FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 23Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
20-05-11 10:57  [Relacja/Galeria] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Nadejszła wiekopomna chwila... czas na moją pierwszą relację. Orkiestra tusz, proszę :-)

Od pewnego juz czasu myślałem o zrobieniu dioramy „Wrak Bismarcka” na bazie JSC 1:400. Model jest do linii wodnej, wrak stoi na dnie głęboko w piachu, mniej więcej akurat do linii wodnej, ponadto odpada cała czasochłonna drutologia i relingi (ocalały nieliczne, powyginane fragmenty) . Nie będzie także większego problemu z retuszem, bo i tak okręt będzie poddany intensywnemu brudzingowi (o to będę się martwił później, odnajdę najpierw na Konradusie rozliczne Wasze praktyczne porady w tej sprawie). Nie wiem także, gdzie zdobyć jakieś „aż” 3-4 centymetry łańcucha kotwicznego w tej skali – jak na złość bowiem kawałeczek łańcucha został na pokładzie przy prawym kabestanie!
Per saldo zatem – jak mawiają Rosjanie - why not? Nabyłem więc drogą kupna JSC



Następnie przeryłem swoją bogatą morską bibliotekę, gdzie znalazłem trzy pomocne książki z rysunkami i zdjęciami wraku





Ściągnąłem także parę dodatkowych fotek z netu i uznałem, żem gotów. Po czym przejrzałem po raz n-ty dokładnie „The lost ships of Robert Ballard” i pomyślałem chwilę nad dioramą „Wrak Quincy”



Który to pomysł w końcu odrzuciłem, jako że musiałbym projektować od początku wszystkie elementy okrętu. Uznałem ponadto, że zaledwie jeden rysunek + parę fotek wraku oznaczałoby konieczność zbyt dużej ingerencji fantazji w finalny wygląd modelu. No to – myślę sobie - może pójść na łatwiznę absolutną i zrobić w jedno popołudnie dioramę „Wrak Kirishimy”?



Ambicja jednak zwyciężyła, zabrałem się więc do Bismarcka. Zamalowałem narysowane łańcuchy na dziobie, a po sklejeniu trzech części kadłuba zabrałem się za wycinanie dziur w pokładzie po celnych pociskach. Oto dziura przy wieży Anton



Wyciąłem wszystkie cztery otwory, w których znajdowała się ciężka artylerii. Ponieważ w chwili tonięcia okręt obrócił się o 180 stopni, działa wypadły sobie ze swych gniazd i poleciały na dno. W otworach tych wkleję później puste walce, w których osadzone były „korzenie” dział.

Śródokręcie najbardziej ucierpiało od ciężkiej artylerii Angoli





Od wewnątrz kadłuba okolice dziur pomalowałem na czarno, żeby patrząc na nie od strony pokładu nic tam nie bielało.



A dodatkowo otwory te zakleiłem „skrzynkami”, także czarnymi wewnątrz



CIEKAW JESTEM JAK TO WYJDZIE. Gdybym coś zrobił/robił nie tak, bardzo o wskazówki.

Post zmieniony (26-10-11 17:52)

 
20-05-11 11:14  Odp: [RELACJA] DIORAMA "WRAK BISMARCKA" 1:400
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Dobry "Bismarck" to zatopiony "Bismarck". To może być najlepszy model tego okrętu jaki widziałem ;-)
Gratuluję pomysłu!

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
20-05-11 11:15  Odp: [RELACJA] DIORAMA "WRAK BISMARCKA" 1:400
syriusz 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 9


 - 16

Witam Akra
Zapowiadana przez Ciebie relacja 'Wraku Bismarcka' ruszyła :-). Początek ciekawy, zapowiadający interesującą relację. Udanej pracy nad projektem życzę.

--
"Wierzę wbrew nadziei"
Zapraszam na moją stronę - http://www.syriusz.tkdami.net

__________________________________________________
Jeśli chciałbyś pomóc mi w leczeniu, możesz to zrobić poprzez:

Przekazanie 1% podatku
KRS: 0000064892
Cel szczegółowy koniecznie wpisz: Łukasz Głowacki

lub

Dobrowolne wpłaty skierowane na moje konto bankowe:
Numer konta: 30 1140 2004 0000 3302 4139 9308
Tytułem: Łukasz Głowacki

 
20-05-11 11:24  Odp: [RELACJA] DIORAMA "WRAK BISMARCKA" 1:400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Podpisuję się pod opinią Waldka :)
Pierwsze pytanie: jak zamierzasz zrobić/zaimitować wodę?
Drugie: co ze strukturą wewnętrzną okrętu, widoczną przez dziury? choćby z wnętrzami barbet?

Kibicuję :)

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
20-05-11 11:32  Odp: [RELACJA] DIORAMA "WRAK BISMARCKA" 1:400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Witam!
Odważnie...! Czy wziąłeś pod uwagę, że przestrzeliny to nie dziury w pustej puszce (zaczernione "skrzynki"), ale powinno być "coś" w środku widać? pogięte, poharatane blachy i części wewnętrznej infrastruktury? Same dziury - blachy poszycia (pamiętaj o grubości...) też nie wycięte dziurkaczem, czy skalpelem; powinny być wgniecione do środka, ale i jednocześnie wydęte wewnetrzna eksplozją... Jest wiele zdjęć pokazujących pobitewne uszkodzenia różnych okrętów... Dziury od pocisków to nie wszystko, ale i uszkodzenia po odłamkach... Zdjęcia, które zamieszczasz na pewno nie pokazują wszystkiego! A dziura w kartonie też trochę inaczej wygląda, niż dziura w blasze...
Będę (na pewno nie tylko ja...) uważnie obserwował; w każdym razie założenie masz BARDZO ambitne...i ryzykowne! Realistyczne wykonanie wraku jest dużo trudniejsze, niż obiektu "spod igły"!
Powodzenia!
Andrzej

 
20-05-11 11:54  Odp: [RELACJA] DIORAMA "WRAK BISMARCKA" 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Kasiu, woda woda woda... hmmm - wstawić model do akwarium? Hibanie... Model postawię na prostokątnej deseczce, stać będzie w "piasku", tak samo sięgającym wysoko burt w danym miejscu jak przy prawdziwym wraku. Zrobię gęsty szkielet falującego dna - szkielet z podposzyciem żeby "piasek" się nie zapadał - i okleję papierem. Papier z kolei okleję... hmmm, może kupię jakieś beżowo-brązowe rajstopy? Przy dziobie widoczne są wielkie grudy ziemi, powstałe przy uderzeniu dziobu o dno. Zrobię je z maleńkich (skala!) okruchów styropianu. Będę eksperymentowal.

Struktura wewnętrzna wraku nie jest widoczna bez silnego punktowego oświetlenia. Widać jedynie dobrze górne wewnętrzne części barbet przede wszystkim pasy wielkich zębatek, na których obracały się działa. Oczywiście te zębatki będą. Boki studni dział pomaluję na szaro, po czym idąc w dół, szary stopniowo zmieni się ostatecznie w czarny. Bo taki właśnie jest widok tam, na dnie.

Dziury po pociskach w pokładzie i burtach na zdjęciach są jedynie czarną otchłanią, więc gdybym chciał tam coś wbudować (szafki? korytarze?) musiałbym te wnętrza jakoś oświetlić, bo inaczej zagospodarowanie wnętrza nie miałoby sensu. A przecież Niemcy tonąc zdążyli pogasić wszystkie światła...

Pażywiom, uwidzim kak skazał sliepyj głuchomu :-)

 
20-05-11 12:02  Odp: [RELACJA] DIORAMA "WRAK BISMARCKA" 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Andrzeju (jakie fajne imię :-)

Odnośnie widzenia czegoś w środku, to już wypowiedziałem moją opinię powyżej. Pogięte i poharatane blachy będą, na pewno, jakkolwiek muszę pamiętać, że wystający zadzior blachy o długości np. 30 cm, w skali 1:400 ma zaledwie 0,75mm czyli że jest prawie niezauważalny!

Co do uszkodzeń po odłamkach: muszę być w tej mierze bardzo ostrożny, pamiętając o skali 1:400! Oczywiście co da się w skali przedstawić, to będę się starał zrobić, w razie czego dorabiając do modelu jakieś drobniejsze części.
Zdjęcia na pewno - niestety - nie pokazują wszystkiego i choć mam ich razem z rysunkami Ballarda naprawdę sporo, łatwo nie będzie. Jak to mówi stara ale fajna piosenka: I beg your pardon, I never promised you a rose garden, la la la :-)

 
20-05-11 12:09  Odp: [RELACJA] DIORAMA "WRAK BISMARCKA" 1:400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Co do piasku: w tej skali to byś go chyba z mąki musiał robić, żeby trzymał rozmiar. Albo z gipsu, i to gładkiego. Ja bym poszła na lekki kompromis: nie upierałabym się przy dokładnym odwzorowaniu piasku w skali, tylko zrobiłabym normalną, choć drobną, piaskową fakturę.
Tamiya robi farbę z maleńkimi ziarenkami piasku. Użyłabym jej do przemalowania dna, potem lekkie przecieniowanie jaśniejszym kolorem, i już.

Woda. Zwróciłeś oczywiście uwagę, że Bismarck na zdjęciach jest niebieskoszary, o lekko zatartych konturach detali? Myślę, że ten efekt dałoby się uzyskać odpowiednim malowaniem wraka. Wtedy nie potrzeba nalewać wody do akwarium.

Jakieś detale struktury wewnętrznej dobrze byłoby zrobić. Nie mówię że wszystkie: ale ustal sam ze sobą, czy np. światło nie pada z jakiegoś konkretnego punktu, z "reflektora", który wydobywa z mroku jakieś fragmenty konstrukcji.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
20-05-11 13:03  Odp: [RELACJA] DIORAMA "WRAK BISMARCKA" 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Kasiu! HA!! Oczywiście!!! Przy Bismarcku unosić się będzie BATYSKAF z punktowym reflektorem!!!! Skieruję reflektor do wnętrza barbety Bruno, którą w takim razie trzeba będzie jakoś umiejętnie rozjaśnić. No tak, trzeba będzie zrobic modelik batyskafu i "zawiesić" go nad wrakiem na jakimś cieniutkim stalowym druciku umocowanym w morskim dnie.

A co do niebieskoszarego koloru okrętu, to zrobię brudnoszary. Z kolei pokład trzeba będzie zrobić brudno-brązowy, bo z pewnością przez lata na okręt napadało pełno różnych drobnych organicznych odpadków.

Będę musiał też pomyśleć o rdzawych soplach (np. na samym dziobie) oraz o rdzawych naciekach na całości. Uff, im dalej w las, tym więcej drzew...
Qrczę, ależ miałem wariacki pomysł - zrobić model wraku, no no...

 
20-05-11 13:04  Odp: [RELACJA] DIORAMA "WRAK BISMARCKA" 1:400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Nie oczekiwałem szczegółów wnętrza, raczej, tak jak napisałeś o barbetach, niewyrażne krawędzie bliżej nieokreślonych, porozdzieranych i pogiętych blach wyłaniających sie z ciemności; a głębiej rzeczywiście już tylko ciemność. Powierzchnie zewnętrzne też nie powinny być pomalowane czystymi farbami, tylko "przykurzone" piaskiem, jakimiś glonami, fito- i zooplanktonem osiadającym na wszystkim, chociaż kolory pierwotne powinny nieco prześwitywać spod osadów. Powinieneś też uzupełnić ten bardzo uproszczony model o pozostałości pozrywanych drobnych resztek wyposażenia i odrutowania, bardzo popularnego na niemieckich okrętach; polecam bogato ilustrowaną fotografiami okrętu monografię BISMARCKa wydaną przez AJ Press...
...a tak w ogóle, to przytoczony rozmiar 0,75 mm to masa przestrzeni...! :-)
Pozdrawiam
Andrzej

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 23Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024