FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 8Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
15-03-11 08:16  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Zagoniłam do roboty Rudego Killera...

...i zmajstrowaliśmy oba koła sterowe:


Poza tym podstawy pod działa, trochę miłej sercu drobnicy:


No i podparłam nieszczęsny kominek:


--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
15-03-11 17:34  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
madteam19 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

fajne koło sterowe;)

--
moja stronka http://www.madteam-modelarstwo.cba.pl zapraszam
pozdrawiam
Patryk vel madteam

 
15-03-11 18:18  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
Tomuel 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Czy to koło jest nieco skrzywione, czy tak ma być wg. tego, co pokazuje zdjęcie?

--

Post zmieniony (19-03-11 23:51)

 
16-03-11 08:48  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Tomuel - u mnie w stoczni koła sterowe wykonuje Rudy Killer, który jest kotem ślepym, więc koło miało prawo wyjść nieco krzywo.
A poważnie - oczywiście nie powinno być krzywe. Spojrzę w domu i ewentualnie naprostuję, dziękuję.

Dziś będzie sporo tekstu w moim poście - zabrałam się bowiem za uzbrojenie. Najpierw wyrzutnie torpedowe - wycinankowe jakoś do mnie nie przemawiały, uproszczone takie... dorobiłam im trochę drutów:

Na drugim zdjęciu widać też drabinkę, którą postanowiłam dorobić zgodnie ze zdrowym rozsądkiem - coś takiego na okręcie być musiało, nawet jeśli na zdjęciach tego nie widać.
Postawiłam słupki relingu wokół podestów dział:

Podmalowałam całość, delikatnie zawashowałam celem uplastycznienia:

Jutro/pojutrze porządnie to pomaluję.

Analizując wygląd podestów dział oraz okolic wyrzutni torped odkryłam parę zonków:
1. na wycinance reling wokół dział jest pełny i posiada 8 słupków, jak również żurawik (do ładowania amunicji?) umocowany do relingu:

Żurawik to szablon nr IX.

Na planach w MO (nie wzięłam ze sobą, musicie mi uwierzyć na słowo) reling obejmuje ok. 150 stopni w tylnej półsferze podestu, przód przed lufą jest całkowicie odsłonięty.
Na zdjęciu z roku 1924 reling jest pełny i dodatkowo pod lufą posiada "poręcz", jak na niektórych konstrukcjach francuskich:

Podeliberowałam i postanowiłam zrobić jak na zdjęciu, czyli z ową porączką.

2. Żurawik amunicyjny na zdjęciu mocowany jest w rogu fordeku i wygląda na wyraźnie wyższy niż na wycinance i na planach. Wydaje mi się to sensowniejsze - chyba łatwiej w ten sposób ładować amunicję niż za pomocą kurdupla podwiązanego do słupka relingu. Zrobię, jak jest na zdjęciu. Aha: nie analizowałam jeszcze pod tym kątem działa rufowego, zajmę się tym jutro.

3. Na wycinance i na planach nie ma nawet śladu trapów prowadzących z pokładu na podesty dział. Podesty są niby dość niskie (spójrzcie na marynarzy obok), ale jakoś nie przemawia do mnie koncepcja wskakiwania na nie i zeskakiwania: jakis trap powinien tam jednak być. Dorobię.

4. Projektant kazał robić relingi wokół dział pełne, bez najmniejszego choćby przejścia dla artylerzystów. Co oni, przepraszam, skakali przez relingi jak przez płotki? Niemożliwe. Zrobię z tym porządek.

5. Reling na pokładzie głównym, na wysokości dziobowych wyrzutni torped. Są zdjęcia, na których widać cień relingu mocowanego do ścianki fordeku, są i takie, gdzie reling zdaje się kończyć mniej wiecej w połowie wyrzutni. Tak czy owak: aby można było strzelać z wyrzutni, trzeba ją obrócić i wystawić jej ryjek na zewnątrz, a to się w żaden sposób nie da zrobić, dopóki nie usunie się relingu. Wniosek: reling składany.
Moja dioramka przedstawiać będzie okręt w morzu, ale nie podczas strzelania torped. Konkluzja: wyrzutnie w położeniu marszowym, relingi kompletne, kończące się na ściance fordeku.

Są na tym zdjęciu jeszcze inne smakowite detale, typu bomy ładunkowe (?) w okolicy rufowych wyrzutni torped oraz tratwy na wysokości trzeciego komina, ale tym zajmę się w swoim czasie, czyli za parę dni.
Na dzisiaj koniec marudzenia i wymundrzania się.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
16-03-11 10:46  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Analiza wzorowa, wnioski sensowne. Słusznie opierasz się na fotografiach, rysunki zawsze obarczone są ryzykiem "radosnej twórczości". Co do szczegółów:
1.nic dodać, nic ująć... Reling powinien być naokoło, z uwzględnieniem zejść na pokład (sądzę, że dwa, na obie burty, mogą być zabezpieczane np. łańcuszkiem. Podwyższona góra z przodu - jak na zdjęciach.
2. wg mnie to coś na rysunku mogłoby być najwyżej prowizorycznym oświetleniem kawałka pokładu, na zdjęciach nie widać śladu. Żurawik za tylną krawędzią pokładu dziobowego może (technicznie bardzo prosto) być konstrukcją składaną, montowaną nan czas robót i demontowalną.
3. trap to może za dużo powiedziane, ale mogłaby być jedna zwykła klamra wygięta w dół, spawana do krawędzi podestu jako szczebel - wystarczy.
4. patrz ad.1
5. to rejon, gdzie na co dzień nie ma potrzeby się plątać...Można zrobić konstrukcję składaną, ale mogło też być prościej - np. słupek stały za osią obrotu wyrzutni, a dalej dla bezpieczeństwa zakładana barierka z łańcuszka, łatwa do zdjęcia w razie potrzeby
pozdrawiam
Andrzej

 
16-03-11 10:52  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Dziękować :)

Ad. 3
Mam niejasne wrażenie (ale sprawdzę dopiero w domu), że podesty obu dział na wycinance zostały zaprojektowane jako wyższe niż wynikałoby ze zdjęcia. I, o ile w realu faktycznie chłopaki mogliby wchodzić na podest wprost z pokładu, o tyle w modelu koniecznie będę musiała zrobić klamrę/trap.
Wydaje mi się, że w modelu podest znajduje się gdzieś tak na wysokości bioder albo pasa dorosłego człowieka, gdy na zdjęciu nie dosięga kolan.
Kolejny zonk.

Ad. 5
Strasznie długi byłby ten łańcuszek, tak ze 3 metry... przy przechyłach chyba by nim mocno telepało i tłukłby o rurę wyrzutni.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
16-03-11 11:03  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

zależy, ile miałby luzu...oczywiście, można też szukać innych rozwiązań... choćby właśnie słupek składany
To i tak tylko na wszelki wypadek!
Andrzej

 
17-03-11 08:38  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Nie miała baba kłopotu, zabrała się za torpedowiec... ;)
Dzisiaj zrobiłam niewiele - mechanizm sterowy na rufie, relingi wokół podestów dział, trapy, żurawik dziobowego działa...

...- za to myślałam i kombinowałam, aż mi dym z uszu poszedł.

Im bardziej gapię się na zdjęcia, tym bardziej nie mogę dostrzec żadnego żurawika do załadunku działa rufowego. Za to wydaje mi się, że jego rolę mogły spełniać bomy (dźwigi) mocowane do tylnego masztu. Bomy całkiem ładnie widać na zdjęciach z MO, przedstawiających bliźniaki Z-5, czyli Z-6 i Z-8:


Kontemplując z kolei plany z MO odkryłam uproszczenie wycinanki, na które wcześniej nie zwróciłam uwagi, a które teraz trudno mi będzie poprawić: kapy u podstaw wszystkich trzech kominów:


Nie podobają mi się wycinankowe działa, ale z kolei rysunki na planach też niewiele wnoszą. Działa w tym modelu są zupełnie "rozebrane", i każde uproszczenie będzie bardzo brzydko widoczne. Cóż. Trzeba będzie poszukać lepszych rysunków dział.

Podesty dział na moim modelu są mniej więcej na wysokości bioder/pasa marynarza. Prawdopodobnie częściowo są za wysokie z mojej winy - wycinając podstawy mogłam nie odjąć grubości papieru, co w skali 1/400 już ma znaczenie. Niemniej są jakie są i musiałam zrobić trapy (2-3 szczebelki). Zrobiłam. Poręcze dorobię hurtem pod sam koniec pracy nad modelem.

Na dziś chyba dosyć marudzenia. Jutro dalszy ciąg programu.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
17-03-11 09:06  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

tjaa...
Pozwolisz, Kasiu, że Ci trochę "nawtykam"...?
...ale zanim zdołasz skutecznie zaprotestować i tak to zrobię...
Wprawdzie już to mówiłem, ale:
- Przede wszystkim nie podobają mi się kapy kominów! Przypominają trochę niektóre kombinacje japońskie - poszerzone wyloty zakończone "bułą".... Rozumiem Twój wstręt do przerabienia, ale... ja chyba bym kominy zrobił od nowa jeszcze raz, od początku poprawione...
- drabinki na podest działa mogę takie być. To co proponowałem, to tylko przykładowa opcja, zwłaszcza, że tego najprawdopodobniej w realu nie było (zonk projektu), ale nie ma sensu przerabiać całości
- zejściówki z baku na pokład śródokręcia - napracowałaś się, wyszło nienajgorzej... tylko wg mnie powinny tutaj zdecydowanie być typowe, blaszane schodki, a nie drabina!
- schodki z pokładu śródokręcia do poziomu wody - akurat odwrotnie: stałych schodków w takim układzie NIE MA! Jeśli spuścili trap, który w tej okolicy ma prawo (składany) istnieć, to typowa konstrukcja związana z małym podestem opartym o pokład i ze schodami wzdłuż burty, "przytulonymi policzkiem" do burty! W przypadku jak tutaj, przyjmowania czegoś na morzu, uważam, że nikt się nie bawiłby takim trapem, lecz cała akcja zostałaby przeprowadzona za pomocą jakiegoś żurawika, ew. bomu etc.; jeśliby koniecznie chcieli się wzajemnie uściskać - zwykła drabinka linowa zrzucona z burty!
- już wspominałem kilkakrotnie - w makro warstwa farby sprawia wrażenie bardziej gęstej pasty, niż farby! Może jednak spróbuj ją rozcieńczać, żeby pomalowana powierzchnia nie wyglądała na tynkowaną...
- relingi - też już omawialiśmy, przeanalizuj linka, którego Ci dziś podesłałem... A pierwsza rzecz - przy montażu po równym przycięciu słupków zwróć uwagę, by górna poręcz była położona na słupkach, bo to się rzuca w oczy...
...mam nadzieję, że mnie za to wszystko nie zastrzelisz przy najbliższej okazji...
pozdrawiam
Andrzej

Post zmieniony (17-03-11 09:14)

 
17-03-11 09:20  Odp: [R] Strefa bezcłowa - torpedowiec Z-5, 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Ad. 1
Mnie też nie.
Na pewno nie będą czarne. Przebudowywać ich nie zamierzam, mimo wszystko nie.
Ad. 3
Na prawdziwe schodnie nie ma tam miejsca. Dlatego zrobiłam trapy.
Ad. 4
Usiłujesz mnie nakłonić do zrobienia od podstaw sztormtrapu???
Ad. 5
Racja. Chociaż i tak mocno ją rozcieńczam.
Ad. 6
Św. racja. Z równym przycinaniem słupków wciąż mam kłopoty.
Ad. 7
Nie.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 8Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024