FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
18-02-12 19:57  [Technika] Biały nalot na modelu po lakierowaniu
Dombeer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 3


 - 1

Witam. Mam problem z polakierowanym modelem. Otóż kiedy nałożyłem druga warstwę matowego lakieru na modelu zaczął wytrącać się talk, przez co pojawił się biały nalot. I mam pytanie, czy jest jakiś sposób na pozbycie się tego nalotu?



Tak wygląda model po lakierowaniu



Cześć skrzydła polakierowana połyskiem



Klapa polakierowana półmatem




i moja desperacka próba ratowania 10 miesięcy pracy nad modelem,czyli zdrapywanie


Najdziwniejsze jest to, że tego sposobu lakierowania użyłem przy Łaggu i Wespe i z tymi dwoma modelami nie było problemu.

--

Post zmieniony (18-02-12 21:29)

 
18-02-12 20:35  Odp: [Technika] Biały nalot na modelu po lakierowaniu
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Źle wymieszałeś lakier i/lub za mało rozpuszczalnika miałeś w aero.
Trzeba było od razu zalać aerograf rozpuszcalnikiem i psiknąć raz jeszcze .

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
18-02-12 20:35  Odp: [Technika] Biały nalot na modelu po lakierowaniu
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Pech. Szkoda, modelu i włożonej pracy. Kiedyś gdzieś był watek o tym i środkach ratunkowych (poszukaj chyba na papermodels).

Wiem, że Tobie nie pomogę, ale może kiedyś jakiś początkujący modelarz tu trafi i dzięki temu uratuje swój model. Takie rzeczy mogą przytrafić się (pomijając wadliwą farbę) w przypadkach:
- złego jej wymieszania
- zbyt grubej warstwy lakieru położonej za jednym razem.

Pozdrawiam i trzymam kciuki za akcje ratunkową.

Post zmieniony (18-02-12 20:36)

 
18-02-12 21:05  Odp: [Technika] Biały nalot na modelu po lakierowaniu
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Po pierwsze. Jest to pytanie a nie technika.

Po drugie. Nie maluje się papieru lakierem matowym. Lakier wsiąka w papier, a talk zostaje na powierzchni. Tak jak u ciebie.

Po trzecie i najważniejsze. Zawsze maluj modele lakierem BŁYSZCZĄCYM. Wsiąknie pięknie w papier i będzie matowy.

Części do moich modeli, wydrukowane na plujce, zalewam lakierem tak, że przesiąka na drugą stronę, a na powierzchni jest grubo, tak, że mógłby się zlewać gdyby to umieścić na pochyłym. Następnie umieszczam arkusz z częściami na suchym miejscu i czekam aż wyschnie. Po wyschnięciu jest pięknie matowy, a papier zachowuje się normalnie, czyli się zgina i zwija bez problemu.
Przeprowadzałem testy z różnymi lakierami i najlepszy jest lakier błyszczący Tamiya'i, jednak jest drogi. Niewiele gorsze efekty daje lakier samochodowy w spray'u (używam błyszczącego z HALFORDS'a). Za tą samą cenę (ok. 5 funtów) mam 5 razy więcej lakieru.

Po ostatnie (w tym poście ;)) ). Kup lakier i go przetestuj. Nie będzie ci pasował, kup inny, i tak do skutku.

Pozdrawiam z wiosennej, dalekiej północy. MBig

PS. Tydzień temu zakwitły tu krokusy. :))

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
18-02-12 21:08  Odp: [Technika] Biały nalot na modelu po lakierowaniu
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Miałem wczoraj identyczna sytuację, po nałożeniu drugiej warstwy matowego lakieru nitro w kilku miejscach wylazły białe naloty. Chciałem to zmyć rozpuszczalnikiem. Efekt był odwrotny do zamierzonego - zbielał cały pokład. Na szczęście to była tylko surówka, więc wydrukowałem od nowa i już nie kombinowałem z lakierem matowym tylko zaimpregnowałem jak dotychczas mocno rozrzedzonym lakierem błyszczącym nitro do drewna. Przykro mi ale chyba trudno będzie uratować model. Może jednak ktoś poradzi.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
18-02-12 21:29  Odp: [Technika] Biały nalot na modelu po lakierowaniu
Dombeer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 3


 - 1

Piterpanzer- lakiery mam w sprayu, dobrze rozmieszałem puszkę.

No cóż to wszystko powstało przez mój kardynalny błąd, gdyż użyłem półmatu a nie połysku, nakładając na niego mat co doprowadziło do tego co widać na zdjęciach. Mam nauczkę na przyszłość. Aktualnie zmywam lakier terpentyną. Rewelacji nie ma, ale jeżeli to nie pomoże to zastanawiam się nad wykonaniem modelu od początku. Najtrudniejsze elementy, które zajęły mi najwięcej czasu, silnik i wnętrze kabiny pilota czy koła mam. Przy okazji poprawiłbym kilka skopanych części. No cóż człowiek uczy się na błędach, chociaż w tym przypadku wolał bym na cudzych a nie własnych :)

 
18-02-12 21:59  Odp: [Pytanie] Biały nalot na modelu po lakierowaniu
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Nieprawda, że nie można używać lakierów matowych do modeli kartonowych.
Można, tylko najpierw trzeba położyć dość grubą warstwę lakieru błyszczącego.
Potem, po dobrym wyschnięciu cienką wastwę matu i jest OK.

Ja używam do tego celu zwykłych lakierów w spray'u Duplo Color dostępnych w marketach budowlanych. Najpierw błysk (świetnie likwiduje ślady po wyciekach kleju, palcach itp), potem mat.

Spróbuj potraktować model jeszcze raz lakierem błyszczącym. Grubą warstwą.
Po wyschnięciu, cienko matem.

--

Post zmieniony (18-02-12 22:00)

 
18-02-12 22:32  Odp: [Pytanie] Biały nalot na modelu po lakierowaniu
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

Ja bym też tak zrobił... pomaluj błyszczącym akrylem
Tutaj masz ekstremalny przykład białego nalotu i próby jego usunięcia może Ci sie przyda jeszcze...

--

Skończone:
A6M3 Zero, DH-82A Tiger Moth, DHC-1 Chipmunk, P-39N Airacobra, PWS-3, PZL-101 Gawron, Me-1101, P-51B Mustang, F4F Wildcat, PWS-3b, Westland Whirlwind Mk.I,

Na warsztacie:
Ki-43-II Kai Hayabusa

 
18-02-12 23:39  Odp: [Pytanie] Biały nalot na modelu po lakierowaniu
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

W tym "TUTAJ" czwarta fotka się nie otwiera, ale piąta?? Niezły model (a raczej modelka).
Wy też tak macie??

;))

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
19-02-12 08:38  Odp: [Pytanie] Biały nalot na modelu po lakierowaniu
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Też mi się tak kiedyś zrobiło, lakierowałem matem w sprayu. Podejrzewam, że temperatura w pomieszczeniu była za niska (zima + otwarte okno). Przyczyną był też prawdopodobnie za słabo wymieszany lakier. Na szczęście nie był to cały model, przetarłem te miejsca drobnym papierkiem i polakierowałem jeszcze raz - było ok.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024