FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
08-05-11 01:34  [Relacja]Kanonierka PGM17
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Pogaduchy
Ostatnie święta pozwoliły mi na poświęcenie czasu na sklejanie modeli również w ciągu dnia, a nie tylko późnymi wieczorami.
Zaowocowało to realizacją od dawna planowanej budowy. Szukałem tylko odpowiedniego modelu. W planach oczywiście miałem znacznie większą jednostkę pływającą.
Chciałem w trakcie jej budowy wypróbować pewne pomysły podpatrzone na forach, a jednocześnie nie zakopać się na kilka latek.
Dlatego postanowiłem wybrać relatywnie nowe opracowanie by ewentualne błędy sprowadzały się tylko do moich potknięć przy wykonaniu modelu.
Ostatecznie na tę kanonierkę naprowadziła mnie relacja Janusza.
Przypomniałem sobie, że mam jakiś taki właśnie nieduży modelik z MO wraz z planami i w dodatku w odpowiadającej mi skali.
Pierwszy etap prób i pewien stopień zaawansowania budowy mam już za sobą więc mogę zaprosić Was do śledzenia tej relacji.
Jestem otwarty na wszelkie sugestie i rady związane z wykonaniem tego modelu. Chcę się czegoś nauczyć nim zabiorę się za większy okręt.

W budowie zamierzam podpierać się materiałem zdjęciowym i planami. Rozważam także ewentualnie wykorzystanie jakiś elementów fototrawionych chociaż jak najwięcej detali chciałbym wykonać samodzielnie.

Relacja
Dotychczas ciąłem same stare wycinanki dlatego też ze względów bezpieczeństwa wydrukowałem wszystkie arkusze na domowej drukarce.
Dodatkowo przeskalowałem sobie, do 1:200, plany szkieletu kadłuba. Wykorzystałem je do dorobienia dodatkowych wzmocnień kadłuba.
Planowałem wykonać pod poszycie z tektury piwnej ale przy tej wielkości modelu, ma trochę ponad 26cm, obrałem inną metodę.



Dałem wzmocnienia szkieletu w postaci podłużnych wstawek. Tu już z pierwszymi elementami poszycia.



Poszycie to ma pełnić rolę zastępczą dla pod poszycia, dlatego jest to kopia wydrukowana.
Jest też przesunięte na wręgach by łączenia poszycia właściwego wypadły nie w tych samych miejscach. Starałem się oczywiście wykonać je jak najdokładniej.
Została do poszycia rufa i planuje całość pociągnąć warstwą Caponu i lekko przetrzeć papierem ściernym. Pomimo starań są wyczuwalne pewne nierówności na łączeniu.



Następnym krokiem będzie naklejenie burt i doklejenie właściwego poszycia na styk z burtami bez zakładki.

Spostrzeżenia
Nie jest to ocena projektu jedynie moje spostrzeżeniami wynikłe w trakcie budowy.
Na obecną chwilę mogę stwierdzić, że pomimo iż wręgi szkieletu zachowały wymiary w stosunku do oryginału to pokład wyszedł mi odrobinę za krótki ok 0,5 do 1mm.
Dziwi mnie to dlatego, że jego kopia jest o tę 0,5 mm dłuższa. Arkusze polakierowałem jednostronnie lakierem Humbrola, czy to mogło mieć wpływ na zmianę tego rozmiaru nie mam bladego pojęcia.
Nie zmierzyłem go bowiem przed lakierowaniem i po, a i drukarka może obarczać wydruk błędem.
Szkielet skróciłem i przy naklejaniu poszycia też wyszło mi ono za długie, możliwe, że o ten skrócony odcinek.

CDN...

--

Post zmieniony (08-05-11 01:38)

 
08-05-11 09:56  Odp: Kanonierka PGM17
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Oczywiście podglądam i życzę powodzenia.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
08-05-11 15:31  Odp: Kanonierka PGM17
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Jak zaczynałem "Grey Goose", to też się zastanawiałem nad tą kanonierką. Powodzenia w budowie!

--
Pozdrawiam!

 
09-05-11 05:29  Odp: Kanonierka PGM17
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

,,Cięcie starych wycinanek'' dało efekt - to dopiero początek, a już widać świetną rękę.

--
serwusik

 
12-05-11 15:50  Odp: [Relacja]Kanonierka PGM17
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Pogaduchy
Jak to mówią nie chwalmy dnia przed zachodem słońca ;-)

Mam pytanie dotyczące tego zdjęcia i pokazanego na nim otworu.



Czy te jest wycięcie w burcie w którym umieszczono jakąś skośną rurę, czy rura z odchyloną klapką, albo jeszcze coś innego.

Tu widok od dziobu. Widać, że mniejszymi otworami leje się woda. Ten duży to myślałem, że to rura odprowadzająca spaliny z klapką która widać w górnej cześć ale nie jestem pewien. Pytam bo chciałem te otwory powycinać jeszcze przed naklejeniem burt.



--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
12-05-11 20:51  Odp: [Relacja]Kanonierka PGM17
cfemar   

Rura wydechowa :-)

 
12-05-11 21:32  Odp: [Relacja]Kanonierka PGM17
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Rura wydechowa ze skośną przegrodą, jak przypuszczam i do tego nieruchomą. Być może mającej zadanie kierować spaliny ku dołowi.

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
12-05-11 23:00  Odp: [Relacja]Kanonierka PGM17
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Pogaduchy
Dziękuje koledzy za pomoc, zrobię więc owalny otwór i w 2/3 wysokości dam ukośną poprzeczkę, którą brałem za klapkę.

Relacja
Modelowałem tę rufę dwa razy, głównie dlatego, że w pierwszym podejściu użyłem do klejenia BCG i nieopatrznie ją docisnąłem przez co powstały wgłębienia w poszyciu.



Przyłożyłem też do niej poszycie rufy. Odciąłem tylną część burt w miejscu łączenia z, jak przypuszczam, płytą pancerną chroniącą siłownie. Skleiłem razem i tak długo przymierzałem aż poszycie burt ułożyło się na krawędzi pokładu i burt.



Niestety porównując to do oryginału przypomina go tylko przy dużej dozie bezkrytycyzmu :-(



Zastanawiam się na ile takie wykonanie dla tego projektu jest akceptowalne, może powinienem zerwać te dwa ostatnie elementy poszycia i podnieść łączącą je wręgę?
Mogę ewentualnie nakleić dwa podłużne paski brystolu w postaci pasów i po lakierowaniu Caponem wyrównać to papierem ściernym bo odnoszę wrażenie, że te dołki mi się jednak na staniej wrędze robią. Na to idzie oczywiście poszycie właściwe docinane na styk z burtą.

Proszę o ocenę, rady i sugestie.

CDN

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
13-05-11 12:00  Odp: [Relacja]Kanonierka PGM17
elessar.telc 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jeśli chodzi o kształt rufy, to poza doświadczeniami moimi, Twoimi, jest jeszcze relacja na Kworku, z budowy PC 533 z Answera, który jest praktycznie tym samym projektem, co PGM. W zasadzie ciężko cokolwiek napisać- sam sklejałem ten model więc widzę, że skleiłeś wszystko tak jak przewiduje to wycinanka... Teraz pytanie, czy jesteś w stanie przeżyć te drobne błędy opracowania, czy zdecydujesz się na poprawianie, które czasem potrafi przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Tym bardziej, że ta rufa wcale źle nie wygląda, a próba naprawienie problemu może być dosyć kłopotliwe... Ale to już Twoja wola
ja wracam do kibicowania. Znaczy do kibolowania :-D
pozdrawiam
M

--
Maciek Grajek / elessar.telc

 
13-05-11 12:51  Odp: [Relacja]Kanonierka PGM17
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

O jestem Ci niezmiernie wdzięczny za ten wpis. Okazuje się, że mam niezła sklerozę i nie umiem posługiwać się wyszukiwarką. To znaczy szukałem ale według niewłaściwego klucza. Znalazłem wspomniane przez Ciebie relacje z PC533 i faktycznie jednak nic nie sknociłem tylko autor przyjął takie uproszczenie. Myślę, że pójdę za głosem rozsądku i nie będę z tym zanadto mieszał na własne modyfikacje to jestem jeszcze za cienki w uszach.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024