FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
03-08-10 09:27  [Relacja/Galeria] Samolot szkolno-treningowy UT-2 MM1964/09
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Witam w mojej pierwszej na tym forum relacji. :-)
Tym razem postanowiłem "ulepić" sobie samolot UT-2; jest to trzeci model jaki zbuduje. Historii samolotu przytaczał nie będę, zainteresowanych odsyłam np. tutaj lub tutaj lub w ostateczności ;-) tutaj
Model, który będę budował został oddrukowany z płyty dostępnej w LOK z rocznikami starych wydań, opracowany został przez p. Adolfa Jarczyka. Ogólnie wycinanka sprawia wrażenie bardzo prostego opracowania, więc nie należy się spodziewać niczego szczególnego jeśli chodzi o efekt końcowy.
A oto bohater tej relacji:



Odcinek 1
Na pierwszy ogień poszły zgodnie z instrukcją (instrukcja baardzo drobiazgowa - prawie trzy strony opisu montażu 40-50 części) kolejne segmenty kadłuba. Ponieważ przed rozpoczęciem budowy arkusze pokryłem caponem stąd ten lekki połysk (capon x2 plus szlif papierem ściernym 2000 i mam nadzieję, że atrament mi się nie będzie rozmazywał). Aby uniknąć niespodzianek z niedopasowanymi wręgami szlifowałem je po uprzednim sklejeniu w pary kropelką SG - niestety kropelki okazały się trochę za duże i lekko zmasakrowałem "lewe" strony wręg przy rozdzielaniu ich. A oto i pierwsze efekty pracy:




Odcinek 2
Efekt prac z kadłubem. Ogólne pasowanie części nie stwarza problemów. Błąd jaki popełniłem to złe szlifowanie wręg na styku segmentów 1 oraz 2 - łączenie wyjdzie ze "schodem".
Teraz całość czeka na montaż "kabin" i kadłub można skleić w całość.



A oto i wyposażenie "kabin", jak widać na foto poniżej wyjątkowo ubogie. Chodziły mi po głowie pomysły dodania do niej tego i owego ale doszedłem do wniosku, że zbuduję ten model tak, jak zaprojektował go autor i odpuszczę sobie nieudolne :-) próby waloryzacji.




Odcinek 3
Kolejny "raport" z postępów prac. Kadłub zmontowany bez szczególnych niespodzianek, został do przyklejenia segment nr 1, ale to dopiero po wykonaniu śmigła (chcę wykonać je ruchome). Usterzenie: tu autor nie przewidział oprofilowań połączenia stateczniki/kadłub ale nawet względnie wyszło.



Teraz zgodnie z instrukcją pora na skrzydła. Każde składa się z dwóch części. Szkielet płata wzmocniłem o "wkładkę" na końcówkach skrzydeł. Jedyna niespodzianka to niewielka różnica w rozmiarach poszycia zewnętrznego lewego i prawego płata (lewe OK, prawe troszkę za duże).



Odcinek 4
W tym odcinku "utionka" wzbogaciła się o centropłat, co pokazują zdjęcia poniżej. Pasowanie ogólnie dobre, nie licząc lekkiego "rozjechania się" miejsc łączenia zastrzału podwozia na styku kadłub/skrzydło.


Dolna powierzchnia wygląda nieco gorzej - połączenie centropłata z kadłubem "na styk" nie wyszło mi najlepiej (może uda się podratować to łączenie zalewając szpary wikolem?)


Całokształt na sucho wygląda tak:


Kolejnym etapem będzie silnik i śmigło. Uproszczoną makietę silnika można by zaakceptować, natomiast śmigło

woła o pomstę. Zastanawiam się czy nie zamienić go na jakieś inne... np. to z PO-2 w opracowaniu P. Mistewicza. W zasadzie jednostka napędowa prawie ta sama więc i śmigło może podobne :-)

--

Post zmieniony (10-08-10 18:03)

 
03-08-10 10:29  Odp: [Relacja] Samolot szkolno-treningowy UT-2 MM1964/09
gienek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Kleiłem go dawno, dawno, dawno temu. Nawet juz slad po nim nie pozostal. Model nawet fajnie wygląda. Pozdrawiam

--
gienek

 
08-08-10 14:42  Odp: [Relacja] Samolot szkolno-treningowy UT-2 MM1964/09
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Odcinek 5

Temat przewodni: śmigło. Udało mi się "wymęczyć" coś przypominającego śmigło (wzorowane na projekcie p. P. Mistewicza). Próbowałem również jakoś poprawić część nosową kadłuba (wycinanka przewidziała kołpak śmigła, który "maskował" dziób, natomiast oryginał miał specyficzną osłonę/żaluzję jak na foto) ale po kilku bezskutecznych próbach odpuściłem sobie i po prostu zamalowałem. A oto zamontowany silnik M-11D wraz ze śmigłem.


Na chwilę obecną całość wygląda tak:


Ostatnie zdjęcie zrobione niefortunnie (pochylony model i zdjęcie pod kątem) - stąd wrażenie braku symetrii płatów.
Do zamontowania pozostało podwozie główne oraz osłony kabin.

Post zmieniony (08-08-10 20:47)

 
10-08-10 17:22  Odp: [Relacja] Samolot szkolno-treningowy UT-2 MM1964/09
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Ostatnim etapem budowy było podwozie. Z racji jego konstrukcji miałem poważne obawy czy zachowa wystarczającą sztywność, żeby nie rozjechać się na boki, więc dla pewności golenie i zastrzały solidnie zalałem SG - jest wystarczająco twardo. Elementy składowe podwozia wyglądały tak:



Jako że był to ostatni podzespół "utionki" pora na galerię końcową. Poniżej UT-2 w wykonaniu przewidzianym przez autora, jedynie zmodyfikowałem śmigło.


No i to by było na tyle. :-)

 
10-08-10 23:15  Odp: [Relacja/Galeria] Samolot szkolno-treningowy UT-2 MM1964/09
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

Brzyyyyyyyyyyyyyyyydal :P

--

Skończone:
A6M3 Zero, DH-82A Tiger Moth, DHC-1 Chipmunk, P-39N Airacobra, PWS-3, PZL-101 Gawron, Me-1101, P-51B Mustang, F4F Wildcat, PWS-3b, Westland Whirlwind Mk.I,

Na warsztacie:
Ki-43-II Kai Hayabusa

 
11-08-10 17:21  Odp: [Relacja/Galeria] Samolot szkolno-treningowy UT-2 MM1964/09
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ale jaki brzydal : ) !!!! Bartko28 jeżeli twój adres w profilu jest aktualny to cuś ci wysyłam ; )

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
11-08-10 19:34  Odp: [Relacja/Galeria] Samolot szkolno-treningowy UT-2 MM1964/09
Lobo 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7


 - 3

Chłopaki. Brzydka chyba linia samolotu, a nie jego wykonanie?? Gratuluje ukończenia modelu Bartko i przyznał że wygląda... dziwnie :P

--
_________________________________________________________
Na warsztacie ORP Wicher 1:200 Military Model 4/96

Dioramy: Polowanie na Japońską latającą łódź 1:200

Ukończone i w Galerii: JAK 1 / TK-3 / TKS / RWD 25 / Wall-E

Projekt "50latMM :
4/82 Mi-24 i Ki-43 / 1-2/84 Pancernik Potiomkin / 3/84 J2M Raiden

 
11-08-10 21:45  Odp: [Relacja/Galeria] Samolot szkolno-treningowy UT-2 MM1964/09
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Chopin, dziękuję - nie wykluczone, że jak skończę to co właśnie zacząłem kleić to na matę poleci to co posłałeś. :-)

 
11-08-10 23:12  Odp: [Relacja/Galeria] Samolot szkolno-treningowy UT-2 MM1964/09
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Niema za co ; ) Już Ci napisałem w emilu ; )

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
28-10-10 22:13  Odp: [Relacja/Galeria] Samolot szkolno-treningowy UT-2 MM1964/09
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Bartko, może wstawiłbyś również swoją galerię do Projektu MM? Widze, że tego modelu nam brakuje...
http://www.konradus.com/forum/list.php?f=108&r=1&filtr=0

pozdr,
k.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024