FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 12Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
17-06-11 20:23  Odp: [R] Platybelodon czyli smok na mieliźnie (Rossija 1897, 1/400)
TomS 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Waldi, Kaśka napisała:
"Ja jestem dioramiarz, nie modelarz, więc i mój Platfusek będzie pomalowany manierą dioramową."
Traktuje jej pracę jak coś w stylu sztuki malarskiej z własnym stylem a jej prace sprawiają mi mnóstwo radości. Z tego co pamiętam, od zawsze podkreślała że nie aspiruje do roli modelarza stricte redukcyjnego i w jej wizji modelarstwa chodzi o co innego.Nam, ludziom ze strony redukcyjnej czasem trudno zrozumieć osoby mające inne spojrzenie np. wywodzącym się z branży figurkowej. Każdy, kto nie widział jej małej, autorskiej wystawy na wrocławskim zlocie, niech żałuje. Nagroda „za najbardziej zakręcone podejście do modelarstwa „ dla Katarzyny Manikowskiej ufundowana przez Tomasza Suchaka też zostałą przyznana nie bez przyczyny :)


PS. Zbieżność inicjałów jest przypadkowa.

Post zmieniony (17-06-11 20:26)

 
18-06-11 09:09  Odp: [R] Platybelodon czyli smok na mieliźnie (Rossija 1897, 1/400)
waldi 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Ja wcale nie twierdze że bez przyczyny. I fakt na żywo nie widziałem jej dzieł, ale robiąc dioramkę czylui "autentyczną historyjkę" w tym przypadku Rosije na mieliźnie niech to choć trochę będzie realistyczne. Innaczej to jest sztuka dla sztuki, jak malarstwo abstrakcyjne gdzie wszyscy się zachwycają bo nikt niema odwagi się przyznać że niewie o co chodzi, (bo wyjdzie na ignoranta). Oczywiście w przypadku dioramy to ludzie wiedzą o co chodzi ale, miedziane błyszczące czyste dno w eksploatowanym okręcia i ślady zabrudzeń na innych częściach okrętu to zaprzeczenie logiki psujące właśnie realizm o który przeciech chodzi (według mnie). A co do koloru burt to dalej uważam że zmiana koloru nawet jeśli się twierdzi że nie jest modelarzem redukcyjnym (a buduje się modele redukcyjne) nie jest dobrym pomysłem. Bo znów psuje to efekt realizmu i ucieka w stronę abstrakcji.

--
Pozdrawiam

 
18-06-11 10:17  Odp: [R] Platybelodon czyli smok na mieliźnie (Rossija 1897, 1/400)
EDO 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Przecież to jeszcze nie koniec.

 
20-06-11 08:37  Odp: [R] Platybelodon czyli smok na mieliźnie (Rossija 1897, 1/400)
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Waldi - święta racja, co piszesz. Gdybym budowała model redukcyjny, powinnam go zaiste pomalować na czarno, żółto i miedzianobrązowo, bez cieniowania, rozjaśniania i nakładania światła. Tyle że ja naprawdę nie jestem modelarzem redukcyjnym i, co więcej, nie chcę nim być. Jestem dioramiarzem, opowiadaczem historii. Bajarzem, nie dokumentalistą.
Tak więc mój Platfus będzie pomalowany manierą artystyczną (na tyle, na ile potrafię). Czyli na szaro, delikatnie żółto etc. Absolutnie nie w czystych, hiperrealistycznie wiernych kolorach prawdziwego okrętu.

Przez weekend postawiłam kilka drobiazgów na pokładzie (w okolicach podstaw kominów), zrobiłam też lewoburtowe drabinki. Prawoburtowe jeszcze przede mną, jak mnie wena tfurcza najdzie ;)
Kadłub do wykończenia i wygładzenia, wciąż jeszcze.


--

Post zmieniony (20-06-11 08:41)

 
20-06-11 09:50  Odp: [R] Platybelodon czyli smok na mieliźnie (Rossija 1897, 1/400)
waldi 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Pomalujesz okręt jak uznasz za stosowne tylko czy przez to nie zniekrztałcisz opowiadanej historii?
Druga sprawa, twierdzisz że nie budujesz modeli redukcyjnych. A kto z nas buduje? Model kartonowy nie jest modelem redukcyjnym (choć czasami model redukcyjny jest modelem kartonowym hi hi).
Pozdrawiam i czekam na dalszy ciąg.

--
Pozdrawiam

 
21-06-11 08:20  Odp: [R] Platybelodon czyli smok na mieliźnie (Rossija 1897, 1/400)
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 



Post zmieniony (21-06-11 08:21)

 
21-06-11 08:23  Odp: [R] Platybelodon czyli smok na mieliźnie (Rossija 1897, 1/400)
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Model redukcyjny dla mnie jest wtedy, gdy staram się jak najwierniej odwzorować rzeczywistość w wybranej skali. Czyli wtedy, gdy wierność i poprawność odwzorowania uznaję za najważniejsze. Dlatego twierdzę, że nie jestem modelarzem redukcyjnym: kolory dobieram nie wiernie, a w taki sposób, by wzbudzić w oglądających pewną zamierzona reakcję.
Dobra, dość teoretyzowania. Wróćmy do praktyki.

Dziubałam dzisiaj klapki zamykające burtowe kazamaty, musiałam tez zrobić 2 dziobowe 203-mm działa (rufowe stoją na pokładzie, zrobię je później). Klapki miały być lekko bałaganiarskie, niepodomykane; muszę je poprawić, bo są za bardzo bajzlowate.
Postawiłam też dwie nadbudówki na pokładzie i mały świetlik, jak mi podeszły z arkusza.


--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
21-06-11 14:38  Odp: [R] Platybelodon czyli smok na mieliźnie (Rossija 1897, 1/400)
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Co to jest model redukcyjny? tzn, skąd sie wzieło to określenie? Sklejam modele oddobrych paru lat i do tej pory niewiem...

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
21-06-11 14:57  Odp: [R] Platybelodon czyli smok na mieliźnie (Rossija 1897, 1/400)
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Od plastikowców juz dawno słyszałem że nalezy rozjasnić kolory... Czytałem o tym na forach, słyszałem od modelarzy, nie jest to jakaś nowość. Dla mnie to logiczne. Wystarczy spojżeć z większej odległości na dany obiekt a kolor wydaje się jasniejszy, własnie w przypadku ciemnych barw to widac. Nie wyobrażam sobie modelu pomalowanego na czarno, schowałyby się wszystkie detale.
Nawet na zapodanych obrazkach okrętów niby czarnych - widać szczegóły, detale, a tego by nie było gdybysmy widzieli idealną czerń.

Waldek - nie wiem skąd u Ciebie takie przeświadczenie o nieomylności - tak naprawde to nie jest skodyfikowane, nie ma przepisów itp. Wśród modelarzy redukcyjnych są różne podejścia do tematu kolorów, brudzenia itp. Piszesz z pozycji wielkiego znawcy, którego wypowiedzi sa jedymi słusznymi, w kazdym razie tak to odbieram - a wystarczy pooglądać fora modelarzy redukcyjnych i można znaleźć naprawde różne modele, ale nie kłócą się kto może się nazywac modelarzem redukcyjnym a kto nie. Część modelarzy stosuje rozjasnianie, częśc nie i KAŻDY ma racje.
Bo modelarstwo ma za zadanie oszukiwać, powodować że model sprawia wrażenie obiektu rzeczywistego, modelarstwo operuje iluzją, złudzeniem.
A drogi do tego są różne. Osobiście też uważam że nalezy rozjaśniać, ale tylko ciemne barwy, a w szczególności czerń. A ile, to zalezy od skali i efektu jaki chcesz uzyskać. Jezeli model ma być cześcią scenki rozrywającej się w pełnym słoncu to rozjaśniłbym więcej itp.

No i nie zapominajmy o cienkiej warstwie soli na kadłubie ;-)

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
21-06-11 15:02  Odp: [R] Platybelodon czyli smok na mieliźnie (Rossija 1897, 1/400)
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,Wydawnictwo MON wydało w 1987 książeczkę pt "1000 słów o modelarstwie" autorstwa Pana Stefana Smolisa,Pod hasłem" -modele redukcyjne -zmniejszone kopie oryginalnych okrętów,statków,samolotów,samochodów i innych pojazdów wykonane w określonej podziałce,np.1:20, 1:100",czyli to co robisz od lat,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 12Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024