FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
27-12-11 15:35  [Galeria] Brytyjskie działo samobieżne "Bishop"
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Witam wszystkich!
Jeszcze raz dziękuję wszystkim za miłe słowa zamieszczone w Galerii Valentine’a odnośnie pierwszego z modeli, który faktycznie zainspirował mnie do stworzenia kolejnej „Rodzinki”.
Czas więc na kolejną prezentację drugiego modelu z tej liczącej trzy pojazdy pancerne „Rodzinki”, a mianowicie brytyjskiego działa samobieżnego Bishop (biskup) zbudowanego na podwoziu czołgu Valentine. Budowę modelu oparłem o wycinankę „Modelika” nr 10 z 2004 r., w której podobnie jak we wcześniej prezentowanym modelu Valentine’a dokonałem bardzo dużo zmian, poprawek i przeróbek zmierzających do uszczegółowienia modelu. Nie będę tu wymieniał elementów, które zmieniałem lub dodawałem bo wszyscy, którzy widzieli oryginał zauważą te różnice obejmujące kadłub, koła, błotniki, fartuchy a nawet wieżę, w której usytuowana jest haubica.
Model posiada zdejmowane osłony przeciw piaskowe, przesłony reflektorów i ruchome, składane na błotniku lusterko. No i oczywiście zdejmowaną, ale nieobracaną wieżę, co musiałem zrobić by ułatwić sobie transport modelu z antenami na sesję plenerową na działce. Zdejmuję basztę i z kadłubem leżącym obok niej w pudełku po butach mogę sobie wozić model bez obawy o jego uszkodzenie.
Całość pomalowana jest kolorem bazowym o nazwie brytyjskiej „desert pink” czyli taki ciepły piaszczysto-różowy, który to kolor był stosowany w latach 1942/43 w Egipcie, na Pustyni Zachodniej i w Tunezji. Na wieży jest zielonkawy falowany pas w kolorze określanym w nomenklaturze brytyjskiej jako „slate” (łupek) SCC 34. Ten kolor stosowany był w latach 1940/42 na Bliskim Wschodzie w formie nieregularnych plam, lub falistych pasów malowanych na różnorodnym pustynno-żółtym podkładzie jak „light stone”BSC 61, „portland stone” BSC 64, „desert pink” SCC 11B czy też inne piaskowożółte tła.
Często także kolor „slate” stosowany był w trójbarwnym ukośnym kamuflażu nazywanym Caunter Scheme. (tak pomalowałem kiedyś model brytyjskiego czołgu piechoty „Matilda”, a teraz w innej wersji odcieni kolorów model samodzielnie opracowanego brytyjskiego czołgu krążowniczego Mark I (A9), który pokażę jako ostatni).
Model przedstawia pojazd o numerze seryjnym s32941 z 1 baterii, pluton (sekcja) "A" 121 Polowego Pułku Królewskiej Artylerii wchodzącego w skład 23 Brygady Pancernej z okresu walk na Pustyni Libijskiej w 1942 r.
Na początek sesja „balkonowa” a następnie plenerowa tj. na działce, gdzie do celów fotograficznych musiałem „spreparować” sobie małą pustynię.


, , , , , ,

, , , , , ,

, , , , , ,


W plenerze są zdjęcia bez fartuszków oraz z założonymi osłonami, natomiast na zdjęcia wszystkich modeli w pełnym „oprzyrządowaniu” na balkonie zabrakło już mi pogody, a i słońce stało zbyt nisko nad horyzontem. Kiedyś może uzupełnię Galerię o te fotki.
Na ostatnim zdjęciu Bishop razem z prezentowanym wcześniej Valentinem i A9.
Próbowałem też uplastycznić obraz dymem z palących się suchych liści, ale dopiero powoli wracam do korzeni, czyli realizowanych we wczesnej młodości efektów pirotechnicznych z udziałem moich modeli ;-)

, , , , , ,


, , , , , ,


, , , , , ,

Post zmieniony (09-09-14 20:43)

 
27-12-11 16:04  Odp: [Galeria] Brytyjskie działo samobieżne "Bishop"
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Piękne proszę Pana, piękne.

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
27-12-11 16:04  Odp: [Galeria] Brytyjskie działo samobieżne "Bishop"
stanisław.z 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 163


 - 22

Cóż mogę napisać...Bardzo bardzo ładne i starannie podparte dokumentacją.
Gratuluję Sławku i czekam na cd...

Pozdrawiam- Staszek : )

 
27-12-11 16:25  Odp: [Galeria] Brytyjskie działo samobieżne "Bishop"
Kofi 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Kolejny świetny model do bogatej kolekcji. Gratuluję. Ostatnie zdjęcie wgniata w fotel, jak oryginały.

--
www.kofimodels.jcom.pl - zapraszam na moją stronę internetową.
Początkujący

 
27-12-11 16:33  Odp: [Galeria] Brytyjskie działo samobieżne "Bishop"
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,bardzo ładny model ,prosto z fabryki ,sterylny ,zdjęcia bardzo ładne ,ostatnie miodzio,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
27-12-11 16:54  Odp: [Galeria] Brytyjskie działo samobieżne "Bishop"
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Piękny model, piękne zdjęcia, najbardziej to mi się podoba. Coś mi się wydaje, że lufa jest trochę przygrubawa i przykrótkawa w porównaniu z tym zdjęciem.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
27-12-11 17:36  Odp: [Galeria] Brytyjskie działo samobieżne "Bishop"
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Nic tylko podziwiać kunszt wykonania. Gratuluję ukończenia tak świetnego modelu. Także zdjęcia fajne, szczególnie te ,,na pustyni"

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
27-12-11 21:00  Odp: [Galeria] Brytyjskie działo samobieżne
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Dziękuję Wam Koledzy za miłe opinie odnośnie mojego modelu!
Jeżeli chodzi zaś o wymiary lufy to zdjęcie (i kilka innych) podane przez Ciebie Kolego OSTOJA jest przykładem problemów z fotografią będących skutkiem zniekształcenia tworzonego obrazu przez układ optyczny, a w zasadzie cyfrowy aparatu. To zniekształcenie zwane "rybim okiem występuje wówczas, gdy z bardzo bliska (a tak są robione te zdjęcia) fotografuję jakiś model i chcę, aby cały kadr w miarę możliwości był ostry więc rezygnuję z trybu "makro", który ustawia ostrość na konkretną odległość a wszystko inne jest już nieostre. Rezygnacja z makra powoduje to, że wtedy te elementy obiektu leżące bliżej osi optycznej obiektywu są nieco powiększone i jakby zniekształcone na sferze kulistej, podobnie jak byśmy oglądali obraz na zewnętrznej powierzchni bombki.
Starałem się jak w każdym modelu dokładnie odwzorować wymiary korzystając z różnych źródeł więc wymiary i proporcje powinny być prawidłowe.
Jeżeli popatrzeć na inne moje zdjęcia robione z większej odległości -te na tle nieba i "nocne", gdzie jest tylko płaska, boczna sylwetka działa bez efektu perspektywy to wymiary haubicy są ok.

,


A tych problemów nie ma na żadnych zdjęciach dokumentalnych ze względu na inną zasadę fotografowania i przede wszystkim odległość obiektu od aparatu.

A tak jako ciekawostkę, to robiąc ten model zastanawiałem się, kto tym razem popełnił plagiat :-)

, , , ,



--

Post zmieniony (16-10-18 20:21)

 
27-12-11 21:12  Odp: [Galeria] Brytyjskie działo samobieżne "Bishop"
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Faktycznie z tą perspektywą fotograficzną masz rację a co do plagiatu to chyba "życie" i technika wymusiły takie a nie inne rozwiązania obu wież.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
27-12-11 21:49  Odp: [Galeria] Brytyjskie działo samobieżne "Bishop"
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

A tam od razu plagiat, wyszli z tych samych założeń i doszli do podobnych wniosków :)

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024