FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 19Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
07-03-11 22:31  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Witam po dłuższej przerwie!
Niestety prace nad modelem ostatnio nieco się zatrzymały. Powodem tego jest pisanie magisterki, praktyki w sądzie w Lublinie no i stąd cierpię na ustawiczny brak czasu. Udało się zrobić niewiele, przybył jeden fragment poszycia i szyny drzwi. Póki co bez problemów. Mierzyłem również już boczne poszycie, wydaje się, że nie powinno większych komplikacji z pasowaniem.



Niestety narazie tyle.

--
na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 
24-05-11 23:54  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Witam!
Pora na kolejny update po przerwie spowodowanej pisaniem magisterki, jeszcze obronić się i zacznie się proza życia;)
Wracając do modelu, zmontowałem resztę szkieletu kadłuba, pozostało jeszcze szlifowanie i pasowanie, co będzie napewno najtrudniejszym etapem budowy. Mierzyłem dziś wstępnie poszczególne elementy i nie jest źle. sporym wyzwaniem będzie poprawne zamontowanie poszycia dachu, noska i wklejenie oszklenia. No nic, trzeba walczyć;) A teraz zdjęcia.





Póki co bez większych problemów. Jest niestety sporo nieścisłości w rysunkach, nie zgadza się czasami grubość kartonu, np. podłogi i dachu kabiny, z rysunków i opisu nie wynika jaka powinna być grubość tektury. Nie wiem też za bardzo jak montować "futryny" drzwi, również z rysunków to nie wynika. Słupki boczne mają zbędną wypustkę na dole, którą według mnie należy odciąć. Autor nie uwzględnił również grubości oszklenia, no chyba, że mam zły pomysł jego montowania. Czeka mnie masa szlifowania i glutowania słabszych elementów.
Mam nadzieję, że teraz będą częstsze aktualizacje wątku.

Pozdrawiam!

--
na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 
10-08-11 12:08  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Witam!
Myślę, że najwyższa pora, aby odświeżyć nieco relacje i przedstawić postęp prac, ponieważ ostatnio "trochę dłubałem";)
Okleiłem poszyciem tylną część kadłuba, wszystko w miarę dobrze pasowało, tylko zastanawia mnie fakt dlaczego w górnej części poszycie wyszło mi za długie o ok. 1,5 mm na stronę. Może to wynikać z jakiejś nieścisłości w opracowaniu, lub z tego że za bardzo wyszlifowałem wręgi, ale ta druga możliwość jest raczej wątpliwa... Poniżej zdjęcia:




Skleiłem również płozy śmigłowca. Nie jest to jeszcze ich ostateczne wersja, muszę je jeszcze dokładnie wyretuszować. konstrukcja jest oczywiście uzbrojona drutem, łączona na SG.




Zająłem się również elementami wnętrza, tablicą przyrządów, konsoletą i pedałami. Mam pewien problem z właściwym rozmieszczeniem elementów 5b1,2,3, instrukcja nie pokazuje gdzie konkretnie należy przykleić odpowiednie paski, a linii przerywanych jest za dużo, w stosunku do czarnych paseczków. Nie mam na razie pomysłu gdzie co przykleić.




Póki co tyle, ale mam nadzieję, że pod koniec tygodnia uda mi się wrzucić kolejne zdjęcia. Teraz przede mną chyba najtrudniejszy etap, oklejenie noska, dachu, no i oczywiście wnętrze.

Pozdrawiam!

--
na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 
10-08-11 23:29  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
Wojtu 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Hej
Tomcat, ze zdjęć widzę, że sklejasz kolejne wydanie tego modelu.
Ja mam gdzieś w szafie zakopane pierwsze, a przy okazji wpadły mi w łapy skany pierwszego wydania - tam jest to troszkę, moim zdaniem, jaśniej przedstawione na części - sklejasz dłuższe paski na krzyż i krótsze wzdłuż osi śmigłowca - po 1 z każdej strony "krzyża"
Mam nadzieję, że będzie pomocne:


A tu wygrzebane w sieci - może też się przyda
Klik

Pozdrawiam

--
Skończone: Me-109G2/trop (MM 3/2007), Sea Harrier FRS1 (KA 4-5/98)

 
11-08-11 15:31  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Zdjęcia na pewno się przydadzą. Kapitalny album, a co do osłony tablicy to tak myślałem, głównym problemem są części 5b2 i 5b3. Jak na moje oko ich miejsce jest chyba po bokach osłony.

--
na warsztacie:
???

ukończone:
Hellcat , Cromwell , B5N2 Kate , UH-1 Iroquois, Su-9 Fishpot

 
11-08-11 17:18  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
Wojtu 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Zgadza się, 5b2 i 5b3 powinny znajdować się z boku, ale nie tak jak sugeruje wycinanka - ukośnie w "V", tylko równolegle do siebie.
Może ten obrazek wyjaśni o co chodzi:)

--

Post zmieniony (11-08-11 17:22)

 
14-08-11 00:29  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Kolejna, niewielka porcja fotek z dziś. Wykonałem tablice przyrządów i jej osłonę, Wykorzystałem zdjęcia, które zamieścił Wojtu, wielkie dzięki za nie, rozwiały wiele wątpliwości. Zrobiłem również drugi komplet pedałów. Poniżej zdjęcia.




Na razie to wszystko.

Post zmieniony (26-09-11 19:13)

 
22-01-13 21:30  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
tomcat 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Po prawie półtorarocznej przerwie ruszyły prace nad śmigłem:) Tak długa przerwa spowodowana była innym projektem, który czeka na pierwszy lot. Oto sprawca przestoju:



Teraz przyszedł czas na skończenie "Irokeza".
Przez ostatnie dni prace poszły dość mocno do przodu. Skleiłem nosek, chyba jedną z najtrudniejszych części tego modelu. Sama siatka "noska" jest dość dobrze zaprojektowana, przy klejeniu nie było większych problemów, jedynie dolna krawędź okazała się nieco za krótka. Część przed sklejeniem dokładnie uformowałem i wyobliłem. Listki klejone były na sklejkach od spodu, po wyschnięciu jeszcze dokładnie cały "nosek" przetłoczyłem. Część została również wstępnie wyretuszowana. Z dolną częścią noska nie było również problemów przy klejeniu. Schody zaczęły się w czasie mierzenia całości do modelu... Szkielet nijak nie pasował do uformowanej części. Problem również pojawił się z mocowaniem oszklenia. Całość nie bardzo chciała pasować, dlatego musiałem dość mocno szlifować wręgę, o którą opiera się góra noska. Po spasowaniu całości, udało się nosek poskładać "do kupy". Zestaw oszklenia niestety nie jest idealny, wydaję mi się że okna noska są zbyt mało wyoblone, stąd też dolna krawędź góry noska nie przylega idealnie... Postaram się coś jeszcze z tym zrobić, bo i tak czeka mnie ostateczny retusz tej części modelu. Poniżej efekty prac:



Po "nosku" przyszła kolej na dach modelu.
Przeglądając zdjęcia sklejonego Irokeza z innych forów, doszedłem do wniosku, że poprawne sklejenie okien nad pilotami również może być problematyczne. Nie myliłem się. Poszycie dachu dość ładnie pasuje w tylnej i centralnej części, problem pojawił się przy oknach. Nie wiem, czy to moja wina, czy opracowania, ale rama okien jest zdecydowanie za wąska, przez co nie można zastosować wewnętrznych oklein okna, ponieważ linia wręgi nie pokrywa się z poszyciem... Zrezygnowałem z tych oklein i wyretuszowałem wręgi, widoczne przy ramie okna. Bardzo ważne jest poprawne uformowanie części dachu przed sklejeniem. Podsufitkę przedziału załogi wkleiłem po sklejeniu dachu, co okazało się dobrym pomysłem, mimo, że się mocno przy tym nagimnastykowałem. Sama podsufitka w przedniej części okazała się za długa o jakieś 1,5mm, przez co nie zgrały mi się ramy okien, odpowiednie docięcie zażegnało ten problem. Przygotowałem także miejsce na oś wirnika głównego.



Obecnie pracuje nad wnętrzem modelu. Tu zapowiada się bezproblemowo. Stan na dziś:



...a także belką ogonową:



Niestety po wstępnych przymiarkach "futryn" drzwi przedziału pilotów okazuje się, że niewiele rzeczy pasuje, co innego pokazują rysunki montażowe, co innego wynika z pasowania na sucho. Rama przedniej szyby w środkowej części jest za wąska o jakieś 3mm (!) i póki co nie mam na nią pomysłu.
Co z tego wyjdzie? Pożyjemy, zobaczymy:)

Post zmieniony (22-01-13 21:35)

 
22-01-13 21:46  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Oooo, chyba Wicherek lub jakiś wicherkowaty RC.

Irokez, duże bydle. Jest w czym i co "dłubać". Powodzenia.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
22-01-13 22:48  Odp: [Relacja] UH - 1 Iroquois [Fly Model nr 125]
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Górne szyby, z tego co kojarzę były lekko zielonkawe. Skoro nie wkleiłeś odpowiedniej folii, to warto pojechać je farbą transparentną np. Tamiyi.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 19Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024