FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
02-01-12 23:34  [Galeria] Brytyjski czołg krążowniczy (Cruiser Tank) Mk1(A9) konstrukcja własna
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Witam wszystkich!
Przedstawiam trzeci z „Rodzinki” pojazd pancerny, a mianowicie model brytyjskiego czołgu krążowniczego (Cruiser Tank) Mk 1 (A9) czasami klasyfikowanego też jako średni czołg szybki.
Nazwa czołgi krążownicze pojawiły się w klasyfikacji angielskich oddziałów pancernych w latach trzydziestych, gdy Brytyjczycy połączyli doktrynę użycia czołgów jako wsparcia piechoty przy przełamywaniu linii obronnych przeciwnika stosowaną w czasie I wojny światowej z nowo powstającymi koncepcjami wojny manewrowej. Czołgi Valentine i Matilda, których modele prezentowałem w swojej Galerii są klasycznymi czołgami piechoty-powolne, dobrze opancerzone i silnie uzbrojone, natomiast A9 był czołgiem krążowniczym tzn. takim, który mógł zarówno atakować pozycje przeciwnika jak i walczyć z jego czołgami czy wykonywać też inne zadania jak rozpoznanie bojem. O tej klasyfikacji szczegółowiej pisałem prezentując w Galerii niemiecką Panterę.
Prototyp A9 został zaprojektowany przez inż. J. Cardena z zakładów Vickersa w 1934 r. jako następca Vickersa Mk II, a kontrakt na budowę pierwszych 50 wozów podpisano w tych zakładach po próbach polowych w 1936 r. Następna seria 75 egzemplarzy pochodziła z Belfastu z zakładów Harland & Wolf.
Z tych 125 pojazdów utworzono trzy dywizje pancerne nr 1,2 i 7. Pierwsza z nich (znak rozpoznawczy -biały nosorożec otoczony białą elipsą na czarnym prostokątnym tle) weszła w skład Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego i straciła swój cały sprzęt w walkach z Niemcami na terenie Belgii i Francji w maju i czerwcu 1940 r. oraz na plażach Dunkierki. Druga Dywizja Panc.(znak rozpoznawczy- biały hełm rycerski z zakrytą przyłbicą i pióropuszem na czerwonym kwadratowym tle) i Siódma Dyw. Panc. (znak rozpoznawczy -początkowo od 1938 r w Egipcie białe koło na czerwonym tle, w styczniu 1940 przemianowana na Desert Rats (Szczury Pustyni) i w koło wpisano czerwoną sylwetkę skoczka pustynnego) walczyły na terenie Afryki Północnej a także Grecji do końca, 1941 r.kiedy czołgi te jako przestarzałe wycofano z linii.
Dane techniczne czołgu Cruiser Tank Mk I (A9)
Masa bojowa: 13,2 t.
Wymiary: długość 587 cm, szerokość 265 cm, wysokość 254 cm,
Pancerz nitowany : 6-14 mm
Załoga: 6 osób,
Uzbrojenie: 1 armata 40 mm (2-funtowa), 3 km 7,7 mm Vickers (niektóre egzemplarze z km. Besa),
Napęd: 6 cylindrowy silnik gaźnikowy AEC 179 (150 KM),
Osiągi: prędkość maksymalna po drodze 37 km/h, w terenie 24 km/h, zasięg ok. 210 km po drodze, pokonywane wzniesienia do 33º, rowy do 1,95 m, ściany do 0,6 m. brody maks 0,72 m
Czołg ten, mimo zastosowania kilku nowoczesnych rozwiązań technicznych jak: hydraulicznie obracana wieża oraz pomocniczy silnik dla rozruchu silnika głównego, ładowania akumulatora oraz napędzania wentylatora w przedziale bojowym był generalnie konstrukcją nieudaną. Głównymi wadami były:
1. Olbrzymia wrażliwość na ostrzał nawet pociskami, p-panc broni strzeleckiej (cienki pancerz i prostopadłe powierzchnie eliminujące praktycznie zjawiska rykoszetu
2. Ogromna ciasnota wnętrza i kiepska wentylacja przy zamkniętych włazach
3. Ograniczony kąt ostrzału km-ów w przednich wieżyczkach
4. Zbyt wąskie gąsienice szczególnie utrudniające jazdę na pustyni
5. Duża awaryjność zewnętrznych hamulców
6. Brak amunicji odłamkowo-burzącej do działa 40 mm, co próbowano zrekompensować wprowadzając czołgi w wersji A9 CS (Close Support - Bliskie Wsparcie) uzbrojone w haubicę 76,2 mm lub 3,7 cala ( 94 mm), ale do tych ostatnich były wyłącznie pociski dymne
7. Problemy z dowodzeniem czołgiem i komunikacją wewnątrz wozu, gdyż koncepcja takich wielopiętrowych pojazdów z różnym uzbrojeniem była już mocno przestarzała
Jedyna zaletą było podwozie tego pojazdu, które zastosowano w Valentine’ach i Bishopach oraz armata p-panc.
Mimo tych wad zdecydowałem się na zaprojektowanie modelu tego czołgu, ze względu na jego ciekawa sylwetkę i malowanie oraz jako trzeci element „rodzinki”.
Na początku pracy było oczywiście zgromadzenie jak najbogatszej dokumentacji w postaci planów i zdjęć, a następnie przeliczenie tego wszystkiego na skalę 1:25 i przeniesienie z 2D w 3D. Jako tradycjonalista niestety nie umiem stosować komputera do projektowania siatek, więc wszystko było wykreślane ręcznie. Jedyne, co zrobiłem w Corelu to ogniwa gąsienic.
Cały model pomalowany jest kolorem bazowym o nazwie angielskiej „Portland Stone” SCC 64 a na nim w ukośnym położeniu naniesione zostały kolory „Silver Grey” SCC 28 i „Slate” SCC 34 dając trójbarwny kamuflaż nazywany Caunter Scheme.
Model przedstawia pojazd o numerze seryjnym T 7199, 6 w kolumnie i nazwie własnej „Desert Ghost” Szwadronu „B” 1 Batalionu Królewskiego Pułku Czołgów 7 Dyw. Panc. z okresu walk o Tobruk wrzesień 1941 r.
Pojazd posiada ruchome elementy: 3 wieże, składane lusterko, zdejmowana osłonę tłumika, zdejmowany oraz otwierany pojemnik na kanistry z wodą i wyciągane kanistry, zapasowe ogniwa gąsienic na tylnym pancerzu.

Sesja „balkonowa”
, , , , , , ,


, , , , , , ,



Sesja plenerowa


, , , , , , ,


, , , , , , ,


, , , , , ,,

4 zdjęcia zamieszczone poniżej przedstawiają A9 z Bishopem i A9 z Valentine’m, a czwarte zdjęcie prezentuje moją miniaturową pustynię, na której robiłem fotki plenerowe. Niestety tylko taka możliwość istniała w naszej okolicy. Jeździłem po różnych budowach, gdzie był ładny, żółty piasek, ale niestety mokry, więc zupełnie nie taki jak na pustyni. Musiałem, więc wysuszyć w altanie dwa wiadra piasku i sypałem na czas zdjęć albo na kamienie na działce lub na sklejkę na samochodzie. Z tego też powodu nie jestem zbyt zadowolony z kompozycji ani jakości tych „pustynnych” zdjęć gdyż uwarunkowane one były wielkością „pustyni”

, , , ,


A to końcowe zdjęcie „pustyni” z A9 i Bishopem zrobione z przeciwnej strony niż były robione te wszystkie poprzednie fotki A9, Bishopa i Valentine'a na tle nieba.

,

Jeszcze zamieszczę Galerię „Rodzinną”, gdzie będą wszystkie trzy wozy fotografowane razem.

--

Post zmieniony (08-09-14 19:52)

 
03-01-12 00:32  Odp: [Galeria] Brytyjski czołg krążowniczy (Cruiser Tank) Mk1(A9) konstrukcja własna
greg   

I tak wygląda prawdziwe modelarskie piękno!

Zawsze jestem Sławku, pod ogromnym wrażeniem Twoich kartonowych arcydzieł.
Tym bardziej mi imponujących, gdyż często/gęsto robionych od podstaw samemu.
Masz Waść naprawdę Wielki dar do tego!
Chylę nisko me łyse czoło, jako uznanie za włożony wysiłek w powstanie każdego modelu!
Nie każdy potrafi to zrobić (tak tworzyć z pasją).
Masz wielkie, niekończące się zasoby/pokłady zbudowanych pięknych modeli, które udowadniają sobą jak wiele żmudnej pracy musiałeś w ich powstanie włożyć.

Gratuluję i życzę Happy New Year!

Post zmieniony (03-01-12 00:33)

 
03-01-12 08:02  Odp: [Galeria] Brytyjski czołg krążowniczy (Cruiser Tank) Mk1(A9) konstrukcja własna
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Pełen szacun za kolejnego członka rodziny. Pięknie wygląda.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
03-01-12 08:31  Odp: [Galeria] Brytyjski czołg krążowniczy (Cruiser Tank) Mk1(A9) konstrukcja własna
kari   


W natłoku zdjęć jakie wykonałeś ... uwagę zwracają 2 fotki: przedostatnia z "sesji plenerowej" i trzecia w parze z "Valentym". Zwłaszcza ta w duecie. Świetna robota i super efekt.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
ps. ... można było wykonać trochę lekkiego "brudzingu" :-)

 
03-01-12 08:52  Odp: [Galeria] Brytyjski czołg krążowniczy (Cruiser Tank) Mk1(A9) konstrukcja własna
stanisław.z 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 163


 - 22

Cieszą oczy Twoje modele ,oj cieszą i fotki bardzo ciekawe. Gratuluję "rodzinki" i czekam na następne dokonania : )


Pozdrawiam - Staszek .

--

 
03-01-12 09:20  Odp: [Galeria] Brytyjski czołg krążowniczy (Cruiser Tank) Mk1(A9) konstrukcja własna
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

"Pustynia" niezwykle udana nie mówiąc o modelu. :-)

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
03-01-12 09:42  Odp: [Galeria] Brytyjski czołg krążowniczy (Cruiser Tank) Mk1(A9) konstrukcja własna
El Diablo 

 

Gratulacje. Piękny model i fajne fotki.

Mam prośbę.
Czy mógłbyś napisać jakie kolory farb odpowiadają poszczególnym SCC?

--
Pozdrawiam - El Diablo
----------------------------------
Militaria - Modele...

 
03-01-12 15:49  Odp: [Galeria] Brytyjski czołg krążowniczy (Cruiser Tank) Mk1(A9) konstrukcja własna
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Pięęęęęęęęęęęeekne fotki!!!!

 
03-01-12 16:16  Odp: [Galeria] Brytyjski czołg krążowniczy (Cruiser Tank) Mk1(A9) konstrukcja własna
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,piękna hydra, niczym smok,fotki ekstra,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
03-01-12 19:15  Odp: [Galeria] Brytyjski czołg krążowniczy (Cruiser Tank) Mk1(A9) konstrukcja własna
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 17


 - 7

Gdybym umiał robić fotki jak Ty byłbym mister Konradus ! Gratulacje !

Pozdrawiam .

Jańcio .


HEY HEY !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024