FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
14-02-12 15:49  [G] Radziecka tankietka T-27 Modelik
bomb007 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 7
 

Na początek trochę historii. Radziecka tankietka T-27 powstała na podstawie angielskiego hitu eksportowego, czyli tankietki Vickers Carden Loyd. Jest więc "kuzynem" takich pojazdów jak polskie TK3 i TKS, włoskie C.V. 35, japońskie Type 94 Te-Ke, czy czechosłowackie Tančik vz.33. Produkcję T-27 rozpoczęto w 1931 roku, a już kilka lat później przeszły swój debiut bojowy na pystyniach Azji Środkowej. Wraz z rozwojem przemysłu zbrojeniowego ZSRR okazało się, że tankietki nie spełniają już wymagań armii, dlatego zostały powoli wycofywane z pierwszej linii. Ostatni raz zostały użyte w bitwie pod Moskwą w zimie 1941 r.
Model tankietki T-27 został wydany przez wydawnictwo Modelik, już sporo lat temu. Miałem okazję sklejać model z pierwszego wydania (1997 r.), więc musiałem sporo się namęczyć, żeby jako tako wyglądał :)

Co do zalet opracowania to mogę wymienić następujące: (niektóre mogą być kontrowersyjne)
+ ciekawy temat; mam nadzieję, że Modelik wyda jeszcze raz ten model na poziomie dzisiejszych opracowań.
+ stosunkowo prosta konstrukcja.
+ efektowne gąsienice jak na model tych rozmiarów,
+ ma wszystkie części, bo ponoć w 2 wydaniu kilku brakuje.
Niestety wad jest więcej, ale niektóre są do wybaczenia:
- poszycie nie pasuje do szkieletu,
- mało czytelne rysunki montażowe układu jezdnego,
- gruba i nierówna kreska obrysów części (to akurat można wybaczyć, bo opracowanie jest ręczne),
- nierówne odstępy między ogniwami gąsienicy, za mało ząbków i żeberek,
- nierówne odstępy między zębami koła napędowego, zęby nierówno rozmieszczone, kilka zębów za niskich,
- niepoprawny kształt zębów koła napędowego,
- zęby koła napędowego nie pasują go otworów w gąsienicy
- połówki koła napędowego nie pasują do siebie,
- niepoprawny wygląd jarzma km-u.

Biorąc pod uwagę moje niezbyt imponujące umiejętności i liczne wady opracowania zdecydowałem się na malowanie modelu. Starałem się poprawić kształt jarzma km-u, ale zrobiłem to tak sobie; ząbków koła napędowego nie byłem w stanie poprawić, bo były dla mnie za małe. Dorobiłem także nity, choć nie wiem czy nie wyszły za duże. Po uwagach do poprzedniego modelu T-40 starałem się poprawić reflektory; wg mnie efekt mógł być lepszy, ale i tak lepsze to niż standard.
Po tym przydługawym wstępie zapraszam do galerii.
Trzy zdjęcia z bardzo początkowej fazy budowy:


Galeria właściwa:



Tutaj dla porównania ze swoim polskim kuzynem - TKS z GPM'u:


Zdjęcia rodzinne moich radzieckich pełzaczy:


--

Post zmieniony (24-02-12 16:30)

 
14-02-12 17:25  Odp: [G] Radziecka tankietka T-27 Modelik
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Fajne drzewko ewolucyjne czołgów masz na półce, gratuluję! Trochę razi lakier "na wysoki połysk" w tankietce - wg mnie warto psiknąć jakimś matem lub półmatem.

--

Post zmieniony (14-02-12 23:27)

 
14-02-12 19:42  Odp: [G] Radziecka tankietka T-27 Modelik
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Maleństwo bardzo fajne, a jedynie powtórzę za moim poprzednikiem, że model trochę za bardzo się błyszczy. Lubię takie zdjęcia ,,rodzinne".

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
15-02-12 08:53  Odp: [G] Radziecka tankietka T-27 Modelik
bomb007 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 7
 

Dziękuję ze komentarze. Co do połysku, to niestety jakąś dziwną farbę kupiłem, która po wyschnięciu wygląda jakby model był lakierowany. Dzisiaj postaram się kupić coś do zmatowienia.

 
24-02-12 16:32  Odp: [G] Radziecka tankietka T-27 Modelik
bomb007 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 7
 

Kupiłem wreszcie lakier matowy. Gdyby ktoś miał ochotę obejrzeć efekty lakierowania to zapraszam do zaktualizowanej galerii w pierwszym poście.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024