FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 25Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
01-04-11 08:43  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

A ja mam kontrpropozycję: pozwólmy mu spokojnie robić model! Nie ma jeszcze dużego doświadczenia, wiele się musi nauczyć, ale ma zapał i chęci! Na razie zrobił kawałek szkieletu... Niech go robi dalej, pokazuje - zobaczymy, jak pójdzie mu dalej!
Każdy z nas zaczynał kiedyś, wiele modeli zepsuł, ale w końcu sie nauczył "lepiej, a czasem trochę gorzej...". Jeśli będziemy obserwować, czasem coś podpowiadać - może powstać ciekawy model, nawet, jeśli nie mistrzowski (chociaż, w klasie juniorów... Kto wie...?)
Fiemat: buduj, rad i krytyki słuchaj (ale rzeczowej - i krytycznie!), na złośliwości nie zwrazcaj uwagi - niektórzy "tak mają"...!
Pozdrowienia
Andrzej

 
01-04-11 15:32  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

Niestety muszę stwierdzić, że zaprzestaję na budowie Dreda. Cały szkielet mi się powyginał :( Przykro mi bardzo.

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
01-04-11 15:33  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

P.S. Do ostatniego postu: Prima a Prilis :D
Wieczorem może wstawię zdjęcie(a) pełnego szkieletu.

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
01-04-11 15:38  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

A ładnie to tak ludzi poważnych straszyć?!
Nie każdy cały czas pamięta o dacie... :-)

Niecierpliwie czekam w poniedziałek na zdjecia, a może i komentarz...
Pozdrawiam
Andrzej

 
01-04-11 16:00  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Fiemat 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3


 - 6

Haha, kadłub mam już gotowy tylko jeszcze ostatni szlif. Wyszedł całkowicie prosto. Chcę się no znowu zapytać o coś. Planowałem najpierw nakleić poszycie dolne i burty, a dopiero na końcu pokład. To dobra kolejność?
P.S. Używam butaprenu i nie ukrywam, że też introligatorskiego (wikol).

--
W budowie: Su-22 ; Dreadnought ; Mayflower ; Su-27B
Ukończone: A10 ; Spitfire ; Heinkel ; Chi-he ; F-16c ; T-34 ; ORP Ślązak

 
01-04-11 17:25  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Zawsze najpierw pokład, o czym zapewne jest napisane w instrukcji. Pozniej zazwyczaj sie nakleja dno i na koncu burty

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
01-04-11 17:33  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Na prawdziwych jednostkach z reguły pokład jast nieco wpuszczony między burty, tzn. burty "oklejają" pokład; tak samo na modelu(oczywiście, jest to minimalna różnica). Model zwykle lepiej wygląda, gdy patrząc z boku nie widać krawędzi pokładu, najczęściej pogrubionego; podobnie jest i przy wszystkich pokładach nadbudówek i pomostach. Ergo: najpierw przyklej pokład, zwracając szczególną uwagę na przyleganie krawędzi, żeby nie odstawał za jakiś czas, a dopiero wówczas oklejaj burtami tak, by dokładnie lecz bez widocznego nadmiaru przykrywały krawędzie pokładu.
Co do ciągu dalszego (burty i dno) są dwie szkoły, ale wg mnie łatwiej i lepiej zrobić najpierw dno, bo ewentualne nierówności mogą później zostać przykryte burtami.
Reasumując sugeruję następującą kolejność:
1. pokład
2. dno
3. burty
Przed przyklejaniem poszczególnych części najpierw dokładnie przypasuj na sucho i ewentualnie doszlifuj papierem ściernym nierówności szkieletu, szczególnie że butapren nie lubi poprawek! Upewnij się, czy po położeniu poszycia dna wystarczy burt na pokrycie przestrzeni od dna do pokładu, lepiej niech burty zachodzą na dno niż by ich zabrakło.
Powodzenia, w poniedziałek czekam na zdjęcia.
Pozdrawiam
Andrzej

Post zmieniony (01-04-11 17:36)

 
01-04-11 18:36  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Osobiście rozważyłbym inną opcję:

-pokład
-burty
-podwodzie klejone na styk do burt. Jeśli tutaj czegoś zabraknie, to można sztukować np pod kilem (chyba Dred jako takiego nie ma :) ), ew. papier barwiony jako zamiennik.


Nic tak pozytywnie nie wpływa na wygląd modelu jak poszycie klejone na KLW, na styk.

Poza tym, jeśli poszycie burt ma czarną KLW to można wyciąć nadmiarowo, na wszelki wypadek i ewentualnie retuszować. Wystarczy tylko sprawdzić jak układa się poszycie poniżej i powyżej KLW (czy wystarcza na styk)

--

Post zmieniony (01-04-11 18:40)

 
01-04-11 18:47  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Agzaim Bar Tholo: jest to też możliwość, ale weź pod uwagę doświadczenie praktyczne fiemata...
Uważam, że łatwiej połozyć jednak burty później. Na takie eksperymenty jeszcze czas!
Pozdrawiam
Andrzej

 
01-04-11 18:48  Odp: [Relacja] Brytyjski pancernik "HMS Dreadnought" 7-8-9/2009 MM
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Wszystko tak, tylko, że kolega jest początkujący, więc nie ma chyba sensu kombinować...

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 25Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024