FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
21-03-11 22:51  [Relacja] ORP GROM (ORP BŁYSKAWICA - WAK/ORP GROM - MKF) 1:200
lordzislaw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam wszystkich na forum

Na początek kilka słów o sobie.
Mam na imię Hubert. Kilka tygodni temu podjąłem decyzję o powrocie do modelarstwa kartonowego (po 17 latach – ostatnim modelem był ORP Conrad), a w związku z tym, że interesuje mnie tematyka związana z SZ RP w II WŚ wybór padł w pierwszej kolejności na ORP Błyskawica.

Założenia na początek:
- model będzie malowany – malowanie na 1939;
- mam zamiar starać się uwypuklić co się tylko da (szczególnie podział blach na burtach, pokładzie
i nadbudówkach) – ale czy dotrzymam słowa nie wiem;
- udoskonalić model o dodatkowe elementy, nie występujące w opracowaniu WAK-u (ale tutaj będą potrzebował Waszych rad i doświadczenia).

Na początek zebrałem wszystko co jest w necie nt. okrętu, następnie zakupiłem: model (wiadomo) oraz wręgi, relingi, trapy i drabinki w laserze. Czeka mnie jeszcze zakup Boforsów ale jest jeszcze czas na to.
Budowę rozpocząłem 2 tygodnie temu i aktualnie kończę szlifowanie po szpachlowaniu szkieletu. Szkielet piankowałem bo bałem się, że po takiej przerwie zamiast Błyskawicy wyjdzie mi chuda krowa z wystającymi żebrami.
W środę wstawię kilka fotek szkieletu po szlifowaniu i zabiorę się poszycie.
Liczę na konstruktywną i krytykę i masę rad od kolegów. Jeżeli ktoś dysponuje rysunkiem podziału blach poszycia byłbym wdzięczny za udostępnienie (wynagrodzenie do uzgodnienia), a może ma ktoś wykaz / listę błędów w opracowaniu, które warto od razu wziąć pod uwagę?

--

Post zmieniony (03-04-11 22:57)

 
21-03-11 23:01  Odp: [Relacja] ORP BŁYSKAWICA (WAK) 1:200
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Jeżeli ma być 1939 to nie lepiej było Groma z MKF?

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
21-03-11 23:37  Odp: [Relacja] ORP BŁYSKAWICA (WAK) 1:200
lordzislaw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zastanawiałem się nad tym, ale wahałem się czy WAK-owskie wręgi z lasera będą pasowały. Z drugiej strony na forach do tego MKF-a było dużo pretensji. :)
... ale po zastanowieniu pomysł mi się podoba i skorzystam z dwóch opracowań.

Post zmieniony (22-03-11 14:07)

 
23-03-11 13:04  Odp: [Relacja] ORP BŁYSKAWICA (WAK) 1:200
lordzislaw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Poniżej przedstawiam kilka foto szkieletu po piankowaniu. W związku z tym, że w tym modelu występują problemy z oklejeniem burt w części dziobowej, uważam że warto poświęcić trochę czasu na ułatwienie sobie późniejszej pracy.





Kilka słów o samym piankowaniu:
Kostka pianki (1/3 jeszcze zostaje) kosztuje w kwiaciarni 4,95. Pianka jest miękka i bardzo łatwo się szlifuje. Piankę wklejałem między wręgi klejem „hermolowatym”. Wklejanie i szlifowanie zajęło mi 2,5 godziny szybkiej pracy. Jak się okazało zbyt szybkiej. Tutaj rada dla niecierpliwych (tj. takich jak ja) – szlifować powoli i delikatnie, co pozwala zaoszczędzić na szpachlówce i czasie na wykonywanie poprawek. Ja przesadziłem z mocą szlifowania i pomiędzy wręgami powstały mi doliny, które musiałem uzupełniać szpachlówką. Kosztowało to mnie dodatkowe 2,5 dnia pracy i wdychanie pyłu.
Wnioski: Jeżeli ktoś dołoży staranności i cierpliwie oraz delikatnie zeszlifuje piankę, wystarczy ją pomalować Wikolem i oddać się dzikiej przyjemności oklejania szkieletu. Oklejanie jest znacznie ułatwione ponieważ możemy naklejać poszycie do pełnej powierzchni.

Następne dwa dni mam zamiar przeznaczyć na naklejanie poszycia i rozwiązanie dylematu, który powstał dzięki koledze Korsarzowi … - GROM czy BŁYSKAWICA – co teraz będzie?!:)

W niedzielę zdjęcia i komentarz do następnego etapu …


Poniżej przedstawiam zdjęcia do których proszę o komentarz:
czy są to rzeczywiste widoki ORP Grom i ORP Błyskawica (nie licząc litery B na burcie) do zastosowania jako stan na IX 1939?



--

Post zmieniony (23-03-11 13:05)

 
23-03-11 14:51  Odp: [Relacja] ORP BŁYSKAWICA (WAK) 1:200
scorpions 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13
 

A ta kostka za niecałego piątaka , to jaką mniej więcej ma wielkość ??

 
23-03-11 15:48  Odp: [Relacja] ORP BŁYSKAWICA (WAK) 1:200
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Pianka, czyli OASIS ma wymiary 22,5 x 11,0 x 7,0 cm. Na giełdach kwiatowych karton czyli 20 sztuk kosztuje 50 zł.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
23-03-11 15:52  Odp: [Relacja] ORP BŁYSKAWICA (WAK) 1:200
scorpions 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13
 

Dzięki :))

 
23-03-11 18:20  Odp: [Relacja] ORP BŁYSKAWICA (WAK) 1:200
lordzislaw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Właśnie ma taki wymiar:)

 
24-03-11 10:37  Odp: [Relacja] ORP BŁYSKAWICA (WAK) 1:200
AC   

Trochę wcześniej zamieściłeś 2 rysunki, z pytaniem ,który lepszy. Z dwojga złego, lepszy jest ten dolny autorstwa St Piaskowskiego. W tym okresie( początek 39r ) obydwa okręty (B i G), miały zamienione pozycjami dalmierze z reflektorami na spardeku, tzn dalmierz był na miejscu reflektora, a reflektor na miejscu dalmierza. Doposażono je również w 3 Maximy; 1 na rufie po prawej, dwa pozostałe na pokładzie głównym tuż za nadbudówką dziobową. Inne drobne zmiany były by w tej skali raczej niewidoczne.

--

 
24-03-11 13:49  Odp: [Relacja] ORP BŁYSKAWICA (WAK) 1:200
lordzislaw 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Wielkie dzięki za podpowiedź:) Pisząc o Maximach miałeś na myśli takie jak poniżej:


--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024