FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 23Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
24-07-11 09:40  Odp: [Relacja] Diorama "Wrak Bismarcka" 1:400
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

To ja też z przyjemnością popatrzę na dalszy postęp prac. Widzę, że nieźle to wychodzi. Brawo!!

--

 
24-07-11 18:35  Odp: [Relacja] Diorama
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Wdzięczny będę za konsultację w tej oto sprawie:

Tak sobie myślę, że nie mogę zostawić pokładu wprawdzie pobrudzonego,ale jednak wciąż zbyt "eleganckiego", bez żadnego piachu, który musiał gdzieniegdzie się na nim znaleźć, gdy okręt walił z impetem w dno, a potem jechał w dół po stoku jak na nartach.

Ponadto przez lata spadło na wrak z góry mnóstwo organicznych szczątków. Wprawdzie na pokładzie poprzyklejam jeszcze sporo różnych drobiazgów (niektóre dorobię, bo w JSC ich nie ma), ale i tak pokład musi wyglądac bardziej "bałaganiarsko", niż w tej chwili. Ot, musi być taki "nieposprzatany odkurzaczem".

Po powrocie z urlopowych wojaży przeprowadzę trochę prób, np. z brudnoszarym drobnym piaskiem. Jeśli będzie to dobrze wyglądać na próbnym elemencie, posmaruję klejem pokłady tu i ówdzie klejem, po czym sypnę z góry przez sitko (żeby nie poleciały w dół jakieś grubsze ziarna) brudnym piaskiem. Przy załamaniach boków nadbudówek w pobliżu krawędzi burt muszą znajdować się nawet gdzieniegdzie kupki piachu wysokie może i na metr. Też będę to testowal na kawałku jakiegoś kartonu: piasek na klej, po wyschnięciu znowu klej, znowu piasek przez sitko, aż wreszcie w jakimś załamaniu urośnie dwu-trzymilimetrowa górka. Czy znacie jakiś klej w sprayu??? Właśnie taki byłby najlepszy w "usypywaniu piaskowych górek".

Prawdę mówiąc, myślałem na początku, że diorama ta będzie łatwym, acz efektownym wyzwaniem, ale jeśli ma robić wrażenie prawdziwego wraku, to - jak widzę- im dalej w las, tym więcej drzew:-)

Post zmieniony (24-07-11 18:38)

 
24-07-11 19:42  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
yanis 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

-

Post zmieniony (30-09-11 14:42)

 
24-07-11 21:40  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Cześć Yanis. Spróbuję z akrylową, bo takową akurat mam... Sam pomysł wydaje mi się bardzo dobry dla piaskowych "górek" w zakątkach dolnego poziomu nadbudówek. Brud na samym pokładzie musi być bardzo cienki, więc w tym konkretnym przypadku lepiej będzie nanieść plamy - także punktowe - klejem. Poeksperymentuję po powrocie do Szczecina.

 
25-07-11 16:15  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Obojetnie jaki lakier bezbarwny w spreju lub nanoszony aerografem (wtedy będzie naprawdę cieńka wartewka i brzegi nie będą tak równo zakończone jak przy nanoszeniu pędzlem) i na to drobniutki piasek. W miejscach gdzie ma być grubsza warstwa można dać warstwę gęstego kleju np. cyjanoakrylowego. Spokojnie uzyskasz warstwę 1,5-2,0 mm. Oba sposoby zastosowałem przy ,,brudzingu" piaskiem dwóch czołgów (na przedniej płycie, błotnikach, wózkach jezdnych itd.).

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
26-07-11 11:47  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
syriusz 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 9


 - 16

Podoba mi się pomysł z pofalowanym dnem morskim. Tylko teraz będziesz miał trudne zadanie, a wiec pomalowanie i nie tylko (by oddać realizm, tego miejsca).

--
"Wierzę wbrew nadziei"
Zapraszam na moją stronę - http://www.syriusz.tkdami.net

__________________________________________________
Jeśli chciałbyś pomóc mi w leczeniu, możesz to zrobić poprzez:

Przekazanie 1% podatku
KRS: 0000064892
Cel szczegółowy koniecznie wpisz: Łukasz Głowacki

lub

Dobrowolne wpłaty skierowane na moje konto bankowe:
Numer konta: 30 1140 2004 0000 3302 4139 9308
Tytułem: Łukasz Głowacki

 
01-08-11 17:35  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Między jednym a drugim wypadem „w Polskie”, zrobiłem dno. Zaklejenie kartonowych brytów dna pociętymi kawałkami jasnych rajstop okazało się dobrym pomysłem: nie widać już podziału brytów.





Ostatecznie zdecydowałem pokryć dno oceanu piaskiem przepuszczonym przez bardzo drobne sitko (żona nawet słowem nie zaprotestowała, gdy je brałem z kuchni – chwała jej za to:-).
Piasek wziąłem z budowy.
Ciężko się nakładało klej na rajstopy, bo przy próbach jego rozsmarowania, rajstopy odchodziły od podłoża – zbyt elastyczne, paskudy. Ale w końcu jakoś poszło. Ze szpachlówki zrobiłem nierówności, w tym charakterystyczne spiętrzenie dna po prawej stronie dziobu. Na makro widzę, że trzeba ciut przyszpachlować czubek pokładu. Zrobi się.





Teraz przyszła kolej na piasek na pokładzie, zgodnie rysunkami Ballarda. Ostatecznie pokryłem właściwe obszary cienko klejem, wykałaczką (lakier w spraju pokryłby nie tylko potrzebne obszary, a aerografu nie mam, niestety). Na to piasek z sitka i oto rezultaty:









Tak, wiem, że nawet bardzo drobne ziarnka piasku nie trzymają skali. Gdyby być jej niewolniczo posłusznym, musiałbym zrobić gładkie dno, a piasek na pokładzie po prostu namalować. Nie znalazłem niestety farby z piaskiem (o którym pisała Viltianus), ale sądzę, że w tej skali jej użycie (farby, nie Kasi!) byłoby „too sofisticated” :-)

Na zdjęciach widać ciemniejsze i jaśniejsze fragmenty dna. Jest to wynik cieńszej lub grubszej warstwy kleju pod piaskiem i wygląda bardzo realistycznie.

Po zapiaszczeniu dna i – przed wszystkim – rzuceniu piasku na pokład, wrak wygląda bardzo ponuro i naprawdę wrakowato… dużo lepiej, niż myślałem, że będzie wyglądać.

--

 
01-08-11 17:47  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Lobo 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7


 - 3

Podoba mi się to odwzorowanie dna oceanu. Dodać by pasowało jeszcze jakiś "śmieci" i będzie cacy :):)

--
_________________________________________________________
Na warsztacie ORP Wicher 1:200 Military Model 4/96

Dioramy: Polowanie na Japońską latającą łódź 1:200

Ukończone i w Galerii: JAK 1 / TK-3 / TKS / RWD 25 / Wall-E

Projekt "50latMM :
4/82 Mi-24 i Ki-43 / 1-2/84 Pancernik Potiomkin / 3/84 J2M Raiden

 
01-08-11 17:47  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Jak dla mnie efekt iest świetny, a to co piszesz, że ziarenka piasku są za duże dla tej skali to było już omawiane na forum nie raz, tyle że dotyczyło np. grubości drutów na relingi. Trzeba iść wg mnie na kompromis nie katować się trzymaniem idealnie skali we wszystkich szczególikach bo niestety albo nie ma technicznych możliwości żeby je wykonać, albo tak jak u mnie paluchy są zbyt grube i niezdarne..

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
01-08-11 17:51  Odp: [Relacja] Diorama ''Wrak Bismarcka'' 1:400
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Lobo: jak pech, to pech. Akurat nie ma żadnych fragmentów okrętu" tuż przy kadłubie! Co było luzem, poleciało sobie hen, w momencie, gdy okręt przekręcił sie do góry dnem.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 23Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024