FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
24-02-12 12:55  [R/G] Nysa 522 "Milicja" / Modelik nr 18/06 1:25
Przemek80 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Po latach przerwy wróciłem do modelarstwa kartonowego. Dawno temu zbudowałem ORP Błyskawica, transporter SKOT i kilka samolotów, których nazw już nie pamiętam.

Nysa 522 "Milicja" w skali 1:25, wydana przez Modelik nr 18/06, według opisu projektanta - Pana Andrzeja Maciejczaka, został sklasyfikowany jako "średniotrudny". I tu uwaga! Niech nikogo nie zmyli to "średnio...". Średnio byłoby, gdyby nie drobne błędy projektu, zarówno w kształtach, skali niektórych elementów, rysunkach pomocniczych i szablonach, jak i w odwzorowaniu rzeczywistych elementów występujących w prawdziwej Nysce milicyjnej.
Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że projekty bez błędów nie istnieją, a słowa krytyki mają jedynie na celu uświadomienie wyzwania dla kolejnych śmiałków planujących budowę tego modelu.

Postaram się opisać budowę zwracając szczególną uwagę na trudniejsze elementy.
W tej chwili budowa jest na etapie klejenia niebieskiego poszycia auta. Gotowe jest podwozie wraz z silnikiem i skrętną osią kół przednich, wnętrze i kratownica poszycia.

Podczas budowy podwozia przymierzałem podłużnice z poprzeczkami do spodniej części podłogi (cz.50a). Jeśli bym tego nie zrobił, podłużnice i poprzeczki zupełnie nie pasowałyby później do zaznaczonych na spodniej części podłogi miejsc. I tak nie pasowały... :) ale tylko trochę, więc żeby uniknąć malowania całej podłogi, podmalowałem i podkleiłem zaznaczone miejsca na podłużnice i poprzeczki łatami.
[zdjęcie pochodzi z późniejszego etapu klejenia]


Most tylny zwinąłem na odpowiedniej średnicy wykałaczce:


Silnik w mojej nysce będzie widoczny tylko spod maski, pokrywa silnika w kabinie będzie przyklejona na stałe.


Belka skrętna działa ale nie było łatwo... Widoczne na zdjęciach uchwyty belki skrętnej wystrugałem z kawałka drewna bo tak mały element z papieru rozleciał się i chyba dobrze, że zanim cały zespół został zrobiony, bo później ciężko byłoby go wymienić.
Tu rada dla innych: oś skrętu powinna poruszać się w części 28 swobodnie ale bez luzów. Luzy powodują później, że koła są nie proste a ustawione tak / \. Gdybym robił to teraz, użyłbym zamiast papierowej części 28, plastikowej rurki, np. z wkładu od długopisu lub podobnej rzeczy.


Koła nie bieżnikowałem.


Silnik i koła przednie zamontowane.


Wał napędowy zrobiłem z pomalowanego patyka do szaszłyków. W tym momencie mogę podpowiedzieć, że podczas budowy silnika warto NIE wklejać części 38 z 39. Na rysunkach nie widać jak nisko je przykleić do bloku silnika. Warto zrobić to dopiero po przymiarce wału napędowego.
A tak się on prezentuje:


Układ wydechowy zrobiłem z drutu stalowego - tylko taki miałem niestety. Odradzam stosowanie stalowego drutu do wydechu - strasznie trudno się go kształtuje. Idealny byłby aluminiowy o średnicy 2-3 mm.


Wnętrze zrobiłem inaczej niż projekt przewidywał, ale tak oczywiście wszyscy robią, czyli koło zapasowe w przedziale dla więźniów, umieszczone na przegrodzie (przegroda z okienkiem zamiast kraty). Nie ma co się przykładać do idealnego robienia nóg foteli, bo według szablonu nie wszystko zmieści się w kabinie. Radzę dużo przymierzać zanim wykonasz jakiś nieodwracalny ruch. Prawidłowo przyklejone pedały gazu, sprzęgła i hamulca są zbyt wysoko. Ja dałem łatki na białe pola przeznaczone na nie i przykleiłem je niżej.


Kratownicę poszycia zrobiłem z dużą starannością ale nie jest łatwo, bo rysunki i opis są niedokładne i trzeba zgadywać, szukać zdjęć na forach itd.


Na tym na razie przerywam relację. Ciąg dalszy dopiszę zaraz po zrobieniu części poszycia.

Post zmieniony (08-03-12 18:09)

 
24-02-12 13:26  Odp: Nysa 522 "Milicja"
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

A zdjęcia ... ??
Warto pokazać co już skleiłeś ;)

--
Pozdrawiam, Sony :)

 
24-02-12 13:26  Odp: Nysa 522 "Milicja"
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Przemku80,

Poniewaz, jak widze, jestes "swiezynka" na tym forum, to na chwile obecna zastosuje taryfe ulgowa i prosze o uwzglednienie moich uwag...
- w postach stosujemy znaczniki. W Twoim przypadku brakuje w temacie znacznika [R] lub [Relacja]. Przejrzyj forum, zalapiesz o co chodzi...
- jesli zaczynasz relacje, to wypadaloby poprzec ja materialem zdjeciowym. Prosze zatem o uzupelnienie postu...
- dla poprawy tematu i uzupelnienia przeedytuj swoj pierwszy post

Na razie tyle. I oczywiscie witam na forum :)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
24-02-12 14:47  Odp: Nysa 522
Przemek80 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Witam i dzięki za uwagi!
Oczywiście materiał zdjęciowy jest w drodze. Co do znaczników to postaram się za kilka chwil naprawić.

pozdr

 
24-02-12 14:51  Odp: [R] Nysa 522
kolejny_cichy   

Złożyłem, kiedyś ten model. Moje uwagi są tutaj: http://www.strefacichego.pl/?module=models&catId=49&modelId=115
Jakbyś miął jakieś pytania, bo model jest trochę pogmatwany to pytaj o ile będę pamiętał to podpowiem.

powodzenia
cichy

--
Moja strona: http://www.strefacichego.pl

 
24-02-12 17:09  Odp: [R] Nysa 522
Przemek80 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Szczerze mówiąc twoja odpowiedź trochę mnie uspokoiła, bo długo się zastanawiałem czy to ja nie potrafię czytać, czy rzeczywiście projekt został zrobiony niedbale. :)

 
25-02-12 09:09  Odp: [R] Nysa 522
Przemek80 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Dach zacząłem i żałuję, że użyłem vikolu zamiast jakiegoś bezwodnego kleju. Użyłem go bardzo mało ale i tak zrobiła się lekka fala wyczuwalna pod palcem, słabo widoczna. Gdybym robił to ponownie, to kleiłbym tylko krzywizny dookoła a płaskiej powierzchni dachu dałbym ułożyć się bez kleju - nie byłoby ryzyka wichrowania.

później podejmę decyzję czy niedoróbki malować idealnie dobraną farbą, uzupełniać zapasem, którego na szczęście jest sporo...

przygotowałem miejsce na przednią szybę (oczywiście na zdjęciach wygląda wszystko marnie ale w rzeczywistości jest ok)


Zaczynają się problemy z resztą poszycia. Przymiarki nie wróżą niczego dobrego... a kratownica zrobiona precyzyjnie... Fotki później.

 
25-02-12 10:00  Odp: [R] Nysa 522
Przemek80 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
 

Cichy
napisz, proszę, jak wychodziła ściana boczna z drzwiami (będą otwierane). Po pierwszych przymiarkach wychodzi, że dolna część kratownicy poszycia (ta, która przylega do podłogi) znajduje się w świetle drzwi. Czy pamiętasz jakieś kłopoty na tym etapie?

 
25-02-12 19:34  Odp: [R] Nysa 522
maciek2012 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Również ten model mam już za sobą. Faktycznie klei się go ciężko jednak później cieszy oko na półce ;-)
Pamiętam, że miałem problem z drzwiami na tyle (były za małe).

 
27-02-12 09:15  Odp: [R] Nysa 522
kolejny_cichy   

Wyciąłem ten kawałek kratownicy.

--

Post zmieniony (27-02-12 09:30)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024