FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 23Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  ->  => 
22-08-11 11:28  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Najmniejsze dostępne w Polsce łańcuszki, o których wiem, mają rozmiar 0,65 x 0,35 mm.
Na pancernika mogą być akurat dobre.
Ja też pilnie śledzę Twoją budowę i podziwiam.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
22-08-11 12:06  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Viltianus: Dzięki Ci, Jasna Pani, za dobre słowo od Mistrzyni Dioram:-) Masz może jakąś stronkę na te łańcuszki?

Art: wydrukowałem fotkę Twojego hangaru, coś z niego sobie dobiorę do moich. Muszę jednakże bardzo uważać, żeby nie zdetalizować jakichś elementów, pozostawiając pozostałe zrobione jedynie z grubsza. Złoty środek, oto czego potrzebuję.
Na pewno będę musiał zrobić od nowa katapultę, bo na wraku bardzo dobrze widoczna jest – po prawej burcie – jej odsłonięta, kratownicowa konstrukcja. Tylko jej część pozostała przykryta od góry stalowymi płytami. Użycie katapulty z JSC fatalnie zakłamałoby dioramę.
Zrobię też od np. ćwiczebne działa za barbetą Cezar, w JSC nie ma – a na wraku są. Pomniejszę te z MM - tak jak zrobiłem z działkami 37 mm.

Rację ma Andrzej, który pisał „Najlepsze efekty w Twojej pracy widoczne są tam, gdzie już całkowicie ginie efekt kartonu, natomiast widoczna faktura i nadruk psują ten efekt. Będziesz musiał dorobić atrapy wszystkiego, co jest wydrukowane”.
FAKT. Trzeba będzie zrobić z drutu drabinki tam, gdzie są namalowane. I inne namalowane elementy też. Trochę zresztą już dorobiłem: na przykład pionowe elementy przy barbetach Bruno i Cezar.
A przed rozpoczęciem pracy wydawało się, że będzie ŁATWO – ot, mała, prosta przeróbka JSC. Tego elementu nie przykleić, tamten przedziurawić, a jeszcze inny artystycznie rozerwać i – klękajcie narody:-)

 
26-08-11 23:11  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Dzisiejsza relacja jest w zasadzie tylko pretekstem do prośby o konsultację. Ale o tym na końcu.

Jest takie powiedzenie: pierwszy dom zbuduj dla wroga, drugi dla przyjaciela, dopiero trzeci dla siebie (bo tylko ten będzie miał wszystko tak, jak trzeba). Niniejszym zmieniam ”dom” na „dioramę wraka”…
Dziś inaczej prowadziłbym budowę. No cóż, brak doświadczenia w tej mierze.

Patrząc na fotki wraka, widzę bardzo ponury pokład, z nie zawsze widocznymi podziałami desek. Nie ma on też w sobie nic z koloru drewna: jest ponury i kolorystycznie nijaki. Drewno wrąbały małe żyjątka, a całość przez lata przysypał organiczny „deszcz”. Gdybym teraz zaczynał dioramę, mocno poprzecierałbym papierem ściernym drewniane pokłady, aby tylko słabo widać było podział desek. Same pokłady pokryłbym czymś na bazie szaro-brązowej. A że już nie ma na to szansy, przynajmniej zrobiłem dechy bardziej ponure. Widoczne jaśniejsze – niepotrzebnie jasne - fragmenty są pokryte cienko piaskiem. Dosypię go więcej i to ciemnejszego. Precz z jasnymi odcieniami z początkowych zdjęć!



Postanowiłem zrobić chociaż część dział 150 mm i zabrałem się do wieży z częściowo zerwanym dachem (jak na złość jest tam takie!):



I tu zagwozdka. Wygląda na to, że pocisk zerwał część dachu, zostawiając wnętrze wieży praktycznie nietknięte. Ale jak to wnętrze i osadzenie dział typ SKC/28 wyglądało? Byłem na Belfaście, mam fotki z wnętrza wieży, ale trzydziałowej, no i brytyjskiej… Zajrzałem do tej oto grubej, wielkiej księgi (obwoluta lakierowana, stąd pobłysk):



I – poza dokładnymi danymi technicznymi, znalazłem tylko jeden rysunek poprzeczny (z całą barbetą), oraz rzut z góry wnętrza wieży, ale mało czytelny. Niewiele mi pomogły.

,

Czy ktoś z Was ma może jakieś materiały, które pomogłyby zrobić jako tako wnętrze wieży??? Wielce byłbym wdzięczny.
I druga sprawa: czy ktoś produkuje drabinki (nie relingi) 1:400? A jeśli nie, to proszę o poradę – jak najłatwiej je zrobić? Może Kasia rzuci dobrym slowem???

--

 
27-08-11 09:30  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Drabinki w skali 1:400 i 1:350 produkuje np firma Aber. http://www.aber.com.pl/.

Wg mnie niepotrzebnie aż tak przejmujesz się wnętrzem wieży. Wiele w środku nie będzie widać, a jeżeli chodzi o ew. detalizacje to chyba lepiej skupić się na bardziej widocznych i odkrytych miejscach.

 
27-08-11 09:33  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

TomS - dzięki za linka. A co do wieży, to spróbuję bazować na schemacie Belfasta.

 
27-08-11 17:55  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Zabrałem się za wieże 150 mm, na razie zrobiłem lewą burtę. Oto widok ogólny:



A oto pierwsza wieża od dziobu. Brytyjski pocisk zerwał połowę dachu. Próbując coś zobaczyć na rysunku w mojej książce, dałem –prymitywne, ale jednak – zamki oraz dwie skrzynki przy tylnej ściance. Odnośnie odrobiny piasku na pokładzie: część znikła przy daremnych próbach zatarcia wyraźnego podziału desek… na te miejsca dam sporo kleju i zasypię dużą ilością drobnego piasku (tak, żeby nie widać było deskowania). Kupki piasku dam także poniżej podstawy głównego dalmierza. W tych rejonach dokleję także niektóre drobne, ocalałe części, których nie było w modelu JSC.



Oto druga wieża od dziobu, z dramatycznie ustawionymi lufami:



I wieża trzecia, fatalnie trafiona z boku. Bez wątpienia, zginęła natychmiast cała jej obsada. Na makro widać wyraźną fakturę gęstej farby. Nie jest to przypadkowe: w realu wieża wygląda ta, jak należy: sfatygowana, porośnięta i pordzewiała stal. Oooo, widzę żółtą plamkę, pozostała po zamalowaniu żółtego dachu wieży z JSC! Widzę też nitkę kleju między lufami! Zara się biere i zrobie jak tsza…



A teraz inne ujęcie lewej burty. Art: dzięki Tobie dorobiłem górne fragmenty wrót hangarów.



Po zrobieniu wież także prawej burty, za poradą Andrzeja zabiorę się za dorabianie narysowanych jedynie w JSC elementów. Masz rację, trzeba na miejsce rysunków dać „cóś” trójwymiarowego.

PROŚBA CO DO PORDZEWIANIA: czy uważacie, że wystarczy suchy pędzel wyjęty z farby koloru rdzy, czy też należałoby zastosować coś „much more soficticated”? Po polsku „bardziej przekombinowanego” :- )
Nie będę pordzewiał tylko blachy, ale także dorobię sople rdzy, ściekające na przykład z góry drzwi hangarów, czy też z dziobu. Sądzę, że dobre będą odpowiednio pokolorowane strzępki chusteczki do nosa.
Bardzo proszę o sugestie fachowców od „pordzewienia” !

--

 
27-08-11 18:40  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Lobo 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7


 - 3

Świetnie to wygląda :) podoba mi się odwzorowanie "nalotu" na wraku :)

--
_________________________________________________________
Na warsztacie ORP Wicher 1:200 Military Model 4/96

Dioramy: Polowanie na Japońską latającą łódź 1:200

Ukończone i w Galerii: JAK 1 / TK-3 / TKS / RWD 25 / Wall-E

Projekt "50latMM :
4/82 Mi-24 i Ki-43 / 1-2/84 Pancernik Potiomkin / 3/84 J2M Raiden

 
27-08-11 18:55  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Ten piach. Wygląda jak kamienie.
Może jakiś klej w spraju i ....mąka? A potem kolor aerografem?
Oczywiście nie próbowałem takiej metody. Tak sobie tylko gdybam.

--
Ukończone
HMCS AGASSIZ
Okręt WOP
Holownik portowy
KOMINTERN ciągnik gąsienicowy






 
27-08-11 20:18  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Max 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Akra ja miałem gdzieś w domu taki piasek jak proszek - bardzo drobny(napewno drobniejszy niż Twój). Jak wrócę do kraju to poszukam w domu i ewentualnie mogę Ci podesłać jeżeli ilość mniej więcej pół szklanki by Cię zadowoliła.. Nawet już nie pamiętam skąd go mam , ale sobie go zachowałem. Jeżeli jeszcze będzie w domu (niestety nie jestem na 100% tego pewny ) to nie ma problemu aby Tobie pomóc w tworzeniu tej dioramy bo to bardzo fajny temat i chyba pierwszy taki na tym forum.
Bardzo mi się podoba i tak trzymaj. Powodzenia w dalszej budowie.

--
Pozdrawiam-Max - Marek

W budowie - Fuchu Maru skala 1/200
Gotowe -USS Michael Monsoor , JMSDF Hyuga

 
27-08-11 20:46  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

stary: masz absolutną rację. Ale mąki jakoś nie widzę. Zresztą złapałaby od razu wilgoć kleju i... lepiej nie mówić... Po co mnie ciasto na pokładzie :-)

Max: Yes! yes! yes! jak mawiał niejaki Marcinkiewicz... Pół szklanki tego piaseczku, to akurat al dente ;-) Trzymam kciuki, aby się znalazł.
P.S. Jesteś matrosem? Kiedy wracasz do kraju?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 8 z 23Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024