FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 13Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
13-03-11 11:23  [Relacja] USS "Gambier Bay" Military Model 1-2/2003
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Witam!
Na początek przedstawię się wszystkim, którzy jeszcze nie mieli okazji mnie poznać. Na imię mam Łukasz, pochodzę z małego miasteczka Brzozów na Podkarpaciu, a obecnie od paru lat mieszkam w Rzeszowie. Modelarstwem kartonowym zajmuję się od połowy lat 90-tych.
Na prośbę Słoneczka postanowiłem uruchomić relację z budowy amerykańskiego lotniskowca eskortowego z II wojny światowej USS „Gambier Bay” wydawnictwa Military Model.



Wydanie to przedstawia okręt w kamuflażu z marca 1944 roku. Będzie to moja pierwsza relacja dlatego proszę o wyrozumiałość oraz ewentualne sugestie co do sposobu jej prowadzenia. Jako że nie była ona wcześniej planowana, w telegraficznym skrócie opiszę budowę kadłuba oraz pokładu startowego. Z góry przepraszam za jakość zdjęć, ale robiłem je na użytek własny tym, co w danej chwili miałem pod ręką, obiecuję się jednak poprawić. Ze względu na notoryczny brak czasu model buduję już dość długo i z przerwami na mniej czasochłonne modele dlatego zapewne wiele wody jeszcze w Wisłoku upłynie nim go skończę, nie mniej jednak chciałem pokazać swoje dotychczasowe dokonania w nadziei, że relacja dostarczy mi sporo cennych porad ze strony bardziej doświadczonych kolegów, pomocnych w dalszej budowie tego efektownego modelu.

Na początek wykonałem szkielet kadłuba, klasyczny tekturowy plus wzmocnienie podposzyciem, które to wykonałem po części z tekturki „piwnej” (co zresztą widać). Jako że nie miałem jej za wiele, a i kupić nigdzie jej nie mogłem pozostałą część wykonałem z tej samej tektury co resztę szkieletu. Jej formowani było nieco trudniejsze ale po odpowiednio długim męczeniu udało się dopasować. Drobne fragmenty uzupełniłem balsą, a następnie wszelkie luki szpachlą modelarską. Całość została polakierowana lakierem akrylowym oraz zeszlifowana (czynność powtórzona trzykrotnie). Poniżej efekty tejże pracy.



W następnej kolejności wykonałem hangary



Całość została “przykryta” balsą grubości 1mm. Prostokątne otwory to efekt pierwotnego zamierzenia wykonania zdejmowanego pokładu. Pomysł ten jednak zarzuciłem w obawie przed niszczeniem modelu przy tego typu manewrach.



Tak uformowany kadłub okleiłem elementami poszycia burt.



Keson pokładu startowego wykonałem z dwóch listew balsy grubości 1mm, pomiędzy które wkleiłem szkielet wykonany z tektury grubości również 1mm. Gotowy keson okleiłem odpowiednim pokryciem, po czym wykonałem ożebrowanie dziobowej i rufowej części pokładu startowego.



Obecnie budowa modelu nieco przystopowała ze względu na budowę Bryzy, która zresztą jest już na wykończeniu, a zatem wkrótce nastąpi wznowienie prac przy owym modelu, dlatego też postanowiłem zamieścić post już teraz aby przed „powrotem” uzyskać jeszcze ewentualne porady dotyczące dalszej budowy.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
20-03-11 15:07  Odp: [Relacja] USS
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Cieszę się że relacja spotkała się z zainteresowaniem, będzie to na pewno motywujące do dalszych działań.

W między czasie popełniłem pierwszą partie samolotów pokładowych. Jako że będzie ich sporo, (12 Avengerów i 18 Wildcatów) postanowiłem ich budowę rozpocząć już na początku budowy modelu aby później nie zabrakło zapału do zbudowania całego dywizjonu. Oto kilka fotek:

Zdjęcie grupowe pierwszego klucza Avengerów ...



... zbliżenie na egzemplarz o numerze taktycznym B2 ...



... i ponownie zdjęcie grupowe w towarzystwie egzemplarza B12 w wersji 2D



Na koniec dodam jeszcze że modele samolotów opracowane są na bardzo wysokim poziomie,a ich budowa to czysta przyjemność, nie miałem jak dotąd nawet najmniejszego problemu z pasowaniem czy modelowaniem części.

--
Na warsztacie:
PZL M-28B "Bryza"
USS "Gambier Bay" (CVE-73)

Ukończone:
PZL P-8/I, PZL P.11c, Curtiss XP-55 Ascender, PWS Z-17 Sęp I .

Post zmieniony (20-03-11 17:54)

 
27-03-11 20:08  Odp: [Relacja] USS "Gambier Bay" Military Model 1-2/2003
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Witam ponownie. Przed dalszą budowa postanowiłem dorzucić jeszcze kilka fotek obnażających błędy dotychczas wykonanych prac.

Pierwsze przykre niespodzianki spotkały mnie już przy oklejaniu burt, zarówno na dziobie jak i na rufie konieczny był retusz:



Zadowolony z elegancko wykonanego kesonu pokładu przystąpiłem do jego oklejenia i tutaj pojawiła się kolejna przykra niespodzianka, keson był nieco dłuższy od swojego poszycia, ponadto otwory w ożebrowaniu wyszły nieco postrzępione, ale jako że na żywo nie wygląda to aż tak drastycznie postanowiłem nie poprawiać tego na siłę aby nie zawalić sprawy dokumentnie.



Co do problemów z długością pokładu, w instrukcji modelu widnieje informacja że mogą wystąpić tego typu problemy jeśli model będzie przechowywany w różnych temperaturach gdyż papier zmienia swoją objętość. Ja w trakcie jego budowy już 3-krotnie zmieniłem lokal więc może to było przyczyną.

Na koniec tejże wyliczanki zdewastowane ożebrowanie galeryjki na boku kadłuba, to jeden z głównych powodów, dla którego zarzuciłem pomysł zdejmowanego pokładu startowego, teraz trzeba będzie owe elementy wymienić z rezerwy koloru.



To tyle jeśli chodzi o jakieś poważniejsze gafy z mojej strony na tym etapie budowy. Wkrótce relacja mam nadzieję ruszy do przodu jako że odkurzyłem model i biorę się za wyposażenie dziobu i rufy okrętu i tutaj prośba co OGGO, byłbym bardzo wdzięczny za jakieś fotki dziobu Twojego modelu lub oryginalnego okrętu. Chodzi mi konkretnie jak porozmieszczane są wszelkie łańcuchy i olinowania gdyż chciałbym uzupełnić model o tego typu detale, a jako że nie mam doświadczenia w budowie okrętów nie chciałbym dokonać nieopatrznie jakiegoś SF. Sam znalazłem parę fotek ale akurat wglądu na jego dziób nie udało mi się dopaść.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
03-04-11 14:10  Odp: [Relacja] USS "Gambier Bay" Military Model 1-2/2003
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Witam ponownie. Tak jak nadmieniłem w poście wyżej wziąłem się za wyposażenie dziobu i rufy budowanego modelu. Na chwile obecną niema tego wiele ale korzystając z wolnej chwili wrzucam parę fotek tego co zrobiłem



Tytułem komentarza:
- na pierwszym zdjęciu widać nieco sfatygowane otwory, na żywo oczywiście aż tak dramatycznie nie wyglądają, ale na potrzeby kolejnych detali tego typu zaopatrzyłem się już w nowe igły lekarskie, dzięki którym tego typu zabiegi powinny wyjść bardzie estetyczne.
- "słupki" należało wykonać ze zwiniętych pasków kartonu, ja wykonałem je z odpowiednio przeciętych i pomalowanych wykałaczek
- ostatnie zdjęcie nie wymaga komentarza: wyciąłem, wyretuszowałem i teraz trzeba toto przykleić w odpowiednie miejsca.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
03-04-11 22:10  Odp: [Relacja] USS "Gambier Bay" Military Model 1-2/2003
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Za to jest ich w sumie 30, dlatego zacząłem ich budowę już na początku żeby na koniec zapału nie zabrakło jak już okręt będzie stał gotowy.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
10-04-11 16:39  Odp: [Relacja] USS "Gambier Bay" Military Model 1-2/2003
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Kolejna odsłona i kolejna choć niewielka porcja detali wyposażenia pokładu dziobowego i rufowego. Z przykrością stwierdzam że najlepiej wyszedł mi ... ten pierwszy



Wszystkie "słupki" i "wałki" które autor opracowania przewidział jako ciasno zwinięte paski papieru tradycyjnie wykonałem z przyciętych wykałaczek (cz.43 i 44) oraz wkładu do długopisu (cz. 38). Niestety otwory w cz. 38 pozostawiają wiele do życzenia, nie pomogła nowa ostra igła lekarska, nasuwa się więc stare porzekadło: "złej baletnicy itd. ...", ale cóż człowiek uczy się na błędach, głowa do góry i jedziemy dalej.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
17-04-11 15:44  Odp: [Relacja] USS "Gambier Bay" Military Model 1-2/2003
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Kolejna partia wyposażenia pokładu gotowa do umieszczenia na miejscu.



Ja widać retusz cz. 41 nie wyszedł zbyt estetycznie, fakt że w rzeczywistości nie wygląda to jakoś dramatycznie z powodu wielkości elementu, jednak zastanawiam się nad całkowitym jego pomalowaniem.

Na tym etapie mam pytanie do "wiedzących":



Czy zaznaczone na powyższym zdjęciu elementy mają być połączone liną bądź łańcuchem kotwiczym? Jeśli tak, to w jaki sposób, jeśli nie, to jak mam zakończyć ułożenie w tym miejscu łańcucha? Będę wdzięczny za pomoc, chciałbym aby budowany okręt miał jak najmniej elementów z gatunku s-f, a moja wiedza o okrętach niestety nie jest zbyt duża :(

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
17-04-11 16:25  Odp: [Relacja] USS "Gambier Bay" Military Model 1-2/2003
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Dzięki Sleepwalker. Swoją drogą szkoda że Twój Mission Bay dokonał żywota w tak wczesnym stadium gdyż swego czasu mocno się tą relacją zainteresowałem w perspektywie budowy mojego Gambier Bay'a. Pozdrawiam.

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
17-04-11 17:45  Odp: [Relacja] USS "Gambier Bay" Military Model 1-2/2003
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

No czytałem własnie że planujesz nieco inaczej go wykonać. Jeśli będziesz prowadził relację na innym forum, to zareklamuj proszę choćby w tym wątku, chętnie sobie podglądnę jak przebiegają prace, a póki co zdrowia życzę :)

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
27-08-11 21:08  Odp: [Relacja] USS "Gambier Bay" Military Model 1-2/2003
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Witam po długiej przerwie, mam nadzieję że relacja nie została już spisana na straty przez obserwujących, gdyż pomoc Wasza przy budowie owego modelu jest nieoceniona. Z różnych powodów długo nic się nie działo, aż w końcu się zadziało, może nie za wiele, ale jednak. Na początek sprawiłem sobie mały prezent



oraz wyposażyłem dziób i rufę we wcześniej wykonane detale



Następnie przystąpiłem do wykonania pontonów i tutaj postanowiłem dodać coś od siebie. W miejsce części imitującej "siatkę" wkleiłem prawdziwą metalową siateczkę tych samych rozmiarów co ta nadrukowana na części oryginalnej. Poniżej zdjęcie prototypu



--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 13Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024