FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
20-11-11 14:03  [Technika] Maszty w okrętach
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

Hej!

Kończę ORP Piorun z MM i jedyne co zostało do wykonania to maszty. I tu pojawia się problem. To mój pierwszy model okrętu i nie mam pomysłu z czego je zrobić. Z tego co widzę, to na forum głównie wykorzystuje się ramki z modeli plastikowych. A takowych nie posiadam.
Wiem, że kiedyś był już wątek na ten temat, ale nie udało mi się do niego dogrzebać.

W każdym razie próbowałem już:
- patyczków do szaszłyku (za grube, po potraktowaniu papierem ściernym "zmechaciły" się i raczej nic z nich nie da się zrobić).
- wykałaczki (mają dobrą średnicę, ale są za krótkie).
- ramki od modeli plastikowych (nie mam, a bez sensu kupować model plastikowy tylko dla ramek;))
- drut (nie znalazłem na tyle twardego i o tak małej średnicy).
- bierki (za grube)

Byłem także w sklepie dla plastyków i w empiku gdzie mają dużo różnych dziwnych rzeczy, ale nie znalazłem nic wartego uwagi.

Z czego robicie maszty? Będę wdzięczny za pomoc:)

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%)

 
20-11-11 14:46  Odp: [Technika] Maszty w okrętach
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Ja wykorzystuję właśnie patyczki do szaszłyków. Najpierw ścinam z grubsza nożykiem, a potem papierem ściernym 150 i na koniec 600. Jaki jest efekt końcowy widać na zdjęciach ,,mojego" Pioruna (zapraszam do galerii), a w tej chwili robię w ten sposób maszty do torpedowców, które mam akurat na warsztacie, a są zdecydowanie delikatniejsze niż na Piorunie (jutro zaktualizuję post to zamieszczę zdjęcia jak robię te maszty).

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
20-11-11 15:17  Odp: [Technika] Maszty w okrętach
Gromek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 2

Popieram zdanie Borowego- ja też wykorzystuję patyczki od szaszłyków lub wykałaczki do budowy masztów. Mi udało się nawet zrobić z tego materiału maszt w Garlandzie w 1:400 :D
Wszystko da się zrobić,tylko potrzeba czasu i trochę cierpliwości

--
...Chciałbym móc kiedyś powiedzieć: umiem kleić kartonówki...
*************
W doku:ORP PIORUN
Zwodowane:
HMS Penelope
ORP Błyskawica
ORP Garland

 
20-11-11 15:19  Odp: [Technika] Maszty w okrętach
wottek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 11

Dzięki Borowy za info. Będę wdzięczny za zdjęcia z prac nad masztami.
Ja podobnie próbowałem pracować a tymi patyczkami, ale za bardzo mi nie wyszło.
Możliwe, że wynika to z samego kiepskiego materiału tych patyczków.
Postaram się wyposażyć w patyczki kilku producentów i zobaczymy co się uda zrobić:)

Pozdrawiam,
w.

--
Na warsztacie: | HM Bark Endeavour [SY] (25%) | Cutty Sark [MM] (10%)

 
20-11-11 16:00  Odp: [Technika] Maszty w okrętach
And 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 1

A co byście powiedzieli o przewodach elektr.

--
Na morzach i oceanach NAGATO 1:200 | KING GEORGE 1:200 | ZARA 1:200 | TAKAO 1:200 | HOOD 1:200 | KAGA 1:200 | LONDON 1:200 | VICTORY 1:96 | WARSZAWA 1:200

 
20-11-11 18:22  Odp: [Technika] Maszty w okrętach
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ze przewodzą prąd ;-) dodatkowo mogę podrzucić pare wzorów do obliczania przekroju ;-))

Ja osobiscie jak chce prosty drut o większej długości to biore drut florystyczny - taki zielony którego używają w kwiaciarniach. Na znanym portalu aukcyjnym do kupienia w kilogramowych paczkach :-) w Błyskotce o ile pamiętam właśnie takiego użyłem.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
20-11-11 19:33  Odp: [Technika] Maszty w okrętach
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Najczęściej drut - różnej średnicy. Jak nie mam takiej, jaką potrzebuję, to oklejam drut papierem z książki telefonicznej - jest bardzo cienki i można uzyskać każdą średnicę.

Pozdrawiam.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
20-11-11 21:00  Odp: [Technika] Maszty w okrętach
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

a ja kiedyś w "piorunie" maszty wykonałem z drutu z parasolki. Jak poszukasz to znajdziesz taką, w której będzie tego multum w różnych średnicach. Później tylko kwestia połączenia

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
21-11-11 07:49  Odp: [Technika] Maszty w okrętach
Pirania 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Bardzo dobrym i sztywnym materiałem są druty do spawania. Najmniejszą średnicą jaką udało mi się znaleźć było 1mm. Niestety jest to drut stalowy, bardzo twardy i bez miniszlifierki jego obróbka to mordęga. Znacznie lepszym materiałem od patyczków na szaszłyki jest bambus ze złamanej starej tyczki na ryby. Jako materiał jest trochę bardziej elastyczny od drewna, przez co trudniej go złamać, nie mechaci się również przy obrabianiu i dość łatwo można uzyskać naprawdę małe średnice w przekroju. Najlepiej wykroić maszt z część włukna tuż przy zewnętrznej lakierowanej powierzchni bambusa tam bambus jest najtwardszy.

Pozdrawiam Pirania.

--

 
21-11-11 08:14  Odp: [Technika] Maszty w okrętach
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Zdecydowanie druty o różnych średnicach - dają dużą sztywność, szczególnie stalowe i mosiężne. Miedziane są podatne na obróbkę, ale trzeba z nimi ostrożnie się obchodzić - łatwo wygiąć. Wykałaczki i patyczki szaszłykowe są dobre ze względu na łatwość obróbki (szlifowanie) dla uzyskania pożądanego profilu, najczęściej stożkowego na maszty i lufy. Zwracaj tylko uwagę na surowiec - najlepszy jest bambus: łatwo się struga i szlifuje, a i nie mechaci się zbytnio. Bardzo dobrze się obrabia papierem ściernym po zamocowaniu patyczka w wiertarce. Nie lubię tego typu elementów wykonywanych z plastyku; łatwo się wygina pod nawet minimalnym naprężeniem typu anteny, odciągi itp.
Pozdrawiam
Andrzej

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024