FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
07-04-11 20:40  [R] Bumar-Łabędy DUT-0502 (Modelik 09/06)
Ushi 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Witam serdecznie :)

Po skończonym niedawno bolidzie F1 BMW Sauber czas na kolejny pojazd na kołach w skali 1:25. Po wstępnej selekcji dostępnych modeli wybór padł na żuraw Bumar-Łabędy DUT-0502 z Modelika. Na początek okładka jak by ktoś nie pamiętał tego kilkuletniego modelu.



Przedstawiony w modelu egzemplarz stacjonuje w PSP Gliwice na Wrocławskiej. Jadąc do/z pracy czasami widzę wystawiony przed garaż sprzęt jeżdżący, między innymi wspomnianego żurawia. Z tego co się orientuję, czasami Bumarka można obejrzeć na pokazach, Dniu Strażaka, a nawet imprezach modelarskich - z tego co pamiętam swego czasu był na strażackim konkursie modelarskim w Rudzie Śląskiej - Halembie. Tak czy inaczej, widok oryginału jest znakomitą inspiracją. Szperając po necie można zauważyć że żuraw ten stacjonuje w PSP w różnych miastach w Polsce, więc zobaczenie go na żywo nie jest jakimś ewenementem.



Model zaprojektowany przez Jana Kołodzieja (Kierownika) - również mieszkańca Rudy Śl. Postępy w projektowaniu i klejeniu prototypu można obejrzeć w tym forum:
BUMAR DUT-0502 by Kierownik

Z tego co mi wiadomo, model dobrze zaprojektowany, sklejalny, aczkolwiek z tego co obserwuję z innych relacji, w niektórych momentach trzeba uważać. Ja w każdym razie nie mam zamiaru się mocno śpieszyć - wykonanie modelu będzie znakomitym testem i sposobem na wyćwiczenie warsztatu, dokładności i cierpliwości.

Chwilowo kończę ten wpis, żeby mi wątek nie uciekł. Za momencik właściwa część relacji.

--
Pozdrawiam,
Ushi (Gekkonidae)

Na warsztacie: Bumar DUT-0502 (Modelik)

 
07-04-11 20:59  Odp: [R] Bumar-Łabędy DUT-0502 (Modelik 09/06)
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

Piękna maszyna. Uwielbiam żurawie. Tylko szkoda, że nie jest żółty.
Czekam na dalszy ciąg relacji.

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
07-04-11 21:19  Odp: [R] Bumar-Łabędy DUT-0502 (Modelik 09/06)
Ushi 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Sklejanie modelu rozpocząłem w okolicach 23 marca 2011. Jako że mam zamiar grzecznie trzymać się instrukcji, na początek trzeba było zabrać się za ramę. Rozpocząłem od podklejenia i wycięcia wręg ramy, jak również wycięcia niektórych elementów.



Z podklejaniem były już pierwsze przeboje, bo w ramach eksperymentów i nabywania doświadczeń część elementów podkleiłem różnymi klejami na bazie wody - Magic, BCG... nanoszone na cienki papier wręg... Efektu tych poczynań można się domyślić - linie proste niektórych elementów przestały być proste. Na szczęście przesunięcia nie były katastrofalne i udało mi się wyciąć to i owo. Do podklejenia użyłem ostatnio popularnego brązowego kartonu i muszę przyznać, że naprawdę niezły jest ten materiał - co prawda trudno się go tnie i często trzeba zmieniać nożyki, ale za to w przekroju jest jednolity i nic się nie rozwarstwia. Na zdjęciach widać również, że podklejone wręgi są powyginane jak łyżwy, ale udało mi się to naprostować.

Ale na razie dosyć tego gadulstwa. Po wyretuszowaniu poszczególnych elementów trzeba było zabrać się za składanie tego w całość.



Na pierwszym zdjęciu powyżej widać, że oprócz oryginalnych wręg na końcach poziomej części ramy dołożyłem od siebie dodatkowe prostokąty kartonu. Znając moje upodobanie do krzywizn wolałem się zabezpieczyć i wspomóc proste naklejenie podłużnych elementów ramy. Takich prostokącików nakleiłem więcej - moim celem było osiągnięcie linii prostych w ramie, co w poprzednich modelach nie zawsze mi wychodziło. Efekt moich wypocin widać na drugim zdjęciu powyżej.



Na kolejnych zdjęciach kolejne etapy sklejania ramy. Przy podklejaniu kolejnych elementów za radą kolegów gekonowiczów poszedłem po klej innego typu - a mianowicie nabyłem tubkę UHU Power (przezroczysty). Kolejną ułatwiającą życie techniką było nakładanie kleju na grubszy element. To plus nie schnący za szybko klej pozwoliło na lepsze wykonanie kolejnych elementów. Chwilą prawdy było zamknięcie bryły ramy i późniejsze oklejenie boków i otworu pod zespół napędowy.



Zdjęcia powyżej przedstawiają sklejoną bazową część ramy, jak również wstępnie wycięte elementy podpór. Rama nie wyszła super-idealnie, ale jestem zadowolony z końcowego efektu i zachowanej geometrii ramy. Teraz będzie pora na mniejsze elementy i będzie można odłożyć na jakiś czas śmierdzące kleje....

--
Pozdrawiam,
Ushi (Gekkonidae)

Na warsztacie: Bumar DUT-0502 (Modelik)

 
07-04-11 21:25  Odp: [R] Bumar-Łabędy DUT-0502 (Modelik 09/06)
Ushi 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

fiemat - czy to będzie piękna maszyna, to się okaże jak mi się uda skończyć ten model. Poza tym jak na prawdziwego strażaka przystało, żuraw musi być czerwony.

A jeśli chodzi o żółty kolor... to generalnie muszę stwierdzić, że mało u nas tego typu maszyn - to już więcej można tego spotkać na forach u naszych zachodnich i południowych sąsiadów.

Jedna ładowarka Ł-34 z Renovy, mimo że znakomity model, wiosny nie czyni. A tyle jest niesamowitych maszyn - ciężarówek, budowlanych itp. Z cywilnymi maszynami kiepsko... Dobrze że przynajmniej Modelik wydał komplet tramwajów....

Post zmieniony (07-04-11 21:26)

 
07-04-11 21:38  Odp: [R] Bumar-Łabędy DUT-0502 (Modelik 09/06)
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

A tam. Jak na razie dobrze Ci idzie. Żółty kolor stosują chyba gdzieś w stanach. Tylko trochę te światło na zdjęciach... Powoduje, że są takie zżółkłe.
Czym retuszujesz?
Pozdrawiam i powodzenia w budowie. Będę stałym widzem :)

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
07-04-11 21:49  Odp: [R] Bumar-Łabędy DUT-0502 (Modelik 09/06)
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Trzymam kciuki za kolegę gekona:P

Po oglądnięciu BMW można stwierdzić że będzie epicko

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
07-04-11 23:18  Odp: [R] Bumar-Łabędy DUT-0502 (Modelik 09/06)
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Chodzi za mną ten model. Bardzo mi się podoba ta maszyna. Zasiadam w pierwszym rzędzie i życzę powodzenia!

--
na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 
08-04-11 07:29  Odp: [R] Bumar-Łabędy DUT-0502 (Modelik 09/06)
Ushi 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

fiemat - tego typu modele mają ten plus, że łatwiej dobrać kolor do retuszu. Jak na razie do tej pory używam różnego rodzaju cienkopisów i markerów, ewentualnie pisaków. Jak na razie to na mój gust sprawdza się to dobrze i na wypłowiałe krawędzie w starszych modelach nie narzekam.

ReVan - epicko, hmmm... czyli będzie dramatycznie i z rozmachem... zobaczymy :)

Wczoraj zabrałem się za podpory, w najbliższym czasie czekają mnie również pochwy... oczywiście przednia i tylna do wspomnianych podpór. Fotki oczywiście będą jak będzie co pokazać.

--
Pozdrawiam,
Ushi (Gekkonidae)

Na warsztacie: Bumar DUT-0502 (Modelik)

 
08-04-11 19:30  Odp: [R] Bumar-Łabędy DUT-0502 (Modelik 09/06)
ReVan_1991 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 11
Galerie - 29


 - 11

Niech i będzie dramatycznie i z rozmachem ale żeby na końcu wypiard był:D

--
GEKO member

KLEJĘ MODELE DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 
08-04-11 19:42  Odp: [R] Bumar-Łabędy DUT-0502 (Modelik 09/06)
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

No to jak czekają Cię dwie pochwy, w dodatku przednia i tylna to gratulacje:-)
W każdym razie cała załoga G(ekonów) kibicuje i ma nadzieję zobaczyć postepy prac nie tylko w mediach, ale i na żywca:-)

A poniewaz podobno już nie kosisz trzciny w Gwinei, więc mamy nadzieję na comiesięczne spotkania:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024