FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
31-01-12 00:13  Odp: [relacja]HMB Endeavour, 1:96, Shipyard
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Rzeczywiście w "Anatomy of the Ship, Captain Cook's Endeavor" znajduje się nazwa na okładce z tyłu "His Majesty's Bark Endeavor" ale na początku książki widnieje też nazwa HMS co oznacza - Her (His) Majesty's Ship - "okręt Jej (Jego) Królewskiej Mości".
Potocznie w oznaczeniu Brytyjskich okrętów używało się więc skrótu HMS.

Jak by na przykład nazwano fregatę - HMF (His Majesty's Frigate ) - np. HMF "King"
Ale specjalistą nie jestem, są lepsi ode mnie czekam aż Szkutnik się wypowie.

 
31-01-12 06:35  Odp: [relacja]HMB Endeavour, 1:96, Shipyard
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Różnica polega na tym, że skrót HMS był używany we flocie królewskiej Royal Navy. Inne skróty typu HMB czy HMAV (Her Majesty's Armed Vessel) jak np. Bounty byly królewskie, ale nie podlegały flocie wojennej.
Jeśli źle pisze to poprawcie, podyskutować można. ;-)

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
31-01-12 13:52  Odp: [relacja]HMB Endeavour, 1:96, Shipyard
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Zostałem wywołany do tablicy przez kolegę Jaroda, wypada więc napisać kilka zdań na ten temat. Proszę nie traktować mojej wypowiedzi jak wyroczni. Jestem zwykłym shiplovers'em, a nie uczonym doktorkiem w tej dziedzinie.
Nazwa żaglowca, którym dowodził J. Cook występuje w literaturze w trzech postaciach: HMB Endeavour, HMS Endeavour oraz HMS Endeavour Bark. Która z tych nazw jest poprawna? Ciężko stwierdzić na pierwszy "rzut oka", skoro w jednej i tej samej publikacji (chociażby wspomniana przez Jaroda książka z serii: Anatomy of the ship) autorzy używają dwóch określeń na temat tego samego żaglowca - Endeavour.
Sprawa jest bardzo prosta. Zwrot HMS zaczęto używać powszechnie od około 1790 r. "Endeavour" został zbudowany w 1764 r. James Cook rozsławił swój żaglowiec zanim zaczęto powszechnie używać skrótu HMS. Anglicy chcąc podnieść swoją rangę na świecie (odkrycia geograficzne itp.) zaczęli przed nazwami żaglowców dodawać skróty (przynależność) H.M. Ponieważ Endeavour był barkiem pewnie dlatego zrodził się skrót HMB. I tak powstała nazwa HMB Endeavour. W późniejszych latach (po roku 1790) zapewne któryś z kronikarzy dopisał w swoim dziele automatycznie skrót HMS nie zastanawiając się nad tym. Następni przepisywacze powtórzyli ten błąd odwołując się do informacji źródłowych i tak mamy sytuację jaką mamy. Skoro wszystko co należało do Royal Navy po roku 1790 określa się skrótem HMS - uważam, że obie nazwy HMB Endeavour i HMS Endeavour są poprawne.

Co do teorii wypowiedzianej przez kolegę Patryk.K, że jednostki, które należały do Royal Navy, a nie były okrętami mogły nosić inne skróty jak HMB czy HMAV...... W tej kwestii byłbym bardziej ostrożny. Nie spotkałem dotąd żadnych informacji (dekret, dokument, zapisek), aby Royal Navy coś takiego praktykowała. Podałeś przykład żaglowca "BOUNTY". Jednostka ta została zakupiona przez Royal Navy w jednym celu - przewiezienie drzewek chlebowych z miejsca na miejsce. Patrząc na to dzisiejszymi realiami był to po prostu czarter jednostki na jedną podróż. Gdyby chłopaki nie zbuntowali się, o żaglowcu "Bounty" nikt by zapewne nie usłyszał. Historia niestety lubi płatać czasami psikusy ;-). "Bounty" zakończył swój żywot (podpalenie) w roku 1790. Jak wiemy Royal Navy nie mogło tego (buntu) tak zostawić i wysłało w pogoń za "Bounty" jednostkę HMS "Pandora".........ale to już inna historia. W każdym bądź razie Royal Navy NIGDY nie przyznała się, że jednostka "Bounty" kiedykolwiek należała do nich (pewnie chodzi o bunt na pokładzie ;-)). Dlatego wszystkie skróty z H.M. w stosunku do "Bounty", chociażby zaprezentowany przez Ciebie skrót HMAV uważam za błędny i nie na miejscu.

Jarod: co do skrótu HMF - nic mądrego mi do głowy nie przychodzi. Co do HMB to spotkałem się z tym skrótem tylko przy opisie jednostki "Endeavour" J Cook'a.

To tyle z mojej strony. Proponuję wrócić do relacji HMB Endeavour.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
31-01-12 13:56  Odp: [relacja]HMB Endeavour, 1:96, Shipyard
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Forum jest po to by dyskutować, człowiek cale życie się uczy. Ze swojej strony dziękuję za wyjaśnienie. :-)

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
31-01-12 14:06  Odp: [relacja]HMB Endeavour, 1:96, Shipyard
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Patryk.K: - Zgadzam się, forum jest po to by dyskutować. Jeszcze raz podkreślam, jestem tylko zwykłym shiplovers'em, może jest tak jak napisałeś - ja po prostu do tej pory z czymś takim się nie spotkałem.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
04-02-12 16:46  Odp: [relacja]HMB Endeavour, 1:96, Shipyard
Liściu 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 10
Galerie - 42


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Witam!
Prace poszły do przodu. Szkielet wypełniłem pianką montażową oraz podszlifowałem całość. Potem całość pokryłem cienką warstwą wikolu, aby zakryć otworu oraz aby podposzycie się trzymało szkieletu:

Obawiałem się, że coś wyjdzie krzywo albo będą duże szpary przy klejeniu podposzycie, jednak okazało się, że prawie wszystko wyszło dobrze, oprócz najwyższej części dziobu która jest wyżej niż kolejna o ok. 2mm lecz jak potem się okazało nie przeszkadza, a wygląda jakby tak miało być więc może reszta jest po prostu za nisko.
Potem zacząłem oklejać poszycie właściwe i przykleiłem pokłady:
\
Oraz przy okazji wizyty na konkursie w Dębicy dokupiłem kijki:

Teraz zaczynam przygotowywać poszycie drugiej burty.

 
04-02-12 17:11  Odp: [relacja]HMB Endeavour, 1:96, Shipyard
daniel 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Czyli furty działowe zamknięte ?

 
04-02-12 17:26  Odp: [relacja]HMB Endeavour, 1:96, Shipyard
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Cześć Liściu ;)
Mógłbyś wstawić zdjęcie pianki montażowej, jakiej użyłeś w tym modelu?
Też się jakąś ostatnio bawiłem( niby niskoprężną) i mi wręgi powyginało. Ty nie miałeś takiego problemu?
Sam model wychodzi Ci naprawdę fajnie, no i to niesamowite tempo pracy ;0

Do zobaczenia jutro na wystawie w Dębicy ;) Jest tam gdzieś giełda modelarska?

Pozdrawiam

--

 
04-02-12 17:54  Odp: [relacja]HMB Endeavour, 1:96, Shipyard
Liściu 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 10
Galerie - 42


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

daniel - Z tego co wiem furty działowe nie są przewidziane w modelu jako otwarte, więc nie ma części do wykonania dział. Za to otwory wentylacyje będą prawdopodobnie uchylone.

Cordel -pianka marki TYTAN proffesional :http://www.selena.pl/cms/?_abstract_id=13 . Nie miałem żadnego problemu z nią, wręgi pozostały (i mam nadzieję żę pozostaną) na swoim miejscu. Co do tempa prac to korzystam z ferii póki jeszcze są chociaż muszę też czytać 900 stron "Potopu" co pochłania dużo czasu niestety.
W Dębicy na konkursie chyba jest jakaś giełda modelarska choć nie jestem pewien, zwykle robię zakupy w sklepie "Duduś"

 
04-02-12 18:07  Odp: [relacja]HMB Endeavour, 1:96, Shipyard
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Z tego co wiem to Endeavour nie posiada jako takich furt działowych, a jedynie 6 dział na pokładzie. Reszta to otwory wentylacyjne.

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024