FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 23Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
12-11-12 23:35  Odp: [Relacja] HMS Victory (Shipyard)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Czy armaty morskie nie miały uchwytów tak jak na poniższym obrazku?



--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
13-11-12 07:26  Odp: [Relacja] HMS Victory (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ostoja, te na Victory były tych uchywtów pozbawione.

 
05-02-13 08:20  Odp: [Relacja] HMS Victory (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Drobna aktualizacja z postępu przy budowie Vicka. Obecnie trwają prace przy ambrazurach na pokładzie działowym. Wykonując ambrazury skorzystałem z pomysłu jaki w swojej relacji zaprezentowała Doris, przyklejając poszczególne elementy na spodniej powierzchni pierwszego poszycia. Dopiero taki element będzie mocowany do szkieletu.

Przed wykonaniem ambrazur wstępnie przymocowałem pierwsze poszycie do kadłuba za pomocą taśmy malarskiej i zaznaczyłem na listewkach pozycję otworów. Następnie listewki rozcinałem na odcinki odpowiedniej długości tak, aby mieściły się pomiędzy wręgami.

W trakcie wstępnego mocowania poszycia uwidocznił się drobny błąd w projekcie. W centralnym miejscu jednej z ambrazur jest widoczna wręga, którą trzeba będzie wyciąć. Ten błąd zauważyłem również w relacji Doris, więc nie jest to tylko moje niedopatrzenie:)





Post zmieniony (03-04-14 19:33)

 
01-03-13 07:51  Odp: [Relacja] HMS Victory (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Powoli ale zawsze do przodu. Wykonałem pokład w pomieszczeniu oficerów niższej rangi. Z uwagi na to, że będzie mało widoczny (jedynie przez okna galerii rufowej), zrezygnowałem z wykonania kołkowania i pełnego układu planek. Ma swoje niedoskonałości, zwłaszcza trzeba będzie popracować nad wykonaniem waterwaya, ale jak na pierwszy, „drzewniany” pokład chyba nie jest źle. Poszczególne etapy wykonania zaprezentuję przy wykonywaniu górnego pokładu.



Post zmieniony (03-04-14 19:38)

 
18-03-13 08:19  Odp: [Relacja] HMS Victory (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Mój sposób na wykonanie desek pokładu.
Przed cięciem deseczek fornir został namoczony w wodzie (ok. 30 minut) i lekko osuszony papierowym ręcznikiem. Cięcie nożykiem mokrego forniru jest znacznie prostsze i nie trzeba się obawiać o niekontrolowane odłupanie drewna.
Do cięcia poszczególnych planek pokładu wykonałem szablon, który pozwala uzyskać deseczki o równej szerokości, w tym wypadku 3 mm. Krawędzie szablonu należy zalać superglue, żeby z czasem, w skutek dociskania forniru, szablon się nie uginał i nie zmieniał pierwotnego wymiaru. Fornir podczas cięcia powinien być cały czas wilgotny, a zatem jeśli zbyt mocno wyschnie trzeba go na nowo namoczyć. Deseczki wykonuję nacinając fornir dwu lub trzykrotnie. Staram się unikać jednokrotnego rozcinania, bo wtedy trudniej uzyskać równą krawędź cięcia. Oczywiście cięcie wykonywane jest wzdłuż włókien drewna.



Do układania deseczek w pakiety i ich szlifowania wykonałem małe urządzonko, składające się z dwóch elementów; w pierwszym układam poszczególne deseczki, a następnie wsuwam całość w szczelinę widoczną w drugim elemencie. Dzięki temu listewki blokują się i nie wysuwają podczas szlifowania.



Po oszlifowaniu pakietu deseczek z każdej strony, na jedną z powierzchni nakładam cienką warstwę kleju Pattex, która zabezpiecza deseczki przed wsiąkaniem farby w strukturę drewna. Następnie maluję czarną farbą akrylową, która ma na celu imitować caulking, a po całkowitym wyschnięciu elementu (najlepiej następnego dnia) rozcinam pakiet żyletką na poszczególne deseczki.



Post zmieniony (10-12-14 10:29)

 
18-03-13 09:18  Odp: [Relacja] HMS Victory (Shipyard)
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Chylę czoła pracowitości i takiemu sposobowi prowadzenia relacji.
Podglądm i pozdrawiam

 
18-03-13 20:05  Odp: [Relacja] HMS Victory (Shipyard)
Hastur 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 6
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 3

Dzięki za pokazanie pożytecznych patentów.

Mokry fornir... to takie proste, a człowiek nie wpadnie! :)

Pozdrawiam i kibicuję.

--
Pozdrawiam,
Hastur

"Mądry się czasem wygłupia, za to głupi się wiecznie wymądrza."

Na macie: Dardo,
W porcie: s/y Spray, kuter D-3, Holk, Koga

Architektura: Ustka, Sv. Katerina, Okusa, Chasuyama

 
12-08-13 13:25  Odp: [Relacja] HMS Victory (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Po długiej stagnacji udało mi się prawie ukończyć jeden z pokładów. Poszczególne deseczki przycinałem do odpowiedniej długości wykorzystując wykonany szablon.



W pierwszej kolejności nakleiłem tzw. "king plank". W celu prawidłowego wykonania pokładu wykorzystałem papier milimetrowy co pozwala zachować liniowość przebiegu desek oraz specyficzny układ planek. Każda deska przed przyklejeniem została delikatnie zwilżona wodą. Zwilżać należy na wierzchniej, nieklejonej powierzchni. Ten zabieg należy wykonywać tylko, kiedy do mocowania forniru wykorzystujemy kleje do drewna (typu wikol). Nie trzeba tego robić gdy do klejenia używa się butaprenu. Pokład jest jeszcze w wersji przed szlifowaniem i kołkowaniem. Jak na pierwsze tego typu "dzieło" chyba nie jest źle.



Post zmieniony (26-11-14 14:19)

 
12-08-13 16:18  Odp: [Relacja] HMS Victory (Shipyard)
sławomir kromer 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 19


 - 2

witam
jakiś czas temu podjołem próbe zrobienia Victory z pierwszego wydania Shipyardu.Jak na razie budowa staneła z przyczyn obiektywnych.Zastanawia mnie jedno po kiego grzyba ulepszać wzmocnienie kadłuba skoro zaprojektowane jest bardzo wytrzymałe.Przecież na podposzycie jest naklejane poszycie właćsiwe naklejone na tekture 1mm.Ja co prawda zrobiłem troche inaczej .Myśle że za jakiś czas znowu podejme dalszą budowe a jak na razie będe bacznym obserwatorem
jak ktoś chce może popatrzeć jak mam zrobione do tej pory
pozdrawiam
sławek
http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?f=524&t=44869

--

 
13-08-13 20:08  Odp: [Relacja] HMS Victory (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzisiaj małe szlifowanie pokładu, w pierwszej kolejności skrobanie nożem od struga, następnie wygładzanie drobnym papierem ściernym (gradacja 500). Efekt to bardzo gładka powierzchnia, niestety niewidoczna na fotkach.



Post zmieniony (10-12-14 10:30)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 23Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024