FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
03-01-11 09:09  [R/G] ORP ''Świnoujście'' - 1/400
viltianus 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 38
Galerie - 7


 - 2

Na początek trochę historii będzie ;)

Mam kumpla. Kumpel ma ksywę Ziutek, swego czasu służył w Marynarce Wojennej RP, obecnie robi różne inne rzeczy. Jest moim naprawdę dobrym kumplem.
Parę dni temu czytałam sobie jakieś stare Modelarstwo Okrętowe z artykułem i planami małego okrętu rakietowego ORP "Świnoujście". Ziutek zajrzał mi przez ramię:
- O, moja morka! - ucieszył się.
O karierze Ziutka wiem tyle, że w latach 1980-82 mniej więcej służył na kutrach, a w 1989 - na "Metalowcu". Co robił przedtem i pomiędzy, nie mam pojęcia, a informacje z Ziutka wyciąga się ciężko.
Próbowałam go dopytać, co to znaczy "moja morka": czy "moja" w sensie typu kutra, na którym słuzył, czy chodzi o ten konkretny kuter, ORP Świnoujście. Odmówił odpowiedzi.
Czekaj ty, pomyślałam mściwie. I postanowiłam zrobić mu model "jego morki" w prezencie.

Jako bazę wzięłam sobie stareńkiego Małego Modelarza z 1973 roku:

Jest nowe opracowanie GPM, ale po pierwsze nie mam go, po drugie MM z 1973 roku - tak sobie wykoncypowałam - przedstawia stan uzbrojenia i wyposażenia kutra bardziej z Ziutkowych czasów (1980-1982) niż wycinanka GPM.
Na współczesnych okrętach to ja się dramatycznie nie znam, więc będę sklejać morkę tak, jak zaproponował autor, dodam jedynie trochę waloryzacji wzbogacającej. Patrząc na plany z MO już się zorientowałam, że anteny i różne dziabongi na maszcie są różne niż w wycinance. I tak nie wiem, co to, więc zrobię wg MM i mam jedynie nadzieję, że Ziutek nie zabije mnie śmiechem.

Na początek uzgodniłam sama ze sobą, że tego rodzaju kuter fajnie wygląda jedynie w marszu z dużą prędkością. Stojąc spokojnie na wodzie przypomina porzuconą beczułkę. Ergo, robimy kuter w marszu, wynurzony dziób, odkosy, piana.

O tak mniej więcej...

Zmniejszyłam sobie wycinankę do 1/400 - btw: nigdzie nie było podane, co to za skala... z wyliczeń wyszło mi, że 1/125 - i złożyłam szkielecik. Zapaćkałam krawędzie BCG, oszlifowałam, zaznaczyłam wygięcie pokładu, etc.


I z grubsza zakomponowałam podstaweczkę.
Rufa ze śrubami będzie schowana pod wodą, dziób zdecydowanie nad.


Bardzo nie podobał mi się brązowy kolor pokładu. W stareńkim TBiU Nr 27 znalazłam rysunek, na którym pokład był szary. Alleluja.

I jeszcze zdjęcie rodzinne z "Krakowem".


A przez weekend wyprowadziłam moje "Świnoujście" do stanu o, jak na zdjęciach:


W tej chwili, jak widać, walczę z jak najbardziej realistycznym oddaniem wzburzonej wody.
Kadłub morki składał się sam, poszycie pasowało idealnie, choć wycinanka to taka staroć (38 lat!). I burty, i dno poszyłam podwójnie, żeby mi się krowie żebra nie robiły.
Z wodą jeszcze trochę powalczę; a póki co zabiorę się za nadbudówkę. Ale to już jutro.

--

Post zmieniony (07-02-11 09:04)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [R/G] ORP ''Świnoujście'' - 1/400  nowe
viltianus 10323 03-01-11 09:09
 Odp: [relacja] ORP ''Świnoujście'' - 1/400  nowe
marek1 611 03-01-11 11:54
 Odp: [relacja] ORP ''Świnoujście'' - 1/400  nowe
viltianus 587 03-01-11 12:00
 Odp: [relacja] ORP ''Świnoujście'' - 1/400  nowe
plewus 545 03-01-11 12:22
 Odp: [relacja] ORP ''Świnoujście'' - 1/400  nowe
Andrzej 625 03-01-11 12:33
 Odp: [relacja] ORP ''Świnoujście'' - 1/400  nowe
Teich 646 03-01-11 12:43
 Odp: [relacja] ORP ''Świnoujście'' - 1/400  nowe
Jańcio 565 03-01-11 14:04
 Odp: [relacja] ORP ''Świnoujście'' - 1/400  nowe
viltianus 570 03-01-11 14:12
 Odp: [relacja] ORP ''Świnoujście'' - 1/400  nowe
OSTOJA 586 03-01-11 16:52
 Odp: [relacja] ORP ''Świnoujście'' - 1/400  nowe
viltianus 615 03-01-11 17:17

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024