FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 23Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 
07-08-11 10:55  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

crolick: Ciekawy link, dzięki. Chyba wybróbuję "żywicę poliuretanową transparentną TRA 260". Wciąż się jednak obawiam, że jej masa zgniecie puste w środku nadbudówki. Ale - jak pisałem - wybróbuję najpierw na jakichś lekkich papierowych konstrukcjach, żeby eksperymentując na skończonym wraku nie zniszczyć go. Pożyjemy zobaczymy, jak mówił ślepy do głuchego:-)

 
07-08-11 22:10  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
el_paw 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 27
Galerie - 7
 

Witam

Ciekawie to wygląda.

Jestem laikiem jeśli chodzi o okręty, ale gdzieś kiedyś wyczytałem, że w swym ostatnim rejscie Bismarck miał zamalowane swastyki na pokładzie.
Chętnie będę tu zaglądał częściej

Pozdrawiam

 
08-08-11 08:14  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Witam:
Od czasu do czasu zaglądam, podziwiam, jestwem pełen uznania dla koniecznego wkładu pracy!
Na pewno sam to już zauważyłeś, ale model kartonowy tak uproszczony, jak wycinanka JSC nie jest zbyt wdzięcznym materiałem do zmiany we wrak! Najlepsze efekty w Twojej pracy widoczne sa tam, gdzie już całkowicie ginie efekt kartonu, natomiast widoczna faktura i nadruk psują ten efekt. Będziesz musiał dorobić atrapy wszystkiego, co jest wydrukowane, szczególnie rzuciły mi się w oczy na ostatnim Twoim zdjęciu żaluzje na prawej burcie nadbudówki dziobowej, zaraz za tą wielką dziurą... Wersja z widocznym nadrukiem moim zdaniem odpada, pomalowanie z kolei zrobi z tego jednolitą płytę...Ergo: żaluzje trzeba zrobić, przy tym (o ile jakieś zdjęcie oryginału nie pokaże inaczej) ich listki aż się proszą o poszarpanie i powyginanie! To samo z wszystkimi drabinkami et caetera...
Tak, jak od początku przypuszxczałem: zbudowanie "przyzwoicie" wyglądającego wraku
jest o wiele trudniejsze i bardziej pracochłonne od najbardziej "wypasionego" modelu!
Usadawiam się tylko wygodniej w loży obserwatorów i czekam na ciąg dalszy
Pozdrawiam
Andrzej

 
08-08-11 08:46  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

http://natgeotv.com/pl/ostatni-okret-hitlera/wideo/zwiastun
Może na tym filmie będzie pokazane czy ze swastą czy bez.

14 sierpnia 22:00 NatGeo Wild

Sory za offtopic ;PP

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
08-08-11 11:05  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

el_paw: Swastyki były. Są wyraźnie widoczne na podwodnych zdjęciach. Oto - dla przykładu - rufowa:



Andrzej: podążę tropem Twoich sugestii, za które pięknie dziękuję. Na początku naiwnie myślałem, że parę dni i gotowe, a w rzeczywistości roboty jest od groma... A tak w ogóle, to muszę bardziej zaświnić kolorystycznie pokład :-)

--

 
08-08-11 20:25  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Niewykluczone, że moja relacja ulegnie chwilowo spowolnieniu, bo sporo czasu zajmuje mi obecnie końcówka tłumaczenia fantastycznej książki "A glorious way to die. The Kamikaze Mission of the battleship Yamato, April1945", autor Russel Spurr (USA). Znakomita, rewelacyjna książka nawet dla znających temat w stopniu bardzo dobrym! Jesli znajdę chętnego do wydania polskiego tłumaczenia, to każdy z Was będzie mógł się z nią zapoznać :-)

 
21-08-11 17:17  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Po przerwie czas wracać do dioramy. Najpierw po obu burtach namalowałem (słabo widoczną – jak na wraku) „false wave” czyli fałszywą falę dziobową. W to miejsce trafił jakiś ciężki pocisk, stąd spora dziura. Skoro spod szarej farby wyszła zamalowana dziobowa false wave, pewnie wciąż na dnie widać także na burtach – również zamalowane przed ostatnią wyprawą – fałszywą falę rufową i efektowne pasy pośrodku burt. Zrobię je także.



Dorobiłem także dziobowe półkluzy, dobrze widoczne na wraku. Widzę, ze nie zamalowałem paru kawałków łańcucha, którego oczywiście na wraku już nie ma. Zrobi się. Wciąż martwię się też, jak to zrobić trochę łańcucha w 1:400 – bo niestety przy prawym kabestanie potrzebne będzie ze 2-3 centymetry. Że też tonąc, okręt – chyba tylko mi na złość! – nie zgubił wszystkich łańcuchów! Chyba trzeba będzie samemu wyściubić maleńkie ogniwa, bo nie sądzę, żeby gdzieś można było kupić łańcuch 1:400?



Ocalały 2 podwójne działka 37 mm, zaraz za barbetą wieży Bruno. Ponieważ w JSC te działka są zbyt uproszczone, pomniejszyłem odpowiedni arkusz z Bismarckiem MM, biorąc stamtąd części:

,

Widzę przy okazji, że pokład jest jednak zbyt nietknięty dziesiątkami lat pod wodą. Te śliczne, pobrudzone jedynie gdzieniegdzie deski to jednak nie to, co lubią tygrysy… muszę je przerobić na baaaardzo sfatygowane. Następnym razem pokażę, co mi z tego wyszło (sam jeszcze nie wiem, jak to zrobię).

Popracowałem także nad główną nadbudówką. Za poradą Andrzeja poszarpałem żaluzje. Rzeczywiście, wbrew rysunkom Ballarda, nie mogły one zostać w stanie dziewiczym ;-)



W następnej kolejności zabrałem się za podstawę (urwanego) komina, oraz za pozbawione drzwi oba hangary. Wewnątrz miejsca, gdzie osadzony był komin, nawtykałem trochę pomalowanych na czarno, pomiętych chusteczek do nosa.
W miejscu urwanych drzwi hangarów wiszą duże sople rdzy (podobnie jak w innych miejscach wraka). Zrobię je chyba z podartych artystycznie :-) chusteczek, pomalowanych rdzawą farbą. Powinno być OK. Ta sama farba przyda się zresztą na całym okręcie.

, ,

Na razie tyle. Szczerze mówiąc, nie myślałem, że będzie aż tak pod górkę. Przy zwykłym modelu wszystko jest proste: wycinam i sklejam to, co Pan Projektant wymyślił. A tu, każdy element wymaga głębokiego przemyślenia. Dopiero teraz doceniam w pełni fenmomenalne dioramki Viltianusa!!!!

 
21-08-11 23:32  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witaj
1) Biały odkos fal pozostawiono wyłącznie na dziobie. Udowadnia to poniższa fotografia (brak kamuflażu belkowego, brak odkosu na rufie. Okręt nie ma jeszcze przegłębienia na dziób, więc wykonano ją po 21 maja 1941 r. –data przemalowania, oraz przed 24 maja tegoż roku tj. – przed pierwszą bitwą, w której doznał uszkodzeń m in. przegród dziobowych)



Tak więc na rufie odkos zamalowano i nie powinieneś go potraktować, w Twych eksperymentach, na równi z dziobowym – nie zamalowanym.

2) Ponadto nieco inaczej sprawa wygląda z przednią częścią hangarów przy kominie. Zapewne znasz tę fotografię:



Odpadły jedynie wrota hangaru oraz górna, uchylana pokrywa do przejścia statecznika pionowego wodnosamolotu., czyli to co jest uchylone na poniższej fotce (wybacz, że posiłkuję się tym, ale nie miałem pod ręką fotek oryginału z uchylonymi wrotami i pokrywą. Uwierz, takowe fotografie zachowały się)



--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
22-08-11 09:25  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Art: Wielkie dzięki.

Hangar. Zabuduję nieco górną część, z otworem w środku.

Pasy: W swej książce o Bismarcku, panowie Skwiot/Jarski na kolorowym rysunku dali przymalowane szarzyzną, jednak nieco widoczne pasy na burcie i falę rufową. Wygląda na to, że popełnili błąd?

P.S. Twój model to prawdziwe cacko - chyba robisz go z lupą zegarmistrzowską w oku...

 
22-08-11 10:55  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Trudno powiedzieć, czy Pan Mirosław Skwiot pomylił się. Rysunek w jego książce jest oczywiście interpretacją, natomiast twardym dowodem z pewnością jest fotografia. Jej krytyka wewnętrzna (jak to mówią historycy, tj. merytoryczne wyjaśnienie treści) wskazuje na zapodany przeze mnie opis stanu faktycznego dotyczącego odkosów fal.

Wyedytuję post celem dodania jeszcze jednej, powszechnie znanej fotografii.
Widać na niej okręt po „bitwie pierwszej krwi”, po której uszkodzone dziobowe przegrody „nabrały” tysiące litrów wody (przegłębienie). Rufa została uniesiona i widać wyraźnie brak rufowego odkosu fal. Po tej bitwie, w warunkach morskich nie dokonywano żadnych kombinacji malarskich z kamuflażem (no, może za wyjątkiem dachów wież artylerii, ale to nie jest pewne)




PS. Dzięki Akra, nie używam przy budowie modelu przyrządów optycznych, ba, nawet okulary zdejmuję :). Ma być tak, jak widać okiem gołym.

--

Post zmieniony (22-08-11 11:11)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 23Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024