FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 14 z 23Strony:  <=  <-  12  13  14  15  16  ->  => 
04-02-17 01:55  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Varran 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 7
 

Jezeli to jeszcze nie jest "pozadany efekt kadluba" i jeszcze "potrzebuje szlifowania" to ja jestem swinka pepa 8-)


--

Post zmieniony (04-02-17 01:56)

 
04-02-17 09:38  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Fantastico kadłub. Te kształty, krągłości... Mnóstwo roboty, ale było warto.

Pozdrawiam

 
04-02-17 10:18  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Lepic 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Panowie,trochę więcej wiary w kolegę Paragrafa :)
Wycięcie progu i dosztukowanie otworu w górnej jego części to "kosmetyka"
w porównaniu do tego co kolega nam tu prezentuje całościowo.
Na tej niebieskiej ściance będzie mnóstwo ozdobnych "listewek"
i na pewno jedną z nich da się zamaskować dodatkową wstawkę.
Podziwiam i pozdrawiam- świnka Pepa 2 (Lepic) :)

--
Praca uszlachetnia,a lenistwo uszczęśliwia...

 
04-02-17 10:55  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Wcale nie jestem pewien, czy jest tam prostopadła ściana (nie jestem pewien, bo nie mam planów a zdjęcie nie jest jednoznaczne) Może to tylko gruba ościeżnica/framuga i dalej jest przestrzeń?
Robota przednia!
PS. Zamknij te drzwi, zaspawaj, by nikt tam nie zaglądał i po kłopocie:-))))

Jeszcze jedna Świnka Pepa.

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
04-02-17 11:05  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Chodziło mi o to za odrzwiami i usuniętymi progami.
Czy merytoryczne jest ok, Szanowny Pan Paragraf raczy nam uprzejmie objaśnić :)
Do tego słówko, po co te furty w tym miejscu?



--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
04-02-17 22:47  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Po pierwsze dziękuję za zainteresowanie tematem, choć z powodu braku aktualizacji mogło się wydawać, że umarł już śmiercią naturalną.

W związku z tym, że sprawa owego progu stała się niemalże sprawą wagi państwowej:) wypada co nieco wyjaśnić w czym tkwi problem. Po pierwsze problem tkwi w tym, że czasami robi się coś za szybko, bez analizy zdjęć i innych materiałów. Coś mnie przy budowie tej wręgi zamroczyło i zrobiłem jak zrobiłem, a powinno być inaczej. Być może dla wielu jest to problem nie wart uwagi i uznany zostanie za przesadne podejście do tematu zgodności modelu z pierwowzorem, ale przyznam, że lubię oglądać te modele, w których modelarze starają się zbudować niemalże miniaturową replikę prawdziwej jednostki, a nie tylko odtworzyć jej ogólny wygląd. W miarę możliwości też staram się w podobny sposób podchodzić do tej kwestii, stąd nieco jestem na siebie zły za to, że źle zrobiłem taką duperelę, która teraz kłuje mnie w oczy i spać po nocach nie daje, a zwłaszcza dlatego, że Artur ma to zrobione jak należy :)

Po tym przydługim wstępie już wyjaśniam w czym rzecz tzn. z czego wynika, że w miejscu, w którym ja zrobiłem mały próg, progu nie ma i powinien zostać usunięty. Otóż otwory drzwiowe, które zostały przez mnie wycięte, prowadzą z pokładu górnego (upper deck) na mały pokład dziobowy. Patrząc od strony wnętrza okrętu na tę dziobową wręgę z otworami wyraźnie widać, że pomiędzy górnym pokładem a otworami w dziobowej wrędze znajduje się odstęp - otwory te nie znajdują się dokładnie na tym samym poziomie co górny pokład, są wyraźnie wyżej.



Patrząc na te sam otwory od strony zewnętrznej wręgi dziobowej widać natomiast, że ich dolne krawędzie stykają się z pokładem dziobowym; pomiędzy dolnymi krawędziami otworów a tym małym pokładem nie ma takiego progu, jaki widoczny jest od wewnętrznej strony otworów.



To pozwala wnioskować, że istnieje różnica poziomów pomiędzy górnym pokładem znajdującym się za wręgą dziobową, a tym małym pokładem dziobowym znajdującym się przed dziobową wręgą. Ponieważ pokład dziobowy jest podniesiony względem pokładu górnego, to siłą rzeczy zabieg ten niweluje ten nieszczęsny próg przy drzwiach.

Taki układ tych dwóch pokładów znajduje potwierdzenie w rysunkach znajdujących się w książce C.Nepean'a Longridge'a „The Anatomy of Nelson's Ships” (dla mnie swego rodzaju kompendium wiedzy o budowie modelu okrętu Victory). Na rysunku poniżej górny pokład zaznaczyłem strzałką zieloną, natomiast dziobowy strzałką czerwoną.



Taki układ znajduje się też na innym rysunku z książki tego autora, na którym pokład ten został opisany jako „false deck”.



Co ciekawe w książce McGowan'a „HMS Victory: Her Construction, Career and Restoration” oraz w Anatomy John'a McKay takich różnic w pokładach nie widać. Podobnie nie są one pokazane na planach Hebdy i Skwiota.



Niemniej jednak obecny wygląd okrętu dowodzi tego, że te pokłady nie są na tych samych poziomach, a w związku z tym, że tego progu być tam nie powinno.

Prawdopodobnie dla większości będą to dywagacje na poziomie akademickim o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiejnocy, ale jeśli oczywiście ktoś jest tak zdrowo rąbnięty jak ja:) i podchodzi prawie ortodoksyjnie do tematu zgodności modelu z oryginałem, to może być to dla niego ciekawy przyczynek do przemyślenia, zwłaszcza jeśli będzie wykonywał kiedyś ten model.

Postaram się coś pokombinować, aby to zmienić. niemniej jednak aby to naprawić musiałbym odciąć ten niebieski element w całości od dziobowej wręgi. Nie widzę bowiem możliwości nacięcia równo tych otworów do granicy pokładu, bo ta wręga jest zrobiona z grubego, twardego preszpanu i tnąc na oko na pewno nie wyjdzie to równo. Odcinanie z kolei całej wręgi wymaga oderwania tego elementu od poszycia na burtach, które jest doklejone do bocznych krawędzi dziobowej wręgi, i w tym miejscu widzę największą trudność tej operacji. Coś jednak podumam, pokombinuję i może jakoś to estetycznie wytnę w całości. Poza tym, sam trułem Arturowi, żeby poprawił ten element w swoim modelu, zatem nie mogę teraz tak tego pozostawić. A poza tym, tak po polsku, będę zawistnie spoglądał na jego model i szlag mnie będzie trafiał, że ma ładniej :)

Uff, to się rozpisałem, ale to wszystko przez Artura. On wie, że ja dużo piszę i mnie podpuszcza, na pewno robi to specjalnie hehe

--
Mało casu, kruca bomba, mało casu.

 
04-02-17 23:17  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Wreszcie oklejony :)
Jak to bywa, kiedy coś się długo robiło i się kończyło, trzeba trochę popsuć i zrobić coś od nowa żeby nie było za fajnie :)

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
05-02-17 07:50  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
lukasz98 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam podziwiam dokładność wykonania modelu i mam takie pytanie jest może ta książka w wersji pdf

--
Pozdrowiam Lukasz98

 
05-02-17 10:35  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"ale jeśli oczywiście ktoś jest tak zdrowo rąbnięty jak ja:)"
Ja bez bicia przyznaje się, że właśnie to takowych należę ! Też kiedyś napisałem, że jestem "stuknięty". Mam takie same podejście do budowy modeli wprawdzie nie "wodnych" a "powietrznych".
Tak sobie myślę, że po wycięciu progu ewentualne nierówności zamaskuje ościeżnica i niski próg a linie doklejenia części górnej (obniżającej otwór) da się zamaskować malowaniem.
Pozdrawiam,
Ryzard

 
05-02-17 20:37  Odp: [Relacja] HMS Victory 1:96 (Shipyard)
Paragraf 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Łukaszu. Być może w sieci znajduje się gdzieś wersja książki Longridge'a w formacje pdf, niemniej jednak nie przypuszczam, aby była to wersja udostępniona za zgodą autora lub jego spadkobierców:) Książka ta jest natomiast dostępna na zagranicznych portalach aukcyjnych. Można ją także nabyć w polskim sklepie "U Karola". Co do samej książki, to wg mnie jest to jedna z bardziej wartościowych pozycji o tym okręcie. Tytuł książki jest nieco mylący, bo może sugerować, że dotyczy ona całej flotylli Nelsona. Tymczasem autor opisał w niej budowę modelu HMS Victory, wykonanego przez siebie. O ile mi wiadomo, jego model znajduje się obecnie w Science Museum w Londynie. W książce opisał budowę modelu, krok po kroku, wskazując na poszczególne elementy konstrukcyjne okrętu. W książce jest także sporo rysunków i trochę zdjęć choć w głównej mierze składa się ona z tekstu. Szczególnie ważny i wartościowy dla modelarza jest szczegółowy opis olinowania HMS Victory; opisana jest dokładnie każda lina, jej wielkość, przebieg i mocowanie. Trudność w zapoznaniu się z tekstami może sprawić specyficzny język angielski, pełny szkutniczej terminologii. Jest to oczywiście do przebrnięcia, ale wymaga dobrego słownika.

--

Post zmieniony (05-02-17 20:38)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 14 z 23Strony:  <=  <-  12  13  14  15  16  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024