FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 11Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
03-01-11 10:27  [R/G] Piotr Wielikij 1876 - 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

W październiku 2010, podczas zawodów w Lublinie, udało nam się z Andrzejem po okazyjnej cenie kupić ten oto model:
http://www.gpm.pl/index.php?akcja=produkt&edycja=5793
Śliczny, pokraczny, kwintesencja pre-pre-drednotowego piękna. Skala co prawda 1/200, ale od czego są ksera?
Przekserowaliśmy go zatem do skali 1/400.

Na początku listopada byłam w Ziemi Świętej. W Cezarei nad Morzem Śródziemnym zobaczyłam opuszczoną, stareńką twierdzę krzyżowców:


Spójrzcie na układ okien na czole wieży - tak jakby z natężeniem i tęsknotą wpatrują się w morze.
Pomyślałam: stary pancernik uwiązany do pirsu, opuszczony i nikomu już niepotrzebny. Stary pancernik tęsknie wspominający dni swojej dawnej świetności.
Piotr Wielki, pomyślałam chwilę później. On też miał w swojej biografii czas, kiedy kilka lat stał uwiązany do nabrzeża, bodaj w Kronsztadzie.

Wróciłam z pielgrzymki i zabrałam się za budowę "Dużego Piotrusia". Nie od razu, bo miałam na warsztacie monitor ORP "Kraków" i chciałam go skończyć. W tej chwili prawie już "Krakowa" skończyłam, można rozgrzebać "Piotrusia".

Będę chciała oddać klimat tamtego zdjęcia z Cezarei - samotność, opuszczenie, porzucenie, tęsknota.

Najpierw złożyłam szkielet bambaryłki. Musiałam go sobie trochę przebudować: WMC zaproponowało podział z "pod-wodnicą" umieszczoną zupełnie nie tam, gdzie chciałam. "Piotruś" miał na linii wodnej gruby pancerz burtowy, ślicznie widoczny na wycinance, Toż grzech byłoby zmarnować! Postanowiłam "podnieść" nieco okręt na wodzie, tak jakby zdjęto z niego wszystkie zapasy, węgiel, wodę, całą załogę, zostawiając jedynie stałe wyposażenie (armaty też).

Po złożeniu szkieletu zakomponowałam podstawkę:


Szydełko imituje grubą linę, na której "Piotruś" będzie uwiązany do nabrzeża, jak pies szarpiący się na napiętej smyczy, Dwie kolejne grube cumy będą szły od rufy, czwarta, zerwana, będzie wisiała tuż za tą "szydełkową".

Trzeba było zabrać się za poszycie widocznej części dna. Nie uśmiechało mi się robienie tego "jak wydawca kazali", więc próbowałam sobie wyrysować kształtki:


Nie, to zupełnie nie to jednak... Po kilku próbach poszyłam dno takimi oto paskami:


Na dnie naniosłam nożykiem zarys miedzianych blach poszycia.
Czas na poszycie burt. Szło nieźle... aż do rufy:

Ten mały wielokątny dziwoląg, oznaczony 7.1.q.l., to poszycie okołosterowego nawisu rufy. Co ciekawe, na żadnym z rysunków montażowych go nie ma. Co jeszcze ciekawsze, numeracja części na rysunkach nie pokrywa się z numeracją na arkuszach. Elementy kluz kotwicznych na rysunkach oznaczone są jako 9.4.a.l, na arkuszach - 7.2.b.l (czy jakoś podobnie).

Bambaryłka przykryta pokładami:

Pokłady są wdzięcznie wygięte w dół ku burtom, poza tym tył głównego pokładu opada ku rufie. Kolejny zonk: trzeba pamiętać o wycięciu w pokładzie otworów pod wieże działowe, bo bez tego mogłyby odstawać od "krzywego" pokładu.

Burty poszywają się fajnie... niemal do samego końca:

Chyba nawet wiem, gdzie zrobiłam błąd. Wycinałam pokład i szkielet środkiem linii, zapomniałam natomiast uwzględnić grubość papieru. A że model jest bardzo ściśle spasowany, no to...


Zaszpachlowałam to i wyrównałam oczywiście.
Wczoraj i dzisiaj rano zaczęłam budować uroczy "grzybek" na pokładzie, inaczej suszkę do atramentu, czyli podstawę nadbudówki i komina:


Na razie tyle. Wkrótce ciąg dalszy relacji.

--

Post zmieniony (12-04-11 08:46)

 
03-01-11 11:49  Odp: [relacja] Piotr Wielikij 1876 - 1/400
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Zapowiada się bardzo interesująco.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
03-01-11 16:15  Odp: [relacja] Piotr Wielikij 1876 - 1/400
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 16


 - 7

A IDŻ PANI ! DLA STARSZYCH LUDZI TO NIE JEST SKALA DO PRZYJĘCIA !Dobrze ze aparat jest w stanie pokazać o co chodzi i tylko dzięki niemu jestem wstanie obejrzeć to co tworzysz .Ja rozumie że możesz mieć małe mieszkanie ale bez przesadyzmu 1/200 też by Ci było gdzie postawić a jak nie użyczę swojego .

Sorry .Starszy i ślepy człowiek to oczywiście ja


--
Pozdrawiam wszystkich !


Jańcio

HEY HEY!

„Nic z bliska nie wygląda tak dobrze jak wyglądało z daleka. ”

Post zmieniony (03-01-11 16:28)

 
03-01-11 16:26  Odp: [relacja] Piotr Wielikij 1876 - 1/400
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Prujesz z tymi modelami że hej !!! :-)
Jeden za drugim, w tej ilości i boiska by zabrakło
Skala 1/400 ciekawa dla mnie mocno, tylko wolę pełne kadłuby :-)

 
03-01-11 17:20  Odp: [relacja] Piotr Wielikij 1876 - 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Panie kochany, ja mam 43 lata i też łapię się pod kategorię "Stara Siwa Kobieta" ;)
Skala 1/200 nie jest dla mnie akceptowalna. Wyobrażasz sobie półtorametrowego Yamato w moim pokoju, pomiędzy sześcioma mruczkami i jednym psem?
Ja nie.
Za ofertę użyczenia mieszkania bardzo dziękuję. Mam swoje, i to je ale dość, jak mawiała moja Babcia.
Dokker - pełne kadłuby fajne, ale ja z kolei wolę okręty na dioramach.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
04-01-11 08:07  Odp: [relacja] Piotr Wielikij 1876 - 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Dziś zajmowałam się głównie pracami gładząco-szlifującymi na spodzie grzybka oraz na burtach.
Nothing interesting w sumie.


--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
05-01-11 08:16  Odp: [relacja] Piotr Wielikij 1876 - 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Pracowicie dziś pół poranka szlifowałam grzybek, ale porządnych zdjęć nie umiem mu zrobić, więc musicie mi uwierzyć na słowo. Poza tym zamontowałam stelaże pod kotwice.
W wycinance stelaże były oczywiście oznaczone zupełnie innymi numerkami niż na instrukcji. Martwię się, co będzie, jak dojdę do nadbudówek - jak odróżnię, która ścianka gdzie powinna się znaleźć...


--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
05-01-11 11:32  Odp: [relacja] Piotr Wielikij 1876 - 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Kasiu! Włożyłaś sporo pracy w te łoża pod kotwice...
Czy na pewno tak miały wyglądać? Bo zazwyczaj to były solidne. pełne płyty metalowe, a nie pręty! Przyjrzyj sie zdjęciom (właśnie akurat PIOTRA W.) i porównaj...

Przykro mi...
Ale całość budowy i tak mi się podoba!

 
05-01-11 11:42  Odp: [relacja] Piotr Wielikij 1876 - 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Na jednym z rysunków w wycinance były właśnie takie, prętowe.
Ale skoro na zdjęciach są płytowe, to je zmienię.
Rysunki w wycinance nie dają w pełni prawdziwego obrazu, jakem już zdążyła się przekonać.

BTW. To nie jest powód, żeby się martwić. Mógłbyś się martwić, gdybym z lenistwa albo głupiego uporu odmówiła poprawienia babola - "nie bo nie".

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
05-01-11 12:52  Odp: [relacja] Piotr Wielikij 1876 - 1/400
pol 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9
 

Budujesz piękny okręt. Bardzo mi się podoba i kiedyś może go skleję, tylko dla mnie skala nieodpowiednia. Kibicuję z zaciekawieniem.
Pozdrawiam pol

--
pol / godlewskipawel@wp.pl
ukończone: TK-3 WAK, PzKpfw I Aufs.F WAK, Admirał Uszakow Pro Model,Krupp-Protze Modelik, AB 41 Autoblinda WAK, Pietropawłowsk Modelik, DODGE WC54 WAK, R-27 CYKLON PRO-MODEL,Panhard ,Oldenburg Pro-Model,Staghound Modelik, Wz 34 KK, Kfz 69 Modelik, FAI Modelik, GM C15TA WAK, T-20 WAK, MCV 80 Modelik, M16 MGMC WAK, Tatra 813 Kolos, T-37 Answer, Dragon Wagon GPM,
na warsztacie: Willys MB jepp WAK
w poczekalni:

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 11Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024