowadzonych w bazie Edwards w Kalifornii.

Poszczególne elementy samolotu F-35 były wcześniej przetestowane przy konstruowaniu myśliwca F-22 Raptor. W porównaniu do dość śmiałej koncepcji Boeinga, F-35 wydaje się być smuklejszą jednosilnikową wersją Raptora. Dysza wylotowa Lightninga jest podobna do opracowanej dla eksperymentalnego samolotu pionowego startu i lądowania z 1976 roku, General Dynamics Model 200.
Zastosowanie technologii stealth czyni Lightninga porównywalnie niewykrywalnym myśliwcem dla radarów bliskiego zasięgu pracujących w paśmie X co F-117 Nighthawk, ale technologia ta nie chroni maszyny przed wykryciem urządzeniami radiolokacyjnymi dalekiego zasięgu pracującymi w paśmie L.

Kilka fotek oryginału :


Czas na wycinankę
Na początek okładeczka

Okładka może się podobać lub nie... Mnie osobiście przypadła do gustu :-)
Model to 4 strony szkieletu i 12 stron elementów ( A4 )
Instrukcja za wiele nie mówi, a to za sprawą dwóch powodów:
Po pierwsze nie ma opisu budowy, a po drugie nawet jeśli by był, to i tak nie ma w zawartości języka polskiego...

Ale sprawę ratują rysunki montażowe rodem ze Stegny ;) Są przejrzyste, czytelne i pokazują wszystko co potrzeba.

Model jest dość skomplikowany, co widać na rysunkach. Na pochwałę na pewno zasługuje szkielet stworzony w formie szkieletu okrętowego.

A teraz czas na części:
Elementy zostały wydrukowane na półmatowym papierze w rozmiarze A4. Jest to druk laserowy. Wg mnie model został bardzo ładnie wydany, kolory są żywe, nie ma różnic w odcieniach kolorów, brak jakichkolwiek wad ( przynajmniej w moim egzemplarzu )
Papier wydaje się być dość miękki/wiotki ale myślę, że ze sklejeniem problemu nie będzie.


Trzeba pochwalić rozwiązanie/sposób druku, jaki/e zastosowano przy podwoziu Widać ( a właściwie nie widać ) to na pierwszej fotce.
Mamy części 55A - E. Na fotce ich nie ma, są tylko numery. A to dlatego, że elementy te zostały narysowane tak cienką linią, że gołym okiem ciężko je zobaczyć, przez co golenie nie będą wymagały malowania na biało.

Kolejnym prezentowanym modelem jest YF-23

krótki opis:
Jest to konkurencyjny myśliwiec dla F-22 Raptor. Obydwa projekty brały udział w tym samym konkursie, który to wygrał F-22
YF-23 Black Widow II – dwa prototypowe samoloty myśliwskie piątej generacji skonstruowane i zbudowane przez Northrop oraz McDonnell Douglas w ramach projektu Advanced Tactical Fighter (ATF). Projekt został zamknięty w roku 1991 z powodu wyboru dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych konkurencyjnego samolotu F-22 Raptor opracowanego przez koncerny Lockheed Martin oraz Boeing.
W trakcie rozwoju tego programu, jeden z prototypów YF-23 napędzany był silnikami Pratt & Whitney YF119 drugi natomiast posiadał napęd General Electric YF120. Obydwa opracowane zostały na platformie w kształcie diamentu, posiadały ostro nachylone stery kierunkowe i ząbkowany profil tylny. W projekcie YF-23 zaimplementowana została również niezwykle zaawansowana technologia stealth czwartej generacji oraz napęd pozwalający na osiągniecie prędkości naddźwiękowej bez użycia dopalaczy. W trakcie trwania programu, YF-23 osiągnął maksymalną prędkość 1,8 Ma. Samolot ten posiadał wiele elementów charakterystycznych dla konstrukcji Lockheed SR-71 oraz B-2 Spirit, z tych też konstrukcji zaczerpnięto wiele gotowych rozwiązań. Charakterystyczne było zwłaszcza ogromne nachylenie stateczników pionowych oraz ostre załamanie wzdłuż obu burt. Do dziś unikalnym kształtem jest kształt skrzydeł na planie diamentu oraz podobnie jak w B-2 - cienkie załamania oraz połączenia z kadłubem oraz użycie identycznych kątów powierzchni lotnych (np. dziobu, powierzchni natarcia skrzydeł, powierzchni tylnych skrzydeł, sterów wysokości i kierunku, miejsc wylotu spalin), zapewniające tej konstrukcji znakomite właściwości stealth. YF-23 był samolotem niezwykle niestabilnym, co w połączeniu z systemem fly-by-wire skutkowało niebywałą zwrotnością. Innym atrybutem skutkującym bardzo wysoką mobilnością była unikalna konstrukcja ogona - zamiast posiadania dwóch sterów kierunku i wysokości (ang. ruders and elevators), YF-23 posiadał ich odchylone od pionu o około 45° w kierunku poziomym połączenie - ruddervator. Kształt i struktura skrzydła YF-23 ponadto, powodowały ze samolot ten niejako "ślizga się" w powietrzu ekstremalnie minimalizując w ten sposób tarcia powierza o powierzchnie kadłuba, co w innych konstrukcjach powoduje jego nagrzewanie i ułatwia wykrycie samolotu za pomocą czujników podczerwieni takich jak Infra-Red Search & Track (IRST).

W trakcie procesu konstrukcji, Northrop położył większy nacisk na uzyskanie lepszych właściwości stealth, nieznacznym kosztem manewrowości, jednakże i w tym ostatnim zakresie, samolot ten - podobnie jak Lockheed F-22 Raptor - znacznie odbiega od wszelkich znajdujących się w użytku współczesnych konstrukcji wojskowych.
Obydwa prototypy zostały pozbawione napędu i wylądowały w ośrodku NASA w Kalifornii.Obydwa także pozostawały w dyspozycji NASA do roku 1996, po czym zostały wypożyczone przez agencje kosmiczną do Western Museum of Flight w Hawthorne w Kalifornii oraz USAF Test Center Museum w bazie lotniczej Edwards AFB w tym samym stanie.

Kilka fotek oryginału :

WYCINANKA
Okładka

model - 6 stron szkieletu i 13 stron elementów ( A4 )
Tym razem opis budowy jest znacznie obszerniejszy niż w F-35, niestety nie po polsku

Również tutaj wszystko ratują rysunki montażowe ;)


Model YF-23 również został wydany bardzo ładnie


PODSUMOWANIE
Zarówno F-35 jak i YF-23 zostały wydane bardzo ładnie, zawierają dużo rysunków montażowych, przejrzystych i czytelnych. Na pewno są to bardzo ciekawe pozycje szczególnie dla tych, którzy zajmują się współczesnym lotnictwem.
Obie pozycje warte zakupu, szczerze polecam wszystkim niezdecydowanym :)

--

Post zmieniony (06-03-12 20:52)

 
04-03-12 14:56  Odp: [PREZENTACJA] F-35 & YF-23, YG-Model, 1:33
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

No faktycznie, pierwsze wrażenie pozytywne. Ciekawe jak się będą prezentowały po sklejeniu i w porównaniu do naszych rodzimych zapowiedzi z Hobby Model. Mam nadzieje że będziesz relacjonował ich budowę na forum, bo z chęcią się temu przyglądnę.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
06-03-12 19:54  Odp: [PREZENTACJA] F-35 & YF-23, YG-Model, 1:33
Hologen   

zerzneli wszytko od model hobby czy hobby model nie wioadomo ja knie nazywaqc..... pewnie im monkurekcje chce robic zal.

 
06-03-12 20:26  Odp: [PREZENTACJA] F-35 & YF-23, YG-Model, 1:33
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

ja cham ( nawet pasuje do ciebie )
Po pierwsze: Hobby Model zapowiedział tylko F-35
Po drugie: Jest wątek o nowościach z YG-Model. Przeczytaj i zastanów się co piszesz... bo kwestia wydania F-35 ( który ma ukazać się również w Hobby Model ) została tam omówiona...
Po trzecie: Zanim coś napiszesz... POMYŚL, potem napisz
Po czwarte: Zacznij pisać jak człowiek, używając słownika
Po piąte: Zacznij się zachowywać i pokaż co skleiłeś... bo jak narazie : widzę tylko komentowanie

TRH
Relacja będzie z budowy obu modeli, ale ruszy nie wcześniej jak za 2-3 miesiące :)
( chociaż może skuszę się do prowadzenia 2 relacji równocześnie... ) Zobaczymy ;)

--

Post zmieniony (06-03-12 20:27)

 
06-03-12 20:48  Odp: [PREZENTACJA] F-35 & YF-23, YG-Model, 1:33
grzegorz   

Przepraszam mam pytanie czy to jest druk ofsetowy czy zwykła laserówka,proszę o odpowiedz pozdrawiam

 
06-03-12 20:55  Odp: [PREZENTACJA] F-35 & YF-23, YG-Model, 1:33
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

Myślałem jedno a napisałem drugie... Już poprawiłem pierwszy post - jest to druk z laserówki.

--
Pozdrawiam, Sony :)

 
06-03-12 21:04  Odp: [PREZENTACJA] F-35 & YF-23, YG-Model, 1:33
grzegorz   

Dziękuje za info.pozdrawiam

 
06-03-12 21:49  Odp: [PREZENTACJA] F-35 & YF-23, YG-Model, 1:33
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

grzegorz napisał:

> Relacja będzie z budowy obu modeli, ale ruszy nie wcześniej jak za 2-3 miesiące

Zaczekam i już teraz rezerwuję miejsce w pierwszym rzędzie, na obydwie relacje ma się rozumieć.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
06-03-12 22:47  Odp: [PREZENTACJA] F-35 & YF-23, YG-Model, 1:33
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Opracowanie ładne, tylko jeśli to jest wydrukowane rzeczywiście na zwykłej laserówce to chyba jest lekkie nieporozumienie. Te same modele można nabyć na ecardmodels i wydrukować po swojemu, tylko tam kosztują 18$ plus druk.

--

 
07-03-12 06:50  Odp: [PREZENTACJA] F-35 & YF-23, YG-Model, 1:33
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

Obejrzałem je na ecardmodels.... Myślę, że jednak warto je zakupić, ponieważ na ecardmodels kosztują po 18 $
Kurs dolara z 07.03.2012 to 3,16 zł ---> 18 * 3,16 = 56,88zł + drukowanie
Oba modele to grubo ponad 100 zł, a do tego w skali 1/48
Ja te zakupiłem w GPM'ie po 39 zł/sztukę, już przeskalowane do 1:33
Ja np wiem, że u siebie nie wydrukowałbym modeli na takim poziomie, na jakim zostały wydane...Oczywiście wybór należy do Was ;)

P.S. TRH
Sony napisał, nie Grzegorz :-P

--

Post zmieniony (07-03-12 06:54)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024