FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 
09-11-10 18:57  Odp: [Technika] Jak prosto wytłoczyć kabinkę.
jarecki720   

niezły pomysł ,przyrząd do tłoczenia kabinek

--

 
09-11-10 22:29  Odp: [Technika] Jak prosto wytłoczyć kabinkę.
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Proste i pomysłowe!
Wielkie dzięki za pożyteczny link.

--
MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB

 
03-12-10 21:21  Odp: [Technika] Jak prosto wytłoczyć kabinkę.
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Dzisiaj zaszła u mnie potrzeba samodzielnego wykonania owiewki kabiny.
Tak to po kolei wyglądało.
Elementy szkieletu skleiłem nie żałując kleju CA. Zaimpregnowałem nim tez krawędzie wręg.

Wstępnie oszlifowałem wręgi by nadać owiewce opływowy kształt i dopasować podstawę do krawędzi kabiny. Kopytko powinno przylegać dnem do ścianek kabiny i mieć dokoła szerokość mniejszą od kabiny o grubość folii, czyli ok. 0,2 mm.

Następnie wypełniłem przestrzenie między wręgami plasteliną pozostawiając ok. 1mm na szpachlówkę.

Po kilkakrotnym nakładaniu i szlifowaniu uzyskałem zadowalający kształt kopytka. Aby lokalizować miejsca gdzie były braki szpachli malowałem przeszlifowane kopytko czarną farbką i następnie lekko ją zeszlifowywałem. W miejsca gdzie zostawała farba dokładałem szpachli. Na koniec pomalowałem kopyto lakierem.

Kopyto przykleiłem do śruby którą zamocowałem w imadełku.

Pasek folii do bindowania podgrzałem nad palnikiem kuchenki gazowej tak by zaczął być miękki i falować (ok 10 sekund nad najmniejszym płomieniem na wysokości ok 20 cm)
Następnie trzymając oburącz folię, szybkim ruchem przeniosłem folię nad kopytko i naciągnąłem na nie. Zazwyczaj pierwsza próba się nie powiedzie. Ale trzeba doświadczalnie ustalić stopień zmięknięcia folii.

Gdy wytłoczona owiewka była jeszcze na kopycie, zaznaczyłem markerem orientacyjny kształt obcięcia nadmiaru i już mogłem się cieszyć przejrzystą (nie licząc odcisków palców) samodzielnie wykonaną owiewką.

Cały proces od wycięcia części szkieletu do wytłoczenia owiewki zajął ok5 godz. W tym sporo czasu na czekanie aż wyschną kolejne warstwy szpachli.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
06-12-10 13:18  Odp: [Technika] Jak prosto wytłoczyć kabinkę.
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

No, właśnie!
Wtrącę trzy grosze:
Powierzchnia kopytka powinna być gładka, gładsza nawet bardziej od pupy niemowlaka - wręcz lustro!
Najlepiej w tym celu pomalować je błyszczącą farbą lub lakierem.
Na naciągniętej na ciepło folii będzie widoczna każda,najmniejsza nawet nierówność. Nawet jakieś paprochy - włoski, które pojawiają się nie wiadomo skąd.
(Jestem po wczorajszym tłoczeniu...;-) ).

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
06-12-10 13:29  Odp: [Technika] Jak prosto wytłoczyć kabinkę.
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Pięknie!

--


 
06-12-10 13:42  Odp: [Technika] Jak prosto wytłoczyć kabinkę.
@nioł stróż 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ja też coś od siebie dorzucę ;-)


Aby uzyskać gładziutką powierzchnię kopyta, proponuję zastosować między szlifowania
papierami gradacji od 500 do 2000 ze skokami co 500, czyli kolejno 500 - 1000 - 1500 - 2000. Na koniec trzeba poszperać w kosmetyczce żony w poszukiwaniu 4 stopniowej polerki do paznokci - dla tych co nie lubią ryzykować koszt takiego pilniczka 3 -10 złotych,tyle że trzeba iść do sklepu kosmetycznego- nie wiem jak inni ja się w takich miejscach dziwnie czuje ;-) i dokończyć dzieła. Przy wykonywaniu części tą metodą warto również pomyśleć o wykonaniu ramki z drzewa, czyli 2 kwadratów z listewek o przekroju prostokąta 2cmm na 0,5cm. Wielkość ramki wg uznania, mnie zupełnie starczała 20 na 20cm. Między takie ramki wkładamy kawałek folii, ściskamy (ściski stolarskie, sprężynowe nawet klamerki z mocniejszą sprężyną) obie ramki i potem technika znana. Przewaga takiego rozwiązania nad techniką trzymania materiału bezpośrednio w rękach nad płomieniem to równomiernie rozłożona siła na całą folię oraz mniejsze prawdopodobieństwo poparzeń.

--
Always look on the bright side of life.

Walka z marzeniami trwa...................

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024