FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
13-01-11 23:32  Odp: [R] Torpedowce Kit i Bezszumnyj (Dom Bumagi 1:200)
rysiu62   

chyba żle widzę ale na pierwszych zdjęciach wygląda jakbyś wręgi podkleił na wełnie mineralnej do ociepleń budynków. Okręty z tego okresu są śliczne .

 
13-01-11 23:57  Odp: [R] Torpedowce Kit i Bezszumnyj (Dom Bumagi 1:200)
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Tak to właśnie wygląda.
Jest to jednak celowy zabieg. Szkielet jest już po intensywnym ( nawet bardzo ) szlifowaniu.
Przypominam że szkielet jest z tektury 1mm, więc przy tym rozmiarze ogólnym modelu wygląda to szczególnie grubo.
Tam, gdzie to jest potrzebne brzegi wręg impregnuję BCG i ewentualnie ściskam.
Potraktowane papierem ściernym niezaimpregnowane brzegi pięknie się rozwarstwiają. Zwiększa to więc powierzchnię przylegania poszycia - mniejszy nacisk wywierany paluchami, większa powierzchnia naniesienia kleju, większe pole manewru oklejkami, mniejsze ryzyko wystąpienia krowich żeber. No chyba że się stosuje BCG do klejenia burt i dna ;).

I całkowicie się z tobą zgadzam co do tej Śliczności :).

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
14-01-11 00:27  Odp: [R] Torpedowce Kit i Bezszumnyj (Dom Bumagi 1:200)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

"Tyle pięknych samolotów do sklejenia..."

Teraz to już chyba okrętów. :-)))

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
14-01-11 12:48  Odp: [R] Torpedowce Kit i Bezszumnyj (Dom Bumagi 1:200)
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Sorki, jesli to zabrzmi jak wcinanie się albo podkradanie tematu, ale...
Wczoraj po południu, mniej więcej w czasie, kiedy zaczynałeś swoją relację, ja naklejałam na tekturkę wręgi "Biezszumnego" - oczywiście zmniejszonego do skali 1/400.

Na razie mam zamysł, żeby go zrobić w bitwie na Morzu Żółtym, gdy wiał przed "Nisshinem" a pociski padały kilkadziesiąt metrów od niego.
Śliczne małe pływadełko, tak poza wszystkim.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
16-01-11 13:21  Odp: [R] Torpedowce Kit i Bezszumnyj (Dom Bumagi 1:200)
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Witam

Kadłub Bezszumnego gotowy.
Oklejanie dna było prowadzone od środka i na przemian w kierunku dzioba i rufy. Im bliżej "końców" tym bardziej oklejki nie trafiały we wręgi. Końcowe elementy trzeba było docinać ( te przy dziobie też ) o około 0,5-1mm. Na szczęście na szerokość wszystko pasuje. Burty i podpokład nie wymagały żadnych poprawek.

Nie obyło się jednak bez wpadek . Tylną część burt wkleiłem przy użyciu BCG i to był zły pomysł, co wyraźnie widać. Retusz burt do poprawki co też widać.






Teraz kolej na Kita. Tu jednak chciałbym zrobić bulaje, może trochę inną metodą dno.
Muszę to jeszcze dokładnie przemyśleć.

Pozdrawiam i do zobaczenia w następnym odcinku.

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
08-08-11 00:07  Odp: [R] Torpedowce Kit i Bezszumnyj (Dom Bumagi 1:200)
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Witam

Dużo wody upłynęło. Dużo się nadziało.
Ale jedziemy dalej.

Ponieważ cały model to straszna malizna, a detali na nim masa więc zmajstrowałem sobie dlań roboczą podstawkę.
O taką:





Podstawka ta umożliwiła bezproblemowy montaż śrub i steru. Wspomoże także dalszy montaż bez ciągłego macania modelu paluchami co u mnie stanowi poważny problem.

Uwagi merytoryczne.

Przy naklejaniu pokładu uwidoczniły się białe pola do samodzielnego zamalowania. Na zdjęciach zaznaczone są strzałkami.
Kolor retuszu dobrany średnio co zdjęcia jeszcze podkreślają.

Instrukcja zaleca wyraźnie zastosowanie na wały śrub drutu o śr 0,7 mm.
To stanowczo za mało. A jeśli nie za mało, to trzeba będzie zmienić (dociąć ) oklejki 17 R i L oraz 16c bo będą za szerokie.
Po sklejeniu całości pióra śrub na siebie zachodzą. Ciekawe że na rysunkach montażowych wygląda to podobnie, co nie zmienia faktu że tak być nie powinno.
Proszę mnie poprawić jeśli tkwię w błędzie.






W tak zwanym "międzyczasie" powstał wirtualny ( na razie ;) ) Klub Miłośników Starych Torpedowców.
Taka inicjatywa cieszy bo dzięki temu człowiek może się wspierać a nawet podglądać sobie inną relację. ;)



Pozdrawiam i do zobaczenia.

--

Post zmieniony (08-08-11 00:10)

 
08-08-11 11:17  Odp: [R] Torpedowce Kit i Bezszumnyj (Dom Bumagi 1:200) KMST
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

W mojej relacji też miałam problem z uskokiem pokład-burta. Problem, jak rozgryzłam, wziął się stąd, że cały okręt miał przekrój beczułki, z wypukłym pokładem i zaoblonym przejściem pokładu w burtę, a na to nałożony drugi, bardziej płaski, pokład (w wycinance ten brązowy. Pomiędzy brązowym pokładem a obłem kadłuba powstaje konstrukcyjny uskok, który w wycinance kazano wypełnić paseczkiem papieru. Ja, że robiłam Biezszumnego w 1/400, szczelinę wypełniłam plasteliną. Wydaje mi się, że ten "pas pancerny" na styku burty z pokładem, który masz na modelu, to właśnie za nisko przyklejony paseczek.

BTW. Moje relacje z torpedowcami też oflagowałam symbolem "KMST". :)

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
08-08-11 14:44  Odp: [R] Torpedowce Kit i Bezszumnyj (Dom Bumagi 1:200) KMST
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Cieszę się, że ruszyłeś z modelem . Będziesz robił tylko Bezszumnego, czy oba jednocześnie ? Ja robię oba. Z tym pokładem nazwijmy to ,,głównym" to wydaje mi się, że zarówno w części rufowej jak i od dziobu powinien tworzyć szczelinę z zaokrągloną częścią burty, Tak przynajmniej widać na rysunkach. Viltianus, wg mnie w instrukcji pisze (na rysunkach też jest to widoczne) o zakryciu tym paseczkiem (częśći 2b,c,d) miejsca styku burty z nazwijmny to pierwszym pokładem, tym obłym, a nie wypełnianiem szczeliny pomiedzy pokładami. I jeszcze cieszę się, że skrót KMST, który umieściłem w tytule relacji się Wam spodobał i go używacie, bo dzięki temu ten nasz klub będzie od razu widoczny.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
08-08-11 17:01  Odp: [R] Torpedowce Kit i Bezszumnyj (Dom Bumagi 1:200) KMST
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Witam

Zbig - wszelkie uwagi i rady ( zwłaszcza te ze znajomością rzeczy ;) ) są mile widziane.

Myślałem o zwichrowaniu śrub, podobnie jak i wymianie samego wału. Postanowiłem jednak zostawić to tak jak jest w wycinance i zobaczyć "co wyjdzie".
Osie dławic i wałów ? Nie wiem czy nie zamieniłem po prostu części stronami. Przyznaję że nie zwróciłem na ten element dostatecznej uwagi. Na żywo tak nie bije po oczach.
Co do burt, pokładów i tego paska ubiegli mnie trochę Viltianus i Borowy za co im dziękuję.
Niewiele wyjaśniają tu rysunki instrukcji, ale moim zdaniem Borowy ma chyba najwięcej racji.

Zobaczcie sami:



Czerwone strzałki to pokład ( brzeg odstaje, prawda ? ). Czerwona z wypełnieniem to miejsce gdzie pokład ma małe "uszy" i gdzie trzeba malować. Zielone strzałki to biegnący wzdłuż całego kadłuba pasek ( 0,4 mm ).

Gdy się to wszystko zbierze do kupy na końcówce kadłuba "w ciup"...
Oczywiście do tego dochodzą moje niskie umiejętności.

Kończę właśnie kadłub Kita ( tak, będą dwa modele ) i mam nadzieję że tam będzie lepiej.

KMST - za bardzo mi się podoba żeby go pominąć ;).

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 
09-08-11 09:10  Odp: [R] Torpedowce Kit i Bezszumnyj (Dom Bumagi 1:200) KMST
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

ZbiG - wydaje mi się, że to, co nazywasz zrębnicą, raczej nią nie jest. Zrębnica albowiem powinna być pionowym obrzeżeniem czegoś, tymczasem na Kasatkach pokład, po którym chodzili marynarze, nie miał nawet waterwajsu. Chyba że ta zrębnica obrzeżała kadłub okrętu, niejako podpierając pokład - wtedy OK.
Tę zrębnicę w 1/400 zaimitowałam szpachlując szparę między pokładem a kadłubem.
Natomiast co do paska, który piotter przykleił na styku burta-pozioma część kadłuba: faktycznie na Kasatkach coś takiego było. Popatrzcie tutaj:

Widać to praktycznie na każdym zdjęciu, które mam, ale na tym widać najwyraźniej.
Odbojnica? Wzmacniający pasek blachy? Nie wiem. U siebie to pominęłam, doszedłszy do wniosku, że nawet najcieńszy drucik byłby za gruby.
Piotter, zastanawiam się, czy nie byłoby lepiej, gdybyś u siebie na modelu wywalił ten pasek papieru, a w jego miejsce wkleił drucik. No chyba że robisz w standardzie, wtedy uznaj moją propozycję za niebyłą ;)

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024