FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
19-08-10 19:22  [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16
Dziadek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1


 - 4

Witam …
Ponieważ prace nad Macchim M.5 wyd.II maja się ku końcowi to postanowiłem skleić cos innego cos pięknego zarazem a siejącego grozę na morzach i oceanach… Wybór padł na model U-boota U-25 typu IA długości prawie 73cm projektu Pana Piotra Turalskiego model prezentuje jednostkę z października 1939r z bardzo rzadkim malowaniem maskującym paszczą rekina i trupią czaszką w skali 1:100 wydawnictwa FLY MODEL nr.16 i jak się nie mylę jest to II wydanie. Będzie to mój pierwszy w życiu jak się uda sklejony model U-boota. Wycinankę nie było łatwo dostać, ale jakoś się udało, z czego bardzo się cieszę ile dałem za nią to nie będę pisał, bo to chore pieniądze, nie jest ona pierwszej młodości wydanie 2001 a i opisy też pozostawiają dużo do życzenia :D. Model będę wykonany w standardzie tak jak autor zaleca, czyli bez panikowania, malowania itp.. tylko skromny retusz pactra lub revell, jeśli dam radę odbiegnąć od standardu to tylko do otwartych pokryw wyrzutni torpedowych :D ….

Rzut okiem na wycinankę..



Krótki opis:

Stocznia: Deutsche Schiff und Maschinenbau AG, (AG Weser) Bremen
Położenie stępki: 28.01.1935
Wodowanie: 14.02.1936
Wcielenie do służby: 06.04.1936
Przebieg służby:
04.36 - 09.39 - Flotylla Szkolna U-bootów w Neustadt
09.39 - 12.39 - Flotylla Saltzwedel w Wilhelmshaven
01.40 - 08. 40 - 2 Flotylla U-bootów w Wilhelmshaven

Dowódcy:
06.04.1936 - 03.01.1938 - KL ~ KK Eberhard Godt
03.01.1938 - 10.12.1938 - KL Werner von Schmidt
10.12.1938 - 03.04.1939 - KL Otto Schuhart
04.04.1939 - 04.09.1939 - KL Georg-Heinz Michel
05.09.1939 - 19.05.1940 - Kl ~ KK Viktor Hermann Otto Ludwig Paul Ferdinand Schütze
20.05.1940 - 03.08.1940 - KL Heinz Beduhn

Odbyte patrole bojowe: 5(7*)
* W dniach 19.12.39 - 21.12.39 i 31.12.39 - 03.01.40 U-25 wypłynął na dwa patrole, które musiały zostać przerwane na skutek problemów technicznych, nękających jednostki typu IA.

W swój ostatni patrol U-25 wypłynął 01.8.1940 z Wilhelmshaven, aby operować na obszarze północnego Atlantyku. Dzień później, tj. 02.08.1940 o godz. 15:17 U-37 usłyszał eksplozję, która najprawdopodobniej oznaczała koniec istnienia U-25. Okręt prawdopodobnie zatonął po wejściu na brytyjską minę na północ od Terchelling na pozycji 54.14N, 05.07E

Zatopione statki handlowe: 7 (33.029 BRT)
Zatopione okręty wojenne: 1 (17.046 BRT)

Godło U25…


Sylwetka okrętu z roku 1936


Kilka zdjęć ukazujących, U25 które udało mi się znaleźć…



Aby stało się zadość kilka zdjęć oraz krótki opis z wykonanych prac.

Przed rozpoczęciem budowy zapoznałem się z rysunkami poglądowymi skromnym opisem oraz zrobiłem ksero wręg, burt i pokładów w celach pomiarowych, które będą pomocne w dalszej części budowy. Następnie całą wycinankę zaimpregnowałem Caponem Extra, bo innego nie dostałem rozcieńczony 1:1 rozpuszczalnikiem uniwersalnym nie nitro, dlaczego rozcieńczony i dlaczego nie nitro… rozcieńczony po to, aby nie pozostawiał smug na kartkach wycinanki a dlatego uniwersalnym, ponieważ jest on delikatniejszy od nitro.
Zgodnie z instrukcja wszystkie elementy szkieletu zostały podklejone butaprenem na tekturę o grubości 1.5mm, 1mm i 0,5mm w zależności od opisu. ALE odwiedzając sklep dla plastyków natrafiłem na tekturę o rozmiarze B1 w przybliżeniu rozmiar to 100x70cm grubości były różne od 1mm do 3mm (cena nie mała, bo około 5 zeta za 1 arkusz no, ale czego się nie robi dla tak wspaniałego hobby ) Mając taki karton elementy podłużnic i wzdłużnic szkieletu postanowiłem skleić w jedną całość, aby w przyszłości zapobiec wykrzywianiu się szkieletu i innych różnego rodzaju niespodzianek :D. Aby jednak zachować prostolinijność przed naklejeniem tych długaśnych elementów zwanych szkieletem (podłużnice, wzdłużnice) namalowałem sobie linie prostą na tym wielkim płacie tektury łatwo nie było z tym olbrzymem hehe (żart), następnie wyciąłem z niego element tektury potrzebny do naklejenia elementów i owe elementy względem tej linii po prostu powoli naklejałem - wszystko na butapren (patrz fotki poniżej). Do wycinania elementów szkieletu będę używał nożyka segmentowego firmy Olfa A-2 oraz XA-1, które śmiało mogę polecić (patrz fotka poniżej). To może tyle jak na początek.

Olfa A-2 oraz XA-1


Linie na kartonie…


Przymiarki na sucho…


Elementy podłużnic i wzdłużnic naklejone na karton wzdłuż namalowanych linii…


Wycięte elementy…


Wręgi


Mała prośba do grona modelarskiego - jeżeli ktoś posiada niepotrzebne fragmenty arkuszy tego modelu to chętnie bym przyjął. Chciałbym trochę pokombinować przy niektórych elementach modelu jak – włazy, luki torpedowe. Jeśli ktoś będzie chętny to proszę na priv. Z góry wielkie dzięki…

Pozdrawiam…

--

Post zmieniony (04-01-21 12:23)

 
19-08-10 21:14  Odp: [Relacja] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16
krzych31 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Mam zdjęcie z Morza tej jednostki, jak znajdę oryginał to podeślę lepszy skan.


--
Gdy otworzyły się drzwi do percepcji umysłu, każda rzecz ujawniła się taką, jaką jest naprawdę.

 
10-09-10 19:37  Odp: [Relacja/Galeria] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16
Dziadek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1


 - 4

Witam…
Prace nad U-botem powoli posuwają się do przodu oto kilka zdjęć z wykonanych prac nie spodziewałem się, że na wykonanie takiego szkieletu poświęcić trzeba aż tyle czasu i pracy …
Wycięte elementy szkieletu wręgi - wzdłużnice - podłużnice…




Elementy szkieletu pasowane na sucho…



Dla wzmocnienia szkieletu wszystkie wręgi po obrysie wzmocniłem klejem superglu, aby podczas szlifowania ich nie uszkodzić oraz podkleiłem dwustronnie tektura 1mm..



Aby poszycie dna się nie zapadało, wkleiłem kilka wzmocnień nad tym elementem prace jeszcze trwają…



Teraz prace przygotowawcze do szlifowania i pasowania poszycia ....

Pozdrawiam…

--

Post zmieniony (04-01-21 12:20)

 
11-09-10 00:53  Odp: [Relacja] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Ostro się nadziergałeś z tym szkieletem.
Czekam na dalszy ciąg.
Pozdrawiam

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
11-09-10 10:06  Odp: [Relacja] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

No ładnie... Tyle zachodu, a o ile dobrze pamietam, poszycie jest źle spasowane i do tego ma podłe przebarwienia...

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
11-09-10 10:12  Odp: [Relacja] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Korsarz, nie strasz, nie strasz, Dziadek da sobie radę. :-D

--

Post zmieniony (11-09-10 10:12)

 
11-09-10 12:41  Odp: [Relacja] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16
Dziadek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1


 - 4

Witam…
„Korsarz” też słyszałem, że poszycie jest źle spasowane, ale niestety żadnej relacji nie znalazłem na forum a i nikt nic nie napisał tutaj na ten temat a szkoda :/…
Co do tych przebarwień poszycia to nie jest tak źle ja je trochę zniwelowałem jak impregnowałem caponem gdzie podczas impregnacji druk się trochę zaczął rozmazywać dzięki temu ogólny wygląd samych poszyć się poprawił hehe zobacz wrzuciłem kilka zdjęć.. Zapomniałem o tym napisać w pierwszym poście, że capon delikatnie rozpuszcza ten druk …



Pozdrawiam..

--

Post zmieniony (18-09-19 08:49)

 
11-09-10 14:12  Odp: [Relacja] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16
donzibi 



Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9


Witam
Skleiłem w zeszłym roku.Poszycie faktycznie nie pasuje.To nie jedyny problem niestety ale dasz radę.
To był mój pierwszy model okrętu( łodzi).
Powodzenia.

--

Post zmieniony (11-09-10 14:15)

 
11-09-10 17:25  Odp: [Relacja] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16
Dziadek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1


 - 4

Witam…
"donzibi" mam wielką prośbę jak możesz to podeślij mi na maila więcej zdjęć (zbliżeń) swojego u-25 na pewno będzie mi to bardzo pomocne w dalszym sklejaniu, za co będę ci bardzo wdzięczny. Napisz, z czym miałeś najwięcej problemów i co jeszcze w nim nie pasuje…
Pozdrawiam...

--

Post zmieniony (11-09-10 17:27)

 
11-09-10 18:16  Odp: [Relacja] Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16
donzibi 



Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Niestety już go nie posiadam, a to jedyne zdjęcie jakie wygrzebałem w kompie.
Z tego co pamiętam to częśc 29 jest za krótka , częsc 40 b i c nie pasowały do kiosku. Druk na poszyciu części 24 i 25 nie zgrywa się i są za długie, poszczególne elementy poszycia maja różny odcień. Nie pasował mi również szkielet kiosku był za wąski w tylnej części.Myślę jednak,że dasz radę. Polecam ten:
[Fly Model 128] 'U-Boot typ IXC-40'

Nie miałem z nim większych problemów.Polecam.

--

Post zmieniony (11-09-10 18:41)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024