FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 10Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
18-01-11 09:42  [R/G] Wielorybek, czyli marynarskie gacie (Biezszumnyj, 1/400) KMST
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Pod koniec zeszłego tygodnia nakleiłam na tekturkę wręgi "Biezszumnego" (Dom Bumagi), przeskalowanego z 1/200 do 1/400. Wręgi wyschły, czas zacząć relację.

Najpierw wyjaśnienie tytułu. "Biezszumnyj" początkowo (do 1902 roku) nazywał się "Kasatka", czyli mniej więcej "Orka". Jego bliźniak "Bditielnyj" nosił imię "Kit", czyli "Wieloryb". Jakoś mi się te dumne nazwy podobają mniej niż odzwierzęce - więc, choć buduję okręcik wg stanu po zmianie imienia, dla potrzeb własnych nazywam go "Wielorybkiem".
A marynarskie gacie pochodzą z tego zdjęcia:

Początkowo chciałam pokazać Wielorybka w boju (Bitwa na Morzu Żółtym), kiedy to zwiewał przed pociskami "Nisshina", ale... sama ze sobą uzgodniłam, że ani trochę nie podobają mi się rachityczne, kikutkowate maszty, które wtedy nosił. Zdecydowanie wolę wersję nieco późniejszą, już z masztami "radiostacjowymi":

W bitwach żadnych okręcik już wtedy nie brał udziału, więc pokażę go w momencie postoju w porcie - o mniej więcej tak:

Okręcik, pomost, cumy i suszące się na olinowaniu gacie :)

Na początek tradycyjnie szkielecik:


Zdjęcia rodzinne z pancernikiem "Piotr Wielki", który równolegle buduję...

...i z małym niszczycielem NSM "Lutetia", który niedawno skończyłam:


Wielorybek ma w skali 1/400 ok. 15 cm długości. Śliczna mała rzecz.

Początki poszywania i podkładowania kadłuba:

Ślicznie wyoblony bak:

Krawędzie łączenia zaglutkowałam i oszlifowałam, żeby nie zgubić beczułkowatego kształtu.

Naklejony pokład:

Mniej więcej w tym momencie przekonałam się, że w przypadku tej akurat wycinanki trzeba dokładnie czytać opis. Pokład "spodni" jest zaoblony pod kształt wręg, pokład "wierzchni" nieco bardziej płaski. Na krawędziach powstają uskoki - całkowicie zaplanowane:

Projektant kazał okleić te miejsca paseczkami papieru, ja uzupełniłam szpary plasteliną.

Z pomocą Głównego Konstruktora kotki Glajdy...

...zmajstrowałam na razie polery, dziobowe i rufowe ustrojstwa do wiązania cum, legary pod kotwice:

Założyłam z drucika tory minowe:

I dzielnie walczę z rolkami, po których przesuwa się lina od koła sterowego do steru - w tym modelu lina jest widoczna na zewnątrz i została dokładnie zaprojektowana!

Z czystej żywej złośliwej ciekawości nie upraszczam detali, póki jestem w stanie.

Przemalowałam burtki Wielorybka, zawashowałam...


Zaczęłam też robić mechanizm sterowy na rufie:


Rzut oka na całość:


Fajna malutka rzecz, tyle Wam powiem.

--

Post zmieniony (08-08-11 11:00)

 
18-01-11 10:27  Odp: [R] Wielorybek, czyli marynarskie gacie (Biezszumnyj, 1/400)
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Masz dobrą załogę ,Ciągniesz kilka projektów ,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
18-01-11 11:07  Odp: [R] Wielorybek, czyli marynarskie gacie (Biezszumnyj, 1/400)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

"Idziesz" jak burza, chyba Twoja załoga mniej śpi od mojej. :-)))

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
18-01-11 11:20  Odp: [R] Wielorybek, czyli marynarskie gacie (Biezszumnyj, 1/400)
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Moja załoga to 6 kotów, pies i ja.
2 ręce, 28 łap.
Dajemy radę :)

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
19-01-11 06:25  Odp: [R] Wielorybek, czyli marynarskie gacie (Biezszumnyj, 1/400)
panAdas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Oj, łapę to trzeba do tego mieć, oj tak...

--
------------------------------------------------------------------------
Stocznia im. Dzikich Wielbłądów

 
19-01-11 08:39  Odp: [R] Wielorybek, czyli marynarskie gacie (Biezszumnyj, 1/400)
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Uzgodniłam sama ze sobą, że najfajniejsze na okrętach jest robienie drobnicy pokładowej - więc dzisiaj dokończyłam robić rolki-prowadnice do lin sterowych (na kółeczku naklejony krzyżyk), nakleiłam falochron i klapki na pokładzie (te okrągłe to, mniemam, zsypnie węglowe). Zostały mi 4 klapki, może potem objawi się miejsce, gdzie je przykleić.

Dziabongi chyba wkrótce się skończą, niestety, i trzeba będzie się wziąć za nadbudówki i kominy...

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
19-01-11 09:05  Odp: [R] Wielorybek, czyli marynarskie gacie (Biezszumnyj, 1/400)
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Ale masz tempo dziewczyno ! Pilnie będę wyglądał postępów.
U mnie prace na pewno nie będą przebiegały w tak szybko.

A jeszcze w temacie marynarskich gaci - mnie się marzy Bojarin w nietypowej gali banderowej ;).

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
19-01-11 09:11  Odp: [R] Wielorybek, czyli marynarskie gacie (Biezszumnyj, 1/400)
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Piotter - ja jestem człowiek wolny, bezdzietny, bez rodziny, bez zobowiązań, za to z dodatkowymi 28 kocio-psimi łapami do pomocy. Mam sporo czasu.

Bojarin w gali gaciowej jest niezwykły. Piękny.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
19-01-11 11:33  Odp: [R] Wielorybek, czyli marynarskie gacie (Biezszumnyj, 1/400)
Rak71 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Moim zdaniem francuski pancernik Solferino przebija wszystkich swoją "galą" banderową

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9d/Solferino%281861%29.jpg

--

Post zmieniony (19-01-11 11:35)

 
19-01-11 12:04  Odp: [R] Wielorybek, czyli marynarskie gacie (Biezszumnyj, 1/400)
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

To co, ogłaszamy konkurs?
Najpiękniejsza gala gaciowa na okręcie na przestrzeni dziejów?
:o)

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 10Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024