FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
03-01-11 09:09  [R/G] ORP ''Świnoujście'' - 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Na początek trochę historii będzie ;)

Mam kumpla. Kumpel ma ksywę Ziutek, swego czasu służył w Marynarce Wojennej RP, obecnie robi różne inne rzeczy. Jest moim naprawdę dobrym kumplem.
Parę dni temu czytałam sobie jakieś stare Modelarstwo Okrętowe z artykułem i planami małego okrętu rakietowego ORP "Świnoujście". Ziutek zajrzał mi przez ramię:
- O, moja morka! - ucieszył się.
O karierze Ziutka wiem tyle, że w latach 1980-82 mniej więcej służył na kutrach, a w 1989 - na "Metalowcu". Co robił przedtem i pomiędzy, nie mam pojęcia, a informacje z Ziutka wyciąga się ciężko.
Próbowałam go dopytać, co to znaczy "moja morka": czy "moja" w sensie typu kutra, na którym słuzył, czy chodzi o ten konkretny kuter, ORP Świnoujście. Odmówił odpowiedzi.
Czekaj ty, pomyślałam mściwie. I postanowiłam zrobić mu model "jego morki" w prezencie.

Jako bazę wzięłam sobie stareńkiego Małego Modelarza z 1973 roku:

Jest nowe opracowanie GPM, ale po pierwsze nie mam go, po drugie MM z 1973 roku - tak sobie wykoncypowałam - przedstawia stan uzbrojenia i wyposażenia kutra bardziej z Ziutkowych czasów (1980-1982) niż wycinanka GPM.
Na współczesnych okrętach to ja się dramatycznie nie znam, więc będę sklejać morkę tak, jak zaproponował autor, dodam jedynie trochę waloryzacji wzbogacającej. Patrząc na plany z MO już się zorientowałam, że anteny i różne dziabongi na maszcie są różne niż w wycinance. I tak nie wiem, co to, więc zrobię wg MM i mam jedynie nadzieję, że Ziutek nie zabije mnie śmiechem.

Na początek uzgodniłam sama ze sobą, że tego rodzaju kuter fajnie wygląda jedynie w marszu z dużą prędkością. Stojąc spokojnie na wodzie przypomina porzuconą beczułkę. Ergo, robimy kuter w marszu, wynurzony dziób, odkosy, piana.

O tak mniej więcej...

Zmniejszyłam sobie wycinankę do 1/400 - btw: nigdzie nie było podane, co to za skala... z wyliczeń wyszło mi, że 1/125 - i złożyłam szkielecik. Zapaćkałam krawędzie BCG, oszlifowałam, zaznaczyłam wygięcie pokładu, etc.


I z grubsza zakomponowałam podstaweczkę.
Rufa ze śrubami będzie schowana pod wodą, dziób zdecydowanie nad.


Bardzo nie podobał mi się brązowy kolor pokładu. W stareńkim TBiU Nr 27 znalazłam rysunek, na którym pokład był szary. Alleluja.

I jeszcze zdjęcie rodzinne z "Krakowem".


A przez weekend wyprowadziłam moje "Świnoujście" do stanu o, jak na zdjęciach:


W tej chwili, jak widać, walczę z jak najbardziej realistycznym oddaniem wzburzonej wody.
Kadłub morki składał się sam, poszycie pasowało idealnie, choć wycinanka to taka staroć (38 lat!). I burty, i dno poszyłam podwójnie, żeby mi się krowie żebra nie robiły.
Z wodą jeszcze trochę powalczę; a póki co zabiorę się za nadbudówkę. Ale to już jutro.

--

Post zmieniony (07-02-11 09:04)

 
03-01-11 11:54  Odp: [relacja] ORP ''Świnoujście'' - 1/400
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Piękne wejście ,ciekawe podejście do tematu,po zagajeniu..Jak wykonujesz morze .pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
03-01-11 12:00  Odp: [relacja] ORP ''Świnoujście'' - 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Na podstawkę najpierw nałożyłam dwa wałeczki z gliny (duże odkosy) i obok dwie mniejsze bułeczki (podstawa pod pianę). Z tyłu za rufą - jedna gliniana bułeczka. Na to pędzlem naciapałam specyfiku White Stone Vallejo, z grubsza uformowałam w kształt wzburzonej wody, rozstępującej się pod kadłubem morki. Jak wyschło, malowałam trzema kolorami "morskimi" - jakiś ciemnoniebieskoszary, ciemnozielonoszary i ciemnoszarobury. Farby akrylowe, Vallejo. Jak wyschło, naciapałam pędzlem żelu Water Effects Vallejo - to te białe gluty - i teraz czekam, aż sprzezroczyścieje.
Nie mam jeszcze pomysłu na tę lekką, filigranową pianę otaczającą morkę, ale mam nadzieję, że w trakcie pracy coś wymyślę.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
03-01-11 12:22  Odp: [relacja] ORP ''Świnoujście'' - 1/400
plewus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

Witam,
bardzo ładna praca.

Tylko ta groszówka jakaś taka wielka.. ;)))

--
Let the sick ones down, the bells will ring
Put pennies on the eyes, let the dead men sing
Blackbirds following me
I'm digging out my grave
They close in, swallowing me
The pain, it comes in waves
I'm getting back what I gave

 
03-01-11 12:33  Odp: [relacja] ORP ''Świnoujście'' - 1/400
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

plewus: "Tylko ta groszówka jakaś taka wielka.. ;)))"
- to był oddzielny projekt modelarski, wymagający oddzielnej relacji... zapewniam, że oryginał widziałem na własne oczy... Nie do odróżnienia od obiegowej...!

 
03-01-11 12:43  Odp: [relacja] ORP ''Świnoujście'' - 1/400
Teich  



Na Forum:
Relacje z galerią - 1


 - 28

O Matko Boska i córko! To był mój pierwszy mdel sklejony z małego modelarza coś około 80 lub 81 roku ubiegłego wieku. To dzięki niemu zapałałem takim sercem do modelarstwa kartonowego. Ukończony model poszedł na wymianę za PZL 11 C z pierwszych lat 80 tych oraz jakiś tam model szybowca ze skladnicy harcerskiej.. Łezka zakręciła się w oku!

 
03-01-11 14:04  Odp: [relacja] ORP ''Świnoujście'' - 1/400
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 16


 - 7

Dziołszka .Jakich Ty bryli używosz bo jo hop ze śląnska zawżdy miołech kłopoty ze takom skalom .1 do 33 to jest to co jeszcze jestem w stanie uwidzieć.
Witam Cię w śród modelarzy kartonowych pozdrawiam i życzę aby została z nami na wieki .

--
Pozdrawiam wszystkich !


Jańcio

HEY HEY!

„Nic z bliska nie wygląda tak dobrze jak wyglądało z daleka. ”

 
03-01-11 14:12  Odp: [relacja] ORP ''Świnoujście'' - 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Bryli? a używam. Na prawym oku -4,5 dioptrii, na lewym -5,5 (albo odwrotnie) plus jakieś cylindry.
Dla mnie z kolei skale rozmiarowo większe są zbyt duże. Pomińmy już ciasne 38-metrowe mieszkanie (2 dorosłe człowieki, 6 kotów, 1 pies), ale...
Oglądałam niedawno Modelikową "Oklahomę" w skali 1/200. Koszmar jakiś. Bezkresne przestrzenie gołych burt, wręgi formatu A4, wiatr hulający wzdłuż łysych desek... auć. I ten sam model po zmniejszeniu do 1/400: no teraz to wygląda porządnie, normalnie, a nie jak opróżniona hala fabryczna.
"Oklahomę" też pewnie kiedyś skleję.

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 
03-01-11 16:52  Odp: [relacja] ORP ''Świnoujście'' - 1/400
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Oprócz bryli to chyba jeszcze jest jakaś podświetlana wielkoformatowa lupa na statywie bo inaczej sobie nie wyobrażam. Pozdrawiam.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
03-01-11 17:17  Odp: [relacja] ORP ''Świnoujście'' - 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

A nie, żadnych lupów ;) Jedna sztuka lampy o mocy 120 W, i wszystko.
Przy lupie nie umiem...

--
Nie jestem modelarzem redukcyjnym. Nie jestem też człowiekiem poważnym. Jestem hobbitem.
My name is Hamster. The Mad Hamster!
Blog Dzikiego Chomika

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024