FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
24-01-12 16:01  [R/G]Wielka Latarna z Faros
Taron78 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam ponownie.

Długo biłem się z sobą zanim zdecydowałem się na założenie tego wątku, bo nie uważam żeby moje pastwienie się nad kartonem coś wniosła w temat zwany "modelarstwo". No ale w końcu stwierdziłem że relacja i ewentualny doping zmotywują mnie do wytężenia prac nad modelem i wreszcie go wydam, bo zapowiadam to już od pierwszego numeru "Świata z kartonu".

O latarni pisać wiele nie będę, bo i źródła są skromne a i często ze sobą sprzeczne, a zainteresowani tematem znajdą informacje na wikipedii. Ważne że była gigantyczna (większa niż jakakolwiek współczesna latarnia) i została ustanowiona 7 cudem świata (spychając z listy mury obronne Babilonu.

Model planuję wydać w skali 1:200 w której osiągnie całkiem spore rozmiary - podstawa 48x47 cm, a wysokość ok 60 cm.

W tej chwili kończę sklejać mury okalające latarnię, oraz kompleksy świątynne, które jak się powszechnie uważa mieściły się w ich wnętrzu. Jako że obiekt nie zachował się do naszych czasów nie wiadomo jak naprawdę wyglądał, prawdopodobnie, na przestrzeni wieków ulegał licznym remontom i modyfikacją. Wersja którą przyjąłem ukazuje latarnię w jednej z możliwych do przyjęcia wersji jej wyglądu w I wieku naszej ery, kiedy to została poddana gruntownemu remontowi przez rzymian (którzy nawiasem mówiąc kilka lat wcześniej o mało jej nie zburzyli karząc w ten sposób mieszkańców Aleksandrii za poparcie atycesarskiego buntu).

Prezentowany model jest modelem "technicznym" i brak mu (zarówno ze względu mojego talentu jak i podejścia do tematu) walorów pełnowartościowego modelu. Brak retuszów, ale chciałem widzieć wyraźnie jak części ze sobą pasują. Tekstura trawy na dziedzińcu (i kilka innych) na pewno zostanie jeszcze zmieniona. Całość nie jest jeszcze naklejona na podstawę, stąd szpary i falowania.
Mam nadzieję że wkrótce będę mógł zaprezentować kolejne etapy budowy i zebrać kilka ciekawych , mam nadzieję konstruktywnych uwag z waszej strony.


WIDOK OGÓLNY:




KILKA SZCZEGÓŁÓW:





Mam nadzieję że się spodoba (nie wykonanie, na to nie liczę - temat) i że czas spędzony nad kreśleniem tego modelu nie był czasem zmarnowanym. Zapraszam do oceny i komentarzy.

--

Post zmieniony (06-05-12 09:02)

 
24-01-12 20:15  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Temat na pewno oryginalny. Modeli starożytnych budowli chyba za wiele nie ma (choć nie ukrywam, że osobiście gustuję raczej w modelach budowli z wieków średnich, czyli poddaję się fali:)). Podoba mi się tekstura murów, a że tekstura trawy do wymiany to już sam napisałeś. Mam wątpliwość co do blanek na wieżach - tzn, mury zwieńczone są takim przestrzennymi blankami, a blanki na wieżach są (jeśli dobrze widzę) przepraszam za wyrażenie - plaskate. Podobne uproszczenia trochę zniechęcają do czeskich modeli budowli, gdzie albo schody to zjeżdżalnie, albo całe mury są cienkie jak blacha na pancerz rycerza z epoki w tej samej skali. U Ciebie schody na szczęście są schodami:). Może iść za ciosem i zrobić przestrzenne blanki nie tylko na murach, ale również na wieżach?
Model zapowiada się na pewno efektowny - moja córa już się nim zainteresowała:)
A że zapytam przewrotnie - przewidujesz jakąś serię? Np. kolosa z Rodos też będziesz robić?:)

Post zmieniony (24-01-12 20:15)

 
24-01-12 20:21  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
Tomasz 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Oprócz lewego murka na zdjęciu nr 10 wszystko jest i wygląda ok. Fajna relacja.

 
24-01-12 20:56  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
Taron78 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Mariaszku, co w przyszłości to życie pokaże. Wydać bym chciał, ale kolos to trochę za trudny chyba dla mnie temat, bardziej wymaga chyba grafika/rzeźbiarza ale nie mówię nie. A co do blanek - to była pierwsza wersja. Model opracowany ma być w ten sposób że blanki mogą pozostać czarne (niewycięte) co znacznie uprości sklejanie, ale obniży wartość artystyczną ;-), te na wieżach będą wymienione na takie jak na murach (między innymi dlatego jeszcze nie ma ich nad bramą główną).


Tomaszu, chyba sobie za przeproszeniem .... robisz jeśli poważnie znalazłeś tylko ten błąd ;-). Ja ich nawet na tych zdjęciach widzę setki, ale jak już wspominałem nie uważam się za wirtuoza, robię to co robię i staram się być lepszy. Do poprawności daleka droga przede mną.

--
Zapraszam na stronę internetową wydawnictwa Świat z Kartonu http://www.swiatzkartonu.eu
oraz do naszego SKLEPU , gdzie prócz naszych znajdziecie wiele innych modeli !!!

 
03-02-12 18:41  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
Taron78 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Mimo iż wolny czas i pewne zdarzenia rodzinne nie sprzyjają sklejaniu, prace powoli posuwają się naprzód. Pod nuż poszły kolumny, przy których dłubanina jak żywo przypomina składanie ogniw do dżdżownicy czołgowej.

Najpierw ciaśniutko rulonik itd itd...


... dopiero po połowie można nacieszyć oko:

Choć prawdziwa uczta szykuje się dopiero po wpasowaniu w model. Oczywiście w tej wersji kucharz przesolił zupę, ale można sobie wyobrazić jak świetnie danie by smakowało gdyby serwował je mistrz patelni a nie byle jaki kuchta :-)



Aha, tak przy okazji. Murawa została zmieniona! Mam nadzieję że zmiana jest na korzyść opracowania, w realu w każdym razie poprawa efektu jest znaczna.

--

Post zmieniony (26-03-12 21:54)

 
05-02-12 10:42  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Masz jakiś rysunek pokazujący końcowy wygląd latarni?

 
10-02-12 19:37  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
Taron78 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Arka, sorki przegapiłem Twój post. Coś tam mam, ale aktualizuję i zmieniam więc wolał bym się jeszcze nie ujawniać. Poczekaj na zdjęcia - mam nadzieję już niedługo.


Dzisiaj króciutko o balkach. Wprawdzie chciałem im nadać nieco bardziej "babiloński" wygląd, ale węższe i dłuższe stały by się całkowicie nie do wykonania. Wewnętrzne licowania blanek, to żmudna i niewdzięczna dłubanina, ale skoro można popełnić setki ogniw w gąskach, przez to też można przebrnąć.

Elementy wewnętrzne umieszczamy na "taśmie" w ten mniej więcej sposób:



kolej na mur:

można go wykkonać w wersji dla początkujących (i leniuchów ewentualnie):

...ale taka wersja nie daje pełnej satysfakcji. Po wycięciu czarnych pól i wklejeniu wcześniej przygotowanej "tasiemki" uzyskujemy dość dobry efekt 3D. ie jest to proste i myślę że mnie osobiście nieco przerasta prawidłowe wykonanie, ale prawdziwi modelarze mogę w ten sposób uzyskać całkiem fajny efekt.


A tak wygląda plac budowy w tej chwili:

--

Post zmieniony (26-03-12 21:56)

 
20-02-12 09:57  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
Taron78 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Wieże została poprawiona zarówno zgodnie z waszymi sugestiami, jak i wcześniejszym zamiarem. Pomijając jakość wykonania wygląda fajnie. Jeszcze tylko artyleria i wieża trafia na makietę. Zostanie do zrobienia druga, tym razem mam zamiar wykonać ją w wersji nieco uproszczonej, żeby zobaczyć ile w ten sposób traci się na "efekcie końcowym".



W przeroście ambicji zakładam, że dziś skończę ogrodzenie. Pewnie, jak to zwykle bywa, na planach się skończy, ale zobaczymy...

--

Post zmieniony (26-03-12 21:56)

 
25-02-12 14:37  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
Taron78 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Czas na lekką militaryzację obiektu. Niniejsze wykonanie katapulty jasno obrazuje, dlaczego do retuszu krawędzi nie należy stosować mazaków, no cóż miałem chwilę słabości, wykorzystałem to co było pod ręką no i spie.... znaczy zepsułem. Ale niechaj młode pokolenie potraktuje to jako lekcję instruktażową: nie należy...."



Boleję nad jakością zdjęć, ale puki nie znajdzie się szlachetny sponsor pragnący ponad wszystko uszczęśliwić mnie obiektywem z funkcją makro do mojego EOS-a, będę was torturował nie tylko kiepskim wykonaniem, ale również wątpliwej jakości materiałami dokumentującymi. ;-)

--

Post zmieniony (26-03-12 21:57)

 
25-02-12 15:26  Odp: [R]Wielka Latarna z Faros
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Budowla wygląda świetnie, szkoda, że ja takich modeli nie kleję (brak miejsca na przechowywanie) ale z chęcią podglądam.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024