FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
20-11-10 22:47  [Galeria] ZLIN 526 AFS "Żelazny" - Quest 5/08
Duźgu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13


 - 4

Witajcie.
Chyba każdy miał lub ma taki epizod w karierze modelarskiej, że korci go, aby skleić model kompletnie nie pasujący do umiłowanej tematyki. I tak samolociarze czasem skleją okręt, okrętowcy pojazd, a pojazdowcy samolot. :) Mnie swego czasu naszła ochota na samolot, oczywiście cywilny. Początkowo myślałem aby skleić sobie Lockheeda Electrę, z Modelika (2/1999), ale pomysł upadł. W międzyczasie, udałem się na spotkanie WAKu i tam MarcinekZ "namówił" mnie, abym skleił Zlina z Questu, na co przystałem.
Nabyłem model i rozpocząłem klejenie. Jak już przeczytaliście został on wydany przez wydawnictwo Quest z Kielc. Jego autorem jest znany wszystkim Andrzej - Aviator - Maciejczak, a opracowany został w skali 1:33. Przedstawia maszynę Lecha Marchlewskiego, który zginął podczas pokazów Air Show w Radomiu 1.09.2007r.

Części modelu rozrysowane zostały na trzech arkuszach kartonu (czy jak to się teraz mówi, papieru offsetowego). Do tego dochodzi około półtorej strony z rysunkami montażowymi, niestety nie zawsze dokładnie obrazującymi co i jak, i tyle samo z opisem budowy. Druk ładny, bez przesunięć kolorów, przebarwień i innych tego typu cudaków, chociaż miejscami podatny na ścieranie. Dlatego żałuję, że przed przystąpieniem do klejenia nie pokryłem arkuszy lakierem. Tym bardziej, że papier na którym wydrukowano części, do najlepszych nie należy: jest łamliwy i lubi się rozdwajać.
Cóż powiedzieć o samym opracowaniu? Do modeli Aviatora przylgnęła opinia, że Jego modele nie do końca są zgodne z rzeczywistymi obiektami, które prezentują, a także, że dokładność ich opracowania nie jest najwyższych lotów. Co do zgodności z oryginałem nie będę się wypowiadał, a co do dokładności opracowania powiem tyle, że jest niezła. Ze sklejeniem szkieletu kadłuba, zaprojektowanego na dwie wręgi, nie miałem problemu. Usterzenie także nie przysporzyło mi kłopotu, podobnie jak podwozie, śmigło, itd. Jedyne komplikacje wynikły w czasie klejenia skrzydeł:
Po pierwsze, autor przewidział dziwny szkielet: pudełko z lotkami po bokach
Po drugie, poszycie skrzydła okazało się chyba ciut za duże, przez co nie bardzo chciało się ułożyć na szkielecie, a później dopasować do centropłata.
Dla świętego spokoju dodam jeszcze fakt niezgrania się grafiki na kadłubie oraz stateczniku pionowym

Niestety samolot to nie to samo co samochód czy inny pojazd, a moje doświadczenie w klejeniu maszyn lotniczych równe jest zeru. Dlatego model ten wygląda jak wygląda - patrz szpary pomiędzy segmentami kadłuba. Niemniej, warto go skleić, tym bardziej, że to współczesny cywil, a tych ci u nas niedostatek.






Kończąc już, chciałbym tylko dodać, że kabinkę tłoczyłem samemu. Początkowo bałem się tego, ale jak to mówią: "nie taki diabeł straszny, jak go obsmarowują", przez co jestem nawet zadowolony z efektu. I o dziwo, na zdjęciach model wygląda lepiej niż w tak zwanym realu. Oczywiście w moim mniemaniu. :)

Zapraszam do krytykowania, bo jest co krytykować.
Pozdrawiam i do następnego razu :)

--
Syn ciężkostrawny.

 
21-11-10 02:12  Odp: [Galeria] ZLIN 526 AFS "Żelazny" - Quest 5/08
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

A mi się podoba. Fajny modelik. Bardzo prosty, w sam raz dla początkujących. Byłem ciekawy jak będzie wyglądał pierwszy segment kadłuba (ten za śmigłem), bo w postaci niewycietej nie bardzo mi się podobał (dlatego w 42-jce go bardziej pociąłem), ale wygląda dobrze. Gratuluję kabinki, jest świetna. Szkoda tylko, że klapy nie są oddzielne.
Myślę, że sobie go też zrobię, chociaż łazi mi po głowie wersja dwuosobowa.

PS. Awiatorze, ładny model Ci wyszedł. :)

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
21-11-10 09:55  Odp: [Galeria] ZLIN 526 AFS "Żelazny" - Quest 5/08
tees 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ja też kiedyś się za niego wziołem i powiem że pasowność elementów nawet niezła. Przyjemnie się go robiło ale na własne życzenie zepsułem segment za kabiną pilota. Zanabyłem już drugi egzemplarz i kiedyś go skończe wreszcie.
Duźgu - mam pytanko. Do tłoczenia na pewno musialeś zrobić kopytko . Może tak z niego dało by się wytłoczyć jeszcze jakąś kabinke ? Ja bym się pisał . Poco powtarzać coś co ktoś już zrobił.
Gratuluje fajnego modeliku. I nawet na fotkach kolor jest bliski oryginałowi. Ja na swoich egzemplarzach mam go wydrukowanego jakby w różowej poświacie.

 
21-11-10 14:00  Odp: [Galeria] ZLIN 526 AFS "Żelazny" - Quest 5/08
AWOT   

Fajnie sklejony model. Szkoda tylko, że ma sporo błędów merytorycznych ale to już nie wina modelarza.

No i dziwnie to wygląda, że zewnętrzne lotki są oddzielne a wewnętrzne już nie.

--

AWOT

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024