FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
03-08-10 20:59  [R/G] Blohm und Voss BV-138 fly model 1:33
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Witam w nowej relacji z budowy tego maleństwa (w porównaniu z B-52 to jest maleństwo ;):.... skleiłbym też, ale gdzie to by trzymać :( ).

Zaczynamy oczywiście od szkieletu kadłuba. Wszystko ładnie pięknie, tylko zakończenie kadłuba jakoś nie chce pasować, ale zmienimy to ;).


Nie mogłem się powstrzymać nad wycięciem reszty szkieletu i poskładaniu go na sucho w całość (na zdjęciu z porównaniem w tej samej skali :) )


Teraz zabieram się za robienie podposzycia na kadłubie, belkach kadłubowych i pływakach, Między dźwigarami chyba też wstawię, bo to jednak duża powierzchnia i może się zapadać. Spływ i natarcie postaram wypełnić jakimś styropianem czy czymś takim, bo zapewne nie zechce mi się montować w tych miejscach podposzycia...

CDN
Pozdrawiam

--

Post zmieniony (30-10-10 21:55)

 
03-08-10 21:41  Odp: [R] Blohm und Voss BV-138 fly model 1:33
scorpions 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13
 

No faktycznie , maleństwo :-D , :-)

 
17-08-10 23:28  Odp: [R] Blohm und Voss BV-138 fly model 1:33
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Hejka

Ostanie kilka dni siedziałem nad podposzyciem tego "maluszka"... nie pytajcie się ile on aktualnie waży....

Kadłub, tylna część jeszcze nie wypełniona tekturką, a wycięcie na wieżyczkę strzelecką zrobię po szlifowaniu (po prostu bez wycięcia tak mocno podposzycie nie zapada się do wewnątrz kadłuba).


Belki kadłubowe, miałem duże obawy, czy mi się uda zagiąć tekturę piwną o grubości 1mm w tak ciasne ćwiartki i to w dodatku na tak dużej długości /między środkową wręgą a ostatnią jest prawie 18cm..../, ale jak widać całkiem nieźle to wyszło. Przy okazji dowiedziałem się, że tektura piwna składa się z 3 głównych warstw ;).


Teraz największy odjazd, czyli skrzydła. Spędziłem nad nimi ładne kilka godzin... ale będzie za to ładna podstawa pod właściwe poszycie, centropłata nawet nie da się w rękach lekko zwichrować ;). Musiałem dorabiać wstawki między dźwigary i żebra /pierwsza fotka/ ze względu, że cały szkielet mi się ruszał jak głupi.... tera można nim walić w ścianę.... Natarcia nie wypełniałem po póki co uważałem to za zbędne...ale chyba jednak nakleję od czoła kilka pasków tektury piwnej....


Widok ogólny wraz ze szkieletem środkowego silnika, który jeszcze czeka na podposzycie....


Co najbardziej czasochłonne mam już zrobione. Szlifowanie tego podposzycia to jedno popołudnie... w końcu to nie pierwszy mój wybryk z podposzyciem i wiem co piszę....

Pozdrawiam

--

Post zmieniony (17-08-10 23:32)

 
18-08-10 11:55  Odp: [R] Blohm und Voss BV-138 fly model 1:33
pawelecd 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4


 - 1

Witam
Widok jest powalający ;-). Co do podposzycia na kadłubie powiem szczerze, że niepotrzebnie się męczyłeś bo tam nie ma z zapadaniem i "krowimi żebrami" problemu i ładnie się wszystko układa ale co do skrzydeł i ogonka(ów) jest to jak najbardziej potrzebne. Zasiadam do oglądania i czekam na efekt końcowy.

pozdrawiam

--
"Nigdy nie może być tak źle aby nie mogło być jeszcze gorzej."

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

J8N1 Kikka / Jak 15 Feather / Bf-108 Tajfun / C6N1 Saiun / Jak55

 
18-08-10 14:29  Odp: [R] Blohm und Voss BV-138 fly model 1:33
Jorzik 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 14
Galerie - 23


 - 2

Witaj Krystian
Swego czasu przeszedł mi ten model przez ręce, zrobiony przez kolegę. Pomijając fakt że był zrobiony na dobrym poziomie, jest to niezwykle ciekawa konstrukcja i dużych rozmiarów.
Z tego co pamietam części były spasowane dobrze i nie sprawiały klejącemu trudności.
Co do zastosowania podposzycia, może i nie było takiej konieczności, ale w Twoim przypadku poświęciłeś sporo czasu na jego zastosowanie, więc i efekt w postaci usztywnienia i trwałości konstrukcji bedzie lepszy.
Życzę wytrwałości w klejeniu, ten model po sklejeniu naprawde wygląda imponująco.

--
Pozdrawiam Jorzik

Na morzu: YAMATO,SHOKAKU, KIJI,, MUTSUKI, NISSHIN,KITAKAMI,TSUGARU,HIBURI ,Akitsu Maru
W powietrzu: G4M2 BETTY
Na lądzie: Typ 2 Ka-Mi,Typ 95 Ha-Go,Typ I Ho Ki,Typ 4 Chi To,Typ 4 Ka Tsu,Typ 94 Te Ke,Typ 97 Chi Ha,Typ 97 Shinhoto Chi Ha,Typ 5 Chi Ri ,Typ 1 Chi He,

 
25-08-10 22:19  Odp: [R] Blohm und Voss BV-138 fly model 1:33
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Pawelecd- Akurat ja bym bał się przyklejać taki wielki płat poszycia bocznego kadłuba do tego szkieleciku.... Te wstawki z tektury 1mm się uginają do środka jak się go weźmie w łapy, a co mówić jakby ich nie było.....

Jorzik-Akurat kleiłem już Karasia z tego wydawnictwa /autor ten sam Pan Grzelczak i przerysowany komputerowo przez Pana Świerszczewskiego/ i wspominam go miło, fakt, że było kilka drobnych błędów, ale do łatwego obejścia. W tym modelu jak do tej pory miałem drobne przeboje z kadłubem /głównie jego zakończeniem/ -ale szczegółowiej poniżej w relacji.
Z drugiej strony nie ma modeli idealnie zaprojektowanych, a te z wydawnictwa Fly Model są dość efektowne, no i grafika też niczego sobie, a poziom uszczegółowienia jak kto woli, mi taki odpowiada:), zdarzają się błędy, no ale nie takie, żeby dyskryminować model do kosza i na rozpałkę.


Prac ciąg dalszy....

Zrobiłem tymczasową podstawkę żeby nie uszkodzić kadłuba. Myślę nad zrobieniem małej podstawki z morzem tylko pod sam kadłub. Byłaby kilka centymetrów dłuższa i kilka centymetrów szersza od kadłuba... Przy okazji zakryłaby mi niedoskonałości dna, o czym troszkę dalej.


Wieżyczki, oczywiście obrotowe i działko też ruchome- działko może wydawać się za grube, ale takie widnieje też na rysunkach....


Kadłub. Jednak robienie podposzycia na dziobie i na końcu /pod cz.nr.2-grzbiet/ było zbędne.... bo i tak musiałem je wywalać :(. Pierwszy segment od dziobu nie ma wogule żadnego szkieletu, szkielet oryginalny był za długi, a szlifowanie na niemalże oklejonym kadłubie pod nową długość byłoby dość trudne, żeby nie napisać niewykonalne.... A z tym grzbietem na końcu kadłuba też były niezłe przeboje :(. Szkielet u góry był za wysoki o ok.1mm, by na samym końcu być ok.3-4mm za niskim :(. W dodatku pokrycie cz.2 wogóle nie pasowało do krzywizny, jak na sucho chciałem skleić tą część /i sklejoną przykleić do kadłuba/ to zwinęła mi się w koło :(((. Musiałem rozcinać ją na kawałki i pasować każdy osobno. Na domiar złego boki kadłuba /cz.1/ przy styku z tą częścią są wycinkiem koła, a listki/właściwie to liście/ grzbietu /cz.2/ przy styku z bokiem są proste.... [mam nadzieje, że to zrozumiałe....-jak nie to pytać się ;)].
Z innych drobnych błędów to:
Za niskie burty w kabinie o ok.2-3mm,
Za szerokie poszycie dna w tylnej części i tak samo 3 ostatnie segmenty w przedniej części o ok,1-2mm. Podejrzewam, że spowodowane głównie tym, że projekt zakładał przyklejenie dna tak żeby wystawało, i burty łączyłyby się z nim dolną krawędzią. U mnie burty łączą się z dnem od strony niezadrukowanej /dobrze widoczne na zdjęciach/.
2 przednie segmenty dna było trzeba lekko przycinać, ale to raczej ewidentny błąd autora.
Segment przed kabiną miał za dużą długość /widoczne rozcięcie na grzbiecie/.
Wycięcia na wieżyczki mają za małą średnice o ok.1mm /o dziwo wanny wieżyczek mają idealną średnice-tylnej nie wklejałem, bo u mnie się nie dało-przeszkadzało między innymi podposzycie/.
Jeszcze drobna rada dla przyszłych sklejających- żeby w szkielecie obniżyli mocowanie płata/cz.27/ o ok.0,5mm i powinno być dobrze, szczególnie w tylnej części /u mnie wyszło w tylnej części o prawie 1mm, ale to głównie wynik za nisko przyklejonych burt-bardzo ciężko kleić takie duże powierzchnie/-widziałem to też w innych relacjach, między innymi na sąsiednim forum. Podstawę pod płat oczywiście jeszcze zeszlifuje.


Statecznik poziomy. Jedynym problemem jest to że ma za dużą cięciwę /albo stateczniki pionowe mają za małą/- w każdym bądź razie wystaje lekko przed stateczniki pionowe-ale o tym w późniejszym terminie. Od siebie dodałem wypełnienie między dźwigarem,a żebrami i poszycie podkleiłem brystolem.


Belki ogonowe ze statecznikami pionowymi, błędów brak, jedynie podkleiłem stateczniki brystolem oraz ostatni segment /cz.22/. Dodałem wypełnienia szkieletu między żebrem i dźwigarem w statecznikach (tak samo jak w poziomym) oraz dorobiłem szkielet dla cz.22. W oryginalnie nie było-szkielet "pudełkowy sięga tylko do końca cz.21-czyli ten szkielet co był pokazany w poprzedniej odsłonie.

Teraz czas na skrzydła :).

Pozdrawiam

--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

 
25-08-10 23:57  Odp: [R] Blohm und Voss BV-138 fly model 1:33
pawelecd 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4


 - 1

Witam
Powiem, że trochę się zdziwiłem tymi błędami bo kleiłem go (co prawda trochę dawno i wszystkiego nie pamiętam) i z kadłubem nie było najmniejszych problemów i wszystko pasowało dokładnie i nic się nie zapadało, że tak powiem samo się ładnie układało. Jedyne błędy albo mój brak umiejętności to pamiętam były przy środkowym silniku i tam nic mi nie pasowało. Drobne problemy miałem jeszcze ze skrzydłami ale tu nie pamiętam już gdzie (coś przy łączeniu skrzydło-kadłub). Niestety nie posiadam zdjęć modelu bo nie posiadałem wtedy jeszcze cyfrówki a analogiem nie pstrykałem modeli, modelu też niestety nie ma bo poległ w boju moich siostrzenic ;).

--
"Nigdy nie może być tak źle aby nie mogło być jeszcze gorzej."

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

J8N1 Kikka / Jak 15 Feather / Bf-108 Tajfun / C6N1 Saiun / Jak55

 
26-08-10 23:26  Odp: [R] Blohm und Voss BV-138 fly model 1:33
greg   

Cześć Krystian,
nieżle " jedziesz" z tym modelem. Też go teraz kleję, ale z powodu chronicznego braku czasu jestem dopiero na etapie wklejania podposzycia.
Mam pytanie, czy owiewki wieżyczek działek są zakupione (np. w Gomixie), czy to Twoja produkcja? Jeżeli zakupione, to jak pasują do oklejek górnych i dolnych?
pozdrawiam greg.

 
26-08-10 23:34  Odp: [R] Blohm und Voss BV-138 fly model 1:33
SEB 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Co prawda samoloty odeszły w przeszłość ale mam na swoim kącie kilka sztuk - fajnie Ci to wychodzi będę zaglądał tutaj z ciekawością co dalej - tylko nie poprzestawaj

--
Myśl i pracuj - ciesz się wynikami.

W stoczni: HMS BELLONA - failed

 
27-08-10 15:33  Odp: [R] Blohm und Voss BV-138 fly model 1:33
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

chyba w kącie... ;)

--

Skończone:
A6M3 Zero, DH-82A Tiger Moth, DHC-1 Chipmunk, P-39N Airacobra, PWS-3, PZL-101 Gawron, Me-1101, P-51B Mustang, F4F Wildcat, PWS-3b, Westland Whirlwind Mk.I,

Na warsztacie:
Ki-43-II Kai Hayabusa

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024