FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
29-12-11 12:33  [Technika] Wykonanie żagli wypełnionych wiatrem :-).
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Modele wykonane: SMOK | RWD-4 i 5bis | SUM | SROKA | CZAPLA | PWS-54 | JASTRZĄB | PWS-10 | SLINGSBY |WILGA | WILK | JUNAK | WYŻEŁ | P.24 | RWD-22 | GACEK | An-2 | CWJ | WRONA | SKOCZEK | KOGUTEK | PWS-3 | KARAŚ | RWD-10 | PRZĄŚNICZKA | LEAPER | RWD-17 | TARPAN | PIPER | ŻUBR | ANBO | M2 | ISKIERKA | RWD-2 | FOKKER F.VII | SM-2 | KOMAR | JEŻYK | GIL | MUCHA ST. | KOBUZ | LIS | BOCIAN | BŻ-1 | RWD-6 | MEWA | ORLIK II | FOKA 4 | SZCZE-2 | ZLIN 42

Technika: Jak zrobić drewniane śmigło | Taśmy w naciągach skrzydeł wielopłatów | Wykonanie żagli wypełnionych wiatrem | Klej - dozowniki | Retusz - TO PROSTE | Skórzane obrzeża kabin | Tłoczenie folii na oszklenia kabin | Jak sobie poradzić z "listkami"

Najcieńsze białe płócienko zostało ufarbowane, pocięte na kawałki, narysowane ołówkiem kształt żagli, nakrochmalone bardzo gęstym krochmalem i uformowane na natłuszczonym kremem kloszu od lampy.



Po wyschnięciu krochmalu żagielki zostały 1 raz zagruntowane kaponem, następnie na wyznaczonych miejscach (co 7 mm) zostały przyklejone kaponem nitki (też nasączone kaponem - do przyklejenia nitek nie używałem kleju bo przy pomalowaniu kaponem te miejsca się wybłyszczają). Po przyklejeniu nitek, całość została pomalowana ponownie dwa razy kaponem (cienka warstwa). Po wyschnięciu żagielki zostały zerwane z klosza lampy (bardzo mocno się trzymały - prawdopodobnie klosz był za mało natłuszczony - siła potrzebna do zerwania była tak duża, że klosz pękł, dobrze że nie rozsypał się a żagielki nie zostały uszkodzone i nie uległy zdeformowaniu). Jak widać na zdjęciach, żagielki zostały "przenicowane" na drugą stronę i przyklejone do klosza plastrem. Ponieważ po "lewej" stronie pozostały wybłyszczenia po pozostałościach krochmalu - przetarłem powierzchnię żagielków wilgotną gąbką i w trakcie tej operacji porobiły się wgłębienia na "brytach" co uznałem za bardzo pozytywne.



Do środka klosza włożyłem zapaloną żarówkę, dokładnie widać gdzie mają być przyklejone nitki bo powstałe "garbiki" nie wyznaczają dokładnie miejsca przyklejenia. Nitki z "lewej" i "prawej" strony powinny dokładnie się pokrywać.



Żagielki po zdjęciu z klosza.



Poniżej żagielki obcięte i oklejone "linką" (nasączony kaponem kordonek) i przygodowane do zamocowania na rejach.



Reje wystrugane z listewek sosnowych pobejcowane i pociągnięte kaponem.



Żagielki zamocowane do rej.



Uzyskany efekt.



--

Post zmieniony (30-04-20 08:36)

 
29-12-11 14:15  Odp: [Technika] Wykonanie żagli wypełnionych wiatrem :-).
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Allle sie wystraszyłem....tudzież myślałem, że Jarek bedzie do ,,Jantka .. montował żagle.

--
Pozdrawiam.
Andrzej K.

 
29-12-11 16:34  Odp: [Technika] Wykonanie żagli wypełnionych wiatrem :-).
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Fajna technika wykonania "brzuchatych" żagli. Szkoda tylko, że kolor żagli jest taki troszkę sztuczny. Żagle nie żółkną od słońca jednakowo na całej powierzchni.
Jakieś dziwne wiatry wieją na ten model. W żagle wieje z jednej strony, a w "chorągiewki" z drugiej.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
29-12-11 16:54  Odp: [Technika] Wykonanie żagli wypełnionych wiatrem :-).
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Kolor rzeczywiście nie bardzo się udał miał być bardziej herbaciany ale trudno. Bardziej mi zależało na "brzuchatych" żaglach niż na kolorze. A co do chorągiewek to raczej jest dobrze - galeon "idzie" półwiatrem.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
29-12-11 20:56  Odp: [Technika] Wykonanie żagli wypełnionych wiatrem :-).
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
OSTOJA: Patrzę sobie na położenie żagla na starmaszcie w tym półwietrze - pięknie "idzie" ten galeon ;-))). Nie wiem jak, ale "idzie". Nic, nie czepiam się - "brzuszki" na żaglach pierwsza klasa.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
29-12-11 21:02  Odp: [Technika] Wykonanie żagli wypełnionych wiatrem :-).
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Tu masz rzut z góry na ustawienie żagli i kierunek wiatru na "chorągiewkach".



--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
29-12-11 21:37  Odp: [Technika] Wykonanie żagli wypełnionych wiatrem :-).
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Teraz wszystko jasne, jest OK - idzie "półwiatrem". Na poprzedniej fotce nie było tego widać.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
29-12-11 22:48  Odp: [Technika] Wykonanie żagli wypełnionych wiatrem :-).
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

:-)

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
31-12-11 14:48  Odp: [Technika] Wykonanie żagli wypełnionych wiatrem :-).
profil   

Witam,
można też żagle wykonać bez niszczenia kloszy. W MK ze stycznia 1987 roku jest pokazane jak:


Pokrótce: żagle zmaczamy krochmalem, rozpinamy na ramce i suszymy.
Sposób ma zastosowanie przy żaglach płóciennych, ale myślę że z powodzeniem można go stosować również w papierowych.
Pozdrawiam,
Sylwestrowo i Noworocznie.

--

 
31-12-11 15:22  Odp: [Technika] Wykonanie żagli wypełnionych wiatrem :-).
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Całkiem fajny sposób ale przypuszczam, że moc dmuchawy powinna być dość znaczna, zwykła suszarka do włosów nie wystarczy.

Istnieje jeszcze inny sposób: taka sama ramka jak na obrazku powyżej tylko ustawiona poziomo. Na nakrochmalony żagiel nakładamy woreczek foliowy wypełniony suchym piaskiem i pozostawiamy do wyschnięcia.

Post zmieniony (31-12-11 15:26)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024