FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
16-02-12 14:28  [Technika] Klej - dozowniki.
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Modele wykonane: SMOK | RWD-4 i 5bis | SUM | SROKA | CZAPLA | PWS-54 | JASTRZĄB | PWS-10 | SLINGSBY |WILGA | WILK | JUNAK | WYŻEŁ | P.24 | RWD-22 | GACEK | An-2 | CWJ | WRONA | SKOCZEK | KOGUTEK | PWS-3 | KARAŚ | RWD-10 | PRZĄŚNICZKA | LEAPER | RWD-17 | TARPAN | PIPER | ŻUBR | ANBO | M2 | ISKIERKA | RWD-2 | FOKKER F.VII | SM-2 | KOMAR | JEŻYK | GIL | MUCHA ST. | KOBUZ | LIS | BOCIAN | BŻ-1 | RWD-6 | MEWA | ORLIK II | FOKA 4 | SZCZE-2 | ZLIN 42

Technika: Jak zrobić drewniane śmigło | Taśmy w naciągach skrzydeł wielopłatów | Wykonanie żagli wypełnionych wiatrem | Klej - dozowniki | Retusz - TO PROSTE | Skórzane obrzeża kabin | Tłoczenie folii na oszklenia kabin | Jak sobie poradzić z "listkami"

Mamy dwa kleje BCG i SG dozowanie ich podczas klejenia modeli jest utrudnione bo dozowniki nie są do tego przystosowane.



W pojemniku BCG próbowałem osadzać grubą igłę ale to nie jest dobry sposób bo klej w igle zasycha i nie chce przez nią płynąć.



Wykorzystałem dozownik z SG i osadziłem na pojemniku kleju BCG. Dozownik można zamknąć zakrętką i klej nie wysycha w nim. W dozowniku SG trzeba tylko obciąć tuleję z gwintem i już gotowe.



Klej SG też jest niewygodny w użyciu prosto z tubki bo zasycha w dozowniku, dlatego wsysam go do małej strzykawki z której wycisnąć kropelkę kleju to żaden problem i klej w niej nie zasycha, może być w niej nawet rok gotowy do użycia.



Przepraszam za jakość zdjęć ale myślę, że nawet przy takich kiepskich zdjęciach jest wszystko jasne.

Oprócz w/w klejów zazwyczaj używam klejów pokazanych na zdjęciu:



Jeżeli wyżej pokazane kleje "nitkują" wystarczy wstrzyknąć do tubki trochę rozpuszczalnika Nitro.

--

Post zmieniony (30-04-20 08:38)

 
16-02-12 14:44  Odp: [TECHNIKA] Klej - dozowniki.
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Czekaj, czekaj, CA nie zasycha Ci w niczym nie zamkniętej igle?

--


 
16-02-12 15:17  Odp: [TECHNIKA] Klej - dozowniki.
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Wyciskam klej bezpośrednio ze strzykawki bo igła po jakimś czasie rzeczywiście się zasklepia. Można ją odetkać podgrzewając zapalniczką ale lepiej jest wycisnąć kropelkę bezpośrednio ze strzykawki. Tłok strzykawki nie zakleja się i jest cały czas sprawny. Jeżeli ciężko idzie to łatwiej jest go przesunąć jednocześnie obracając. Kropelkę kleju wyciskam na kawałek taśmy przylepnej przyklejonej do deseczki - nie zasycha tak szybko.

To samo robię z BCG też wyciskam kropelkę kleju na taśmę.

Klej na miejsce klejenia nanoszę igłę osadzoną w 10-cio centymetrowej listewce.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
16-02-12 17:42  Odp: [TECHNIKA] Klej - dozowniki.
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Ja pobieram CA szpilką z tubki

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
16-02-12 20:33  Odp: [TECHNIKA] Klej - dozowniki.
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

O i takiego patentu szukałem, nawet byłem blisko tego odkrycia :-)
Po tym jak posklejałem sobie łapy Super Glue byłem bliski desperacji i założenia nowego wątku. I tak sobie przemyśliwałem jakby się SG zachowywał w strzykawce.
Dzięku
Pzdr

 
16-02-12 21:44  Odp: [TECHNIKA] Klej - dozowniki.
Wacek   

Klej nie będzie zasychał, jak do igły włożysz drucik o średnicy zbliżonej do średnicy otworu trochę dłuższy od igły (podpatrzone z kleju Revell Contacta dla plastików). Drucik czasem przysycha i warto na końcu zrobić małe zagiecie do złapania kleszczami. Ja robiłem go z cieńkiego drutu spawalniczego.

 
16-02-12 22:37  Odp: [TECHNIKA] Klej - dozowniki.
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Zdecydowanie polecam igłę bez żadnych mandrynów ( znaczy się wkładów ;) ).
Osobiście robię to tak, że przycinam i wygładzam igłę ( najlepsza jest 0,7mm ) do powiedzmy 2-3 centymetrów - lepiej się taka operuje. Kiedy klej zaschnie wystarczy go opalić zapalniczką.
Po pewnym czasie klej gęstnieje. Wtedy zmieniamy igłę na 0,9mm lub 1,1mm. A klej wciąż świetny bo dłużej "łapie", a to czasem bezcenne.
Dlatego zawsze mam dwie strzykawki - z klejem "starym" i "świeżym".

Używam Cyjanopanu E - u mnie wytrzymuje w strzykawce nawet 3 miesiące. :)


WAŻNE !!! Nadmiar zaschniętego kleju na igle należy najpierw zdrapać na sucho - inaczej będziemy mieli fajerwerki !!!!

PS. Strzykawka 2ml BEZ ( !! ) gumowego tłoczka !
Igły i strzykawki kosztują grosze w aptece.

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
17-02-12 00:29  Odp: [TECHNIKA] Klej - dozowniki.
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

piotter napisał: "Zdecydowanie polecam igłę bez żadnych mandrynów ( znaczy się wkładów ;) )."

Nie jest potrzebna igła żeby wypchnąć kropelkę CA. Używam igły tylko do zassania kleju z tubki a potem traktuję ją wraz z plastikowym ochraniaczem jako zatyczkę strzykawki, całość przechowuję pionowo igłą do góry i pilnuję by w strzykawce nie było pęcherzyków powietrza.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
17-02-12 08:46  Odp: [TECHNIKA] Klej - dozowniki.
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

To ja jeszcze powiem mój patent na zbiorniczek do CA. Kulka plasteliny rozpłaszczona ciut na stole, na to folia aluminiowa i odwrotną stroną AK-3 wygniatam dołek, ale tak aby nie przerwać folii. W takim zbiorniczku CA potrafi być sobie zdatny do użytku nawet godzinę (zależy od wilgotności powietrza), a jak zaschnie to folia i nowy dołek.

--


 
17-02-12 09:51  Odp: [TECHNIKA] Klej - dozowniki.
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

A ja tam wszelkie pojemniczki z klejem, zawsze stawiam w pozycji pionowej. Jeżeli jest dozownik to do dozownika wkładam kawałek druta, aby nie dostawało się tam powietrze.
Przy okazji unikniemy zakorkowania dozownika.

Po skończonej robocie, oczywiście przetykam dozownik drutem, zakręcam i pozostawiam go w pozycji pionowej.

--
Pozdrawiam.
Andrzej K.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024