FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
27-09-11 12:27  [R/G] Woroszyłowiec - ciągnik gąsienicowy - projekt własny
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam wszystkich,

Myślę, że najwyższa pora pokazać coś nowego, coś nad czym pracuję już jakiś czas. Gdzieś na jakiejś wystawie widziałem piękny zestaw modeli plastykowych - ciągnik Woroszyłowiec i haubica 203mm B4. Od tego czasu zachorowałem na ten zestaw a ponieważ piękny model tej haubicy już jest to zabrałem się za ciągnik.



Szybkobieżny ciągnik gąsienicowy “Woroszyłowiec” – radziecki, ciężki ciągnik gąsienicowy dużej mocy przeznaczony specjalnie dla wojsk pancernych (do holowania uszkodzonych czołgów średnich i ciężkich) oraz artylerii, np. ciężkiej haubicy B-4 wz.1931 kal. 203 mm. Prototyp ciągnika został opracowany w biurze konstrukcyjnym Charkowskiej Fabryki Parowozów (ChPZ) im. Kominternu w latach 1937 – 1938. Ciągnik „Woroszyłowiec” został przyjęty do uzbrojenia Armii Czerwonej w 1939 roku, a ChPZ rozpoczęła produkcję seryjną. Do czerwca 1941 roku zbudowano około 230 wozów. Na skutek konieczności ewakuacji fabryki po wybuchu wojny z Niemcami, produkcję „Woroszyłowców” w ChPZ przerwano. Produkcję podjęła Stalingradzka Fabryka Traktorów (STZ) w której ciągniki budowano do sierpnia 1942 roku. Ciągniki były używane przez Armię Czerwoną do końca II wojny światowej.

W latach 1943 – 1945 kilka tego typu pojazdów przekazano LWP, w którym wykorzystywano je głównie w jednostkach wojsk pancernych ( według etatów po 1 – 2 sztuki ) zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, choć osiągi i zdolność holowania były już niewystarczające w stosunku do wzrostu ciężaru zasadniczych typów czołgów i dział samobieżnych.

Ciągniki posiadały samonośne nadwozie, zamkniętą metalową kabinę kierowcy, oraz drewnianą skrzynię ładunkową nakrywaną płachtą brezentową.

Dane techniczne:
masa: 15,5 – 15,7 t
ładowność: 3 t
ciężar holowanej przyczepy: 22 t
długość: 6,28 m
szerokość: 2,85 m
wysokość: 3,08 m
prześwit: 41 cm
napęd: silnik 4-suwowy, 12-cylindrowy W-2W o mocy 375 KM
paliwo: olej napędowy
pojemność zbiornika paliwa: 550 l
zużycie paliwa: 30-40 l/100 km
prędkość maksymalna: 35,8 km/h
zasięg: 240 km
pokonywanie przeszkód: wzniesienie 40°, rowy o szerokości 2 m, brody o głębokości 1,2 m

Udało mi się zdobyć chyba dobre rysunki i tak powstanie wydaje, jak mi się wydaje, dokładny model. Oczywiście w skali 1:25. Model będzie raczej trudny ze względu na budowę podwozia. Model będzie miał kompletną kabinę z otwieranym drzwiami. Nie będzie natomiast silnika i całego przeniesienia napędu. Ze wstępnych szacunków części będą zajmować ok 16 arkuszy kartonu i 2 arkusze części do podklejania na 1mm tekturkę.

A to kilka renderów samego modelu:











Michał

--

Post zmieniony (24-05-12 22:37)

 
27-09-11 12:28  Odp: [R] Woroszyłowic - ciągnik gąsienicowy - projekt własny
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Brawo za kolejny ciekawy temat:) Tym razem widzę że walisz z grubej rury:D

Układ jezdny już przyprawia mnie o dreszcze..

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
27-09-11 15:07  Odp: [R] Woroszyłowiec - ciągnik gąsienicowy - projekt własny
Maverick 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Galerie - 5
 

Ciekawa konstrukcja! Szykuje się piękny model!

 
27-09-11 19:44  Odp: [R] Woroszyłowiec - ciągnik gąsienicowy - projekt własny
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

MichalR pamiętaj, że ja pamiętam ;-) i podtrzymuje swoje "groźby". Kolejny temat w którym podpadasz mi coraz bardziej i w końcu będziesz musiał zrealizować to o czym rozmawialiśmy we Wro ;-) Niema to jak po pastwić się moralnie i po wywierać presje na projektancie ;-) :-D

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
27-09-11 20:56  Odp: [R] Woroszyłowiec - ciągnik gąsienicowy - projekt własny
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Zdaje się że na fotkach z Przeciszowa widać surówkę tego ciągnika ?

--


 
27-09-11 21:32  Odp: [R] Woroszyłowiec - ciągnik gąsienicowy - projekt własny
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Widać, bo tam się właśnie znajdował:-)
Ładne, oryginalne cacko, jak zwykle u Michała.

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
28-09-11 13:25  Odp: [R] Woroszyłowiec - ciągnik gąsienicowy - projekt własny
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Prace rozpocząłem od podwozia. Żeby troszkę sobie ułatwić pracę trochę części mam wyciętych laserowo. Kadłub powstał więc szybko a oklejanie poszło bez problemów. Tak samo szybko poszło doklejanie wszystkich pokryw, pasków i innych drobiazgów:





Tak, ta surówka to była moją. Ale, pokażę jej budowę po kolei.

Michał

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
28-09-11 14:01  Odp: [R] Woroszyłowiec - ciągnik gąsienicowy - projekt własny
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Tysiące części...
Ale wygląda ciekawie. Z pewnością dobrze sklejone modele tego sprzętu będą zbierały nagrody na konkursach!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
29-09-11 10:08  Odp: [R] Woroszyłowiec - ciągnik gąsienicowy - projekt własny
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Następne dwa komponenty ciągnika to koła napędowe i napinające.

Konstrukcja koła napędowego wymaga sklejenia wielu rurek. Osłona mechanizmu przeniesienia napędu i samo koło napędowe:


Przy kole napinającym pewnej uwagi wymaga wycięcie i sklejenie tarcz kół. Mechanizm napinania gąsienicy powstanie później, podczas uzupełniania detali kadłuba. Koło napinające wraz z zawieszeniem:


@Mariusz: Tak, koło nośne składa się z 35 części a jest ich 32. Czyli same koła nośne to 1120 części :)

Michał

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
03-10-11 11:55  Odp: [R] Woroszyłowiec - ciągnik gąsienicowy - projekt własny
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Dzisiaj drobiazgi z przodu kadłuba – haki, podest i koła przednie:


A także główne wahacze w kolejnych stanach pośrednich:

i gotowe:


Sprężyna (sorry za tragiczne zdjęcie) i już wszystkie z kołami podtrzymującymi:


Michał

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024